Co se učit pro lepší uplatnění?

Vyhořelý ajťák

Co se učit pro lepší uplatnění?
« kdy: 18. 01. 2015, 16:51:55 »
No když už se nám tu roztrhl pytel z budoucnosti, tak také přihodím svou trošku do mlýna. Co bych se měl v oblasti IT tak aby měl co největší šanci najít libovolnou pracovní pozici, nejlépe v Ostravě či okolí?

Asi před 3/4 rokem mě vyhodili z práce protože jsem tak trochu vyhořel a pohádal se s pár lidmi ohledně (ne)kvality kódu, řekl před celým týmem že tu práci nenávidím, a potom o něco později jsem taky fyzicky napadl automat na kávu jehož přeplněný zásobník na pomleté zrno se mrcha rozsypal po kuchyňce a přitom jsem navrch nasraně kopl do pár židlí a u toho nadával na celé patro, to vše den po "barevném protistresovém školení" pořádaném takovou fajnovou Ostravskou firmičkou jménem DAP Services (viz. google) která za těžké prachy prodává své služby prachatým firmám jako je Tieto (viz. tamtéž), které asi rády někomu přihrají malou domů. Školení opravdu fungovalo, hehe, při první blízké příležitosti která nastala už za 2 týdny po mém extemporé a při níž na popud manažerů z Finska povinně z každého týmu vyhodili alespoň jednoho člověka jsem šel taky pryč. Banda jedna...

A nyní řeším, co se sakra učit, jestli Java EE+FX, C#+.NET a nebo cokoliv jako PHP+HTML5+CSS3, potřebuji prachy na placení nájmu a abych měl za co žrát. Jeden kolega který tam prý robil na jedné pozici 10 let a který byl při té příležitosti taky odejit už prý dělá u pásu, protože nic lepšího v Ostravě nesehnal, ale tam se mi zatím moc nechce. Poraďte mi tedy prosím, na jakou technologii se zaměřit, co má v dohledné době největší budoucnost z hlediska pracovního uplatnění?

Co se vnitřního klidu týče, tak jsem se lehce začal věnovat baletu a pomalu koketuji se zen buddhismem, takže tam to snad budu mít podchycený, ale znalostně jsem za těch pár let natolik zastaral, že je těžké se vůbec dostat k osobnímu pohovoru...
« Poslední změna: 18. 01. 2015, 17:20:17 od Petr Krčmář »


Pako

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #1 kdy: 18. 01. 2015, 17:28:24 »
Vyzkoušej vole programování oblékatelností nebo umělý inteligence wo tom tejkon hodně píšou na BoingBoing a TechCrunch takže to bude velkej trend i tady (za ty tři měsíce až si to místní interentový celebrity taky přečtou)… a nebo se pusť do žendrový vyváženosti v IT, ale nezvrtej to hned na začátku ňákym harašenim.

Vyhořelý ajťák

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #2 kdy: 18. 01. 2015, 17:49:30 »
Při hledání jsem prakticky nenarazil na nabídku která by vyžadovala znalost umělé inteligence, je to příliš specialozvaná znalost na to aby si někdo dovolil zaměstnat programátora který mu bude dělat umělou inteligenci.

Budoucnost má samozřejmě counter-propagation neural network (na vstupu kohonen, na výstupu grossberg) s interpolací výstupních vektorů (vezme s x nejlepších a z nich se interpoluje), učí se to až 10x rychleji než back propagation a taky to žere 10x víc paměti, ale to nevadí protože paměti je daleko více než CPU a navíc je zde jistota konvergence. Až to někdo naprogramuje a paralelizuje v použitelné podobě, tak možná někdo někde příjde na to k čemu by takový bastl mohl být dobrý. Třeba na umělý mozek? Až vynaleznou ty holografické paměti a terabajty se vlezou lidem do kapsy, tak jediným limitem pro tvorbu umělého mozku bude CPU a způsob jeho učení, taky architektura takové věci bude asi zajímavá.

Jo, taky prý mám schizotypální poruchu osobnosti, furt jsem se hádal že chci tu schizodní abych byl jako BLEK., ale prý ne, že prý to je něco jiného, jedním z projevů je mimo jiné tzv. psychologická ruminace, odbíhání od tématu, příliš volné asociace myšlenek. Ach jo, nejsem jako BLEK., ale styk se ženou taky neprovozuji, takže alespoň něco mám s BLEK.em společného...

Ale zpátky k tématu, co se učit, jaké technologie zajistí programátorům práci?

TVL

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #3 kdy: 18. 01. 2015, 17:50:01 »
Výhoda je, že nikde nepíšeš, co jsi vlastně dělal, na jaké úrovni, co umíš, vůbec nic. Takže se dá snadno pochopit, že je to jenom trollbait a může se to tu rozjet.

