Požadavky teamleadra na cíle každý rok

Wasper

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #30 kdy: 14. 02. 2024, 18:46:40 »
Jak jinak chcete říct manažerovi, že Vás z práce víc baví nějaká konkrétní oblast? Že se chcete sám stát manažerem (nebo naopak nechcete)? Že chcete více nebo méně kontaktu se zákazníkem? Že Vás baví/nebaví učit, přednášet, ...
Pokud je otázka na TL (ale i na manažera přímo nad ním), tak pokud je k tomu potřeba 1:1, tak správný způsob bych viděl někde směrem na HR podepsat výstup a jít na IT odevzdat notebook.

Normálně na tohle běžně funguje interní teamová komunikace, ať už nějaké kecátko, nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod. Ale jako představa, že TL celej rok netuší, co jeho lidi chtěj dělat... no pardón.


Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #31 kdy: 14. 02. 2024, 20:04:38 »
Jak jinak chcete říct manažerovi, že Vás z práce víc baví nějaká konkrétní oblast? Že se chcete sám stát manažerem (nebo naopak nechcete)? Že chcete více nebo méně kontaktu se zákazníkem? Že Vás baví/nebaví učit, přednášet, ...
Pokud je otázka na TL (ale i na manažera přímo nad ním), tak pokud je k tomu potřeba 1:1, tak správný způsob bych viděl někde směrem na HR podepsat výstup a jít na IT odevzdat notebook.

Normálně na tohle běžně funguje interní teamová komunikace, ať už nějaké kecátko, nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod. Ale jako představa, že TL celej rok netuší, co jeho lidi chtěj dělat... no pardón.

Asi jste nedělal v distribuovaném korporátním týmu. Oběd a pivo fakt nehrozí. Navíc tam jsou i další lidi, takže není vhodné probírat některé citlivější aspekty práce (krom obchodních tajemství třeba i to, že se s někým dělá fakt blbě).

Nicméně máte pravdu, že ten 1:1 má probíhat častěji než jednou za rok. A formálně rezervovaný čas v kalendáři je efektivnější, než náhodné diskuze na kecátku. Protože se na to oba můžeme psychicky i argumentačně připravit a je na to klid.

Já se s šéfem bavím několikrát denně. O projektech, prioritách, zákaznících atd. Ale každý týden mám půlhodinu vyloženě vyhrazenou na diskuzi o sobě. Funguje to dobře.

Wasper

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #32 kdy: 14. 02. 2024, 20:24:05 »
Asi jste nedělal v distribuovaném korporátním týmu. Oběd a pivo fakt nehrozí. Navíc tam jsou i další lidi, takže není vhodné probírat některé citlivější aspekty práce (krom obchodních tajemství třeba i to, že se s někým dělá fakt blbě).
To naštěstí ne, a asi bych to (i podle zkušeností postižených kolegů) řešil stejně jako oni, šel čelit výzvám někam jinam, a to ať už v rámci firmy, pokud tam je lépe fungující team, nebo někam jinam.

Na druhou stranu máte pravdu, pokud je TL z dálky, tak nic jiného nehrozí. Ale zase, viz odstavec výše, podobnou změnu na distribuovaný team z těch schopnějších přežili (alespoň v mé sociální bublině) jen ti největší flegmatici, a/nebo ti s největší hypotékou.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #33 kdy: 15. 02. 2024, 08:01:31 »
... nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod.

Firma, kde jsou dobrovolně povinné společné obědy nebo dokonce chlastačky, protože jinak je člověk páté kolo u vozu? No otamtud bych zdrhal hodně rychle. Do firmy chodím pracovat, na družení se si lidi vyberu sám.

Maor

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #34 kdy: 15. 02. 2024, 08:44:22 »
... nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod.

...Do firmy chodím pracovat, na družení se si lidi vyberu sám.

Já si teda tým/firmu vybírám hlavně podle toho jak se mi líbí lidi. S těma lidma interaguju pomalu víc jak s manželkou, tak to musí být fajn lidi, se kterýmá rád půjdu i do hospody.
Mít zaměstnání jen jako zdroj peněz musí být dost náročné na psychiku.
Když jsem si nesedl se šéfem, šel jsem do roka pryč, nebudu se zbytečně trápit.


