Příliš velká spotřeba počítače

Příliš velká spotřeba počítače
« kdy: 29. 08. 2024, 13:15:29 »
Mám počítač HP Desktop, a s nějakým příslušenstvím (UPS, switch atd.) mi to žere 180W a jede to 24x7, počítač sám má spotřebu asi 120W a mě to přijde dost, zvyšuje mi to účet za elektřinu o 12.000 Kč ročně.

Koupil jsem si Odroid H4 Ultra, který sice má spotřebu 20W, ale pro mě je nepoužitelný - nejsou tam všechny ovladače Windows, a Linux sám o sobě tam sice rozběhám ale bez šifrování s TPM (Ubuntu se s podporou TPM nenainstaluje, a je jenom experimentální), proto furt běhám na Windows s Linuxem na HyperV (přeci jenom šifrování ve Windows s podporou TPM a automatickým odemykáním funguje skvěle).

Furt uvažuji, jak to řešit, štve mě, že šifrování u Linuxu je takový problém, a věc co už na Windows snad funguje 10 let tam nerozjedu.

Ideálnější by možná byl solidní desktop s Windows, ale aby spotřeba byla menší, nicméně potřebuji 10TB disk a 64GB RAM, takže většina takových těch PC k televizi se nehodí.


r223

Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2024, 13:53:57 »
Sifrovani v Linuxu zadny problem neni. Naopak LUKS je oproti bitlockeru patrne opravdu neprolomitelny.
A Spotreba?
S R9 7950X3D s 128GB ram mam IDLE 38W, s gen 12 Intelu (12C) 10W....

RDa

  • *****
  • 2 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2024, 14:02:53 »
A jaka generace chipsetu a procesoru je v tom starem HP kramu?

UPS zere 10-30w, switch muze byt podobne.

64G ram mam v pohode na nejakem 7-th gen systemu (DDR4) jako 2x32G sodimm, a v idle to bude kolem 10-15W.

Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #3 kdy: 29. 08. 2024, 14:12:53 »
Taky se mi 120 W zdá docela dost na normální PC.
Ale bude určitě záležet na tom kolik komponent bude běžet v idle na nějakých nominálních frekvencích, jestli budou aktivní všechny C a P staty na CPU, jestli se budou točit disky atd.
Vzhledem k tomu, že tam navíc běží non-stop nějaké Hyper-V VM, ty také můžou ovlivnit jestli jde hostitelské CPU do idle, nebo ne.

Asi bych na test vyzkoušel zastavit všechny VM, případně i hypervizor, nastavil ve Windows standardní power save profil, zkontroloval, jestli v BIOSu/EFI nejsou povypínané ty šetřící fíčury (C-Staty, ASPM atp.) a pak změřil spotřebu, abych měl nějakou představu o minimu pro ten konkrétní stroj. A pak se případně vrhnul na nějakou optimalizaci.


Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2024, 14:57:24 »
Proc ti obycejny desktop jede 24x7, neni lepsi si udelat homelab server a na nem treba Proxmox? A potom resit spotrebu

Zkusil jsi neco z TinyMiniMicro, forum/reddit. Repas za 4k z Alegro (velke PL firmy se zbavuji techto PC ve velkem) a do nekterych muzes dat 64GB RAM a nekolik M.2 disku i SFP+ kartu

Da se i dohledat, ze clovek dokazal sundat spotrebu SFF, Dellu myslim, na mensi nez ma Rpi.


Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2024, 15:44:31 »
Dohledal jsem ti linky
mala spotreba, blog - (Ale ten HP SFF je nic moc, Lenovo dela lepsi)
https://louwrentius.com/a-review-of-the-hp-elitedesk-705-g4-mini-pc-raspberry-pi-killer-with-a-caveat.html

Ja osobne si stavim Lenovo M920x.
Tady je seznam co do kazdeho dokazes narvat.
https://forums.servethehome.com/index.php?threads/lenovo-thinkcentre-thinkstation-tiny-project-tinyminimicro-reference-thread.34925/

Na redditu jsem videl post nekde, ze typek do toho dal SFP+ kartu.

Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2024, 16:19:41 »
Odroid h4 ultra mam a pokial viem tak vsetky ovladace nan existuju pod win10/11 (treba sa pozriet na ich forach. Su tam ludia, co ho pouzivaju na Win.

Inak aj tych 20W v idle stave je vela. Mam lab 3x odroid h(2,3+,ultra) a ked sa nudia tak dokopy daju tak 20W.

Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2024, 18:52:27 »
Na 20W nepotřebujete Odroid, na takovou spotřebu se dostanete s běžným kancelářským PC s integrovanou grafikou mladším deseti let. Jestli máte ještě LCD monitor podsvícený zářivkou, můžete ušetřit desítky wattů pořízením nového s LED podsvícením.

Re:Příliš velká spotřeba počítače
« Odpověď #8 kdy: 30. 08. 2024, 08:06:38 »
počítač sám má spotřebu asi 120W a mě to přijde dost


120W v zátěži, nebo iddle? Můj PC žere v iddle cca 120W a v zátěži si vezme i přes 400W. Taky mi tu jede prakticky 24/7, ale málo kdy je v iddle protože pokaždé když od něj odcházím tak obvykle spouštím náročné úlohy které zaberou čas. Spotřebu vzhledem k vytížení prakticky neřeším. Obvykle volíš mezi výkonem a spotřebou a záleží co je pro tebe důležitější/co potřebuješ.



Proc ti obycejny desktop jede 24x7, neni lepsi si udelat homelab server a na nem treba Proxmox? A potom resit spotrebu

Mám i homelab server. Iddle spotřebu má cca 65W, při mírné zátěži se pohne hned k 100W a špičkově jsem naměřil 150W. (mám na něm služby které potřebuji aby běžely neustále --> nextcloud, forgejo, pterodactyl, atd..)
Takže i když má člověk server tak se stává že mu PC jede 24/7 spolu se serverem. U mě z důvodu že server nemá grafiku pro HW akceleraci AV1 encodingu a tak to musí dělat desktop v době kdy s ním nepracuju. (bez HW akcelerace je to ukrotně pomalý proces --> ffmpeg udává rychlost s/bez HW akcelerace --> 2,7/0,3x)


(u desktopu i server mám shelly chytré zásuvky, takže spotřebu vidím neustále a taky vidím i spotřebu po měsících/letech)