Deník nasraného elektrikáře

strepty

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #30 kdy: 12. 02. 2015, 07:33:53 »
Na FM? To jako feritova antena? a) Feritova antena typicky ma dve civky. b) Feritove anteny se typicky nedaji pouzit uz na kratkych vlnach. Videl jsem jedine radio, ktere resilo kratke vlny feritovou antenou. Nejake male, ruske, jmeno uz si nepamatuji.
Zvezdočka?


iviak

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #31 kdy: 12. 02. 2015, 07:44:14 »
LOL Toto nie je denník nasraného elektrikára, ale denník Arnolda J. Rimmera (to J. znamená Jidáš) - fňukaj a obviňuj všetko a všetkých zo svojej neschopnosti pochopiť základné princípy elektrotechniky a astrofyziky
Si proste neschopný nímand o to horší, že si neschopný aj pripustiť si to.

Trubicoid2

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #32 kdy: 12. 02. 2015, 08:09:14 »
Uz se tesim na dalsi pokracovani, treba Denik zasraneho ridice vysokozdvizneho voziku.

Tady: http://www.youtube.com/watch?v=9z77oztO6UQ  ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #33 kdy: 12. 02. 2015, 08:37:51 »
Na FM? To jako feritova antena? a) Feritova antena typicky ma dve civky. b) Feritove anteny se typicky nedaji pouzit uz na kratkych vlnach. Videl jsem jedine radio, ktere resilo kratke vlny feritovou antenou. Nejake male, ruske, jmeno uz si nepamatuji.
Zvezdočka?

Jestli myslis takovou tu stavebnici, tak ne. A bylo to nahodou docela dobre radio.

D.J.BoBo

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #34 kdy: 12. 02. 2015, 08:58:41 »
A já myslel, že LC obvod je zodpovědný za příjem signálu ... tedy cívka L1+Ladící C = Frekvence. A dál se zesiluje.

Kdo z vás si pamatuje Krystalku? http://cs.wikipedia.org/wiki/Krystalka
Jedna germaniová dioda, kondenzátor a sluchátka ... bez zesílení byly anténa i uzemnění nutné.

Základy LC jsme se učili v "Pionýru" - hráli si s GDO (to byla zábava :-) )
A dnes je to hit v obchoďácích - GDO je v rámech, kudy jdete z obchodu a LC obvod je v samolepce na zboží. Pokud zaplatíte, pokladní ho spálí-přeruší.
Schválně, zkuste si udělat jednoduchý LC obvod na FRQ přibližně 8,2MHz (klidně s ladícím kondenzátorem) a pak polaborujte blízko rámu v nějakém obchodu. :-)

To jen tak na odlehčení.


j

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #35 kdy: 12. 02. 2015, 09:21:09 »

Ale pokud chces zkonstruovat tezce linearni zesilovac, tak mam dojem, ze vyjde nastejno, jestli do nej as integrace nebo flasky.


jedno to neni, ale abys to poznal, musis investovat i do toho kolem. Vyhoda elektronky je v tom, ze pracuje s VN => pomer signalu ovladanyho a ovladaciho je vyrazne (radove) vetsi nez u tranzistoru. Pokud chces s tranzistorem delat neco, co bude aspon "pseudo" linearni, tak defakto temer eliminujes zisk.

Neříkej, ty seš tak dobrej? Tak mi řekni, k čemu je tam kondenzátor C6, a šupej, ať to lítá!
Nechybí tomu rádiu něco podstatného? Jako např. anténa?

To spis bude tvoji slepotou, dyk tam je.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #36 kdy: 12. 02. 2015, 09:45:57 »
Citace
Nechybí tomu rádiu něco podstatného? Jako např. anténa?

To spis bude tvoji slepotou, dyk tam je.

Kde, proboha?

Peter

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #37 kdy: 12. 02. 2015, 09:53:41 »
kto už zvládol teóriu, ten môž prejsť na praktické ukážky. http://eleferno.cz/index.php/cz/

Pavel Tišnovský

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #38 kdy: 12. 02. 2015, 10:12:11 »
Nemusíš, ale chceš mi říct, že tohle tě naučili na střední?

Klopne obvody jsme na stredni brali, monostabilni, astabilni, bistabilni - byla to i jedna maturitni otazka ;)
K tomu i navrh a vypocty zesilovacu, otazka na praktickou maturitu, superhety a dalsi.
Pro kontext SPSE Brno, obor Elektronicke pocitace (ne primo elektronika), ale uz je to nejaky ten rok nazpet...

