Zdravím, jsem student FITu (příští rok končím bakaláře). Všechny předměty, které jsou v bakalářském studiu k dispozici (konkrétně pro rok 2011/2012), jsou tady:
http://www.fit.vutbr.cz/study/bc/stplan-l.php?id=100(z téhle stránky:
http://www.fit.vutbr.cz/study/bc/)
Zkus posoudit sám, jak moc se ti to zamlouvá. Většina předmětů je povinných, k tomu si na každý semestr (s výjimkou prvního) přihlašuješ i nějaké nepovinné. Podobně to zůstává i v navazujícím
magisterském studiu, i když tam máš na výběr z několika oborů;
MSK by asi byla v tvojem případě jasná volba
Prostě rozvrh je v základu pevně daný, nepočítej s nějakým individuálním přístupem a možností udělat si studium jiné než mají ostatní. Vidím, že to máš v hlavě dost srovnaný a v sítích asi hodně slušné znalosti, chceš se od začátku specializovat... možná by ti víc sedla FI MUNI, tam si z velké části určuješ rozvrh sám a je tam větší prostor se zaměřit jenom na to, co tě zajímá. Ale nedělají se tam praktické projekty jako na FITu, místo toho jsou během roku jakési elektronické testy, celkově jsou zaměření řekl bych teoretičtěj - mně se v tom zaměření na praktické projekty víc líbí FIT.
2) Jedou se ve škole i nějaké projekty ohledně síťařiny ? Třeba návrhy pro IPv6, různé síťové služby apod. ? Rád bych si třeba totiž napsal v C či C++ vlastní DHCPv6 server s tím, že bych trošičku porušil RFC a fungoval by jako standartní DHCPv4, ale pro IPv6 svět :-)
Jasně že jsou
V 2. roce v letním semestru je IPK, kde jsou 3 projekty:
1. něco s HTTP - stahování stránek, vypisování HTTP hlaviček (C/C++)
2. implementace vlastního jednoduchého protokolu, na výběr 2 varianty (např. přenos souborů, adresářová služba) (C/C++)
3. implementace RDT, tj. spolehlivého přenosu po nespolehlivé lince (C)
Pak v následujícím (zimním) semestru je předmět ISA, který má hodně podobný obsah. Tam se dělá jeden projekt, bylo na výběr z 8 zadání:
1 Detekce přenášených aplikačních protokolů
2 DHCP Relay
3 Jednoduchý SIP klient
4 Multicastová aplikace pro IPv4 a IPv6
5 NetFlow kolektor
6 Router advertisement
7 Sledování FTP komunikace
8 Směrování RIP a RIPng
Prostě pokročilejší síťové aplikace, zaměřené převážně na "odposlouchávání" sítě. Výběr čehokoliv z víc možností je na s vyjímkou jednoho předmětu (IMS (modelování a simulace) - tam každému týmu zadání náhodně přidělí) na tobě a dělá se přes webový IS fakulty. Je potřeba rychlé připojení, rychlé prsty a štěstí abys ukořistil co chceš, někdy se to nepovede. Třeba tady z těch 8 variant měla každá limit 56 a dohromady to bylo jenom o několik víc, než je celkově v tom předmětu studentů, takže u každého nakonec skončilo 56 přihlášených kromě jednoho 52; o něco byl přitom větší zájem, o něco menší.
Projekt úplně podle sebe můžeš dělat málokde: jde to (a je to velice vítané) v ITU (uživatelská rozhraní) a pak samozřejmě u bakalářské práce. Pokud se chceš od začátku studia zaměřit jenom na sítě, tak to na FITu nepůjde. Prostě ty povinné předměty jsou takové, jaké jsou, s tím se hýbat opravdu nedá. Pokud to budeš brát tak, že studuješ informatiku obecně a chceš mít širší rozhled a k tomu se specializovat na sítě a přivydělávat si tím, myslím, že není problém. Na bakalářskou práci si pak můžeš vybrat nějaké síťařské téma a pak pokračovat na magistrovi v MSK.