Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup

Jimm

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #45 kdy: 16. 02. 2015, 13:47:58 »
Jak to, že to nevím? Může nastat něco nepředpokládaného, ale samozřejmě se předtím kontroluje, jestli nejede apt-get, TV ( televize je dost háklivá na skoro všechno :) ), rsync a několik dalších skriptů. A je to pro tebe asi kupodivu, ale nedělám to ručně. :)

Chápu že nemáš LVM tak to nemůžeš použít, ale už nechápu proč nemůžeš nasadit LVM proto abys to mohl použít. Nebo proč si myslíš že jsem si cpal LVM já? Přesně z tohoto důvodu.


Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #46 kdy: 16. 02. 2015, 13:53:24 »
Jak casto ti kradou notebooky nebo jak casto ti vyhori? Me to porad pripada jako nadmiru huste reseni. Rekl bych, ze rdiff-backup a moznost obnovy 14 dni stareho souboru maji vice vyhod, protoze moznost, ze si neco omylem smazu, je pravdepodobnejsi, nez ze mi ukradnou notebook nebo ze notebook vyhori.

Za ta leta? Disku, co odeslo bez rozlouceni se par najde. Pocitac odesel neocekavane jeden. Ad otazka toho tveho rdiffu - viz nize, kde se doctez, ze viz vyse.

Tvuj zpusob zalohovani spada do kategorie mysleni lidi, kteri maji ve sklepe protiatomovy bunkr se zasobou potravin na pet let.

BTW, zalohu pomoci rsync/rdiff-backupu a dalsimi udelas bez restartu. Staci se odlogovat a zalogovat jako root, zazalohovat co chces a jedes dal. Samozrejme, jeste je potreba vyresit veci, jako bezici databaze atd., pokud mas.

Precti si muj prvni prispevek o tom, jak zalohuju. A pak mudruj.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #47 kdy: 16. 02. 2015, 13:57:51 »
Jak to, že to nevím? Může nastat něco nepředpokládaného, ale samozřejmě se předtím kontroluje, jestli nejede apt-get, TV ( televize je dost háklivá na skoro všechno :) ), rsync a několik dalších skriptů. A je to pro tebe asi kupodivu, ale nedělám to ručně. :)

A mas snad dojem, ze moje dalsi backupy jsou zavisle na tom, ze neco rucne delam? ten dd je male eso v rukavu kvuli moznosti rychle obnovit system (a jeste to resi otazku uplnosti zaloh. Ta zaloha muze byt out-of-date, ma jedine dva body v historii... ale je naprosto spolehlive konzistentni a uplna. I kdybych se jinde uklepl a v nejakem scriptu trebas pridal nejaky spatny exclude... tak vim, kde mam komplet system se vsim vsudy.)

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #48 kdy: 16. 02. 2015, 13:59:30 »
A jeste jednou, pro obzvlaste pomale - dd neni dobry jako hlavni nebo dokonce jediny zpusob zalohovani. Ale to tu snad ani nikdo netvrdil, ze ne? To by byl leda dobry straw man.

Jimm

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #49 kdy: 16. 02. 2015, 14:06:49 »
Já nepopírám že má ten systém své výhody, to je jasné. Přesto se divím, že je někdo ochoten si jednou za 14 dnů sednout k pc a darovat nějaký čas zálohování... Ani nemluvím o tom, že bych měl mít přes noc vypnuté pc, to nechápu už vůbec, pc se za mě stará o spoustu věcí a vzhledem k tomu že mám své pracovní pc v jedné místnosti s postelí, jeden monitor s mediálním centrem mi obsluhuje filmy, hudbu nebo tv před spaním a nevím, proč bych se měl něčeho takového vzdávat, protože zrovna nějaká záloha a já mám vypnuté pc, které budu muset navíc ráno před prací zapínat (pravděpodobně sis nikdy neodhadoval, kolik času lidé ztratí právě zapínáním pc, restarty a podobně)...


Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #50 kdy: 16. 02. 2015, 14:14:28 »
Já nepopírám že má ten systém své výhody, to je jasné. Přesto se divím, že je někdo ochoten si jednou za 14 dnů sednout k pc a darovat nějaký čas zálohování... Ani nemluvím o tom, že bych měl mít přes noc vypnuté pc, to nechápu už vůbec, pc se za mě stará o spoustu věcí a vzhledem k tomu že mám své pracovní pc v jedné místnosti s postelí, jeden monitor s mediálním centrem mi obsluhuje filmy, hudbu nebo tv před spaním a nevím, proč bych se měl něčeho takového vzdávat, protože zrovna nějaká záloha a já mám vypnuté pc, které budu muset navíc ráno před prací zapínat (pravděpodobně sis nikdy neodhadoval, kolik času lidé ztratí právě zapínáním pc, restarty a podobně)...

