Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #15 kdy: 02. 03. 2023, 10:10:55 »
Taky jsem dlouhá léta pracoval především na starších strojích. Jednak jsem byl v prostředí, kde byl starší HW běžný, druhak, když si ten systém člověk ochočí a do detailu vytuní (což může obnášet stovky hodin práce), tak není snadné přecházet, no a jako bonus, pokud na tom programujete, máte z toho "runtime profiler". Před pár lety jsem opouštěl jeden takový kompík, se kterým jsem fungoval 20let.
Dneska už je doba jiná, výkon CPU, RAM i prostor na HDD teče proudem, málokdo má potřebu a čas se věnovat něčemu takovému. Repasy s 16GB RAM jdou sehnat po 3K.

Ten swap bych dal jen na to SSD. Mělo by to stačit. Myšlenka, že by se spřáhnula rychlost dvou disků, byť by ten rotační byl pomalý na random přístup, je lákavá, ale v praxi to moc přínosné nebylo, co jsem to tak pozoroval.
Ideální je, aby to swapovalo jen pokud to skutečně bude třeba. Míra swapování se dá nastavit (swappiness). Interní firmware by se měl postarat o rozprostření opotřebení zápisem, bez ohledu na partition. Dokonce na to swapování ani není třeba mít samostatnou partition a dá se swapovat do souboru, výhodou je, že si můžete později nastavit velikost toho souboru podle potřeby a ušetřené místo využít pro soubory. Takhle jsem to používal pár let s Xubuntu na notebooku se 2GB RAM. Nicméně, jestli už máte tolik partitions, klidně to můžete dát na jednu z nich. Využívat ji může více distribucí (pokud nepoběží najednou :)

[Odpověď nebyla generována pomocí ChatGPT]


Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #16 kdy: 02. 03. 2023, 14:01:56 »
Dneska už je doba jiná, výkon CPU, RAM i prostor na HDD teče proudem, málokdo má potřebu a čas se věnovat něčemu takovému. Repasy s 16GB RAM jdou sehnat po 3K.

Ideální je, aby to swapovalo jen pokud to skutečně bude třeba. Míra swapování se dá nastavit (swappiness). Interní firmware by se měl postarat o rozprostření opotřebení zápisem, bez ohledu na partition. Dokonce na to swapování ani není třeba mít samostatnou partition a dá se swapovat do souboru, výhodou je, že si můžete později nastavit velikost toho souboru podle potřeby a ušetřené místo využít pro soubory. Takhle jsem to používal pár let s Xubuntu na notebooku se 2GB RAM. Nicméně, jestli už máte tolik partitions, klidně to můžete dát na jednu z nich. Využívat ji může více distribucí (pokud nepoběží najednou :)

[Odpověď nebyla generována pomocí ChatGPT]

Anebo ještě mě napadlo proč ten swap nedát na virtual drive - RAM disk? To by snad šlo, pokud bych minimálně restartoval. Jenže aktuálně mám asi malou paměť. Myslím tak 8 GB. I když ve Windech mám 3GB  :D a taky žiju. Jen bych pak asi měl ještě zvýšit frekvenci paměti, snížit latency time a sehnat hlavně kompatibilní DDR, jelikož čas kdy jsem se věnoval HW je dávno pryč.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #17 kdy: 02. 03. 2023, 16:06:11 »
tak instalování linuxu je vlastně naformátování oddílů, připravení /boot a rozbalení zbytku do /, pak si občas nějaká distribuce dělá nějaké kejkle navíc, ale to není krytické a ani podstatné, podstatné je, že tohle vše je možné dělat přes cygwin vč. spuštění některých scriptů pro instalaci z distribucí (samozřejmě pouze headless, bez grafického rozhraní).

Kdysi jsem takhle něco instaloval a disk připravoval, někteří klienti mají občas obskurní požadavky, že se linux server instaluje pouze z Windows stanice.

Ono to ve výsledku není tak složité, potřebuješ Ext2Fsd driver, který ti umožní mountovat a pracovat s ext4 diskem, poté postupuješ podle distribuce, např. u alpine linuxu stačí pouze rozbalit soubory na správné umístění, u ubuntu stačí vzít jejich .iso, to rozbalit a přidat k tomu cloud-config s autoinstall nastavením, pak při prvním spuštění se systém sám nachystá, u centos stačí stáhnout jejich .img a tu rozbalit na disk atd.

Pokud ti tyhle hinty nestačí, nedělej to a prostě si nabootuj s flashky a projdi si průvodcem.

