Budoucnost fór na Rootu

Budoucnost fór na Rootu
« kdy: 13. 02. 2015, 08:58:00 »
Také máte občas ten dojem, že fóra (zde, na root-u) jsou přežitek a relikt z dob minulých?

Že by už asi vážně stačilo jedno univerzální vlákno, nebo dvě?

1. Budu končit ve školce, jsem zneuznaný génius - poraďte, jakou vš, abych po jejím skončení bral minimálně 250 tisíc?
(v tomto vlákně se nesmí objevit příspěvky o vaření, pletení, prostě všech domácích pracech)

2. Budu končit vš, jsem zneuznaný génius - asi bych se měl začít profilovat, měl bych nastoupit do džobu, poraďte jazyk/technologii/..., abych bral minimálně 300 tisíc?
(zde může být vše, dokonce i bez nabodeníček)

No možná tři ta vlákna:
3. Jmenuji se JardaP a toto se mi opravdu líbí
(tady asi bude třeba nastavit delší timeout pro smazání pro vlákno dlouhou dobu bez příspěvků)
« Poslední změna: 13. 02. 2015, 09:04:49 od Petr Krčmář »


Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2015, 09:06:28 »
Obsah fóra bude takový, jaký si uděláte. My se staráme jen o udržování základního pořádku a dodržování stanovených pravidel. Zbytek je na diskutujících, protože oni si tvoří obsah. Druhou variantou je zavedení tvrdé moderace, výběr „vhodných“ příspěvků a mazání těch „nevhodných“. Ale to asi nechce žádná strana.

forar

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2015, 09:21:46 »
To vůbec. Fóra jsou celkově super, jen na root už choděj jen blbci. Pořád čekám, kdy se to trochu zlepší. Teoreticky to může blbce přestat bavit, ne? Lenin už taky neobtěžuje s Biblí.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2015, 09:32:15 »
Take mam dojem, ze vyse uvedena dve (tri) temata jsou ted hodne in :-) Pravidelne navstevuju dve fora. Roota a forum o zigulech. Je zajimave, ze na foru o zigulikach jsou plodnejsi debaty a lidi tam maji vyzralejsi pohled na zivot, nez vetsina mistnich geniu. Mozna je to tim, ze ti lidi tam nemaji 3 vysoke skoly, ale misto premysleni nad tim, jak zbohatnout bez prace, radeji jdou a nejakou praci delaji :-)

Ano, chci si rypnout do zdejsich diskuteru :-)

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2015, 09:32:40 »
Na tohle platí klasické nekrmení trollů. Neodpovídat jim, nereagovat, ignorovat. Cílem trollování je vyvolání hysterické reakce a následného flame. Takže když je ticho, mají všichni pokoj.


Lama

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2015, 09:41:07 »
Každý pokus o nějaký druh moderování diskuze nebo lustraci diskutérů obvykle způsobí menší nebo větší úpadek.
Funkční model ke zvážení je zvýrazňování kvalitních komentářů, jak mají na stackoverflow.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2015, 09:58:59 »
Někdy mám pocit jako JmJ. Tady by se přednesenej problém dal často vyřešit hned v první reakci, ale místo toho se z člověka, kterej přišel požádat o pomoc, udělá nejdřív blbec, pak neschopnej blbec, pak blbec, kterej neumí popsat svůj problém a až když začne téma mít druhou stranu, tak se možná někdo uvolí k tomu, že se začne věnovat tématu.

Dřív to tu bylo všeobecně vstřícnější...

I když pravda - ebaty na obecné téma mě nechytají a mohly by být skoro všechny v jednom tématu (jakej jazyk je nejlepší, jaká škola je nejlepší, proč je tohle lepší než tamto...). Já to tu vždycky bral spíš jako místo, kam zajít pro radu s konkrétním problémem, teď je z fora často spíš diskuze.

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #7 kdy: 13. 02. 2015, 10:09:41 »
...udělá nejdřív blbec, pak neschopnej blbec, pak blbec, kterej neumí popsat svůj problém a až když začne téma mít druhou stranu, tak se možná někdo uvolí k tomu, že se začne věnovat tématu.

Tohle můžou změnit zase jen diskutující. Že se začnou rychle věnovat hlavnímu tématu a vstřícně budou hledat odpověď. Jiná cesta ke vstřícnosti nevede.

Já to tu vždycky bral spíš jako místo, kam zajít pro radu s konkrétním problémem, teď je z fora často spíš diskuze.

Což je ovšem i případ tohoto vlákna :) Od toho jsou ale rubriky, do kterých se to poctivě rozděluje. V části o studiu se toho praktického moc neodehraje, naopak třeba u serverů se řeší jiné věci.

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #8 kdy: 13. 02. 2015, 11:05:15 »
On je to spíš globální problém s posunem významu fóra... Lidi jsou zvyklý komunikovat přes face, twitter a podobně a navíc chtějí spíš komunikovat formou chatu. To se promítá do toho jak potom vypadají fóra. Ten trend kdy se zvětšuje počet chatujicich uživatelů fóra vnímám a opravdu to není problém rootu, ale prostě trend.

Krcmar má správný názor , že moderace fóra není jednoduchá uloha, protože uživatelé budou mít pocit zásahu cenzury. Ale je otázkou jestli nemá mit do budoucna , globalně, fórum a diskuse na něm nějakou lépe definovanou podobu.

První ukázkou úpadku byly prispevky "první" .  Příspěvek není příspěvkem pokud ničím nepřispěje. A první, druhý atd opravdu k tématu nic neprispeji a jejich tolerování je indikaci,  že jsou v pořádku a do diskusí patří.

