Teorii algoritmů neumím, ale nemyslím si, že NP třídy a složitost musejí být definovány na Turingových strojích.
Nemusí. Ale prostě je. Můžeš ji definovat jinak, ale pak se budeš bavit o voze, zatimco všichni ostatní o koze. Můžeš začít budovat novou teorii od základů, ale bojím se, že budeš v pozici strýce Františka ze Saturnina.
(Pokud už chceš budovat novou teorii, tak aspoň nepřetěžuj užívané termíny novými významy).
Neřekl jsem, že algoritmus, který by uměl pracovat s libovolně velkým n, je algoritmus složitější a pomalejší asymptoticky.
Takže jsou tydle možnosti.
a) Daný fakt je k posouzení asymptotické složitosti algoritmu irelevantní, nebo
a) Nebavíme se o asymptotické složitosti, jejíž definicí ses tady oháněl.
Navíc adaptace na dlouhá číslá nezmění ani stupeň polynomu absolutní složitosti (viz dál).
Co má být jako omezeno při fixním zápisu vstupních dat? Počet slov na vstupu je vždy neomezený.
To fakt nevíš??? Libovolná veličina zadaná pevnou délkou. Tzn. cena produktu, počet balení v produktu, chtěný počet produktů...
Tato intuitivní definice půjde asi těžko formalizovat.
Fór je v tom, že
a) formalizovat nepůjde
b) není schopna porovnávat různé algoritmy
A už vůbec nemluvím o tom, že algoritmy jsou na sebe převeditelné, a to co je v jednom vyjádřené počtem, je v druhém vyjádřené číslem. Např. teď mě napadá např. automatické dokazování, kdy se dá dokazované tvrzení reprezentovat jako seznam termů, logických spojek atd..., takže dle naivní definice je složitost daná počtem prvů ve výrazu, anebo jít podle důkazu gödelovy věty a tvrzení očíslovat - a najednou mám podle Tebe složitost vyjádrřit dle velikosti čísla.
Takže podle toho, jakou zvolím interpretaci vstupu, tak se mi mění složitost???
----
Teda abych byl formálně správnej, je pravda, že definice složitosti v NP úplnosti asymptotická není, pro složitost jsou definice dvě:
Asymptotická.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asymptotick%C3%A1_slo%C5%BEitostTa ale vyžaduje, aby veličina, podle které se složitost měří (tzn. se kterou rychlost algoritmu nejvíce klesala) rostla do nekonečna. Tzn. tuto definici nelze užít pro algoritmus, kde je chtěnej počet zadanej omezeným číslem.
Navíc i tato složitost se běžně definuje v závislosti na délce, byť se to někdy zjednodušuje na počet prvků na vstupu (neboť u většiny algoritmů nezávisí rychlost na velikosti zpracovávaných hodnot, ale na jejich počtu).
Absolutní:
http://wiki.matfyz.cz/wiki/St%C3%A1tnice_-_NP-%C3%BAplnostAbsoutní složitost je definovaná polynomem jako horní mez trvání algoritmu pro všechny vstupy dané délky v binárním kódování.
Tady fixní délka vstupu použít jde, ale jelikož délka toho argumentu bude vždy stejná, výsledná složitost na něm vůbec záviset nebude. Vzhledem k tomu, že jde o nejpodstatnější parametr (nejvíc ovlivňující rychlost výpočtu), považuji užívání tohoto formátu v této definici složitosti za metodologickou chybu.
Takže než bude debata pokračovat, tak by prosím bylo dobré definovat, o čem se bavíme.
Popř. jestli je debata právě o tom, kterou definici vlastně používat, tak odkazuju na svůj první odstavec - pokud chceme řešit, jestli je daný problém NP nebo ne, tak má imho jedině smysl definice, která se používá pro definici NP úplného problému.