FIT ČVUT nebo FIT VUT?

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #105 kdy: 22. 05. 2011, 02:23:20 »
Díky za odpovědi. No, nad FI MUNI jsem nepřemýšlel a teď mě to dost mrzí, jelikož ten obor vypadá velice lákavě.

Jestliže je na FIT hodně síťařiny, tak to je fajn. Mně fakticky jen děsí to, že příjdu na fakultu a hned druhý den nám zadají nějaký projekt v nějakém jazyce a já nebudu mít tušení, o co tady vlastně jde, jelikož nějaké C jsem v životě neviděl. Nedělá mi ani tak problém se něco naučit, ale nejlepší je, když mi to někdo vysvětlí. Proto jestli se na přednáškách to či ono téma probere a pak se to má aplikovat v projektu, tak to je celkem v cajku. Ale pokud dostanem projekt a já nebudu mít tucha, co na něj použít, protože to nebylo probíráno na přednáškách, tak to bude zlý... Toho se asi nejvíc bojim :-)


FIT

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #106 kdy: 22. 05. 2011, 10:16:29 »
Kazdopadne, pocitej s tim, ze pokud pujdes na FIT, dostanes tam poradne zabrat :). Pokud ale nechces v budoucnu delat v IT neco narocnejsiho, postaci flakarna VSB :).

anotnym

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #107 kdy: 22. 05. 2011, 12:37:27 »
@Matej Vanatko:
FITovi vyroky ber s rezervou - na bakalari se dostanes afaik k maximalne 5 sitovym predmetum (2 povinne , 2x Cisco (CCNA 1-2 a 3-4), kdyz mas stesti v clickfestu a jeste jeden volitelny). V prvaku se o sitich nedozvis pravdepodobne ani ň (prvaci jsou pri registraci nepovinnych predmetu znevyhodneni). Celkove se da rict, ze absolvovanim CCNA 1-4 se dozvis vse podstatne, nicmene kurzy Cisco muzes imho absolvovat na skoro vsech IT vyskach...

s tim, ze to neni flakarna ma ale FIT pravdu, i kdyz zase tak uplne hrozny to neni... Ja osobne bych na FIT uz pravdepodobne znova nesel, na muj vkus se prilis zvysuji naroky a to i v predmetech, ktere povazuji jen za doplnkove (IPR, ITO = +- elektrina)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #108 kdy: 22. 05. 2011, 13:46:02 »
S teorií obvodů a prvky počítačů je to pravda - na doc. Kunovského si vedení došláplo a začínají se dít věci ... jinak je tento člověk vyložený lidumil a přestože nároky v těchto předmětech vzrostly, úměrně tomu stoupla i ochota doc. Kunovského vysvětlovat příklady, které se na zkoušce objeví - ať už u bakalářské Teorie obvodů a Prvků počítačů, tak i u magisterských Vysoce náročných výpočtů. Z něho není třeba mít strach, jen přípravě na jeho předměty budeš muset dát trochu víc času, než jsme dali my; nic hrozného.

Jinak projekty ze základů programování - Cčko je jednoduchý jazyk, ale programovat v něm něco složitějšího už moc jednoduché není (většinou je to strašná onanie). Ale prvácké projekty (dohromady 4) jsou nehorázně jednoduché a doc. Kreslíková Ti toho na přednáškách k těm projektům hodně řekne. Pokud jsi v Cčku nikdy neprogramoval, Ing. Martínek má připravena poměrně slušné "nalejvárny" (jsou to tuším 2 demonstrační cvičení). Takže žádnej strach - to, že na FIT přijde člověk bez předchozích znalostí programování, s tím se počítá. A že ty prvácké programy většinou bývají polofungující duševní průjmy, tak s tím se taky počítá. Co se netoleruje, je plagiátorství nebo kupování projektů (pozn. učitelé čtou warforum, taže bacha na věc - kdo si koupil projekt tam, dost často neprošel).


