Hledám NTFS Linux bootloader

Pali

Hledám NTFS Linux bootloader
« kdy: 23. 10. 2011, 18:07:59 »
Prave zistujem ako funguje recovery particia na HP notebookoch. Po skusani som dosiel k nasledujucemu zaveru (plati pre elitebook 8460p):

* firmware v notebooku dokaze bootovat z recovery particie pri stlaceni klavesu F11 (popripade v bootmenu) aj ked nie je ziaden bootloader na MBR (alebo je pokazeny)
* podmienka je aby na hdd bola NTFS particia s labelom HP_RECOVERY

ak naformatujem jednu particiu na ntfs, dam spravny label a nainstalujem grub (grub-setup --force --boot-directory /mnt/sda6 /dev/sda6), tak sa mi grub spusti. grub-setup bude hlasit chybu ze sa chce nainstalovat na MBR namiesto na zaciatok nejakej particie, treba to potlacit cez --force. Potom mi naozaj bios/firmware grub nabootuje. Ma to ale problem - grub nepozna ntfs a teda sa dostanem iba do rescue mode.

Ja chcem na tu particiu si ulozit live cd ubuntu (je to ale jedno ake distro). problem je ten ze grub fungovat nebude kedze nevie pracovat s ntfs a firmware chce iba ntfs.

Ja som uz kopiroval ubuntu live cd na usb kluc a pouzil syslinux - funguje bez problemov. avsak syslinux (podla manpage) podporuje iba FAT32 :(

Existuje nejaky bootloader, ktory dokaze nabootovat linux z ntfs? Bootloader staci aby bol uplne jednoduchy - musi bo FW vediet z tej recovery particie nacitat a staci aby rovno nacital kernel image a initfs (netreba ziadne menu)...
« Poslední změna: 24. 10. 2011, 11:09:17 od Petr Krčmář »


cita

Re: Jednoduchy NTFS linux bootloader
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2011, 19:26:55 »
zkus todle http://gag.sourceforge.net treba to bude umet..

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2011, 23:56:24 »
Pak dej vedet jak to dopadlo , taky bych tam dal radeji nejake linux distro pod tlacitko...

m

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #3 kdy: 27. 10. 2011, 00:09:45 »
zkus grub4dos, měl by to umě, je šikovnej - umí třeba i CD iso image z disku.

x

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #4 kdy: 27. 10. 2011, 07:58:34 »
Linux uz ztratil i schopnost bootovat pomoci Windows boot loaderu????

Viz. napr. odkaz tady jak se to da delat
http://www.openbsd.org/faq/faq4.html#Multibooting


alfi

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #5 kdy: 27. 10. 2011, 09:35:44 »
a nestačí na NTFS dát jen windowsí boot loader, který jako default načte další linux partition? :-) trochu krkolomné, ale pokud musí být NTFS a spuštěný linux, proč ne :-)

petrland

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #6 kdy: 27. 10. 2011, 10:55:00 »
Grub4dos to už tu zaznělo, přidám ještě produkt EasyBCD. Mně pomohl v situaci, kdy DELLovský backupovací program mi pořád přepisoval bootsektory grubu 2 => přestávalo bootovat vše. Tady si doslova "naklikáte" Windows bootovací menu a jako jednu z položek můžete přidat grub legacy nebo grub2.

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #7 kdy: 27. 10. 2011, 11:59:01 »
Bohužel od odb win xp se zavaděč win změnil ... Chce to nespat !

Linux uz ztratil i schopnost bootovat pomoci Windows boot loaderu????

Viz. napr. odkaz tady jak se to da delat
http://www.openbsd.org/faq/faq4.html#Multibooting

maob

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #8 kdy: 27. 10. 2011, 12:05:12 »
Na toto bys mel asi lepsi pouzit LILO. Grub pouziva externi konfigurak zatimco LILO ma konfiguraci ulozenou primo v sobe (proto se LILO musi po kazde zmene v konfiguraci preistalovavat). Vyhoda je ale ta, ze LILO ti diky tomu nabootuje vpodstate odkudkoli, takze ho staci po instalaci nakopirovat nekam do souboru, ten zkopirovat na misto ze ktereho muze NTLDR cist(treba na tu NTFS partition) a on ti ho bezproblemu nacte, kdyz bude mit zaznam v boot.ini.