L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #35 kdy: 15. 02. 2024, 10:15:36 »
Já si teda tým/firmu vybírám hlavně podle toho jak se mi líbí lidi. S těma lidma interaguju pomalu víc jak s manželkou, tak to musí být fajn lidi, se kterýmá rád půjdu i do hospody.

Já se snažím držet osobní a pracovní život oddělený, přijde mi to jako základ psychohygieny. Samozřejmě, že je potřeba, aby alespoň nejbližší spolupracovníci nebyli idioti, ale to je jiná množina požadavků než mám na lidi se kterými chci trávit volný čas.

mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #36 kdy: 15. 02. 2024, 10:53:17 »
V předchozí firmě se všechny tyto sračky dělaly do šuplíku. Vedení komunikovalo pouze jednosměrně, nikoho fakticky můj názor nezajímal. Proto všechny tyto evaluace byly otrava.

S tímto nastavením jsem nastoupil do nové práce. Korporát jak prase. Ale v kalendáři máme vyhrazený pravidelný čas na pokec se šéfem (1:1), občas řešíme osobní věci, občas pracovní, občas není co řešit. Ale když se o něčem pobavíme, tak to má praktické důsledky. Mám pocit, že druhý tým dělá kraviny? Můžu to říct a vím, že to probere dál. Jsem z práce unavený? Můžu to svobodně říct a šéf ví... Hodnocení a plány děláme pak čtvrtletně. Z mé strany to zabere 20 minut a vím, že co tam napíšu, na to bude brán zřetel. Nechci mít žádný cíl? OK...

Mimochodem, i takový cíl jako dát se zdravotně do pořádku nebo delší odpočinková dovolená jsou VALIDNÍ cíle.

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #37 kdy: 15. 02. 2024, 12:00:52 »
To mi připomnělo vtip:
"Kde se vidíte za 5, 10 let?"


//U místa, kde je fluktuace 12 měsíců.//

U nás v megakorporátu je sebehodnocení, které potom hodnotí přímý nadřízený a jeho nadřízený.

Už se našel borec, co si tam dal plnou palbu. Nebál se toho. Vlastně měl lepší hodnocení než ředitel naší pobočky. Potom šel na kobereček.
« Poslední změna: 15. 02. 2024, 12:07:10 od Rovano _ »

alex6bbc

  • *****
  • 1 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #38 kdy: 15. 02. 2024, 12:21:48 »
To mi připomnělo vtip:
"Kde se vidíte za 5, 10 let?"


//U místa, kde je fluktuace 12 měsíců.//

U nás v megakorporátu je sebehodnocení, které potom hodnotí přímý nadřízený a jeho nadřízený.

Už se našel borec, co si tam dal plnou palbu. Nebál se toho. Vlastně měl lepší hodnocení než ředitel naší pobočky. Potom šel na kobereček.

no a reditele sesadili a borcovi dali misto reditele.

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #39 kdy: 15. 02. 2024, 13:06:50 »
Výstupem z hodnocení je poměrové číslo, které je důležité pro rozdělení bonusů. Cíle jsou nepodstatné.
Když má někdo podprůměrné hodnocení, nejen že část jeho bonusu propadne peklu, ale ještě se dostane na seznam HR. Až nastane "letecký den", může dostat padáka, nikdo nesmí být podprůměrný. Když naopak jiný dosáhne na naprůměrné hodnocení, protože se opravdu snažil, musí team lead složitě vysvětlovat budget ownerovi, proč si zrovna jeho ovce zaslouží bonusy navíc na úkor někoho jiného.
Ve finále všichni mají průmerné hodnocení, průměrné bonusy, všichni jsou spokojení, nikdo nic neřeší, další rok v korporátu úspěšně přežitý.

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #40 kdy: 15. 02. 2024, 13:43:52 »
Tak u nás se ten budget na bonusy rozděluje podle výsledků, takže kdo má lepší hodnocení musí dostat víc, než ti s hodnocením horším. Nic určitě peklu nepropadá. Pokud by se stalo, že budou mít všichni naprůměrné hodnocení, tak budou mít všichni stejné bonusy, a asi i stejné jako by měli všichni hodnocení průměrné, protože budget je asi pořád stejný.

Na lopaťáckých pozicích se často takovéto věci řešit nemusí, protože každý dostává stejně nějakou 13. mzdu...