prvakFITVUT

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #109 kdy: 22. 05. 2011, 16:17:10 »
Takze, po absolvovani v podstate celeho prvniho akademickeho roku na FIT VUT myslim muzu napsat par veci o tom, co se deje. :)
Je fakt, ze se letos dost zasadne zvednula obtiznost proti predchozim rokum, ale porad se to da dat. Co to vyvolava je obrovske nasrani studentu, kteri na vsech spolecnych kanalech, kde se schazi vic nez 20 lidi ze stejneho rocniku, nadavaji jak dlazdici na prestiz (opravdu popularni slovo) i v pripadech, kdy je to naprosto irelevantni.

Co se tyce predmetu, Zakladu programovani (IZP) bych se byt tebou nebal. Ja jsem na tuhle skolu sel taky uplne bez znalosti C a v prubehu semestru jsem dostatecne znalosti nabral (a to, ze moje projekty byly fakt dusevni prujmy, je pravda... :) ). Psali jsme pulsemestralku (dopadla uzasne blbe a to nejen pro me) a ctyri projekty.
Skvely predmet dle meho nazoru jsou Asemblery (IAS), ackoli dost jednoduchy. Na cvicenich si pekne procvicite zaklady programovani v x86 asm (vetsinou tedy hlavne v 16b rezimu, ale to nemeni princip) a napisete dva testy. Projekt neni zadny.
Pak mame Diskretni matematiku (IDA), coz je dle meho nazoru snuska sracek, ktera me vubec nebavila a nechtelo se mi to ucit, coz bude zpusobeno asi tim, ze jsem po nekolika prednaskach usoudil, ze pana prednasejiciho nechapu a usinam pri jeho slovech. To ovsem vyvazil skvely cvicici, takze jsem predmet nakonec skutecne udelal. Bylo nekolik domacich ukolu, moje pamet uz ovsem neslouzi tak dobre jako zamlada, takze uz nevim kolik. :) Plus pulsemestralka. Mimochodem, o tento predmet se stara FEKT.
Uvod do softwaroveho inzenyrstvi (IUS) je pomerne zajimavy predmet, ktery na muj vkus prisel prilis brzy, a ve kterem se probira proces vyroby softwaru, ruzne metodiky a tak podobne. Pro prvaky je to obrovsky strasak a kazdy rok ho cca pulka lidi opakuje. Nechapu proc, nemel jsem s tim nijak extra velky problem. Jsou tu 2 + 1 projekty (pricemz kurz informacni vychovy v IS nepovazuju za projekt, k tomu tvorba dokumentace k jednomu projektu z IZP a navrh informacniho systemu).
Teorie obvodu (ITO) je predmet, ktery bych s radosti spojil s Prvky pocitacu (IPR) z druheho semestru. Proste hardware a neustale pocitani proudu, napeti, odporu... Ble, fuj, nebavi me to a myslim, ze zkousku z IPR si tenhle semestr strihnu jeste alespon jednou. V ITO je pulsemestralni zkouska a projekt. V IPR je jen pulsemestralni zkouska a sada laboratori (ty jsou jedine dost zajimave, postupne si prochazet latkou o diodach pres tranzistory az k logickym hradlum).
Plynule jsem presel k druhemu semestru - dalsi predmet tady je Matematicka analyza (IMA). To je pomerne zajimave a pomerne i zabavne, v podstate se ale jedna jen o pocitani integralu a derivaci. (A to pro me coby gymplaka nebyl moc velky problem). I tak obtiznost ale neni velka, hlavne kvuli tomu, ze jsme si ke zkousce mohli vzit cela skripta a cokoli psaneho vlastni rukou. Sada pocitacovych cviceni, tri skupinove (6 lidi) ukoly. Vyucuje se na FEKTu.
FEKT se take stara o predmet Fyzika (IFY), ktera se dost lisi od fyziky, jak jsme ji delali na gymplu, protoze tam jsme si vsechno nevyjadrovali pomoci vektoru a integracemi. Ale obtiznost neni velka, pulsemestralni zkouska je vedena formou testu bez strhavani bodu za spatne odpovedi a minimum ze zaverecne zkousky je male (nemluve o tom, ze jeji cast je opet vedena stejnou formou jako pulsemestralka). Horsi je povinnost chodit na laboratore a vypracovavat z nich protokoly, ale i tak to neni nic extra hrozneho.
Navrh cislicovych systemu (INC) podle meho nazoru sdili docela dost uciva s IPR, ackoli me bavi o dost vic. Minimalizace booleovych algeber (tzn jake logicke prvky v jakem slozeni budou treba pro realizaci obvodu s danymi vstupy a vystupy), pameti, scitacky atd. Zajimave, ackoli bych se tomu dal venovat nechtel. Pro pochopeni funkce pocitace ovsem zasadni. Jeden opravdu snadny projekt a pulsemestralka.
Strasakem tohoto semestru je pro vetsinu lidi predmet Operacni systemy (IOS). Opet dost dobre nechapu proc. Opravdu zajimava a uzitecna latka o sprave pameti, procesu, disku... Soucasti je i zakladni kurz o unixovych systemech. Dva projekty - jeden je skriptovani v shellu a druhy sprava paralelnich procesu (letos pomoci semaforu).
Na konec jsem si nechal jediny volitelny predmet v tomto roce - Jazyk C (IJC), ktery prednasi skvely prednasejici (dle nekterych arogantni) a ktery nauci dost zajimavych veci, ackoli je take povazovany za predmet, ktery dost lidi neudela. Soucasti jsou dva domaci ukoly, coz znamena 3 programy v C a 1 v C++ i v C (dohromady). Zaberou skutecne malo casu a jsou pomerne jednoduche. Uvidime jak zkouska ted v utery. :)

