Akým programovacím jazykom sa venovať?

MichalJ

Akým programovacím jazykom sa venovať?
« kdy: 11. 01. 2015, 22:56:11 »
Ahojte, dúfam že píšem do správnej témy ak nie, tak sa vopred ospravedlňujem.
Som prvákom na strednej škole a baví ma programovanie. Bohužiaľ nie som na škole s technickým zameraním a tak sa programovaniu venujem len vo svojom voľnom čase. Viem žeby som v budúcnosti sa chcel venovať práve tejto profesii no neviem na čo sa zamerať a to som myslel, že by ste mi vedeli poradiť, či na desktopové aplikácie alebo skôr webové? A aké programovacie jazyky k tejto oblasti sa učiť. Ako primárny jazyk by som chcel C#, pretože v tomto sa momentálne učím a celkom som mu prišiel na chuť :). Mohli by ste mi poradiť teda aké ďalšie programovacie jazyky sa mam začať učiť k C# a či je väčší dopyt po programátoroch webov alebo pc aplikácií? Nechcel by som mať v budúcnosti problém si nájsť prácu.

Ďakujem za odpovede a prajem pekný večer


Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2015, 23:04:46 »
Po milionte a furt dokola. Chces si volit praci jen podle vyplaty? Delej cokoliv te bavi. Programovaci jazyk je jen prostredek.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

MichalJ

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #2 kdy: 11. 01. 2015, 23:16:23 »
Nepovedal som že sa chcem rozhodnúť podľa výplaty, napísal som že sa nechcem mať problém nájsť si prácu. Baví ma programovanie a riešiť nejaké logické problémy. Bude ma baviť programovať aj weby aj pc appky ale ak by som si mál vybrať jedno aby ste mi mohli poradiť tak asi pc appky ... ale bol by som radšej ak by ste mi ste mi tie kombinácie progr. jazykov poradili pre obe smery, aby som si potom pozrel ktoré mi sú sympatickejšie a podľa toho sa mohol lepšie rozhodnúť. Ďakujem

podlesh

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2015, 23:27:39 »
Prvák na střední škole? To už začíná být docela dost absurdní, tyhle dotazy...

Ale pokud je to vážně míněno, tak odpověď zní: cokoliv! Je to úplně a naprosto jedno, protože práci budeš řešit nejdříve za 4 roky a do té doby se změní spousta věcí (především u tebe - vyzkoušíš a osaháš si věci, získáš zkušenosti, zjistíš co tě opravdu baví, atd atd). Od toho nejsi oficiálně dospělý, abys toho využil a nemusel řešit práci!

MichalJ

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2015, 23:36:11 »
Nechápem prečo riešite nepodstatne veci ... ako keby bol taký problém mi konkrétne odpovedať, nech aspoň približne viem aké programovacie jazyky na seba nadväzujú a mohol sa doma učiť nejaké serióznejšie veci ...


Kit

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2015, 23:58:07 »
Nechápem prečo riešite nepodstatne veci ... ako keby bol taký problém mi konkrétne odpovedať, nech aspoň približne viem aké programovacie jazyky na seba nadväzujú a mohol sa doma učiť nejaké serióznejšie veci ...

Podobné otázky jsou tady poměrně často (viz archiv) tak se nediv.

- C# pro Windows desktop, případně server
- Java multiplatformně pro desktop i server
- Python podobně jako Java, ale jednodušeji a interpretovaně
- PHP, protože je to na webových serverech nejběžnější
- Javascript, protože je to jediný jazyk, který podporují prohlížeče

A teď si vyber. Postupně by ses měl naučit všechny.

Martin

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #6 kdy: 12. 01. 2015, 00:00:00 »
Zůstaň u C#. Když bys chtěl dělat desktopové apky i weby, oboje se v C# dá dělat na velice profesionální úrovni.

MichalJ

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #7 kdy: 12. 01. 2015, 00:05:58 »
Ano, C# sa chcem venovať určite ... len som myslel že mi poradíte aký jazyk sa k nemu ešte hodí napr nejaky SQL alebo javascript alebo čo sa ešte používa pri vývoji apiek v tomto jazyku.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #8 kdy: 12. 01. 2015, 00:23:14 »
Ano, C# sa chcem venovať určite ... len som myslel že mi poradíte aký jazyk sa k nemu ešte hodí napr nejaky SQL alebo javascript alebo čo sa ešte používa pri vývoji apiek v tomto jazyku.

SQL se hodí určitě a JS (resp. HTML+JS) taky. Jinak neuškodí C (aspoň pro přehled, vědět, jak funguje) a případně i C++ (jsou ve VS, takže není problém s IDE).

