StarLabs - dovoz z Británie

Rike

StarLabs - dovoz z Británie
« kdy: 27. 05. 2024, 22:59:24 »
Kupoval zde někdo po Brexitu výrobky konkrétně od StarLabs a jak probíhalo celní řízení a DPH při dovozu elektroniky z Británie?

Narážím tam na zradu, že to zboží vlastně je a není made in Great Britain...


Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2024, 23:31:35 »
Na uvod, nechcem aby tento moj prispevok bol chapany ako hejt, je to fakt uprimna otazka bez nejakych postrannych umyslov ala vyvolavanie flejmu.


Nebudem behat okolo horucej kase, ale preco je ten notebook tak velmi predrazeny? => rovnaky hw mozem mat o zhruba/ viac nez 1000€ lacnejsie (a to bude navyse v peknom tele, nie nejaky plastak - aspon tak na mna ten starbook posobi), a navyse budem mat 2rocnu zaruku namiesto jedno rocnej, za ktoru nepotrebujem vyplaznut dalsich 400€ naviac.

Dokazem pochopit ze toho nevyrabaju tisic kusov denne ako iny velky vyrobcovia, takze moc nezrazia naklady, ale aj tak.

Pretoze ak chcem pouzivat linux, tak musim za stroj s inak rovnakymi crevami, vyhodit take sialene peniaze len preto ze je "licencovany na linux"?
Kupujete si niekto tieto linux specializovane notebooky (nie len od tohto vyrobcu, ale aj od inych)?

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #2 kdy: 28. 05. 2024, 09:49:59 »
Kupoval zde někdo po Brexitu výrobky konkrétně od StarLabs a jak probíhalo celní řízení a DPH při dovozu elektroniky z Británie?

Narážím tam na zradu, že to zboží vlastně je a není made in Great Britain...

Podle mého úsudku je jedno kde je zboží vyrobené, jde to z mimo EU, platíš clo a dph.

Prostě vezmeš fakturu, sečteš dopravný a cenu a z toho vypočítáš (nebo ti vypočítají) dph a clo, plus výpalný poště a  je to... nevim co řešíš.

Za mě se obecně nevyplatí kupovat téměř nic většího mimo EU, opruz se clením dph a poplatky mě maximálně iritují. Plus je to o to clo a dph dražší a brutální problém a další placení při možné reklamaci, nemožnost easy vrácení.
Notebook radši koupím od czcpšonků nebo debilního mimozemšťana, případně repas...
Gréta je nejlepší.

Rike

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #3 kdy: 28. 05. 2024, 10:18:51 »
No řeším to, že jsem DPH už platil v Británii, a dřív byla tuším výjimka na elektroniku a clo z Británie...

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #4 kdy: 28. 05. 2024, 10:32:30 »
Koukni na web celní správy, tam to je popsané. Podáš asi celní prohlášení, fakturou doložíš to zaplacený dph.
Prostě tyhle opletačky jsou wopruz na entou, lepší je se tomu vyhnout.
Gréta je nejlepší.


Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #5 kdy: 28. 05. 2024, 10:43:44 »
Na jaře jsem kupoval zboží v Anglii, jiný sortiment.
Nicméně, zaplatil jsem britskou DPH, zaplatil jsem dopravu po Británii (RoyalMail) do místního skladu tiptrans.com, tam jsem zaplatil dopravu + si provedl celní odbavení (nomenklaturu) a papíry, a na příjezdu u ČPošty jsem provedl vyrovnání celního dluhu (tzn. opět DPH (české) + proclení a zastupování.

Původní zásilka byla asi na 100 liber, a asi cca. 20 liber stála doprava do ČR. Celní dluh byl započten na cca. 1160 kč + 300 Kč zastupování.

Takže nic levného, a nešlo to sehnat jinde v EU.
Řešit ještě navíc dodatečně s kýmkoliv vratku anglické DPH jsem psychicky už nezvládl. Na první pokus při komunikaci s anglickým obchodníkem to neprošlo, protože zboží dodává pouze na anglickou adresu a nedělá export.

