Tak nějak, chce to z toho nešílet a přemýšlet. Není jen cesty, že tupě řešit dle normy pro ochranu před přepětím, ale druhá metoda je výpočet řízeného rizika, stanovím přípustné ztráty a jaké rizika akceptuji, že se uplatní a dle toho postupuji, protože konstatuji náklady na eliminaci rizik výrazně převyšují případné škody. :-)
Pokud nebydlím na exponovaném místě, ale relativně v závětří, tak fakt spíše řešit za pár korun, co může nastat ohledně přepětí od vzdáleného zdroje, než přímý zásah blesku do mě. Podobně i ten původní dotaz na odpojení Ethernet linky při trvalém připojení na 230 V - ano, odpojovač existuje, ale je asi na doma blbost. Doma, pokud bydlím na konci rozvodu někde na vsi nebo vedle fabriky, tak má mnohem větší užitek hlídací relé+stykač za 2 kKč na pod/přepětí/souběh fází, co odpojí dům od rozvodu, když je to několik sekund mimo hranice nebo upadne rozvoďákům na přípojce jeden drát, protože takový stav dokáže během desítek sekund zlikvidovat dosti rozsáhle elektrovýbavu domácnosti (a teprve pak řešil případně přepěťovky na impulzní přepětí).
Podobně ta přepěťovka na Ethernet na lince od ISPíka, zvážil bych, odkud to vlastně vede. Pokud to je optika do baráku, tam switch a rozvod metalický Ethernet po bytovce, tak budiž, dám si před router maximálně přepěťovku za 300 Kč. Asi ne ten váleček z úvodu, ale něco od Ubiquity, Mirkotiku, APC, ..., to přeci jen má větší důvěru, kdyby se tam něco přiindukovalo. A pokud je to tak, že mám router v ceně 5 kKč a více, Ethernet linka vede fakticky ze střechy od rádia, tak fajnovka možná šáhne po něčem s důvěryhodnějším parametrem, ale bude to už stát 1,5-3 kKč (v závisloti na poždavku 100M/1G/10G s/bez PoE, pěkně krabičky má třeba Saltek DL-..., Dehn, ...). Nebo data přehodím na optiku a řeším pak jen přepěťovku na DC 24V napájecí lince někde na přechodu půda/zbytek domu (např Saltek DP-024 za litr a kousek), které zem přítahnu zvlášť přímo do rozvaděče a ne na kolík v zásuvce vedle routeru.