V akom stave je Windows 11?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #150 kdy: 27. 06. 2024, 14:03:49 »
Taky jsem jel dlouho na Debianu, jenže pak nějak začal zaostávat za Ubuntu, zejména s ohledem na podporu HW - tu nešel zvuk, tu nešel obraz,... Ubuntu je v tomhle ohledu asi nejvíc napřed, navíc je v celku dobře odladěné. Jen to uživatelské rozhraní je pro mne nepoužitelné - potřebuju mít nabídku aplikací vlevo dole, notifikace, hodiny,... vpravo dole.


Ano, nastavení v Kubuntu je asi nejpoužitelnější, co jsem v linuxu viděl. Jenže zase mě trápí jiné věci, jako třeba nefunkční automatické přepíná zvukových výstupů, které mi třeba v Ubuntu fungovalo na 1.

A třeba ten numlock je na přihlašovací obrazovce po každém zapnutí počítače taky vypnutý. V nastavení jsem našel možnost "NumLock on Plasma Startup" kde nám zaškrtnuto "Turn on", ale to jaksi reálně nemá žádný efekt.

Já nevím... Nastavení numerického bloku pro SDDM - /etc/sddm.conf:

Kód: [Vybrat]
[General]
...
Numlock=on

No a to jsme zase u toho, je potřeba něco lovit v konfiguráku...

Ještě čekám, že mi někdo napíše, ať si na to udělám skript... Protože normální uživatel roky ladi skritp, aby až zase bude instalovat nějaký počítač, tak aby nemusel všechny ty konfiguráky editovat ručně...

Další možnosti jsou:
- kompilovat si vlastní kernel
- sestavovat si vlastní distribuci
- udělat si vlastní fork a ten přepínač si do nastavení dodělat
-- 10 let se snažit to protlačit do upstreamu, kdy to nikdo nebude chtít, protože všichni už mají skript...


RDa

  • *****
  • 2 623
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #151 kdy: 27. 06. 2024, 15:19:28 »
No a to jsme zase u toho, je potřeba něco lovit v konfiguráku...

Jeste nam rekni, ze jsi snehova vlocka, co nikdy nepouzil RegEdit pod windowsama, aby dosahl neceho atypickeho :D

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #152 kdy: 28. 06. 2024, 07:45:19 »
No tak je zaujímavé že ten čerstvo vyliahnutý tučniačik Tux v plienkach vie pracovať a fungovať lepšie ako Kowalski a jeho (...)

Srsly? Lino je úplně stejně starý jako Windows, ne-li starší ROFLMAO

Re:V akom stave je Windows 11
« Odpověď #153 kdy: 28. 06. 2024, 07:49:17 »
Kdyz jsem pred lety delal cerifikaci na linux, tak predtim na skoleni hlavni skolitel mel na ntb Windows, kdyz jsme se to i prestavce ptal proc jako? Tak rikal, protoze to proste funguje - vsechno. Rikal, ze ma vsechno teda ruzne povypinane, ale ze to jede. Tenkrat jsem si rikal tvl proc. To jsem lital mezi xfce,gnome. Postupem casu jsem, ale zjistoval, ze tam neco porad ladim a upravuju a, ze tim travim dost casu. Odporostil jsem se od myslenky, ze kdyz mame servery linux, tak neni nutne mit i linux na desktopu...nerikam, ze to nejde. Nekdy se sejde i hardware, kde to i nejak funguje

Nejlepší disktopovou distribucí je WSL.
Zároveň jsou Windows nejlepší reklamou na MacOS a lino, MaxOS nejlepší reklamou na lino a Windows, a lino nejlepší reklamou na MacOS a Windows.
Ve všech platformách je hromada věcí, který spolehlivě vytočí úplně každýho, jen v každý je to něco jinýho. Jde o to, že když už máš volbu, máš si vybrat to, co ti bude fungovat nejlíp. Nebo aspoň nejmíň blbě :-)

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #154 kdy: 28. 06. 2024, 08:04:49 »
No a to jsme zase u toho, je potřeba něco lovit v konfiguráku...

Ještě čekám, že mi někdo napíše, ať si na to udělám skript... Protože normální uživatel roky ladi skritp, aby až zase bude instalovat nějaký počítač, tak aby nemusel všechny ty konfiguráky editovat ručně...

No, hele, ono se to má asi takhle.
GUIčko ve správě systému (nemluvím o aplikacích, tím spíš ne o úpravě fotek, DTP, a stříhání videa) je supr v tom, že ti zplacatí křivku učení, tzn dobře se v tom zkoumají věci, který jsi v životě neviděl a nevíš jak fungujou a teprve se je učíš. Je v pohodě, když něco nastavuješ poprvý, nastavíš to jen jednou na jediný mašině, a už se k tomu do smrti nevrátíš.
Ale na cokoli náročnějšího je pomalý, otravný, a má neskutečnej a zrůdnej poměr balastu k užitečným věcem.