Vyhořelý ajťák

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #4 kdy: 18. 01. 2015, 18:01:06 »
Kdybych napsal co jsem dělal, je dost možné že by mě někdo při pohovoru poznal. A to nechci riskovat, protože ta kombinace skillů není až tak častá. Navíc na to co znám taky hraju a není to až tak marné, ale není to až tak časté. Pro zodpovězení otázky co se učit to ale není podstatné, takže to tu neuvedu. Ještě by při pohovoru zjistili, že ten exot jsem já! Předpokládám že správný ajťák čte root pravidelně, takže šance že jim to dojde kdo jsem je vysoká!


Tiger

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #5 kdy: 18. 01. 2015, 18:20:52 »
Jestli nemáš nějaký zvláštní důvod, proč zůstat v Ostravě, tak jeď pryč. Minulý rok jsem dokončil VŠB FEI. Pak jsem chvilku pracoval v Ostravě za 35k a teď jsem dostal v Praze nabídku za 80, tak jdu.

Podle stylu psaní soudím, že budeš celkem horká hlava no a v Praze by neměl být problém najít i nějakou málo stresující pozici, ze které ten nájem zaplatíš. V Ostravě se (z mých zkušeností) jede všude na krev.

nevimnevim

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #6 kdy: 18. 01. 2015, 18:25:55 »
80 na HPP po VŠB? :D To tak možná ve snu.

TVL

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #7 kdy: 18. 01. 2015, 18:37:30 »
Kdybych napsal co jsem dělal, je dost možné že by mě někdo při pohovoru poznal. A to nechci riskovat, protože ta kombinace skillů není až tak častá. Navíc na to co znám taky hraju a není to až tak marné, ale není to až tak časté. Pro zodpovězení otázky co se učit to ale není podstatné, takže to tu neuvedu. Ještě by při pohovoru zjistili, že ten exot jsem já! Předpokládám že správný ajťák čte root pravidelně, takže šance že jim to dojde kdo jsem je vysoká!

Takže ještě jednou:
Ty chceš poradit, co se máš učit, na jakých znalostech budovat další kariéru.
Ale ani slovem nenaznačíš co jsi doteď dělal a co umíš, protože by tě někdo poznal.
Ale přitom detailně popíšeš, jak ses choval jako blb a přitom napíšeš jméno firmy, kde jsi dělal (i když ok, dalo by se akceptovat, že jsi v Tieto nedělal, že jenom zcela nesmyslně dáváš příklad firmy, která také kupuje nějaké protistresová školení).
A my ti máme jako věřit, že to není trollení?

Víš, trolit takovým způsobem, že to ostatní hned nepoznají, to se dá, ale musí se to umět.

Tiger

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #8 kdy: 18. 01. 2015, 19:00:32 »
80 na HPP po VŠB? :D To tak možná ve snu.

No dokázat to nemůžu. Jde o pozici, na které kromě hard skills musíš umět ještě na komunikativní úrovni anglicky, čas od času letět na meeting někde po Evropě a nechodit v mikině a Rejoicech.

Vyhořelý ajťák

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #9 kdy: 18. 01. 2015, 19:08:26 »
Dejme tomu, že uvažuji nad restartem v IT, začít zase úplně od píky, předstírat sám před sebou že jsem vše zapomněl, třeba že se mi kvůli stresu de facto vymazala paměť, zůstaly jen instinkty. Kdo říká, že chci nutně stavět svoji budoucnost na starých základech?

Vlastně už neumím vůbec nic!

Doposud nemám příliš zkušeností z webovými technologiemi, předpokládám že přítomnost i budoucnost je právě tam. Ale co si vybrat? Nějaký PHP framework? A nebo se učit Javu a některý z jejich frameworků? Nebo Ruby on Rails, nebo Django a Python? A co takhle rovnou F# a nad tím ASP.NET? Jazyk není problém, spíš ten kolorit okolo. Vlastně jsem nikdy v plném rozsahu nevyužil ani celou základní knihovnu, natož pak nějaký framework. A když už jsem nějaký framework používal, tak leda nepřímo přes nějaký wrapper který převolával metody a do kterého jsme měli zakázáno hrabat, celý framework byl vlastně zabalen do inhouse frameworku, tudíž nepřenositelná znalost...

Pravdou je, že chci aby se to tady rozjelo, abych nebyl sám, abych se měl s kým bavit. Ta samota mě zabíjí! Tedy, co by se měl člověk který chce opět naskočit do současného rozjetého IT vlaku naučit, jaká technologie mu bude nejvíce užitečná?

Let the flame begin!

