Chci postavit router s RouterOS

D.J.BoBo

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #30 kdy: 03. 12. 2014, 09:44:12 »
Vy si z nás děláte kapinku pr_del, ne? Co uděláte v případě, že máte síť rozdělenou na VLANy nebo máte obecně více podsítí?
Co dělám? Síť "naroutuju", na což mi obecně Mikrotik postačí. Řada 1000 je celkem povedená (no, nestojí 800 stovek, to dá rozum).
Mám pocit, že se tady řeší přenos jen tak z principu. Obecně podle zkušenosti, obvykle nebývá velký rozdíl v časech ... v minutách. A Mj, Mikrotik má HW Switch. Častou chybou je vytváření Bridge na spojení LAN portů - Bridge je velikánský žrout prostředků. Stačí však LANy spojit módem 1 master/ostatní Slave a máme HW switch zadarmo.


SB

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #31 kdy: 03. 12. 2014, 09:54:34 »
Bla mluvil o domácí síti, já teda v domácí síti VLANY nemám, kupodivu koupelna, hajzlík ani obývák nemusí být ve vlastní VLAN.
Dle vašeho rozdělení VLANů dle místností buďto jen provokujete, nebo ani netušíte, k čemu VLANy/oddělené sítě vlastně jsou. Která varianta to je?

SB

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #32 kdy: 03. 12. 2014, 10:02:26 »
Co dělám? Síť "naroutuju", na což mi obecně Mikrotik postačí...

Mně to nevysvětlujte, já to chápu.

Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #33 kdy: 03. 12. 2014, 10:25:38 »
Dle vašeho rozdělení VLANů dle místností buďto jen provokujete, nebo ani netušíte, k čemu VLANy/oddělené sítě vlastně jsou. Která varianta to je?

Zadání úlohy:
Vysvětlit na REÁLNÉ situaci výhody VLAN v DOMÁCÍ síti a toto svoje tvrzení podpořit příklady širokého nasazení v domácnostech.

Omezení:
Musí se jednat o naprosto běžné řešení, široce používané.
Nesmí se jednat o O2 TV, což je specifická záležitost.

Prosím, můžeš nás tu přesvědčit o výhodách použití VLAN v domácích sítích.

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #34 kdy: 03. 12. 2014, 10:30:04 »
To nemusi byt taky problem.
1. Uz pomerne dlho su v Linuxe drivery s podporou NAPI a s tym sa zvladaju zakazat interrupty od sietovky, ked chodia prilis casto (nastavitelne cez ethtool ako InterruptThrottleRate). Vadia interrupty castejsie ako 100x za sekundu? Tak sa obmedzime na 100.
Tak to je super, to jsem nevedel. Stejne by me ale zajimalo, jaky tok by i tak "starsi PC" dokazalo zvladnout a s jakou kvalitou.


Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #35 kdy: 03. 12. 2014, 10:36:47 »
Mám pocit, že se tady řeší přenos jen tak z principu.
Ja mam za to, ze tazatel chce mit dve oddelene LAN pro rekneme dva pokoje ruznych studentu, ale zaroven jim chce oboum zpristupnit nejaky NAS, takze potrebuje rychly prenos. V tom pripade porad jeste nepotrebuje routovani - staci mit NAS s dvema sitovkami.

Pokud by chtel jenom oba pokoje pripojit k netu, tak na to ten Mikrotik staci, presne na to je delany.

Fakt me moc nenapada domaci pouziti oddelenych LAN, kde by routovani bylo nevyhnutelny a zaroven bych pres nej potreboval tlacit gigabit...

M.

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #36 kdy: 03. 12. 2014, 10:52:49 »
Myslím, že tazatel neřeší dva pokoje, ale barák s vícero byty, kde má i společný NAS pro něj a chce řešit co kam pustí a tam routuje mezi byty. Aspoň tu bylo nedávno vlákno o této situaci, kde se řešilo, že to ta zmiňovaná RB951 nedá.
V typické domácnosti jsou VLANy na nic, obvkyle má jeden router s 4x LAN a 1x wifi a tak izolace se řeší klidně na úrovni L2 izolace portů od sebe na tom routeru/wifi klientů od sebe.
VLAN by se hodila v případě, že mám byt/barák velkej a chci řešit třeba oddělenou síť pro návštěvy a pro sebe, kdy musím mít na pokrytí víc wifin, pak komunikace mezi routerem dávající to ven a těma wifi krabičkama může být oddělena do VLAN pro domácí/návštěvu.
Takže ano, nejčastěji pokud půjde o VLAN doma, tak to budou ty IPTV služby (využívá to nejen O2TV, ale i řada dalších IPTV poskytovatelů).
Magorů s vícero aktivnína prvky, wifinama, vícenásobným připojneím k internetu a vtším počtem VLAN a blbostma typu 802.1x pár bude, ale nebude to masovka. :-)

Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #37 kdy: 03. 12. 2014, 11:21:07 »

Považuji se za Geeka, ale mít WIFI pro návštěvy ve zvláštní VLANě, tak do takového stádia jsem ještě nedošel.
Teď se bojím, abych si nakonec nekoupil ten Iphone a nedal se na masovku....

