Chci postavit router s RouterOS

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #15 kdy: 02. 12. 2014, 11:26:16 »
Pokud se mu povede do jedné krabice spojit všechny tyhle kraviny, tak na tom nebude o tolik hůř.
Uswitchovat na starším PC třeba 2 PC gigabitem, 2 k tomu routovat  a ještě do toho pouštět třeba půlgigabit stream přes sambu, to jsem teda zvědav :)

Ledaže by se mu podařilo sehnat nějakou vícportovou síťovku s hw switchem, jak to mají ty levný domácí switche. Ale to vůbec netuším, jestli se vůbec prodává.


trubicoid2

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #16 kdy: 02. 12. 2014, 12:10:52 »

Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #17 kdy: 02. 12. 2014, 12:27:47 »
Ledaže by se mu podařilo sehnat nějakou vícportovou síťovku s hw switchem, jak to mají ty levný domácí switche. Ale to vůbec netuším, jestli se vůbec prodává.

Prodávají.

cheche, co to je? neco od https://en.wikipedia.org/wiki/Dr._Heinz_Doofenshmirtz ?

Přesně.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #18 kdy: 02. 12. 2014, 13:28:47 »
Ivy bridge Celeron + deska (2x Gbit) + 2,5" HDD 7200rpm = cca 35W
C1037UN-EU (Celeron 1037U na desce se 2x Gbit) + 2x 3,5" HDD (Green) = 35W

V zátěži CPU si přičtěte 10W. Tak se to má co se energie týče. Provozovat doma takový železo 24/7 je finančně možné ;-) To železo navíc má celkem výkon (1037U má na jedno jádro výkon cca jako i5 750). Nicméně neroutoval jsem ani na jednom, takže jak tyhle CPU takovou věc stíhají, to netuším.

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #19 kdy: 02. 12. 2014, 15:15:17 »
Prodávají.
Měl bys odkaz? Neuvědomuju si, že bych něco takovýho někde viděl.


Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #20 kdy: 02. 12. 2014, 16:05:02 »
Ivy bridge Celeron + deska (2x Gbit) + 2,5" HDD 7200rpm = cca 35W

Chachacha!
První poznatek je, že se zdrojem Seasonic 350 si to vzalo v ZÁTĚŽI a 3,5" diskem právě okolo těch 70-80W, podle počtu osazených síťovek! Druhý můj poznatek je, že s PICO PSU je spotřeba ještě vyšší, než s normálním zdrojem, protože hřeje jak ten zdroj před PICO tak i trochu samotné PICO.

Ale nevím, jak na tom jsou LowPower verze Ivi/Sandy/Haswellu, to je zase fakt.

Měl bys odkaz? Neuvědomuju si, že bych něco takovýho někde viděl.
Měl.

Bla

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #21 kdy: 02. 12. 2014, 18:58:04 »
Jestli je tu řeč o tomhle, tak tam dost pochybuju o implementaci HW switche:
MikroTik RouterBOARD 44G PCI 4-port
http://www.lan-shop.cz/mikrotik-in-g44-44831
Přesto jsem tím adaptérem protlačit neuvěřitelné množství dat!

Integrovaný HW switch budou mít až Intel PRO/1000 Quad adaptéry.

Ale možná že MikroTik RB44Ge, 4x 10/100/1000T, PCI-express to už má v nějaké formě implementované.
http://www.lan-shop.cz/mikrotik-rb44ge-158457
http://i.mt.lv/routerboard/files/RB44Ge.pdf

pkgng

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #22 kdy: 02. 12. 2014, 19:16:36 »
Jestli je tu řeč o tomhle, tak tam dost pochybuju o implementaci HW switche:
MikroTik RouterBOARD 44G PCI 4-port
http://www.lan-shop.cz/mikrotik-in-g44-44831

V tomto skutečně žádný ethernetový switch není. Na desce je transparentní PCI-PCI bridge od PLX Technology a 4x ethernetový řadič Realtek RTL 8169.

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #23 kdy: 02. 12. 2014, 19:44:28 »
Ale možná že MikroTik RB44Ge, 4x 10/100/1000T, PCI-express to už má v nějaké formě implementované.
http://www.lan-shop.cz/mikrotik-rb44ge-158457
http://i.mt.lv/routerboard/files/RB44Ge.pdf
No nevim, nevim... "Four independent 10/100/1000 Mbit Gigabit Ethernet ports", "with PCIe - bus speed is no longer the limit"...

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #24 kdy: 02. 12. 2014, 19:53:22 »
Spis asi neco na tenhle zpusob: http://www.dssnetworks.com/v3/gigabit_pcie_6468.asp
Ale za tu cenu si muze klidne poridit normalni L3 switch krabicku :)

Bla

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #25 kdy: 02. 12. 2014, 20:56:38 »
Ano, tam je přímo uvedeno switching in hardware.

Nicméně propustnost PCI slotu je někde 133MB, propustnost gigabitové sítě je okolo 110/120MB za sekundu (při vhodně určeném provozu to může opravdu dosáhnout až skoro teoretického maxima). Ze zkušenosti ovšem PCI gigabitová síťovka pustí asi tak polovinu (PCIe síťovka pustí skoro až teoretické maximum), což může být způsobeno i sdílením PCI sběrnice. Nicménéně, hodně teoreticky, jeden gigabitový port obslouží v plné rychlosti i deska jen s PCI síťovou kartou.

PCIexpress 1x má propustnost cca 250MB/s a skoro každá deska má alespoň čtyři PCIe 1x linky více či méně volné.
Propustnost paměti je 11GB za sekundu, tedy nebudeme to uvažovat jako hrdlo a většina přenosů jsou UDMA, tedy nevidím zásadní TECHNICKÝ problém v tom, aby i nejpomalejší SIH (Sandy, Ivi, Hasell) PCčko dokázalo USWITCHOVAT čtyři gigabitové porty softwarově.

