Monitorování internetu v práci

JurijP

Monitorování internetu v práci
« kdy: 25. 11. 2014, 07:09:53 »
Zdravim,
je mozne zistit, ako dlho som napr. na facebooku, gmaily a inych strankach v praci? Nemame ziadne stranky blokovane, chalani v praci chodia vsade mozne, len by ma zaujimalo ci sa da monitorovat ako dlho. Mna napadla taka moznost, ze jedine ak by to meralo pocet prenesenych dat. Ja sem-tam pouzivam Tor, co viem, ze nedokazu vystopovat, na akych strankach som.
« Poslední změna: 25. 11. 2014, 14:23:31 od Petr Krčmář »


BoneFlute

  • *****
  • 1 971
    • Zobrazit profil
Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2014, 07:18:12 »
Nedůvěřuješ-li svojim zaměstnancům, jsi chůva a ne zaměstnavatel.

Bla

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2014, 07:39:35 »
Je to tak, pokud jim nedůvěřuješ, je to špatný.
Kontrolu to chce dělat jen čas od času.
Protože pokud lezou jinam, než mají, jsou to zmrdi a né zaměstnanci.
Takže strhnout tři platy a/nebo vyrazit na paragraf 53 hrubé porušení pracovní kázně (zneužití prostředků zaměstnavatele, krádež/obohacení na úkor zaměstnavatele (místo práce si užíváš, nepracuješ a výplatu tak kradeš).
Pokud by došlo k zavirování sítě, vyrazit a poslední výplatu mu nedat s tím, že další dvě ti musí uhradit.

Obecně, cokoliv jiného než zpravodajské server řekněme 30 minut za den je neospravedlnitelné.

JurijP

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2014, 07:53:16 »
ale ja nie som zamestnavatel ale zamestnanec :D

M.

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2014, 07:56:28 »
Ano, může to sledovat - řada jich to nedělá, řada jich to dělá jen pro sichr a skladuje, někdo i vyhodnocuje a dle toho buzeruje lidi hned z nejrůznějších důvodů. Protože ten provoz ven z firemní sítě je na odpovědnost firmy, takže je dobré mít data pak vedoucí k dohledání o co případně šlo ke konkrétní osobě. Nechat to zcela volbě jako džungli ani nejde, při průseru by to mohlo být vyhodnoceno jako nedbalostní trestní čin provozu nedostatečně zabezpečené sítě a někdo, nejspíše z IT, celkem nepříjemně grilován.
Odpověď by jsi měl hledat v nějakých místníst směrnicích, kde by to mělo býr popsáno co a jak se ne/dělá.


Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2014, 08:15:40 »
Ked koli tomu ludia nestihaju robotu tak to skratka zakaz - zablokuj pristup na podobne stranky. Ked robotu stihaju tak naco sa s tym trapit. Sledovat ci ludia chodia na fb je taka barla pre neschopneho managera.

TomBA

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2014, 08:35:38 »
ale ja nie som zamestnavatel ale zamestnanec :D
Všetko, čo tu bolo napísané ako rada pre zamestnávateľa, platí recipročne aj pre zamestnanca.
Ak sa pýtaš či sa dá odrbávať, tak to závisí od toho aký chce byť zamestnávateľ konzekventný. Áno, dá sa presne zistiiť kde si koľko bol, čo si tam robil.... Chce to ale zodpovedajúci HW, SW, konfiguráciu a údržbu. Ja som to ako zamestnávateľ riešil v prípade neadekvátneho používania internetu jednoduchým rozviazaním pracovného pomeru, kde som dal jasne najavo prečo dotyčný odchádza, aby mali zostávajúci jasno. Používanie internetu je v norme.

Kolemjdoucí

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #7 kdy: 25. 11. 2014, 09:52:31 »
Monitorovat jde provoz HTTP, HTTPS moc ne, ale dělají to jenom neschopní hlupáci. Normální zaměstnavatel má přehled o tom co zaměstnanec dělá internet neinternet.

M.

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #8 kdy: 25. 11. 2014, 10:10:25 »
Ve firemním prostředí se normálně monitoruje i vnitřek HTTPS, SMTPS, .... a klientovi samozřejmě vše tiše mlčí, pokud nepoužívá nějaké další sofistikované nástorje hlásící změnu certifikátů, certifikačních autorit a podobné.
Zkrátka monitorovací nástroje si dynamicky vydávají vlastní certifikáty pro místa kam se spojuji a ty podstrkují klientům, protože ten TLS tunel u sebe přeruší. A klienti ve firmě mají nainstalován cerftifikát interní firemní certifikační autority, kterou příslušné inspekční nástroje používají.
Takže pokud není použit doplňkový nástroj, který vám nahlásí, že když jsem doma s firemním notebookem a přistupuji k stránkám googlu, že jsou podepsané CA Google a ve firmě, že jsou podepsané CA Firma inspekce, tak si toho nromální člověk ani nevšimne...

j

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #9 kdy: 25. 11. 2014, 11:04:23 »
...