Fakt je, ze ze vsech predmetu se dela pisemna zkouska. Ustni nikde.
Moje dochazka v prubehu semestru nebyla prilis valna. Vetsinou jsem se rozhodl po par prednaskach prestat chodit do skoly a radsi travit cas psanim projektu (prijde mi, ze v prvni semestru zabraly vic casu nez v druhem). Prvni semestr jsem vetsinu casu (hlavne asi posledni mesic a pul pred Vanoci jsem mel snad jen dva volne dny) venoval skole. Ted jsem na to celkem dlabal a zatim mi to vychazi, tak uvidime jak dopadnou zkousky. (Zatim mam IFY a IMA, IPR nejspis pujdu na opravny a IOS by mohl dopadnout. IJC a INC piseme tenhle tyden)

Huh, no, jak koukam, napsal jsem toho fakt hodne. Snad to tedy nekomu pomuze. :)


eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #110 kdy: 22. 05. 2011, 16:46:55 »
Jako čtvrťák na FITu bych si možná dovolil pár poznámek k obsáhlému příspěvku (se kterým až na pár věcí mohu souhlasit).

Informaci o tom, že by Dr. Peringer (přednášející IJC - Jazyk C, ICP - Programování v C++ a IMS - Modelování a simulace na bakaláři + něco na magistrovi) byl arogantní, slyším prvně. Je to dobrý přednášející a dost drsný zkoušející, to je pravda. Na konzultacích po zkouškách si sice dovolil pár jízlivějších vtípků, ale většinou k naprostým trotlům, kteří na vysoké nemají co dělat (a samozřejmě je taky vyhodil) ... prostě nic nenormálního. Z tohoto člověka není třeba mít strach, jen je potřeba mít na paměti, že ze svých předmětů (mimochodem zajímavých a dobře udělaných) vyžaduje hluboké znalosti. No, taky jsem si naryl čenich, že jsem si pojem "hluboké znalosti" vysvětlil jinak než on. Dá se také polemizovat s tím, že to s obtížností některých zkoušek trochu přehání, ale není problém s ním o tom vést dialog, jste-li slušní a nenadáváte jak špačci ať už jemu, nebo na studentském fóru (kde se stejně prd vyřeší). Navíc mně vždycky ochotně vysvětlil co jsem měl na písemce špatně a poradil mi, když jsem se ho zeptal a také když se nás pár sešlo s požadavkem, že je na zkoušku málo času, tak na příští termín čas navýšil - prý ho 15 minut navíc nezabije a ty, co to neumějí, nespasí, tak proč to nezkusit.

