Ale to je zásadní problém v tom, že domácí bastlíř zpravidla neví moc o tom, jak to funguje v průmyslu, především z hlediska dodržování norem a ekonomie.
Pozrem na HDD z roku 1995 (vela suciastok, 1 svab) a z roku 2014 (takmer ziadne suciastky, 2 svaby) a co viac potrebujem vediet? Ze uradnik zauradoval aj v tejto oblasti vie aj domaci bastlir, to sa neboj.
Ano, na nieco sa daju pouzit iba diskretne suciastky a niekedy je to ekonomickejsie, ale ja nechapem o com sa bavime? Trend je jasny uz od vynajdenia integrovaneho obvodu.
To jo, ale ne, že se tam nastrkají nějaké atmely, ale že se prostě nechá udělat ASIC, to pak opravdu vychází levněji a to je skutečně trend už někdy od 80. let, kdy to výrazně zlevňovalo i tehdejší mikropočítače.
Ne tak docela. V profi oblasti to naráží na ESD a náklady spojené s programováním; ovšem s EMC odolností/aktivitou to naopak bývá velmi špatné, nějakým pinem se to vždycky rozlejzá ven a musíte to ošetřovat. Není zas tak moc výrobců, jejichž výrobky jsou použitelné, poukud potřebujete certifikaci ESD/EMC.
Mám opačnou zkušenost. Cokoliv trochu složitějšího analogového se všude možně vazbí a rozkmitává. Kdysi jsem se pokoušel doma na koleně vyrobit zesilovač ve třídě D:
http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=109
a nedal jsem to dohromady, pořád něco kmitalo a nebylo to prakticky použitelné. Dneska už bych to udělal takhle:
http://www.intersil.com/en/products/audiovideo/d2audio/digital-sound-processors/D2-92633.html
Co se týká EMC zkoušet, je to už nějaký čas, co se neživím elektronikou, ale když jsme něco vyrobili, vždycky šlo na EMC zkoušku až výsledné zařízení a nikoho nezajímalo, co je vevnitř, testovalo se to jako black box na odolnost proti vnějšímu rušení.
Ale to je zásadní problém v tom, že domácí bastlíř zpravidla neví moc o tom, jak to funguje v průmyslu, především z hlediska dodržování norem a ekonomie. Když děláte tisíce zařízení, tak se zkrátka programování jednoho každého mikrořadiče dost prodražuje a i kdyby cena toho švába byla 5% celkové ceny, tak to ve srovnání se dvěma tranzistorama a pár odpůrkama (haléřové položky) zkrátka neobstojí.
Když těch mikrokotroléru budete odebírat zajímavé počty kusů, výrobce vám je rád dodá už naprogramované.
K mikrokontrolérům - viz výše. Vyplatí se spíš část přenést do ASICu, včetně případného procesoru jako jeho součást + ROM kód. Když už.
Pokud jde o analog, to je třeba si ujasnit, o čem kdo mluví. Analogová zapojení z diskrétních součástek se dnes dělají jen pokud to jinak nejde/nevyplatí se, typicky zboží nespotřebního charakteru, jež vyžaduje zesilovač určitých specifických charakteristik atp., tak to se i dnes dělá diskrétně, dále zařízení produkované v sériích, kdy se redesign nevyplatí nebo by vše neúnosně prodražil.
ESD/EMC se sice jako blackbox zkouší a měří, ale když nevyhovuje nebo tušíte, že nevyhoví, stejně si s tím musíte hrát. Multivibrátor ze dvou hradel a dvou kondíků nejspíš vyhoví jak ESD, tak EMC, a to oboustraně, u PICu či Atmelu se dá říci prakticky přesný opak. Dávat někam PIC, aby jen blikal ledkou, to se opravdu nevyplatí. Dávat někam multivibrátor, aby blikal s ledkou, když už tam je nějaký procesor, se už vůbec nevyplatí.
No a v neposlední řadě se v byznysu také zohledňuje počet dodavatelů, možnost substituce dané součástky. Pokud to vyrábí jen jedna firma, je to problém. Jednodušší součástky nebo naopak ASICy vám vyrobí kde kdo.