ČVUT VS VUT - Nekonečný problém

ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« kdy: 18. 06. 2024, 02:11:36 »
Dobrý deň. Pred mesiacom som maturoval z elektro priemyslovky a rozhodujem sa, kam pôjdem na VŠ. Moja oblasť záujmov sú HW/SW. Na strednej sme sa viac venovali HW, elektronike zosilnovače, logické obvody, TTL CMOS atď... No vo voľnom čase som si vytváral jednoduché webové aplikácie (prevažne JS-React, Python) a simple skripty, no bavilo ma to. Na strednej sa dosť dbalo na Cčko, to bolo super.

Podal som si prihlášky na: ČVUT FEL(Elektronika a potom som si este dal Softwarove inzenyrstvi), VUT FIT(Informatika), VUT FEKT(elektronika)
S tým, že ešte mám čast sa rozhodnúť, či pôjdem smerom HW(ELE) alebo SW(Prevažne VUT FIT). Na všetky školy som bol prijatý.
Problém je, že čas sa kráti a ja sa neviem rozhodnúť, čo by bolo lepšie. Vidím sa možno v embedded vývoji, prípadne R&D ale nevadilo by mi ani písať čisto SW prípadne back-end.
Rozmýšlam, či by nebolo lepšie študovať elektroniku a popri tom sa sám učiť pokročilejšie algoritmizáciu a C++, aby som vedel nabehnúť aj na software pozície, alebo ísť na Informatiku do Brna s tým, že si budem brať HW predmety, nejake VHDL, FPGA. Má niekto skúsenosť so spomenutými školami? Prípadne radu od skúsenejšieho mladšiemu? Za každý názor, pohľad a radu budem nesmierne vďačný.
« Poslední změna: 18. 06. 2024, 02:13:30 od jkopp92 »


alex6bbc

  • *****
  • 1 617
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2024, 04:53:02 »
ja bych osobne sel do hw.

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2024, 05:06:07 »
ja bych osobne sel do hw.

Je to vaša osobná preferencia alebo je to odporúčanie vzhľadom na vývoj trhu v CZ/SK ?

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2024, 06:23:18 »
VUT FIT je už asi vyřešeno - zápis byl 12.6. a pokud jste se neomluvil, bude vaše místo nabídnuto někomu jinému.

Jen Kings

  • ***
  • 101
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #4 kdy: 18. 06. 2024, 06:27:48 »
Pokud tě zajímá všechno vyjmenované, tak bych asi doporučoval HW studovat na škole, a po večerech si ladit SW.
Pro zaměstnání určitě bude výhoda vystudované HW, a když v životopise uvedeš zkušenosti s programováním, ideálně do té doby "vybuduješ" pěkný účet na githubu, kterým se budeš moct "ohánět", tak budeš pro firmy zlatý grál.


Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2024, 06:37:12 »
Pokud tě zajímá všechno vyjmenované, tak bych asi doporučoval HW studovat na škole, a po večerech si ladit SW.
Pro zaměstnání určitě bude výhoda vystudované HW, a když v životopise uvedeš zkušenosti s programováním, ideálně do té doby "vybuduješ" pěkný účet na githubu, kterým se budeš moct "ohánět", tak budeš pro firmy zlatý grál.

presne, ve skole bude dobre vybaveni pro praci s hw, ktere by si domu clovek musel draze porizovat.
a na vecerni studium sw staci jen komp.

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2024, 06:39:41 »
VUT FIT je už asi vyřešeno - zápis byl 12.6. a pokud jste se neomluvil, bude vaše místo nabídnuto někomu jinému.

Písal som osobne na mail studijneho oddelenia, ci sa mozem zapisat neskôr. Napisali ze ano a este aj presny datum + cas.

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2024, 07:44:26 »
Dá se i přestoupit v průběhu studia.

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2024, 08:43:12 »
Já bych šel na čvut, vut je v Brrrrrr NO!
Gréta je nejlepší.

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2024, 09:01:41 »
Já bych šel na čvut, vut je v Brrrrrr NO!

„Když už člověk jednou v Praze je, tak má koukat aby v Praze byl. A když kouká, aby v Praze byl, a je, tak má být to, co v Praze je, a nemá být to, co v Praze není, jak tomu v mnoha případech v Praze je.“

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2024, 12:28:26 »
Brno je zlatá loď
za děvčaty z Brna choď
hmmmm, jsou hezké,
hmmmmm a pěkná...