ITO - teorii obvodů, IPR - pvky počítačů a ani velkou část předmětu INC - číslicovku, bych hardwarem nenazýval; spíš elektřinou. Hardware je třeba INP - návrh počítačů, IMP - mikroprocesory, IPZ - periferní zařízení ...

anotnym

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #111 kdy: 22. 05. 2011, 17:18:55 »
jeste k obtiznosti zkousek na FITu - napr. zminovany Peringer nebo treba Matousek(site) delaji tezke zkousky, ale vzhledem k tomu, ze jsou to skveli ucitele, tak neni problem se z jejich prednasek tu latku opravdu naucit, ale jakmile je ucitel debil/popr. neumi ucit (1. pripad Hruska(informacni systemy), 2. napr. Kovar(diskretni matematika)), tak se stavaji problemem i relativne lehci predmety...

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #112 kdy: 22. 05. 2011, 18:08:34 »
[OT]Na FITu existují i uspávači hadů. Vzpomínám si na pana Drábka. Nevím, jaký má titul, jak vypadá ani který předmět učí, vždycky jsem na jeho přednášce buď usnul nebo odešel pro kafe a zapomněl se vrátit atp. Zkouška byla taky maso, protože jsem se musel všechno drtit ze starých zadání, neb ani slajdy k přednáškám ani skripta neměly hlavu ni patu. A záznamy z přednášek buď nebyly nebo byly nesledovatelné.[/OT]

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #113 kdy: 22. 05. 2011, 18:42:45 »
Pro mě nejsou složité předměty jako je Teorie obvodů nebo něco na způsob číslicovky. Ani matika mě netrápí. Jsem z velice dobré průmyslovky a všechno tohle jsme tam brali. Např. Teorie obvodů, to máme my v naší elektronice. Máme na to šílenýho blázna (ale dobráka) a jeho styl výuky je řekl bych skoro až magisterský :-) Takže s tím jsem v klidu.

Opravdu mám strach jen z těch projektů v C. Neříkám, že bych se nechtěl v C naučit psát (druhá věc je taková, že primárně se tim živit nechci), ale bojim se toho, že na nás vyvalí nějaké obří nároky ihned např. v prvních 2-3 dnech... Tady na průmce děláme PHP, MySQL, XML. Ze začátku jsem o tom neměl ani potuchy, ale teď díky ročníkové práci v klidu. Tak jestli jsou dobří učitelé, tak no problem :-) .. Jinak, jak přesně je to např. s předměty okolo MS Windows a Cisca ? Je možné si zapsat nepovině i předměty typu Cisco CCNP ? Nebo předměty pro certifikace MCP od MS ? Protože všechny 4 CCNA certifikáty mám. :-)

Xodar

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #114 kdy: 22. 05. 2011, 19:29:19 »
Co se mých zkušeností s VUT FIT týká, tak jsou zhruba následující: Během studia se probere opravdu všechno, co se v oblasti IT jen šustne. Sice se nic nebere až tak do hloubky, ale příprava na projekty a zkoušky člověka přinutí naučit se víc. Já osobně jsem se ze všech oblastí naučil docela dost...po prolejzání Googlu horem dolem a zjišťováním po všech čertech (a kolegách studentech). Bohužel studium není zrovna lehké a nic jiného čas moc nezbývá-hodně projektů, domácí úkoly a konkrétně tento rok hodně tvrdé zkoušky s minimy...tudíž je studium jen pro opravdu otužilé povahy.
+Rozhled v oblasti IT, takže pak na nic člověk nekouká jak kdyby ho vyorali a pokud člověka alespoň něco z toho zaujme, tak se toho i například během zpracovávání projektů naučí poměrně dost.
-Je to peklo...a vedení na nás pěkně z vysoka ****, mnouc si ruce nad každým studentem, jehož se jim podaří vyrazit.