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #18 kdy: 02. 03. 2023, 17:13:24 »
Anebo ještě mě napadlo proč ten swap nedát na virtual drive - RAM disk?

K čemu si představuješ, že swap slouží, a čeho by se jeho umístěním v ramdisku dosáhlo? (existuje komprimovaný zram swap / zwap, ale jeho přínos není moc velký u běžného desktopového nasazení)

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #19 kdy: 03. 03. 2023, 09:00:44 »
1) ŘEŠENÍ
Já se ptal, jestli to jde prostě spustit z toho naběhlého Windowsu. Prostě mám spuštěný OS Windosw, tak bych spustil aplikaci, která simuluje linux a spustila by tu instalačku. To mi přijde nejeednodušší.
Ne. Potřeboval bys něco jako kexec, ale pro Windows. To pravděpodobně neexistuje a určitě to není nejjednodušší.

https://github.com/stump/winkexec
Vypadá to, že je to napsané v Cčku, ale nejspíš bych to neuměl zkompilovat.


Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #20 kdy: 03. 03. 2023, 09:06:34 »
tak instalování linuxu je vlastně naformátování oddílů, připravení /boot a rozbalení zbytku do /, pak si občas nějaká distribuce dělá nějaké kejkle navíc, ale to není krytické a ani podstatné, podstatné je, že tohle vše je možné dělat přes cygwin vč. spuštění některých scriptů pro instalaci z distribucí (samozřejmě pouze headless, bez grafického rozhraní).

Kdysi jsem takhle něco instaloval a disk připravoval, někteří klienti mají občas obskurní požadavky, že se linux server instaluje pouze z Windows stanice.

Ono to ve výsledku není tak složité, potřebuješ Ext2Fsd driver, který ti umožní mountovat a pracovat s ext4 diskem, poté postupuješ podle distribuce, např. u alpine linuxu stačí pouze rozbalit soubory na správné umístění, u ubuntu stačí vzít jejich .iso, to rozbalit a přidat k tomu cloud-config s autoinstall nastavením, pak při prvním spuštění se systém sám nachystá, u centos stačí stáhnout jejich .img a tu rozbalit na disk atd.

Pokud ti tyhle hinty nestačí, nedělej to a prostě si nabootuj s flashky a projdi si průvodcem.

cygwin, už jsem zapomněl, že ho mám. Dík

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #21 kdy: 03. 03. 2023, 09:54:43 »
tak cygwin už nemám, asi jsem o něj kdysi dávno přišel při ztrát dat. Ale mám wmware player už nainstalovaný tak to zkusím nainstalovat aspon jako VM na Win XP.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #22 kdy: 03. 03. 2023, 10:53:01 »
Tak zkouším nainstalovat FreeSpire na VM s diskem 20GB.
Nevím jak udělat screenshot, tak jsem jsem udělal screenshot toho VM v pozastaveném stavu:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6quX5fGIwdI8uaXXvLctEub99o12MW04RMSXNV1L79fxudPJp1JHRqDexpMUE457lyEavX3KWlrBuwyGglKIHzZVDfDdYHhptvePExrj3J1hMvLsaL_-GGj-jTYloBnNaiZOj-XBs7GNRSVdVRmIEd3EXGceqm6JphxrQFLV1GG7BJvK5kPgXJ2oU4w/s300/EFI.PNG
Chce po mě ať vytvořím oddíl pro EFI, jinak prý systém nebude schopen nabootovat. Nevím proč, když v BIOSU je UEFI vypnuté pokud vím, žádný disk EFI nepoužívá. Prý mohu pokračovat na vlastní nebezpečí. A ten VMWare je asi hodně starý, v té době nejspíš EFI ani neexistovalo.

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #23 kdy: 03. 03. 2023, 20:39:51 »
Konkrétně chci nainstalovat na zkoušku více Windows like dister
To je blbost, Linux neni Windows like, je to uplne ine, budes sa musiet mentalne prestavit.

