Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #15 kdy: 15. 05. 2023, 10:37:50 »
Ono tie distra nie su take otvorene ako o sebe tvrdia.

Tiez som skusal pretlacit nejake male fixy.


Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #16 kdy: 15. 05. 2023, 10:44:54 »
tak ono je rozdiel otvorene a otvorene. Predstav si, zeby si do distra mohol ktokolvek pridavat. To by dopadlo, ako arduino - od super kniznic, po totalnu katastrofu, ktora narobi viac problemov, ako uzitku.
otvorenost distra je v tom, ze ty po stiahnuti v nom mozes robit co len chces. Ale pridavat tam, hlavny problem je testovanie. To, ze tebe to funguje neznamena, ze to pojde vsade.

r223

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #17 kdy: 15. 05. 2023, 10:50:22 »
Ono tie distra nie su take otvorene ako o sebe tvrdia.

Tiez som skusal pretlacit nejake male fixy.
Mě na tom překvapila hlavně neochota hledat nějaké pragmatické řešení, spíš to vždy sklouzo k nějakému puristickému tlachání o tom, čí je to chyba, nebo proč někde nějaká funkcionalita třeba nemá být (např. když jsem do flashromu dopsal přepínač proto, aby programoval vstupem menším, než je paměť). Neslato se mi to jednou.

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #18 kdy: 15. 05. 2023, 10:55:01 »
Ono tie distra nie su take otvorene ako o sebe tvrdia.

Tiez som skusal pretlacit nejake male fixy.
Mě na tom překvapila hlavně neochota hledat nějaké pragmatické řešení, spíš to vždy sklouzo k nějakému puristickému tlachání o tom, čí je to chyba, nebo proč někde nějaká funkcionalita třeba nemá být (např. když jsem do flashromu dopsal přepínač proto, aby programoval vstupem menším, než je paměť). Neslato se mi to jednou.

Pripadne nulova komunikacia.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #19 kdy: 15. 05. 2023, 12:08:44 »
Timhle jsem si prosel a nakonec jsem to vzdal. Resp. zasal jsem se ucit snap a delam jen .msi baliky pro Windows. Kdysi bylo ucelem distribuci usnadnit cestu aplikaci k uzivatelum. Dneska distribuce brani primemu kontaktu vyvojari s uzivateli. Proto to dneska tolik aplikaci distribuje jako snap anebo docker image.

Moje aplikace uz dokonce balik v Debian/Arch mela ale byla totalne neudrzovana.
Problemy na ktere jsem narazil

- Balik je neudrzovany ale spravce baliku ma uplne jiny nazor na pouziti aplikace nez ja(autor) a pridava do ni patche ktere omeziji funkcionalitu

- FSF zmenila adresu a ja musel aktualizovat licenci GPL s tou novou adresou

- "Mas projektu adresar extlibs. Proc?, udelej separatni baliky pro kazdou knihovnu i kdyz jsou to tvoje vlastni knihovny a nikdo jiny nepouziva".

- "Mas v projektu opatchovanou verzi knohovny ANTLR". Patch resi SEGFAULT, ktery mi nehodlame opravit. Prejdi na verzi knihovny z distribuce"

- Nasli jsme v tvym projektu neco co vypada jako tabulka znaku Unicode, prejdi na knihovnu libICU.

Vsechny ty pozadavky by byli tak min. 6 mesicu prace a vybec neni jisty jestli by si pak nejaky purista nevymyslel nejaky dalsi "problem". A na takovyhle veci uz jsem starej.


Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #20 kdy: 15. 05. 2023, 12:16:59 »
- "Mas projektu adresar extlibs. Proc?, udelej separatni baliky pro kazdou knihovnu i kdyz jsou to tvoje vlastni knihovny a nikdo jiny nepouziva".
- "Mas v projektu opatchovanou verzi knohovny ANTLR". Patch resi SEGFAULT, ktery mi nehodlame opravit. Prejdi na verzi knihovny z distribuce"
- Nasli jsme v tvym projektu neco co vypada jako tabulka znaku Unicode, prejdi na knihovnu libICU.

