Ahoj, hele opět napíšu pár připomínek, které tady podle mě úplně nezazněly - a upřímně celkem mě ta kvalita feedbacku překvapuje.
Nejprve napíšu US centric věci, které očividně spousta lidi z evropy/čr nevnímá
1) FAANG, který není Silicon Valley, není tak úplně ten opravodový FAANG (napříkad pracovat pro google v evropě není ta stejná práce, o které američani mluví v rámci práce pro FAANG, toto se v čase může měnit, a pro AMA/FB to nemusí uplně platit, ale rule of thumb - FAANG je práce v CALI.
2) Standardní studium v US je v 17ti "maturita" na střední, a potom je vysoká 3-4 roky bakalář, na mastera více než 90 procent lidí nechodí. Ze školy tedy vylezeš v 20-21. Lidi se běžně hlásí do FAANG od 20-24. Lidi kolem 30 a více většinou přecházejí do role manažerů. Ano, může se ti stát, že budeš z konferencí slavný člověk autor knihovny v 35 pozván pracovat do FAANGU na primárně ne tech-manažerských věcech, ale je to velmi nepravděpodobné, lidi kolem 30-35 zjednodušeně řečeno algoritmy nepíšou - opět, rule of thumb.
3) FAANG dnes je něco jiného než FAANG před 10 lety - pohovory, nábory, prestiž jsou jiné, často vyšší - dej si pozor na lidi co do FAANGU nastoupili před 10 lety a dnes ti předávájí zkušenosti z jejich L5 pozice atd - pravděpodobně ti to dnes moc k ničemu nebude, zvláště jako člověku co nastupuje na L3.
4) FAANG si přebírá každý rok ty top lidi z Ivy League univerzit a filtruje i mezi těmi top. Je tam obrovský přetlak, dnes mají tu hype machine marketingově na maximu. Je běžné, že top člověk z Ivy League to zkouší tři roky dokola než se dostane, a taky se klidně i nedostane.
5) Geopolitika US a kyvadlo náklonosti k ekonomické migraci - tato se v čase mění, ale věz, že v dnešní době chce v US IT pracovat úplně každý z celého světa (asiat chce být ve východní evropě, východní evropan v západní evropě, němec ve švýcarsku, švýcar v new yorku, new yorker chce být v silicon valley), je to takový novodobý gold rush na Klondiku. Amerika historicky mění přístup k ekonomické migraci podle potřeb, a tu se bráný otevírají, tu zavírají. Ty jako kluk z východní evropy budeš soupeřit s asii, indama, celou východní evropou a celým západem aby ses vůbec do Ameriky dostal na nějaké smysluplné vízum (jsou různe typy víz, některé jsou pouze dočasné a tvůj zaměstnavatel musí prokázat, že tě potřebuje a tak dále, tvůj zaměstnavatel tě má v rámci pracovních víz v hrsti, a ví to, a vuyžívá toho). Zkráceně - ty jako imigrant budeš ve výrazně horší pozici něz amík, finančně, pracovně, i jinak, je dobré toto chápat předem.
6) Interview process is broken. V americe, ale i ve světě se tápe nad tím, jak dělat správně interview, a jak dělat správně IT interview. Najdeš spoustu bývalých recruiterů z FAANGU, kteří ti sami řeknou, že i zde to je často random, o vyspání, o otázkách a v realitě to moc férove není, je třeba to tak brát.
7) ve FAANG v realitě z 90 procent nejsou žádní supermani, když se tam už dostaneš, a může tě překvapit jak nízká ta průměrná kvalita v porovnání s tvým očekáváním je - toto je trochu kontroverzní názor chápu.
Samotné interview bylo tady jakž takž popsané - klasika algo věci leetcode a spol, avl stromy redblack, linked listy, hash tably, a spíše věci o úrověn výše kdy máš vyřešit nějaký problém za použití kombinace těchto struktur - opět je to o náhodě, pokud teda nepojedeš různé přípravné kurzy a nebudeš mít ty typické úkoly najeté nazpamět (ano, to se běžně dělá, kolem náborů do FAANG vyrostla velká industry - semináře, blogy, knížky, videa, cracking the coding interview apod, je to business). Následně tam je system design, což je řekl bych ta horší část na přípravu, je to víc random a zbytek si již četl výše.
9) Vetšina českých programátorů co jsem potkal, měla problém s fizz buzzem, ti lepší měli problém naprogramovat jednoduchého hada - je dobré si uvědomit, jak daleko ses před těmato lidma, tyhle lidi předem škrtám, tihle ani neví co je FAANG.
10) FAANG je i o těch social skills, jak "googly" seš, a jak zapadáš do firemní kultury - od srdce můžu říct, že většina programátorů co jsem potkal by třeba prošlapřes technické síto, ale přes social síto by neprošla ani za milion let. Taky je to hodně o přetvárce a o tom, jestli ti nevadí, že drtivá většina lidí ve firmě s kulturou budou politicky na opačné straně barikády než ty, a jak to zmenežuješ - i toto se může stát.
11) FAANG je rozhodně skvělý pro CV a po dvou letech v něm vstupenka do jakékoliv firmy na světě - v tomto je skvělý. FAANG je také vstupenka na život do ameriky - v tomto je také skvělý. FAANG tě ale může technologicky velmi zklamat, a pokud seš level CVUT phd a zajimáš se o opravdu zajímavé a komplexní věci - tak ve FAANGU je sice můžou dělat taky, ale 80 procent práce v něm tuto úrověn nemá, a není pravděpodobně počítat s tím, že se člověk dostane tam kam přesně chce.
12) Amerika je napumpovaná, nic zadarmo ti nedaj, a budeš minimálně ze začátku hodně makat, je třeba tohle vnímat (je pravda že FAANG oproti zbytku US se snaží o work life balance ale i tak to imo bude trochu culture shock) - je to velký rozdíl oproti něměckému ospalému korporátu a vyčůrané české pobočce co si krátí práci.