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #38 kdy: 03. 12. 2014, 11:51:31 »
Považuji se za Geeka, ale mít WIFI pro návštěvy ve zvláštní VLANě, tak do takového stádia jsem ještě nedošel.
Pro zvlastni "guest" wifi vlanu porad jeste nepotrebuje ten router. A na mikrotiku je rozchozeni otazkou asi tak tri kliknuti.

Docela bych se primlouval za to, aby nam OP sdelil, k cemu vlastne ten router potrebuje :)

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #39 kdy: 03. 12. 2014, 12:12:29 »
nechte si tu energii na neco uzitecnejsiho, pokud jste si nevsimli, autor o odpoved asi nmestoji, protoze mimo otazky nekomunikuje .
Asi si uvedomil , ze je to blbost .

SB

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #40 kdy: 03. 12. 2014, 12:36:54 »
Zadání úlohy:
Vysvětlit na REÁLNÉ situaci výhody VLAN v DOMÁCÍ síti a toto svoje tvrzení podpořit příklady širokého nasazení v domácnostech.

Omezení:
Musí se jednat o naprosto běžné řešení, široce používané.
Nesmí se jednat o O2 TV, což je specifická záležitost.

Prosím, můžeš nás tu přesvědčit o výhodách použití VLAN v domácích sítích.

Tak přesvědčovat tady určitě nikoho nebudu, od toho tady nejsem.
V první řadě je možno rozdělením zvýšit bezpečnost oddělením počítačů, které se nemají nebo vůbec nepotřebují vidět. V době zavšivených widlí to považuju za velký bonus. Obecně je možno připojovat zařízení, o kterých není jasné, co na síti dělají.

P. S.: Proč si myslíte, že jsem vám vykal?

Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #41 kdy: 03. 12. 2014, 14:11:17 »
Tak přesvědčovat tady určitě nikoho nebudu, od toho tady nejsem.
...
P. S.: Proč si myslíte, že jsem vám vykal?

Takže výmluvy a hypotetický příklad, "máte nedostatečnou žáku Nováku".

Ad vykání: Budu doufat že to je z důvodu, že si vážíš mých znalostí, taky tím formálně uznáváš náš vztah Já vzdělanější, chytřejší i zkušenější a ty, z důvodů vztahu mě učitele a tebe žáka.

Bla

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #42 kdy: 03. 12. 2014, 21:29:58 »
Zapomněl's na problémy s přerušeníma. Co když ti celou kapacitu linky zaplnít 10B dlouhé UDP pakety? To bych pak chtěl to nejpomalejší PCčko vidět, vzhledem k tomu, že Linux má občas problém i se škubáním zvuku při větším zatížení disku :)

Jednak je to řekl bych dost teoretická situace a jednak jsem netvrdil, že je na to linux nejlepší.
A ty přerušení bych neviděl jako největší problém, ano, přerušení budou problém, ale větší problém budou ty kilobajty kódu, který se musí pro každý z těch malých paketů provést.

SB

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #43 kdy: 04. 12. 2014, 09:24:26 »
Tak přesvědčovat tady určitě nikoho nebudu, od toho tady nejsem.
...
P. S.: Proč si myslíte, že jsem vám vykal?

Ad vykání: Budu doufat že to je z důvodu, že si vážíš mých znalostí, taky tím formálně uznáváš náš vztah Já vzdělanější, chytřejší i zkušenější a ty, z důvodů vztahu mě učitele a tebe žáka.

Vaše komentáře mě přesvědčují, že mým učitelem být nemůžete. Vzdělání v nich nedetekuji, vychování už vůbec ne. Vykání je přesně z důvodu, abych si formálně udržoval od takových lidí odstup. Nechcete-li to přijmout, nereagujte na mě. V tomto vlákně už taky ne, k ničemu by to nevedlo. Děkuji.

Bla

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #44 kdy: 04. 12. 2014, 11:03:13 »

Áááá, panáčkovi nejsou normální lidi dost nóbl co?
Kamarád by ti řekl "LoL ty šmejde!", ale já jsem slušný, takže ti řeknu jen "LoL ty ******"  ;D