Jinak používám ještě Delphi 7 a CodeBlocks, zřejmě bych přidal FreePascal,
Code::Blocks je aj pre Linux, FreePascal tiez. Delphi Community Edition na Linux asi neni, mozes skusit Lazarus.
Tie dalsie aplikacie sa budu dat tiez nejako pouzivat ... napr.
Notepad++ sa da nainstalovat cez Snap https://snapcraft.io/notepad-plus-plus
Photoshopp https://www.makeuseof.com/tag/install-adobe-photoshop-linux/
 

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #24 kdy: 03. 03. 2023, 23:31:14 »
Ano, to je nejlepší, vybrat si jako první nějakou obskurní distribuci, se kterou ti tady nikdo nebude umět pomoct.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #25 kdy: 04. 03. 2023, 04:43:51 »
Zajímalo by mě zda se dá pod Win XP nebo Win 8.1 spustit iso instalačka linuxu? Třeba existuje nějaký program, pod kterým by to šlo, abych mohl na cílový ssd disk či oddíl na něm zřízený zahájit instalaci tedy, aby se zkopírovala data, která linux potřebuje a po restartu už by to najelo do linuxu.

Ano jde. Například Debian obsahuje Windows instalátor. Jde stáhnout samostatně například odsud: https://www.goodbye-microsoft.com

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #26 kdy: 04. 03. 2023, 12:54:09 »
Zajímalo by mě zda se dá pod Win XP nebo Win 8.1 spustit iso instalačka linuxu? Třeba existuje nějaký program, pod kterým by to šlo, abych mohl na cílový ssd disk či oddíl na něm zřízený zahájit instalaci tedy, aby se zkopírovala data, která linux potřebuje a po restartu už by to najelo do linuxu.

Ano jde. Například Debian obsahuje Windows instalátor. Jde stáhnout samostatně například odsud: https://www.goodbye-microsoft.com
To pokud vím funguje tak, že to do NTLDR přidá GRUB a z něj pak natáhne standardním způsobem Linux. To jsem mu navrhoval a on na to napsal:
Ale já jsem nepsal, že chci do windowsovského boot manageru dát tyto věci na grub. Bůh chraň! Windowsy jsou na jiných pevných discích a těch se nesmí linux ani dotknout. Tam musí zůstat NTLDR nebo BOOTMGR.
Ale brát s rezervou, Windows nerozumím.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #27 kdy: 04. 03. 2023, 23:51:28 »
Jde o to, že zavaděč musí být někde na /dev/sda15 až /dev/sda21 ne na /dev/sda . Zítra ještě dodělávám střihy videí (je to časově náročné), pak se budu instalaci linuxu znovu věnovat a mrknu znova na to co jste napsali. Freelinux jsem si vybral protože má černé pozadí a světlý text, což je bomba. Ušetří mi to oči. Vyzkouším, uvidím co to bude dělat. Je to na bázi Ubuntu. Otázka je třeba jak ten "Outlook" na FreeSpire použít. Protože tohle je právě otázka. Mám na Windows XP Thunderbird a když najedu do jiného systému (na VM) jako W8.1 nebo linux, tak bych taky potřeboval např. vybrat poštu, nebo video, které si vyrobím na linuxu dostat na Windows, nebo naopak. Ale jak na to. Když vyberu poštu na Windows, musí jít vybrat i na linuxu a naopak. Ne že ty zprávy skončí jen v Linuxu a na Windows se mi to nezobrazí. Já to třídím do složek. A třeba jsem nepřišel na to jak to z toho Thunderbirdu 3.1.7 vyexportovat, myslím to nastavení, protože emailů mám za těch 24 let asi deset. A pak jak dostat ty data účtů z Windows do toho VM na linux

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #28 kdy: 05. 03. 2023, 02:36:25 »
Jde o to, že zavaděč musí být někde na /dev/sda15 až /dev/sda21 ne na /dev/sda
To zní naprosto děsivě (tolik oddílů) a upřímně nevím jak se instaluje GRUB mimo MBR. Typicky se to dělá tak že nainstaluješ GRUB do MBR a z něj zavádíš všechny OS.

A nebo pak samozřejmě s UEFI je to jednoduché, to má FAT oddíl a na něm jsou zavaděče jako soubory a vybereš si.

Freelinux jsem si vybral protože má černé pozadí a světlý text, což je bomba.
OMG, to je otázka výběru vzhledu v nastavení desktopového prostředí, ne distribuce.

Mám na Windows XP Thunderbird a když najedu do jiného systému (na VM) jako W8.1 nebo linux, tak bych taky potřeboval např. vybrat poštu, nebo video, které si vyrobím na linuxu dostat na Windows, nebo naopak. Ale jak na to.
Adresář s profilem Thunderbirdu jednoduše sdílej.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #29 kdy: 05. 03. 2023, 19:35:16 »
Adresář s profilem Thunderbirdu jednoduše sdílej.

Snad ne po síti. Jak jde sdílet adresář, který leží mimo virtuální stroj?