Pak samozřejmě Nasledovali rádoby vtipne příspěvky v diskusních tématech o k tématu irelevantnich věcech. Když je pak člověk nucen se přivítat forem plným balastu, tak nejen že to stojí čas, ale i přejde chuť přispívat kvalitními příspěvky, které v tom balastu zapadnou. Tedy ve finále to dopadne tak, že člověk neznalý poměru napíše dotaz a je obsypan pouze trollenim a irelevantnimi prispevky, po takové smršti se hned zorientuje a buď na fóru zůstane, protože tohle ho baví, nebo odejde jinam.

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #9 kdy: 13. 02. 2015, 11:25:29 »
Druhou variantou je zavedení tvrdé moderace, výběr „vhodných“ příspěvků a mazání těch „nevhodných“. Ale to asi nechce žádná strana.

Já třeba jo. Opakuji se, ale mě se líbí tvrdě moderovaná fóra například na diskuse.elektrika.cz. Otázky jsou pouze k věci, odpovědi jsou k věci a také správné (většinou opatřené odkazem na nějakou normu). Je radost to číst.

Kdo se chce bavit jako hulvát a publikovat své nepodložené domněnky, má k tomu na internetu hromadu možností.

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2015, 11:37:22 »
Někdy mám pocit jako JmJ. Tady by se přednesenej problém dal často vyřešit hned v první reakci, ale místo toho se z člověka, kterej přišel požádat o pomoc, udělá nejdřív blbec, pak neschopnej blbec, pak blbec, kterej neumí popsat svůj problém a až když začne téma mít druhou stranu, tak se možná někdo uvolí k tomu, že se začne věnovat tématu.

Dřív to tu bylo všeobecně vstřícnější...

Ptát se také musí umět. Pokud je z otázky patrné, že tazatel nevěnoval vůbec žádné úsilí k vyřešení problému, nebo je to dokonce zakuklená otázka typu "vyřešte za mě domácí úkol", tak je reakce okolí asi celkem pochopitelná a současně i žádoucí (proč věnovat úsilí někomu, kdo do toho sám nic nedal).

Lama

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2015, 11:56:50 »
Opakuji se, ale mě se líbí tvrdě moderovaná fóra například na diskuse.elektrika.cz. Otázky jsou pouze k věci, odpovědi jsou k věci a také správné (většinou opatřené odkazem na nějakou normu). Je radost to číst.

Také už tam prakticky nikdo, oproti dřívějšku, kromě starousedlíků nechodí, 3/4 "diskuze" je generována strojově jako reklama na články.

AlYoSHA

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2015, 11:59:58 »
To vůbec. Fóra jsou celkově super, jen na root už choděj jen blbci. Pořád čekám, kdy se to trochu zlepší. Teoreticky to může blbce přestat bavit, ne? Lenin už taky neobtěžuje s Biblí.
Lenin mi ako blbec nepride.  Ma svoj trochu arogantny styl, ale obvykle to co povie ma zmysel precitat. :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #13 kdy: 13. 02. 2015, 12:01:48 »
Ptát se také musí umět. Pokud je z otázky patrné, že tazatel nevěnoval vůbec žádné úsilí k vyřešení problému, nebo je to dokonce zakuklená otázka typu "vyřešte za mě domácí úkol", tak je reakce okolí asi celkem pochopitelná a současně i žádoucí (proč věnovat úsilí někomu, kdo do toho sám nic nedal).

Já beru třeba příklad z poslední doby - nastavení dvou mikrotiků v síti (odkaz momentálně nefunguje, asi ještě není opravené celé forum). Tazatel se nevyjádřil přesně a o problematice zjevně nevěděl moc, nicméně to nic nemění na tom, že se sem obrátil s prosbou o pomoc. Nicméně se dočkal na první straně vysvětlení ve smyslu "Když o tom víš kulový, vykašli se na to". Já osboně s MK taky kdysi začínal... O sítích jsem věděl, že existuje IP adresa a o samotnym nastavení jsem tušil, že potřebuju udělat maškarádu. Bylo to na dva dny, ale dokázal jsem to nastavit i jako naprostej neználek.

Když pak vidím dotaz na MK, kdy tazatel je na tom podobně jako jsem byl kdysi já, a když vím, že to sice dokáže asi i sám, ale bude to na hooodně dlouho... Přitom stačí místo "Použij Google, všechno si ta najdeš" použít přístup "Dodej tyhle informace, který získáš takhle, pak postupuj následovně..." a je vyřešeno. Jenže jednodušší je napsat "Víš o tom kulový, dokud nebudeš alespoň a mojí úrovni, nebavím se s Tebou". Když ale tazatel bude na úrovni lidí, kterých se ptá, proč by se jich dozadeke ptal???

Ale jo, objvujou se dotazy, který jsou špatně položený nebo v nich chybí informace... I já takový umim položit...

Re:Budoucnost fór na Rootu
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2015, 12:45:34 »
Opakuji se, ale mě se líbí tvrdě moderovaná fóra například na diskuse.elektrika.cz. Otázky jsou pouze k věci, odpovědi jsou k věci a také správné (většinou opatřené odkazem na nějakou normu). Je radost to číst.

Také už tam prakticky nikdo, oproti dřívějšku, kromě starousedlíků nechodí, 3/4 "diskuze" je generována strojově jako reklama na články.

Jestli ono to není taky proto, že je relativně hodně témat vyřešených a stačí je najít a přečíst si odpovědi. Ty generované diskuse nejsou reklama na články, to jsou diskuse k těm článkům (pod články žádná diskuse není, využívají k tomu fórum).