Řekněme, že potřebuješ nastavit jeden parametr něčeho, třeba přidat statickou routu na síťovej adaptér. Pokud k tomu vůbec nějakej systém GUI má, budeš dlouho přemejšlet, kde ji najdeš a jak ji spustíš, a podobně dlouho to googlit, protože to nejspíš nenajdeš, a nepotřebuješ to tak často, aby sis to pamatoval.

Naproti tomu máš jednoduchý přidání samovysvětlujícího řádku do konfiguráku nebo zadání jednoho opět samovysvětlujícího příkazu do CLI. A když nevíš, tak to klíčový slovo, který je (překvapivě) stejný jako v běžný angličtině (route) spustíš v CLI s univerzálním parametrem -h nebo --help a všechno potřebný ti to napoví.

Kromě toho, ve chvíli, kdy potřebuješ udělat tu samou operaci na víc strojích, s GUIčkem se z toho potento na strop. Musíš spustit něco na dálkový ovládání, připojit se, přihlásit, udělat nastavení. A nedejbože abys udělal chybu, protože by sis tu mašinu mohl odříznout od sítě a pak k ní budeš muset fyzicky dojít nebo dojet, v některých případech dokonce doletět. Naproti tomu příkaz v CLI jde naskriptovat a poslat k dálkovému zpracování, konfigurák lze dálkově upravit. A jde to nakrmit do nástrojů pro dálkovou správu. Takže si to připravíš, otestuješ, a pak to vypustíš na klidně bambilión mašin po celým vesmíru, a pokud jsi svoji práci udělal správně a neodfláknul ji, máš jistotu že to udělá přesně to, cos tomu řekl že to má udělat. To v GUIčku nikdy, opakuju, NIKDY nedokážeš. I když budeš dělat pořád dokola jedinou operaci, vždycky bude unikátní v tom, jak hneš myší a kam ťupneš, a bude to náchylný na chyby, a nebude to škálovatelný na větší počet strojů než jsou maximálně malý desítky.

Což je mimochodem přesně důvod, proč správně udělaný GUI je vždycky jen grafická nadstavba na CLI utilitama.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #155 kdy: 28. 06. 2024, 08:49:41 »

No a to jsme zase u toho, je potřeba něco lovit v konfiguráku...

Ještě čekám, že mi někdo napíše, ať si na to udělám skript... Protože normální uživatel roky ladi skritp, aby až zase bude instalovat nějaký počítač, tak aby nemusel všechny ty konfiguráky editovat ručně...

Další možnosti jsou:
- kompilovat si vlastní kernel
- sestavovat si vlastní distribuci
- udělat si vlastní fork a ten přepínač si do nastavení dodělat
-- 10 let se snažit to protlačit do upstreamu, kdy to nikdo nebude chtít, protože všichni už mají skript...

Heh, ono jak se systemy obecne zeslozituji, je nyni mnohem snazsi konfigurace pomoci CLI a konfiguraku.
Ostatne chape to i MS, wiz jeho winget, wt.exe a nadstavba WingetUI. WingetUI pouzivam denne, je to na woknech zachrana pred silenstvim.

Dneska, kdyz potrebuju nejaky konfig zasah, CLI cesta je takova:
1. Zeptam se Googla, ChatGPT kde se to nastavuje.
2. Najdu v konfiguraku prislusny zakomentovany parametr s default hodnotou, zkopiruju o radek niz a nastavim. Hotovo

GUI cesta:
1. Zeptam se Googla, ChatGPT kde se to nastavuje.
2. Dostanu postup jak se postupne proklikat do prislusne utility a menu. Postup dlouhy jako prase.
3. Protoze mam ceske wokna a postup je samozrejme v anglictine, premyslim, jak to asi mohl microsofti obrozenec prelozit, preklady byvaji velice vynalezave. Postup byva obvykle spatny, protoze je verzi pro predminuly fixpack woken, ted je to jinde a jinak.
4. Znovu googlim (ChatGPT marna) abych nasel postup pro aktualni fixpack.
5. Silne a hlasite kurvuji
6. Postupne se mi podari proklikat se do cile a nastavit parametr.
7. Jdu si uvarit kafe a vydychat se.

A pokud je rec o vzdalene sprave vice nez 3 stroju, pak samozrejme Ansible a to je v windows GUI svete vicemene konecna.