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #6 kdy: 28. 05. 2024, 10:44:18 »
Jj, Británie je škoda, měli výborné nabídky repasů serverů pro plátce DPH. Dneska raději trochu připlatím základní cenu z DE, bez starostí a pořád to vyjde levněji.

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #7 kdy: 29. 05. 2024, 10:41:49 »
Prečo ho treba dovážať? Nedá sa jednoducho kúpiť na https://cz.starlabs.systems ?

Rike

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #8 kdy: 29. 05. 2024, 11:33:23 »
No tam jsem to koupil, ale fyzicky to půjde z Anglie...

ETNyx

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2024, 14:56:42 »
Zkus kontaktovat toho výrobce/prodejce a pobav s nim o tom problému,...

Minulej měsíc my dorazili magnety z Kanady, DPH jsem rovnou platil výrobci 21% český (podle státu doručení, jestli to půjde i z británie nevím asi na to musí být nejaký mezistátní deal,...). Přišlo to na celnici, nechal jsem se zastupovat poštou, zaplatil jsem clo + znova 21% dph znova. Dokumentace o zaplacení toho DPH jsem odeslal výrobci a ten my DPH vrátil na účet, ale mněl jsem všechno s ním dopředu domluvený.

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #10 kdy: 01. 06. 2024, 15:29:04 »
9.5. jsem si od nich objednal StarBook. Po pravdě jsem se otázkou DPH a cla vůbec nezabýval. Ale notebook stál po všech úpravách £1,167.89 a doprava byla £20.40. Taxes mi napočítali £249.54, což vychází na 21 %. Platbu jsem zvolil "Pay by invoice (PIA)", tedy předem.
14.5. mi z UPS přišel email, že jim mám poslat svoje jméno, číslo EORI a číslo podle sazebníku. To jsem udělal ještě ten den.
16.5. už tu na měl zvonil kurýr, což bylo ještě o den dřív než jak slibovali.
Další peníze už po mně nikdo nechtěl. Ale pokud mám já někde proaktivně něco přiznávat a platit, tak mě radši varujte, pls... :)

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #11 kdy: 01. 06. 2024, 20:35:54 »
Lucker no :-) myslím že už jseš s obliga. Jak to nemá v ruce vyděrač čp, potažmo  celníci, tak to je v poho.
Gréta je nejlepší.

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #12 kdy: 04. 06. 2024, 09:25:14 »
9.5. jsem si od nich objednal StarBook. Po pravdě jsem se otázkou DPH a cla vůbec nezabýval. Ale notebook stál po všech úpravách £1,167.89 a doprava byla £20.40. Taxes mi napočítali £249.54, což vychází na 21 %. Platbu jsem zvolil "Pay by invoice (PIA)", tedy předem.
14.5. mi z UPS přišel email, že jim mám poslat svoje jméno, číslo EORI a číslo podle sazebníku. To jsem udělal ještě ten den.
16.5. už tu na měl zvonil kurýr, což bylo ještě o den dřív než jak slibovali.
Další peníze už po mně nikdo nechtěl. Ale pokud mám já někde proaktivně něco přiznávat a platit, tak mě radši varujte, pls... :)

btw UPS obvykle posila dopis s fakturou za celni sluzby a DPH+clo tak za 2 tydny od doruceni.

Re:StarLabs - dovoz z Británie
« Odpověď #13 kdy: 04. 06. 2024, 20:34:11 »
Nechci dělat reklamu, ale úplně marně nevychází ani https://www.renewtech.cz/ . Sice to tak nevypadá, ale jsou z Dánska. Já na to přišel až ve chvíli, kdy jsem při placení zjistil, že neumí DPD, PPL, Zásilkovnu, akorát FedEx...  :)
Kupoval jsem repasovaný SAS disky do Dellů i s rámečkem cca za cenu rámečku v ČR. Druhý pracovní den po objednání jsem je měl na stole.

Jj, Británie je škoda, měli výborné nabídky repasů serverů pro plátce DPH. Dneska raději trochu připlatím základní cenu z DE, bez starostí a pořád to vyjde levněji.