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2024, 12:45:21 »
VUT FIT je už asi vyřešeno - zápis byl 12.6. a pokud jste se neomluvil, bude vaše místo nabídnuto někomu jinému.

Písal som osobne na mail studijneho oddelenia, ci sa mozem zapisat neskôr. Napisali ze ano a este aj presny datum + cas.
To je potom v pořádku. Šlo mi jen o to, abyste pak třeba nezjistil, že už vás nezapíšou, protože jste prošvihl termín bez omluvy.
Jeden student není v tom počtu problém, ale když něco povolíte jednomu, musíte to povolit i všem ostatním ve stejné situaci. V prvním semestru jsou i nějaké laboratoře s menší kapacitou, takže to je dost náročné na plánování kapacit místností i vyučujících a rozvrhů.

Šťur

  • **
  • 98
  • Bude pršet.
    • Zobrazit profil
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #12 kdy: 18. 06. 2024, 12:49:56 »
Co se týče kvality výuky FEKT vs. FEL, tak těžko říct. Vím o lidech z FELu, co zdrhali k nám, vím o těch, co zdrhali na FEL.
Asi bych si detailně u vybraných studijních programů prošel předmět po předmětu včetně těch, co jdou zapsat jako (povinně) volitelné. A možná bych zkusil zvážit i nějaké věci okolo. Dojezdová vzdálenost, možnost ubytování (aneb stran kolejí VUT > ČVUT) a tak.
Pokud máš Discord, tak všechny tebou uvažované fakulty mají celkem obří semi-oficiální servery (byť na těch ČVUT pouštějí cizáky jen velmi omezeně), tam se můžeš na spoustu věcí doptat přímo lidí, kteří ty obory studují.
Hodně štěstí s dobrým výběrem. :)

Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #13 kdy: 19. 06. 2024, 10:43:31 »
FIT VUT v Brně má na Bc. povinné předměty na hardware i elektro. Takže jde jen o to co přesně Vás zajímá. Na magistrovi je pak přímo obor.

Každopádně VHDL a FPGA se tam dělalo kdysi na simulátorech i prakticky (studenti měli FitKit s celkem pěkným Xilinxem). Dneska nevím co je náhradou.

A moje cesta byla opačná, praktickou práci s HW jsem se učil sám. Moc vybavení potřeba není (ale ne, že bych ho neměl.. osciloskop ani logický analyzátor dnes už drahé nejsou).

FIT byl oproti třeba MUNI speciální tím, že téměř bez výjimky každý předmět obsahoval praktický semestrální projekt (programovací a často s obhajobou). Pražský FIT, FEL a FJFI neznám, takže ty porovnat neumím.

A Brno je super! :D

RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« Odpověď #14 kdy: 19. 06. 2024, 14:02:19 »
Ja mam FIT VUT v Brne, v dobe kdy se vyclenila z elektrofaulkty. A delam vicemene to, kam smerujes, na vlastni pest (sam v s.r.o.) - elektroniku, hw, fw, sw, hdl - FPGA. Puvodem taky z SK - Brno bylo bliz (o Praze jsem tenkrat ani nevedel, vzali me do Bratislavy bez prijimacek i Brna pres prijimacky, tak jsem bral to lepsi). A ted ziju v Praze a parkrat jsem se na CVUT otocil v nejake technicke veci, ale osobne me prijde blizsi to Brno.

Kazda skola Ti da presne tolik, kolik zajmu a pozornosti sam udrzis - vzdy tam bude par netykavek, a par otevrenejsich osob, takze moznost realizace je jenom uz o tom vlastnim zajmu, ze budes chtit. Takze bych doporucil se rozhodnout podle jinych faktoru kam jit - at uz ta vzdalenost, nebo kamaradi, nebo pritelkyne :D

Markantnejsi rozdil byl tenkrat poznat na stazi v zahranici (cca 2004), ze maji jine pristupy, ale to se podle me uz z vetsinove casti prijalo i do zdejich studijnich metod. A jak ctu o AI, ze pisemni prace se rusi a prechazi na praktickejsi vystupy - to je to, co jsme meli uz tenkrat v zahranici.

Pokud jsi schopen se udrzet v tom smeru na HDL, tak o praci nouzi mit nebudes, mozna jen to, jak se stane z technologii vice mainstream, tak to pak bude hur ohodnoceno, ale to se tyka vyhledu az budes senior a davno za vodou :)