Menším ISP se vesnice nevyplatí, protože menší vesnice má kromě problému "zakopej optiku ve vesnici" ještě další problém, "přiveď optiku do vesnice". To neznamená, že takové vesnice nejsou (mrkněte třeba na
https://www.mntech.cz/kryti.html), ale není to běžné.
CETIN s optikou dost zaspal, ale teď se dost rozjel a vyměňuje telefonní kabely na sloupech za optiku (tam, kde už kabely na sloupech jsou), občas něco na vesnicích i zakope. Oproti remote DSLAMům má optika spoustu výhod: může být úplně pasivní (DSLAM dost žere a má omezenou kapacitu portů), netrpí na vzdálenost a nabízí ohromný potenciál zrychlování do budoucna: celá vesnice může mít i 10 Gbps XGS-PON, i domy, které jsou vzdálenější. Až se divím, že se do toho nepustili dřív. Pasivní optická síť je navíc "zelenější". :-)
CETIN má samozřejmě optiku ve spoustě vesnic po republice, díky DSLAMům už ji má nejen "v trubkách, které obcemi procházejí", ale i "na návsích". Tím řeší problém, který menší ISP jen tak vyřešit nedokážou (odpadnou mu investice s dokopáním do vesnice).
Optika po sloupech je u CETINu tak trochu trik (stejný použil Slovak Telekom): nejde o umístění nové sítě (ta obvykle musí do země), ale o výměnu, a tak může zůstat na sloupech. Opět to dokáže dost snížit náklady.
Tam, kde CETIN roztahá optiku, už si DSL nezřídíte. Pokud jste v takovém místě na DSL, dřív nebo později vás na optiku převedou (třeba proto, že k vám už žádný telefonní kabel převěsem nepovede, nebo protože vypnou DSLAM a vám se najednou sníží kvalita služby).
Samozřejmě, pokud jste u alternativního ISP, můžete zůstat na nižších rychlostech tak dlouho, jak to alternativní ISP vydrží. Od 60 GHz si ale zase tak moc neslibujte - menší ISP má na vesnicích pořád stejný problém: jak do vesnice dostat gigabity, kterými by nakrmil 60 GHz AP? Pokud do vesnice nemá optiku, musí nakoupit celkem drahé P2P spoje s vysokými kapacitami, což se mu obvykle moc nevyplatí...