Koukam Bla zase blaboli ..... to bude tim, ze vubec netusi o cem.

Ve 100% pripadu se ti vyplati, se zamestnanci vychazet. Na opacny pristup ve 100% pripadu driv nebo pozdejs dojedes.

2JurijP: Pokud delas co mas, tak normalni zamestnavatel nemuze mit problem. Ostatne i ze zakona je to on, kdo ti ma pridelovat praci => pokud nemas do ceho pichnout, je to jeho problem. Normalni zamestnavatel pak zamestnance nesmiruje. A i kdyby neco vyhodnocovat chtel, musel by na to lidi predem upozornit, jinak se dopousti trestnych cinu (cely rady). Ani tak nemuze nejak podrobne scanovat co kde kdo, max nejaky stats.

při průseru by to mohlo být vyhodnoceno jako nedbalostní trestní čin provozu nedostatečně zabezpečené sítě a někdo,
Lol, blabol roku. Naopak, pripadne skladovani komunikace je trestny cin nezakonneho odposlechu a nejspis i dalsi.

JurijP

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #10 kdy: 25. 11. 2014, 11:13:30 »
no ja pouzivam Tor sem-tam. aj teraz pre istotu :). Ale niekedy mavam pustenu napr. fb a gmail normalne. Stalo sa mi v praci, ze napr. 2 dni som nemal vobec co robit, hlavne ked som tu nastupil a aj teraz to tak niekedy vyzera, cakal som na robotu a oni mi nemali co dat. tak som bol na nete, ale myslim si, ze to je chyba ich a nie mna, pretoze ja som sa ozval, ze nemam pracu.

M.

Re:Monitorovanie internetu v praci
« Odpověď #11 kdy: 25. 11. 2014, 11:28:19 »
při průseru by to mohlo být vyhodnoceno jako nedbalostní trestní čin provozu nedostatečně zabezpečené sítě a někdo,
Lol, blabol roku. Naopak, pripadne skladovani komunikace je trestny cin nezakonneho odposlechu a nejspis i dalsi.

Rozhodně nikoliv. Je třeba si uvědomit, že jiné platí pro privátní síť, něco jiného pro neveřejnou telekomunikační síť a něco jiného pro veřejné telekomunikační sítě. Pro každou platí něco jiného dle jiných zákonů. Také to miusí být patřičně ošetřeno papírově a lidé s tím ve správném rozsahu seznámeni.
Monitorování, vyhodnocování, uládání určitých dat a následná reakce na ně je naprosto v pořádku. Jistě, nemůžu trvale ukládat celý tok, ale naprosto můžu ukládat metainforamce o probíhajících spojeních, o tom jaké stránky, kdy a kdo navštěvuje, hlavičky mailů  (od, pro, kdy, velikost), atd.
Bohužel, pro normální soukromou síť platí, co jsem napsal - obecně je odpovědný majitel sítě, takže firma. A pokud nebudu schopen dokladovat o co šlo, prokázat, že se snažím dle nejlepšího co existuje, tak může být průser.

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #12 kdy: 25. 11. 2014, 23:10:21 »
Fak je, že je snadné běžnou http komunikaci monitorovat a spousta firem to dělá. Třeba ne oficiálně ale dělá. Už pro spoustu firem jsem nasazoval řešení které udělalo reporty z využití interentu a zaměstnance v tom potom vymáchali a nebo to rozhodlo o jjich případné nadbytečnosti. Je to prestné a nebo neni, v práci se maká a nečumí na internet.

Třeba před týdnem se mi stalo, že firewall blokoval i seznam.cz. Po prozkoumání situace se ukázalo, že máme moc přísmá pravidla a seznam byl blokovaný protože tam byla nějaké "sexuální zpráva na titulce". No ale při tom bádání jsem náhodou narazil na člověka co sháněl autobusy do Prahy a pak si dvě hodiny hledal erotické masáže. Mě osobně je to jedno, ale kdyby se k tomu dostal zaměstnavatel ... . POnaučení je, že nikdy nevíš kdo se kouká.

JurijP

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #13 kdy: 26. 11. 2014, 07:25:10 »
Predpokladam ale, ze komunikacia vedena cez Tor sa sledovat neda. Mozu jedine zistit, ze vyuzivam Tor a som napojeny na nejaky proxy server.
HTTPS nevedia monitorovat?

JmJ

  • ****
  • 309
    • Zobrazit profil
Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #14 kdy: 26. 11. 2014, 07:39:05 »
Site se monitoruji a proto v praci v tichosti parim OpenTTD ;-)