Deník nasraného elektrikáře

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #15 kdy: 12. 02. 2015, 00:31:07 »
Jak jsem řekl, nebyl jsem šprt a netvrdím o sobě, že jsem "dobrej", ale podle mého názoru by ten kondenzátor měl potlačovat vyšší frekvence na výstupu a přizpůsobovat jej charakteristice sluchátek.


electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #16 kdy: 12. 02. 2015, 00:41:03 »
A aby nedošlo k mýlce o mé dokonalosti - přestože neumím úplně vše spočítat tak mi přijde dost hloupé, když si někdo stěžuje na to, že mu na škole nevysvětlili, jak funguje tranzistor obzvláště, když má přístup ke knihám. Nezlobte se na mě, ale to je opravdu hodně jednoduchá záležitost. Netvrdím, že naše školství je dokonalé, ale dnes je v módě na něj házet všechno. Na co si bude kdo stěžovat příště - neznalost principu diody? Základní princip tranzistoru je opravdu jednoduchý a na pouhé pochopení jeho funkce nemusíte řešit dokonce ani jeho převodní charakteristiky. Ty se člověk naučí později. Sice Vás trošku chápu (taky mi jako dítěti nevysvětlili, jak ten tranzistor záhadně zesiluje), ale mám dojem, že si lidi dnes často neuvědomují, že vzdělávání je z určité části hlavně tvrdá práce jejich mozku a chtějí, ať do nich učitel vše pokud možno nallije.

Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #17 kdy: 12. 02. 2015, 00:45:12 »
Tos sice neřekl, ale jako rekci na to, že se neučí prakticky vytvářet a chápat elektronické obvody, jsi napsal "stačí umět číct a napočítat do pěti".

Ok, dám ti něco jednoduššího a ne, že budeš nepoctivej a vygooglíš si to. Když tak rozumíš těm tranzistorům, do čehož dozajista spadají i relace s jinýmí součástkami, tak bys byl určitě schpný vyřešit toto: dostaneš 2 tuškové baterie, LEDku a chci, abys navrhl obvod, který způsobí její blikání. A teď se ukaž, jak napočítáš do pěti a k čemu ti budou ty detailní znalosti PN přechodu.

Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #18 kdy: 12. 02. 2015, 00:46:46 »
samozřejmě jen za pomocí obyčejných součástek. A jestli to nedokážeš, tak se obávám, že umíš stejný kulový jako já.

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #19 kdy: 12. 02. 2015, 00:49:26 »
Astabilní klopný obvod vážně nemusím googlit.
Vážně se s tím musím kreslit?


Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #20 kdy: 12. 02. 2015, 00:51:35 »
Nemusíš, ale chceš mi říct, že tohle tě naučili na střední?

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #21 kdy: 12. 02. 2015, 00:55:50 »
Je pravda, že ne. Ale základy toho, jak spočítat nějaké jednodušší zdroje, pochopit stabilizátory se zenerovýma diodama a podobně jsem tam získal. Ano, nenaučili mě všechno a pořád se musím zlepšovat, ale nemůžu zapřít, že jsem tam dostal docela dobrý základ. Ostatně jak jsem napsal, k se vracím dokonce i teď, když potřebuji pochopit něco, co jsem ve škole moc nechápal nebo na co jsem naivně kašlal.

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #22 kdy: 12. 02. 2015, 00:57:14 »
Nějak mi tam vypadlo, že se vracím k učebnicím  ;D - (ne do školy).

Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #23 kdy: 12. 02. 2015, 01:01:11 »
Sorry, ale taková základní věc, jako jak si můžu rozblikat LEDku, byl můj paradox num. 1 už od dob kdy jsem dostal Voltíka. To že se na SŠ řeší všechno možné, ale takovýhle základ všech základů ne, o něčem svědčí. Taky o tomhle jsem v principu celou dobu mluvil.

Radionek

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #24 kdy: 12. 02. 2015, 01:08:19 »
Na blikání LED se dneska použije PIC10F200, nikdo neschválí v projektu 8 součástek kvůli jedné zas* LEDce.
Ale povídat o starých časech se dá dlouhé hodiny :)

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #25 kdy: 12. 02. 2015, 01:09:08 »
Neříkej, ty seš tak dobrej? Tak mi řekni, k čemu je tam kondenzátor C6, a šupej, ať to lítá!
Nechybí tomu rádiu něco podstatného? Jako např. anténa?

Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #26 kdy: 12. 02. 2015, 01:17:50 »
Tak nejsem žádnej radioamater, ale tipnu si, že jako antena je nějak myšlena cívka L1.

Radionek, použít PIC10F200 by mi určitě nečinilo žádnou radost :D

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #27 kdy: 12. 02. 2015, 01:18:52 »
Chápu, to u mě na ZŠ taky, protože mi nikdo nevysvětlil, jak ten tranzistor v základu zesiluje. Ono na té škole s námi moc neprobírali jednotlivé zapojení, ale určitý základ nám k tomu dávali. Je fakt, že by se na našem školství dalo lecos zlepšit, ale ono kolikrát opravdu stačí dát dostatečný čas učebnici a nekecat na rootu, obzvláš, když člověk musí brzo vstávat (jako já). Většinou, když jsem něco z oboru nemohl pochopit, tak jsem si to stejně musel někde přečíst. A pokud jsem to někdy nechápal, tak to bylo často na několikrát. Časem člověk zjistí, že přes četné pomůcky, které se v okolí nabízejí, je na to učení stejně vždycky jen on sám se sebou a zároveň proti sobě.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #28 kdy: 12. 02. 2015, 02:52:20 »
Tak nejsem žádnej radioamater, ale tipnu si, že jako antena je nějak myšlena cívka L1

Na FM? To jako feritova antena? a) Feritova antena typicky ma dve civky. b) Feritove anteny se typicky nedaji pouzit uz na kratkych vlnach. Videl jsem jedine radio, ktere resilo kratke vlny feritovou antenou. Nejake male, ruske, jmeno uz si nepamatuji.

technomaniak

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #29 kdy: 12. 02. 2015, 06:37:12 »
Uz se tesim na dalsi pokracovani, treba Denik zasraneho ridice vysokozdvizneho voziku.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

a co třeba Deník nasraného hráče Dračího Doupěte?