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #9 kdy: 12. 01. 2015, 00:48:41 »
v tomto veku bych se ucil hlavne rust tzv "do sirky" tj poznavat, co se na co pouziva, trendy, uricte nezapomenout na java, python, php, js, c++ (Qt). Jeste bych se podival i na ruby a nejakej funkcionalni jazyk (imho uzitecny z hlediska pristupu k problemu)

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #10 kdy: 12. 01. 2015, 01:25:45 »
řeknu ti to takle hochu zrovna koncem příštího semestru budu potřebovat někoho kdo rozumí hmtl a php a možná ještě pythonu takže bys u mě mohl dostat slušnou brigádu řekněme 200Kč/hod???  8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

iwtu

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #11 kdy: 12. 01. 2015, 02:00:42 »
O pracu sa neboj. Dobrych programatorov je malo a nic nenasvedcuje tomu, ze by ich bolo vela.

C# je .NET a coskoro by mal byt open source. Da sa predpokladat, ze to bude postupne viac prenikat do sveta mimo Windows.
Python sa hodi ako na weby (Django) ako aj prakticky scriptovaci jazyk.
C je dobre na pochopenie toho, ako PC vlastne funguje a aby si vlastne mal predstavu, co vsetko new v C# robi.. C asi priamo nevyuzijes, ked nechces pisat low level veci..
Weby ma nebavia, ale na PHP by som sa vykaslal. Python Django staci.. Neviem, ci je nieco pohodlnejsie ja Vyvoj. Inak web samozrejme JavaScript a spusta frameworkov, Angular, Backgone, CoffeSript, jQuery.. no je toho habadej.

SQL je standard pre databazy,  i ked NoSQL databazy, napriklad mongo tiez nie su na zahodenie.
Java.. ja som uz velmi zhyckani C#.. do Javy by som isiel iba vtedy, keby to pre fakt nic ine nemalo zmysel pouzit.

Ale.. Tvoja otazka nema velky zmysel, lebo.. teda aspon ja.. ja ked sa budem ucit novy jazyk iba kvoli tomu, aby som sa ucil novy jazyk, tak sa naucim iba jeho zaklady, co je k nicomu.. lebo ked uz vies programatorsky premyslat, zaklady akehokolvek jazyka sa naucis za par dni..



Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #12 kdy: 12. 01. 2015, 02:54:59 »
Musim souhlasit s tim co uz tady parkrat zaznelo, nauc se C, treba podle ucebnice od Herouta. Hlavne pochopit pointery. To ti pomuze pochopit jak to funguje na nizsich urovnich, podle me se lidi, kteri maji i zkusenosti "odspoda", mnohem snaz nauci psat optimalizovany kod (nebo minimalne pisou min prasacky). Odtud je pak mozny nakouknout do C++ a pochopit, proc vlastne vzniklo objektovy programovani, jaky ma vyhody a nevyhody. Pokud bude teziste tvych zajmu v C#, myslim, ze ti takovy postup da hodne. Pripadne si zkusit C++ s Qt (framework mj. pro graficky rozhrani), tohle by te mohlo taky bavit.
Zacni si hrat s Linuxem, aspon minimalne se nauci pouzivat bash (tzn v podstate prikazovy radek). C# Zatim moc na Linuxu ee, ale casy se meni a minimalne pro prehled si to zkus; treba te to chyti, treba ne.
Dal bych se mrknul (ale spis az po vyse zminenem) na naky skriptovaci jazyky. Treba python.

Ale hlavne: programovat se clovek nauci jedine tak, ze bude programovat. A kdyz pisu "nauc se jazyk", myslim tim, ze bys mel byt schopny v nem pouzivat vetsinu toho co nabizi (v pripade C), nebo veci, ktery neznas, byt schopny rychle pochopit a pouzit. C je pomerne "maly" jazyk, a i kdyz ho primo nepouzivam, to co sem se diky nemu naucil mi pripada pomerne zasadni.

karel

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #13 kdy: 12. 01. 2015, 04:58:29 »
urcite se ti vyplati zkusit si co mozna nejvice jazyk, tim nemam namysli ucit se je nejak do hloubky, ale alespon si je osahat,
zkusit si vsechny techniky programovani proceduralni, objektove, funkcionalni a tu zjistis na co se da jaky jazyk pouzit, dokud na to mas cas hraj si, nejdi si nejaky projekt a pridej se k nemu nebo vytvarej neco sam, jedine zkrz tvorbu se totis neco naucis

dggasghf

Re:Akým programovacím jazykom sa venovať?
« Odpověď #14 kdy: 12. 01. 2015, 06:25:18 »
C++
Python
Java
JS
C

Algoritmy: list, stromy,  trideni,  prohledavani grafu
Knihovny a frameworky: Qt,  boost.....