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #10 kdy: 18. 01. 2015, 21:30:39 »
Pro pozici cvičené opice stačí Java nebo C#. Taky neškodí umět psát mobilní aplikace. A pak práce s daty obecně (viz buzzword Big Data).

mikrom

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #11 kdy: 18. 01. 2015, 22:26:53 »
A nyní řeším, co se sakra učit, jestli Java EE+FX, C#+.NET a nebo cokoliv ...
Doporucujem Jave + EE.
U nas v firme (banka) sa zbavujeme vsetkych aplikacii napisanych v C# (a inych jazykoch) a snazime sa ich nahradit Javou.
Okrem Javy mame este COBOL. Ale to je technologia ktora sa neda jednoducho nahradit a sam sa to clovek ani nedokaze v pozadovanom rozsahu naucit.


Vyhořelý ajťák

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #12 kdy: 18. 01. 2015, 22:41:34 »
Nějaký seznam toho co se naučit v Java a C# by nebyl?

Jako jasně, v Java nejdříve Java SE a pak EE, ale kolem toho je spousta dalších věcí, celej stack. A těch stacků je několik, že, sestávají z hodně nástrojů. Je lepší učit se Eclipse a nebo NetBeans? Asi oboje, že. A co třeba ant, maven a nebo třeba gradle, nebo jenkins? Asi všechno, že. Z frameworků stačí Java EE a Hibernate, Spring a nebo jsou třeba nějaké další? Asi nemá cenu učit se třeba Play Framework (playframework.com) a nebo třeba ZK (zkoss.org), neviděl jsem jedinou nabídku práce kde by přímo tyhle chtěli, ještě že jsem se jim vyhnul. Neví někdo o nějaké "virtual appliance" kde by vše bylo předkonfigurované, celý stack?

A co v .NET, tam ten C# taky není problém, ale knihovny problém jsou. Je lepší učit se ASP.NET a nebo WPF? Používá se ještě pořád Silverlight? A k tomu ASP.NET, je třeba učit se navrch HTML5+CSS3 a k tomu JavaScript a nebo CoffeScript a nebo TypeScript? Co LINQ, neumřelo to? A dále co IoC? Učit se Entity framework a nebo MEF, nebo Ninject, nebo AutoFac? A co Spring.NET?

Co se teda učit, třeba kdysi dávno jsem uměl všechny funkce standardní knihovny C a taky C++ STL nazpaměť včetně parametrů a nepotřeboval jsem žádnou automatickou doplňovačku, obsesivně jsem se vyžíval v napsání zdrojáku na jeden zátah bez kompilace bez jediné syntaktické chyby a nebo chyby ve volání funkce, programování byla pro mě obsese. Pokud bych se cthěl tímto stylem něco dneska tak to je skoro nemožné, ty frameworky a knihovny jsou tak rozsáhlé že je asi nelze mít perfektně v hlavě. Protože je toho hrozně moc, těch frameworků a všeho. Znalost jazyka nestačí, je třeba znát celý stack a ten se stal složitým!

A co teprve ty testovací frameworky, TDD je novinka kterou jsem ještě nezažil!

Většina nabídek funguje tak že chtějí nejenom znalost a zkušenost v daném jazyce což je trivialita, ale taky několik let zkušeností s frameworkem. Už jsem zažil i že se mě baba ptala kolik let mám skušeností s XML...

Vůbec s těma ženskejma neumím nějak při pohovorech jednat. Samozřejmě že když neznám nějakou technologii tak perfektně jak jsem býval zvyklej tak řeknu že moc zkušností s tím nemám ale že v případě potřeby se doučím. Přece jim nebudu lhát...

Co vybrat, abych se co nejefektivněji dostat během cca 2-3 měsíců na profesionální úroveň v něčem opravvdu užitečném?

mikrom

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #13 kdy: 18. 01. 2015, 22:51:03 »
Většina nabídek funguje tak že chtějí nejenom znalost a zkušenost v daném jazyce což je trivialita, ale taky několik let zkušeností s frameworkem. Už jsem zažil i že se mě baba ptala kolik let mám skušeností s XML...

Vůbec s těma ženskejma neumím nějak při pohovorech jednat. Samozřejmě že když neznám nějakou technologii tak perfektně jak jsem býval zvyklej tak řeknu že moc zkušností s tím nemám ale že v případě potřeby se doučím. Přece jim nebudu lhát...
Asi si bol na pohovore najskor s niekym z personalnej agentury alebo s HR :)

Re:Co se učit pro lepší uplatnění?
« Odpověď #14 kdy: 18. 01. 2015, 22:52:55 »
Ty se za 2 - 3 měsíce chceš naučit Java SE + EE a zároveň u toho znovu nevyhořet? Imho lol