Jak jsem psal - ze mi nebezi mpd je jedna ze dvou nevyhod, ktere jsem objevil. (Na druhou stranu - stejne je na nejlepsi ceste na nove raspi). Restart jako takovy by stejne byl - tomu se zatim nevyhnes (a az budou ty patche v jadre, tak stejne zustava otazka, zda to ma smysl na doma). Takze ztrata casu tam je, ale jeji cast je nutna a ta druha... no docela zanedbatelna.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #51 kdy: 16. 02. 2015, 14:21:02 »
Jinak smutna pravda je, ze pro 3-2-1 zalohy se nejake obcasne namaze nevyhnes, dokud nezacnes zalohovat do cloudu nebo si nepostavis zalohovaci masinu nekde dostatecne daleko.

pavele

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #52 kdy: 16. 02. 2015, 16:51:01 »
Bez restartu by možná vyhověl software Mondo Rescue nebo fsarchiver.
Snapshot jako ve Windows ( volume shadow copy) jde udělat pomocí R1Soft Hot Copy (hcp) - zkoušel jsem a funguje to.
Zálohovat diskové oddíly je jistě dobré, ovšem sám jsem vždy obnovoval ze záloh získaných pomocí rdiff-backup nebo rsnapshot.

Hypnos

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #53 kdy: 18. 02. 2015, 23:03:53 »
Je dotazek, diskuzi jsem precetl celou, co me doporucite? Mam ssd Samsung 256Mb a nen WIN8 a linux. Chtel bych zazalohovat cely disk vcetne grub. Proste kdyz se me podela system (coz neni casto) nebo odejde hdd, abych vse nahodil zpet. Zalohovat budu na 2TB usb hdd, kde budu mit i jene zalohy. Doporucujete win program nebo linux? Milejsi a jednodussi se me zda ten dd. Mohli by jste me napsat mozno parametry toho dd?

DIKY

Dekuji.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #54 kdy: 18. 02. 2015, 23:31:07 »
Mohli by jste me napsat mozno parametry toho dd?

Ja ti radsi doporucim Google a man dd. Zda se, ze vubec nevis, co to dela, tak aby ses jenou nedivil, az to budes potrebovat obnovit. Bude bezpecnejsi, kdyz si to nastudujes a vyzkousis, nez to zacnes pouzivat.

Hypnos

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #55 kdy: 18. 02. 2015, 23:49:59 »
Ale vim :) jiz jsem takhle klonoval par disku. Jen neznam vsechny mozne parametry (velikost  bs a count atd) To jsem myslel ze me poradite :) Ale jinak si to mohu dohledat, zajimaly me Vase zkusenosti.
THX

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #56 kdy: 19. 02. 2015, 01:01:48 »
Count zadny, ledaze bys nechtel oddil zalohovat cely. Bs idealne podle alokacni jednotky nebo asi bloku SSD, podle toho, co mas, tedy asi 4096.

nobody

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #57 kdy: 19. 02. 2015, 14:09:51 »
Hypnos: na celej disk, se zalohovanim jen vyuziteho, s moznosti komprese, s tim ze si vsechno nacvakas - zkus Clonezzila Live, starsi ale ceske info zde na rootu

Hypnos

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #58 kdy: 19. 02. 2015, 15:10:03 »
Clonezillu jsem zkousel, ale asi spatnou verzi. Zkusim ted tu novejsi. Clonzilla vlastne taky pouziva dd pokud se nepletu :)
Dekuji.

nobody

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #59 kdy: 19. 02. 2015, 15:55:31 »
Clonezilla pouzije DD az v krajnim pripade (nebo pokud si to vynutis), v zakladu pouziva PartClone pro klon oddilu, PartEd a sfdisk pro zalohu PartitionTable a informaci o Oddilu/Disku, DD jen pro zalohu MasterBootRecord a cca 30kB dat za tim...

Pri obnove pokud byl Grub - instaluje ho znovu, pokud je jinej HW - upravuje UUID disku/MAC lan, pokud je vetsi disk (a nastavis to) zvetsiju velikost oddilu (krome WinBootReserved a WinRestore), na mensi disk nez byla vytvorena zaloha ma sice volbu ale neni podporovana a z me zkusenosti nefunguje jak kvuli chybe ve vypoctu koeficientu zmenseni oddilu, tak kvuli necemu dalsimu...