Astar

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #39 kdy: 12. 02. 2015, 10:45:14 »
Nemusíš, ale chceš mi říct, že tohle tě naučili na střední?

Mna ano, naucili :-)

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #40 kdy: 12. 02. 2015, 10:46:35 »
... dostaneš 2 tuškové baterie, LEDku a chci, abys navrhl obvod, který způsobí její blikání. A teď se ukaž, jak napočítáš do pěti a k čemu ti budou ty detailní znalosti PN přechodu.

Přejdu ty "tuškové" baterie a ptám se na řešení toho úkolu: jak rozblikám ledku, když mám jen dvě baterie a tu ledku?

robotron

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #41 kdy: 12. 02. 2015, 10:55:03 »
Ty tuzkace a LEDka jsou podle me nakej ulet. Pochybuju, ze by se dalo udelat neco na bazi zpetnyho prurazu byt bez blbyho vodporu.

Pokud jde o ten predchozi FM radij, taky nevidim jinou fci C6, nez delat trochu dolni propust -- pokud tam byla, rad se poucim. Jinak mi to pripada na FM opravdu zajimave. Jak to demoduluje? Prevodem FM->AM na boku charakteristiky LC filtru?

Tomxoxoxo

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #42 kdy: 12. 02. 2015, 11:09:04 »
Já s Mufem naprosto soucítí, střední jsem prošel s teorií bez ztráty kytičky a pak jsem si vše z praxe musel dostudovat sám. Škola vyžadovala pouze odříkání teorie, bez nutnosti pochopení a to splní i cvičená vopice. Zrovna takovou tu mám v práci, kolega kterej je schopnej na vypínač ř1 zapojit na svorku č1-L a na svorku č2-N a když ho upozorním, že je to špatně tak se diví proč, vždyť dva dráty dovnitř vedou. A tohle má jako já za sebou stejnou ZŠ kde už i fyzikář dělal lehký úvod jak co funguje , i tu samou SPŠ. Dokonce má i titul (papír na hlavu) z FEL, ale nikdo ho nikdy nepustil dál než k tužce a papíru a k hoře teorie, kterou dokáže odpapuoškovat aniž by chápal o co jde...chce se mi zvracet.

Martin

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #43 kdy: 12. 02. 2015, 11:25:23 »
To Muf:

Skoncil jstem s tim moc brzo. Na vysoke by vas naucili syntezu obvodu od zakladu a to je to, co jste hledal.
Neznam vasi skolu, ale ukolem skoly je vam dat prehled. Kdyz jsem studoval elektroniku na stredni, tak jsem se elektronice dost venoval i mimo skolu. Co vim, tak problemem je, ze si clovek nedokaze spojit to co mu reknou ve skole s necim praktickym a pak cloveku vubec nedochazi proc mu to v te skole rikaji. Tohle platilo take na vysoke. Souhlasim s vami, ze by skola mela vice dbat na to, ze to co v teorii reknou take predvedou a spoji s praxi. Ovsem tohle take muze delat zak sam. Pokud chce navrhnout obvod, tak zacne hledat v tom co mu ve skole rekli souvislosti.
Dalsi vec je, ze se dnes resi elektronika trochu jinym zpusobem nez pred 20 lety. Dneska je pomalu na kazdou "blbost" IO, ktery dany problem, alespon castecne resi a clovek pouze spojuje IO. Jina vec je, kdyz ty IO sam navrhujete nebo mate za ukol zoptimalizovat nejake navrzene technicke reseni s ohledem na cenu a zacnete ty IO nahrazovat necim jinym.

andy

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #44 kdy: 12. 02. 2015, 12:00:10 »
Keby si si uvedomil, ze tie Kirchoffove zakony nie su na to aby ta mali co skusat, ale skutocne platia, tak by si mozno dosiel na to ako to pocitat..

2 baterky a ledka - no to ti blikne tak max raz :). Neviem na 100% naco je ten C6 (netvori to s R7 RC low pass?), ale vela zapojeni musis brat ako casti lega. Proste to nevymyslis len tak. Su rozne zoznamy tychto zapojeni a co ty musis urobit je to spravne zapasovat do obvodu.