Herbert

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #9 kdy: 27. 10. 2011, 12:08:50 »
Prave dnes som riesil multiboot Win 7  a linux. Podarilo sa mi to takto:
Particie:
sda1 - ntfs, Win 7 64bit
sda2 - ext4, lubuntu
sda3 - swap
sda4 - ntfs, data

Ako hlavny boot manager je pouzity bootmgr z Windows zapisany v mbr. Ten nahra grldr.mbr nasledovne:
Na sda1 resp. c: som vytvoril adresar grub a nahral do neho grldr.mbr z grub4dos-0.4.4. V adresari grub je este menu.lst s nasledovnym obsahom:
Kód: [Vybrat]
default 0
timeout 10

title Lubuntu, with Linux 3.0.0-12-generic - from /grub
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-3.0.0-12-generic root=/dev/sda2 ro quiet splash vt.handoff=7
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-12-generic
Obsah, v tvojom pripade, sa da vydedukovat z /boot/grub/grub.cfg u noveho grubu a ubuntu, drobne zmeny je ale treba aj tak spravit.

Do boot menu Win 7 som pridal zaznam (namiesto ID je treba pouzit ID vygenerovane pri prvom prikaze):
Kód: [Vybrat]
bcdedit /create /d "Grub4dos BOOT MENU" /application BOOTSECTOR
bcdedit /set {ID} device partition=C:
bcdedit /set {ID}  path \grub\grldr.mbr

Pri bootovani mam moznost vybrat Linuxovu polozku vo Windows boot menu a hned po jej vybere sa zasa zobrazi menu Grub4dos :-)
Doporucujem nastudovat si navod na grub4dos http://diddy.boot-land.net/grub4dos/Grub4dos.htm, umoznuje pridavat aj bootovanie z ISO suborov (parted magic, backtrack atd.) + je tam slusne vysvetleny princip fungovania. Myslim, ze vsetky tvoje problemy by mohol vyriesit.
H

x

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #10 kdy: 27. 10. 2011, 12:45:54 »
Bohužel od odb win xp se zavaděč win změnil ... Chce to nespat !

Linux uz ztratil i schopnost bootovat pomoci Windows boot loaderu????

Viz. napr. odkaz tady jak se to da delat
http://www.openbsd.org/faq/faq4.html#Multibooting

Chce to umet cist, je tam postup i pro Windows Vista a Windows 7 ;-) Ale schopnost cist dokumentaci je asi vetsinou to prvni co odchazi pri dlouhodobem pouzivani Linuxu :-)

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #11 kdy: 27. 10. 2011, 13:05:53 »
bcdedit /create /d "Linux/i386" /application bootsector
bcdedit /set *id* device boot
bcdedit /set *id* path \zavadec.pbr
bcdedit /set *id* device partition=c:
bcdedit /displayorder *id* /addlast
a do c: nakopcim zavadec.pbr

jenze tak uz to nefunguje !
jen co rebootnes menu je prazdne a nastavene tak jak bylo pred tim.


Bohužel od odb win xp se zavaděč win změnil ... Chce to nespat !

Linux uz ztratil i schopnost bootovat pomoci Windows boot loaderu????

Viz. napr. odkaz tady jak se to da delat
http://www.openbsd.org/faq/faq4.html#Multibooting

Chce to umet cist, je tam postup i pro Windows Vista a Windows 7 ;-) Ale schopnost cist dokumentaci je asi vetsinou to prvni co odchazi pri dlouhodobem pouzivani Linuxu :-)

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #12 kdy: 27. 10. 2011, 13:09:54 »
No treba na netbooku s win7 starter to jde , ale na HP s w7 home recovery partition to jakoby je vse ok jen do restartu (jako kdyz to vzdy obnovi do defaultniho nastaveni).