Tohle má společného jmenovatele. Jak jste vy moc starý na tolik práce, tak oni mají dost práce i bez toho, aby museli řešit několik bundlovaných kopií dat a knihoven v případě třeba CVE. Proto všechny velké distribuce zakazují bundling. Opraví se distribuční knihovna a všechny ostatní programy jsou tím automaticky opraveny taky.

Vaše ušetřená práce by byla přidaná práce pro maintainery na roky dopředu.

Mám balíky ve Fedoře (no měl jsem), dělal jsem i maintainera v RHELu a moc dobře vím co ta údržba distribuce obnáší. Obzvláště u projektů, kterým se odmlčí autor, protože se ožení, změní práci, přejete ho auto (reálná a zažitá situace..).

Chápejte, že to ani pro ty správce není tak snadné, jak to vypadá.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #21 kdy: 15. 05. 2023, 12:20:40 »
Jo taky jsem se poukousel dostat patch to Hibernate. Clovek se kterym jsem na tom spolupracoval ale odesel z RedHatu a tim to skoncilo, jako clovek z ulice nemam sanci. Lide kteri ten ten SW vyviji jsou pysni na sve vize a feedback od uzivatelu z produkce je nezajima.

PS: Ten clovek z RedHatu pridal do Hibernate logovani pomalych SQL dotazu a ja k tomu pridal lepsi formatovani tech SQL dotazu. Lidi z Hiberante me odbyli s tim ze to neni potreba.

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #22 kdy: 15. 05. 2023, 12:22:40 »
Nemali by o tom co bude v distribucii rozhodnut skor jej pouzivatelia ako par jednotlivcov?

Ale podla toho co tu citam, tak sa necudujem, ze aj velke a zname firmy si radsej zalozia vlastne repozitare, je to asi menej narocne ako sa dotahovat s tymito ludmi.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #23 kdy: 15. 05. 2023, 12:31:01 »
Nemali by o tom co bude v distribucii rozhodnut skor jej pouzivatelia ako par jednotlivcov?

To se lépe řekne, než udělá. Musíte mít nějaký způsob jak toho uživatele ověřit. Takže ve Fedoře to chce účet, bug na package review a proven packager sponzora.

Na větší změny jsou volby do FESCo (Fedora steering comitee). Také existují procesy na velké změny atd, ale finálně rozhoduje FESCo. Náhodný kolemjdoucí prostě tu sílu mít nemůže, protože nemá tu zodpovědnost (ani zkušenosti).

Pro balíky mimo Fedoru je tu copr, kde si každý může uveřejnit co chce. Ale nemá to ty garance. Ubuntu myslím mělo něco podobného s repozitáři z launchpadu. Debian samotný v tomto směru neznám.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #24 kdy: 15. 05. 2023, 12:34:02 »
Chapu, ze je blby kdyz je tahle "politika" u bugfixu, ale kde presne vidite problem u aplikaci? Pouzivam nekolik aplikaci temer vsude a jsem docela rad, ze nemusim resit pomalost/neochotu spravcu distra (nebo proste jen komplikovanost te spravy) a mam to primo ze zdroje.

Chapu spravce distra, ze nechteji za par let neco vyndavat protoze tvurce proste neni.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #25 kdy: 15. 05. 2023, 12:34:08 »
Lide kteri ten ten SW vyviji jsou pysni na sve vize a feedback od uzivatelu z produkce je nezajima.

Zajímá, ale musí mít nějaký hmatatelný a měřitelný přínos (nejlépe podložený daty). Oni ten kód následně musí udržovat a testovat, tak prostě nemohou přijmout cokoliv od kohokoliv.

Nicméně na sebestředné jedince samozřejmě narazíte v IT občas taky..