Něco jiného je, kdybys ty pakety chtěl protáhnout paketovým filtrem nebo zpracovávat, ale vhodně napsaný software by to uswitchovat měl, protože sloty tu propustnost mají vyšší než ty síťové karty, hodně režie by se ušetřilo při použití inteligentních síťovek schopných počítat rámce/CRC atd.

Nicméně tento software mi není znám.
Linuxové jádro přijaté pakety protahuje tou svojí frontou, jakou má režii to netuším ani při prázdné frontě a hodně to bude záležet na sadě pravidel. Protáhne jádro každý paket alespoň skrz L2? Pokud ne, pokud s daty pracuje jako s částečným blobem (zajímám se jen o hlavičku), tak by to možná zvládlo.

Technicky vzato plné vytížení je když port 1 (dále p1) komunikuje s p2 a ve stejné chvíli p3 s p4, protože v situaci, kdy p1 je zdrojový a p2 s p3 z něj sosají, logicky sdílí kapacitu p1, který je vytížený maximálně a p2 a p3 jedou jen na polovině bez ohledu na to, jestli skrz p4 valí něco přímo z disku toho našeho routru.

Možná si s tím pohraju, ale na to bych potřeboval tak pět počítačů s dostatečně velkou ram, abych data mohl kopírovat z Ramdisku, pevné disky jsou rychlé, ale někdy na nich kolísá rychlost i při čtení velkých a defragmentovaných souborů (systém si řekne o nějaký soubor a hned je výpadek) ;)

Kdysi mi nějaký Celeron 300A routoval dvě stomegabitové sítě s prstem v nose, používal jsem k tomu distribuci IPcop, kdo ví, jestli ještě "žije" plnohodnotným životem nebo jí potkal osud Zombie, projektu kterému ještě někdo z nostalgie udržuje www stránky a občas vydává release s kde přejmenoval ThisIsGoodNameForINT na MegaSuperINT.

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #26 kdy: 02. 12. 2014, 22:56:08 »
tedy nevidím zásadní TECHNICKÝ problém v tom, aby i nejpomalejší SIH (Sandy, Ivi, Hasell) PCčko dokázalo USWITCHOVAT čtyři gigabitové porty softwarově.
Zapomněl's na problémy s přerušeníma. Co když ti celou kapacitu linky zaplnít 10B dlouhé UDP pakety? To bych pak chtěl to nejpomalejší PCčko vidět, vzhledem k tomu, že Linux má občas problém i se škubáním zvuku při větším zatížení disku :)

Možná si s tím pohraju, ale na to bych potřeboval tak pět počítačů s dostatečně velkou ram, abych data mohl kopírovat z Ramdisku,
To nemusíš, na to existují generátory trafficu. Aspoň pak můžeš zkoušet, jak se to chová pod různým provozem a neplete se ti tam zpracování vyšších vrstev.

aaa

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #27 kdy: 03. 12. 2014, 00:15:58 »
Zapomněl's na problémy s přerušeníma. Co když ti celou kapacitu linky zaplnít 10B dlouhé UDP pakety? To bych pak chtěl to nejpomalejší PCčko vidět, vzhledem k tomu, že Linux má občas problém i se škubáním zvuku při větším zatížení disku :)
To nemusi byt taky problem.
1. Uz pomerne dlho su v Linuxe drivery s podporou NAPI a s tym sa zvladaju zakazat interrupty od sietovky, ked chodia prilis casto (nastavitelne cez ethtool ako InterruptThrottleRate). Vadia interrupty castejsie ako 100x za sekundu? Tak sa obmedzime na 100.

2. Snad vsetky mne zname OS delia spracovanie interruptov na 2 casti a pocas samotnych interruptov robia len minimum prace. Vdaka tomu sa vacsie mnozstvo paketov este moze zvladat.

SB

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #28 kdy: 03. 12. 2014, 08:55:17 »
Jinak mě se HW router povedlo koupit na aukru za 800 od Cisco, 100MBps uroutuje v pohodě, ale bere si přes padesát watů, což už oproti tomu pecku není až taková úspora.

Tak to byly vyhozené peníze (a ještě budou), to zvládnou i ty Mikrotiky s 10 W. To je dobré tak na výuku síťování a pak vypnout. Mimochodem proč myslíte, že to stálo 800? 2 klacky ročně za 100Mbitové routování mi přijdou hodně.

Routování v domácí síti také považuji za chybu v návrhu, byť nevylučuji nějaké obskurní důvody pro tuto činnost.....no...nic pořádného mě nenapadá.

Vy si z nás děláte kapinku pr_del, ne? Co uděláte v případě, že máte síť rozdělenou na VLANy nebo máte obecně více podsítí?

Miramel

Re:Chci postavit router s RouterOS
« Odpověď #29 kdy: 03. 12. 2014, 09:30:02 »
Routování v domácí síti také považuji za chybu v návrhu, byť nevylučuji nějaké obskurní důvody pro tuto činnost.....no...nic pořádného mě nenapadá.
Vy si z nás děláte kapinku pr_del, ne? Co uděláte v případě, že máte síť rozdělenou na VLANy nebo máte obecně více podsítí?

Bla mluvil o domácí síti, já teda v domácí síti VLANY nemám, kupodivu koupelna, hajzlík ani obývák nemusí být ve vlastní VLAN.

Měl bys odkaz? Neuvědomuju si, že bych něco takovýho někde viděl.
Měl.
Tak neměl, ta síťovka to neumí, žil jsem v bludu.