P.S. Co se týče té prestiže, tak ano, je to oblíbený pojem, ale to především proto, že je úspornější si postěžovat na prestiž, než si stěžovat na každého profesora, od kterého jsme něco nepochopili, na obtížnost zkoušek, na množství projektů a podobně, na zápočty a minima (takže vlastně úplně na všechno  :))

Jinak nutno podotknout, že tento rok to už opravdu místy přepískli. Až na fyziku byly všechny půlsemestrálky podstatně těžší (fyzika byla komická), což platí i o semestrálkách (obzvláště IPR hodně povýšilo na "prestiži" a doc. Kunovský si tak asi definitivně pokazil své snahy o to, aby jej studenti měli rádi, protože za takovouhle semestrálku mu asi nikdo nepoděkoval stejně jako minulý rok z ITO...alespoň, že s ním není na přednáškách nuda, když už učí ty nejnudnější (přinejmenším pro mne) představitelné předměty. IOS i ISJ (matika ani tak ne) si na obtížnosti rovněž polepšily, ale tak značné jako IPR to určitě nebylo). Nicméně jestli toto tzv. zvyšování prestiže bude pokračovat, tak brzy už jim tam nebude mít kdo studovat a jestli opravdu zruší třetí termín zkoušky, jak se teď povídá, že plánují, tak už to bude vrchol všeho zla.

Shrnutí: Když budete pilní, naučíte se toho na FIT hodně, v opačném případě tam už druhý semestr pravděpodobně nebudete  :)

S pozdravem zkouškovým obdobím silně znavený student VUT FIT

mko

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #115 kdy: 22. 05. 2011, 19:29:34 »
Školy budou víceméně srovnatelné. Šel bych do Prahy, kvůli možnostem práce při i po studiu, kvůli kontaktům apod. V Praze je více businessu a to je výhoda.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #116 kdy: 22. 05. 2011, 19:37:33 »
Školy budou víceméně srovnatelné. Šel bych do Prahy, kvůli možnostem práce při i po studiu, kvůli kontaktům apod. V Praze je více businessu a to je výhoda.

Prahu jsem nakonec zavrhl... nemam rád morálku, která v Praze je

mko

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #117 kdy: 22. 05. 2011, 19:38:52 »
Takže dilema ČVUT vs. VUT je tím dané. (?)

Co myslíš tou morálkou?

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #118 kdy: 22. 05. 2011, 19:45:24 »
Takže dilema ČVUT vs. VUT je tím dané. (?)

Co myslíš tou morálkou?
Jo jo, to dilema je dané. Spíš teď váhám mezi FEKT Teleinformatikou a FIT Bakalář.... No, nemam prostě tu pražskou morálku rád. Většina lidí se tam snaží být strašně "světoví" a přitom ze sebe dělaj jen voly. Neříkám, že jsou v Praze všichni takoví. Mám tam taky pár přátel a jsou to normální lidi.. Takže nic proti ;-))

mko

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #119 kdy: 22. 05. 2011, 19:49:36 »
To je člověk od člověka. Na koleji stejně potkáš lidi typicky z okruhu 100 km a dále. Např. já, než jsem začal pracovat, jsem v Praze první tři roky neznal skoro žádné pražáky. Skoro jsem od spolubydlícího pochytil ostravský přízvuk (v centru Prahy  ;D ) a s Pražáky ani později žádný problém. Tím jsme se ale dostali mimo ČVUT-VUT, tak ať se Ti daří, ať se rozhodneš jakkoliv.