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #26 kdy: 15. 05. 2023, 14:05:34 »
Tak asi by som odporucil skusit ho dostat na flathub. Tam jednu svoju aplikaciu mam a jedine co skritizovali bol samotny JSON manifest popisujuci ako sa ma skompilovat a potom ze chyba metadata XML subor kedze z neho sa generuje web stranka s popisom aplikacie.

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #27 kdy: 15. 05. 2023, 14:12:36 »
Citace
Zajímá, ale musí mít nějaký hmatatelný a měřitelný přínos (nejlépe podložený daty). Oni ten kód následně musí udržovat a testovat, tak prostě nemohou přijmout cokoliv od kohokoliv.

To platí pro přispívání přímo do projektů, ale úkol distribucí dle mě není snažit se být chytřejší než autoři projektu. Takové snahy vedou akorát na Debianí OpenSSL fiasko... Samozřejmě, že do distribuce taky nelze přijmout úplně všechno, ale pokud s projektem roky nemají problém od Fedory přes OpenBSD až po "ultra-Stallmanovský" Guix, není důvod proč by měli mít problém zrovna v Debianu...

Jak už se tady několikrát psalo, je to samozřejmě hodně o konkrétních lidech, na které člověk narazí, ale některé distribuce ty "sebestředné jedince" prostě přitahují víc a některé méně. Ono je to hodně vidět už na těch procesech, které v těch distribucích jsou nastavené. Zatímco v Arch linuxu potřebujete k zařazení do distribuce dostat na jedno místo triviální PKGBUILD, V Debianu to znamená sáhodlouhé diskuze v různých "podvýborech" a kontakt s roztříštěnou, archaickou a v každé skupině jinak fungující infrastrukturou...

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #28 kdy: 15. 05. 2023, 14:36:33 »
Citace
Tak asi by som odporucil skusit ho dostat na flathub.

Opravdu na Linuxu chceme mít část SW v distribučním repu, část na Flathubu, část v NPM, část v CPANu, část v ... ?! Před 20 lety jsme se "major platformám" vysmívali, že se na ně SW stahuje po celém internetu. Dnes to směřuje k tomu, že na Windows/OS X/Androidu je všechen SW v jednom App store a na Linuxu po celém internetu v podobě 275 typů balíčků... Jo, pokrok nezastavíš!

Re:Jak dostat vlastní software do oficiálních repozitářů?
« Odpověď #29 kdy: 15. 05. 2023, 15:01:03 »
Opravdu na Linuxu chceme mít část SW v distribučním repu, část na Flathubu,

ANO! Jako uživatel Fedora Silverblue přesně to chci :) Umožňuje mi to používat aplikaci (nejnovější) jakou potřebuji na systému, který chci (třeba i starší verze..), aniž bych musel řešit závislosti.

Dnes to směřuje k tomu, že na Windows/OS X/Androidu je všechen SW v jednom App store a na Linuxu po celém internetu v podobě 275 typů balíčků... Jo, pokrok nezastavíš!

Jenže Flatpak funguje jinak. Je hierarchický, takže všechny hlavní závislosti se automaticky upgradují jen jednou pro každý Runtime (a těch je jen pár). Appimage i aplikace v App storech mají závislosti bundlované a neumí je updatovat...

Citace
Tak asi by som odporucil skusit ho dostat na flathub.

Třeba u toho zmíněného gpxsee to autor explicitně odmítl. Před pěti lety.. trošku jsem do něj šťouchnul, třeba ho to přiměje se zamyslet :)

V Debianu to znamená sáhodlouhé diskuze v různých "podvýborech" a kontakt s roztříštěnou, archaickou a v každé skupině jinak fungující infrastrukturou...

No ta hlavní námitka o tom, že autor gpxsee nepřijímá žádné patche je pro Debian dost zásadní:

Citace
Only localization contributions are accepted at the moment, code pull requests will be rejected.

Debian si zakládá na některých principech, které ostatní moc neřeší. A tohle je červený hadr na býka.