Tak co na to ta dokumentace rika ted ?

bcdedit /create /d "Linux/i386" /application bootsector
bcdedit /set *id* device boot
bcdedit /set *id* path \zavadec.pbr
bcdedit /set *id* device partition=c:
bcdedit /displayorder *id* /addlast
a do c: nakopcim zavadec.pbr

jenze tak uz to nefunguje !
jen co rebootnes menu je prazdne a nastavene tak jak bylo pred tim.


Bohužel od odb win xp se zavaděč win změnil ... Chce to nespat !

Linux uz ztratil i schopnost bootovat pomoci Windows boot loaderu????

Viz. napr. odkaz tady jak se to da delat
http://www.openbsd.org/faq/faq4.html#Multibooting

Chce to umet cist, je tam postup i pro Windows Vista a Windows 7 ;-) Ale schopnost cist dokumentaci je asi vetsinou to prvni co odchazi pri dlouhodobem pouzivani Linuxu :-)

Pali

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #13 kdy: 27. 10. 2011, 13:19:10 »
Windowsy nemam a teda ani neviem kde zohant ich bootloader.

Avsak asi sa niekde stala chyba a pri opatovnom nainstalovani grubu2 uz pekne rozoznal NTFS particiu (asi si do core.img nepridal ntfs driver). Vytvoril som este jednoduchy grub.cfg (! v spravnej zlozke) a bootovanie funguje skevele:)

Pre tych ktory si chcu nahradit HP_RECOVERY s live CD ubuntu, tu je navod (toto som urobil ja):
1. naformatovat jednu primarnu BIOS/MBR paritciu (alebo GPT hybrid) na NTFS a pridat label HP_TOOLS
2. nainstalovat grub2: $ sudo grub-install --boot-directory=<mountpoint na tu particiu> --force /dev/<ta particia>
3. nakopirovat ubuntu live cd na tu particiu
4. vytvorit subor na tej particii grub/grub.cfg s obsahom:

set timeout=0
set default=0
menuentry "Live" {
        insmod part_msdos
        insmod ntfs
        search --no-floppy --label --set=root HP_RECOVERY
        linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper maybe-ubiquity  root=LABEL=HP_RECOVERY live-media-path=/casper/ ignore_uuid cdrom-detect/try-usb=true
        initrd /casper/initrd.lz
}

Teraz mi to pekne fici bez problemov.

Re: Hledám NTFS Linux bootloader
« Odpověď #14 kdy: 27. 10. 2011, 13:22:00 »
Děkuji , otestuji právě na HP ...

Windowsy nemam a teda ani neviem kde zohant ich bootloader.

Avsak asi sa niekde stala chyba a pri opatovnom nainstalovani grubu2 uz pekne rozoznal NTFS particiu (asi si do core.img nepridal ntfs driver). Vytvoril som este jednoduchy grub.cfg (! v spravnej zlozke) a bootovanie funguje skevele:)

Pre tych ktory si chcu nahradit HP_RECOVERY s live CD ubuntu, tu je navod (toto som urobil ja):
1. naformatovat jednu primarnu BIOS/MBR paritciu (alebo GPT hybrid) na NTFS a pridat label HP_TOOLS
2. nainstalovat grub2: $ sudo grub-install --boot-directory=<mountpoint na tu particiu> --force /dev/<ta particia>
3. nakopirovat ubuntu live cd na tu particiu
4. vytvorit subor na tej particii grub/grub.cfg s obsahom:

set timeout=0
set default=0
menuentry "Live" {
        insmod part_msdos
        insmod ntfs
        search --no-floppy --label --set=root HP_RECOVERY
        linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper maybe-ubiquity  root=LABEL=HP_RECOVERY live-media-path=/casper/ ignore_uuid cdrom-detect/try-usb=true
        initrd /casper/initrd.lz
}

Teraz mi to pekne fici bez problemov.