IČO za studia VŠ- daně, pojištění

IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« kdy: 04. 12. 2023, 18:50:11 »
Zdravím,

aktuálně studji VŠ  v kombinované formě. Začátkem nového roku budu začínat ve firmě na IČO jako programátor (4k/MD) a snažím se zjistit, jak nejlépe řešit daně a pojištění. Jelikož se mi to zdálo zdaleka nejvýhodnější, tak jsem plánoval využít paušální daně, jenže teď koukám, že to není možné při vedlejší činnosti. Proto mám pár otázek.
Musím si jako student kombinovaného studia VŠ založit vedlejší činnost a ne rovnou hlavní?
Případně, vypočítal jsem správně, že pro mě bude výhodnější využít paušální daně a né jiného způsobu platby?

Děkuju za věškeré rady.


Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2023, 19:18:28 »
Přepočítal jsem to několikrát a nedává smysl ani založení vedlejší, ani rovnou hlavní činnosti a ani studium VŠ nedává moc smysl. Nejlepším řešením bude nechat se zaměstnat na plný úvazek v nějaké ne příliš sofistikované práci.

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2023, 19:34:44 »
Nepleteš si paušální daň a výdaje paušálem?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2023, 20:00:41 »
Nepleteš si paušální daň a výdaje paušálem?
Ne ne, nepletu. Je možné, že jsem svojí situaci vysvětlil špatně. Pokud je něco nejasné nebo "divné", tak prosím dej vědět.

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2023, 20:18:14 »
Paušální daň můžeš mít i na vedlejšáku, pokud nemáš žádný příjem.

Pokud si nejsi jistý nebo to nepůjde, tak prostě paušální výdaje, které jsou 60% do 2M. 4k/MD je 80k/měsíc, což je řekněmě 800k/rok, když budeš pracovat 10 měsíců. Daň a odvody z toho budou asi 120k (necelých 15%) (počítám jako hlavní činnost, možná to bude míň na vedlejšáku). Podle mě v této kategorii je celkem jedno jestli paušální daň nebo výdaje, rozdíl bude někde kolem 25k.


Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #5 kdy: 04. 12. 2023, 21:43:24 »
Paušální daň můžeš mít i na vedlejšáku, pokud nemáš žádný příjem.

Pokud si nejsi jistý nebo to nepůjde, tak prostě paušální výdaje, které jsou 60% do 2M. 4k/MD je 80k/měsíc, což je řekněmě 800k/rok, když budeš pracovat 10 měsíců. Daň a odvody z toho budou asi 120k (necelých 15%) (počítám jako hlavní činnost, možná to bude míň na vedlejšáku). Podle mě v této kategorii je celkem jedno jestli paušální daň nebo výdaje, rozdíl bude někde kolem 25k.

Super, děkuju za odpověď. Problém by teda nebyla samotná vedlejší činnost, ale to že by to byla vedlejší činnost při zaměstnání. I 25k ročně navíc je dost. ;D

_Jenda

  • *****
  • 1 598
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #6 kdy: 05. 12. 2023, 01:30:14 »
I 25k ročně navíc je dost. ;D
Ještě musíš započítat riziko, že tolik nevyděláš, ale jak se k paušální dani upíšeš, tak ji zaplatit musíš (a samozřejmě i riziko, že vyděláš více, ale to se asi lidem stává méně často).

alfi

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #7 kdy: 05. 12. 2023, 12:39:07 »
Nastudovat www.jakpodnikat.cz.

Ke studiu paušální daň jde, k jiným zdanitelným příjmům ne - tam zbývají jen paušální náklady. Ty taky mají větší smysl pro OSVČ vedlejší, protože sociální+zdravotní pojištění platí jen z reálného zisku = není tam žádné minimum (od ledna cca 6000 Kč/měsíc a jsou automatickou součástí paušální daně). U zisku nad cca 400k ročně už je to jedno a odvody jsou cca stejné pro hlavní i vedlejší :)

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #8 kdy: 05. 12. 2023, 20:04:14 »
Já bych fakt neřešil 25k ročně, když budeš mít skoro mega příjem. To už bude větší problém, když klient ukončí kontrakt a ty budeš třeba 2 měsíce bez kontraktu (to je už je 160k v tvém případě!). No a třeba za rok seženeš lepší práci třeba za 5k, 6k, atd...

Šel bych nejjednodušší cestou, a tou bude asi vedlejšák na paušální výdaje. Do 2M si v pohodě, hodně malé zdanění...

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #9 kdy: 15. 12. 2023, 19:22:58 »
Já bych fakt neřešil 25k ročně, když budeš mít skoro mega příjem. To už bude větší problém, když klient ukončí kontrakt a ty budeš třeba 2 měsíce bez kontraktu (to je už je 160k v tvém případě!). No a třeba za rok seženeš lepší práci třeba za 5k, 6k, atd...

Šel bych nejjednodušší cestou, a tou bude asi vedlejšák na paušální výdaje. Do 2M si v pohodě, hodně malé zdanění...

Kdyby takováto situace nastala, tak pokud jsem to pochopil správně, by neměl být problém živnost an toto období přerušit a pak zase pokračovat. U paušální daně se mi taky líbí, že nebudu muset dělat daňové přiznání. I když to nezní nijak složitě, tak je fajn prostě poslat jednou za měsíc 7,5k a neřešit to.
No a kdybych za rok měl lepší plat jak říkáš, tak paušální daň by byla čím dál tím výhodnější ne?
Díky za odpověď.

Re:IČO za studia VŠ- daně, pojištění
« Odpověď #10 kdy: 17. 12. 2023, 14:15:01 »
Já bych fakt neřešil 25k ročně, když budeš mít skoro mega příjem. To už bude větší problém, když klient ukončí kontrakt a ty budeš třeba 2 měsíce bez kontraktu (to je už je 160k v tvém případě!). No a třeba za rok seženeš lepší práci třeba za 5k, 6k, atd...

Šel bych nejjednodušší cestou, a tou bude asi vedlejšák na paušální výdaje. Do 2M si v pohodě, hodně malé zdanění...

Kdyby takováto situace nastala, tak pokud jsem to pochopil správně, by neměl být problém živnost an toto období přerušit a pak zase pokračovat. U paušální daně se mi taky líbí, že nebudu muset dělat daňové přiznání. I když to nezní nijak složitě, tak je fajn prostě poslat jednou za měsíc 7,5k a neřešit to.
No a kdybych za rok měl lepší plat jak říkáš, tak paušální daň by byla čím dál tím výhodnější ne?
Díky za odpověď.

Jako chceš říct, že ti přijde normální přerušovat živnost třeba na 1 měsíc, abys nemusel platit? Tak pokud to chceš dělat takto, tak ti nezbyde než si zaplatit nějakého člověka, co ti s tím pomůže, protože toto je přesně ta akce, která možná vyvolá reakci na FÚ.

Podle mě u podnikání je potřeba změna mentality. Ty chceš zlepšit příjem, a ne šetřit. A zlepšit příjem znamená dostat se na dobrý MD rate. Dostat se na 8k / MD bych neviděl jako nějaký problém během třeba 2 let, a tam ti paušální daň už stejně nepomůže.