Proč český Google podporuje scam?

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #15 kdy: 21. 12. 2023, 13:46:43 »
Protože peníze nesmrdí.

Reportuj to Novinkám/Seznamu a ČEZu, jejich právníky to bude zajímat.


Souhlasim, proc by about.google zadavateli reklamy hazeli klacky pod nohy .......





Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #16 kdy: 21. 12. 2023, 13:48:14 »
Jojo, fakt ještě přitvrdili.
Došlo to tak daleko, že nejenže ukážou titulku na prvním místě mezi titulkami legitimních filmečků, a reklama na ČEZGroup je v posledních dnech stálicí, ale zadávají už i "prostřihovanou" reklamu do přehrávaného legitimního videa, kde jsem nenašel ovládací prvek pro nahlášení.

Nahlásil jsem to asi pětkrát YT a taky jednou emailem na ČEZ-Distribuci (protože ČEZ matka nemá na webu veřejně email). Jak psali ostatní - YT řekne buď že to nic neporušuje, nebo že už to zadavatel asi stáhl. Helpdesk ČEZ-D se k věci postavil tak nějak bokem - jako že jsem hodný že jsem to nahlásil, ať si dávám pozor že šmejdi jsou potvory, a že přejí hezký den.

Chápu, že ČEZ a pan prezident asi nedokáží se zahraničními korporacemi pohnout.

Když se podívám na YT, kdo tu reklamu zadal, je to pokaždé nějaké jiné pseudonáhodné jméno, sídlem v náhodné vzdálené banánové zemi. Podle mého ti šmejdi registrují fiktivní kontakt na jedno použití, zadají reklamu, zaplatí a zavře se nad nimi voda. Pokud YT nakonec podlehne a konkrétní instanci toho svinstva típne, dalších deset instancí už je v letu. Možná to mají šmejdi robotizované. Zatímco zpočátku mi přišlo zábavné, ty reklamy důsledně nahlašovat, po pár pokusech mě to prostě přestalo bavit. Něco mi ta taktika připomíná: нас мнoгo.

Zatímco já poznám už podle titulního obrázku, že je to jasný pokus o podvod (a zneužití značky či identity), takže nemusím ani prokliknout, Google AI zjevně na tohle nemá schopnosti. Nebo mít nechce :-) Souhlasím s předřečníky, že reklam na všelijaké šmejdoviny je na YT vysoké procento - akorát jsou většinou méně nápadné. A souhlasím i s tezí, že reklama je z definice pokus o útok na moji peněženku :-)

Copak já, já si poradím - ale jaký má tohle asi vliv na společnost a volební výsledek, to je katastrofa.

Ohledně založení čistého účtu pro seniora: pokud má hyperinteligentní doporučovací algoritmus do začátku jediný hodnotný údaj, a to letopočet narození, není divu, že nahrne neomylně oblíbený content dané věkové skupiny :-( Trollí farmy zřejmě umí tu statistiku ovlivnit - stačí zakládat falešné seniorské účty, produkovat rozeštvávací content a navzájem si ho lajkovat. Čest jednotlivcům, kteří na tohle neskáčou, ale je jich málo. Generace, které dosáhly dospělosti po revoluci, snad časem zváhnou poměr funkční gramotnosti tím směrem, že reklamní masáž začne být opět o něco rafinovanější. Musím říct, že mě příjemně překvapuje zběhlost a odolnost dnešních puberťáků vůči těmto lákadlům.


Bylo by dobre zjistit, ten pravni ramec, podle ktereho se ridi a potom bude mozno
s Tim neco udelat :)

Proc s tim nezajdete rovnou na polici (pomahat a chranit ;)

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #17 kdy: 21. 12. 2023, 14:53:01 »
Posledni dobou me Google obecne prekvapuje, zalozil jsem nedavno zcela novy Google ucet pro seniora
A je nějaký důvod proč obcovat s google-účtem ?

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #18 kdy: 21. 12. 2023, 15:36:41 »
Taky jsem mnohokrát hlásil a zamítnuto, takže jsem to vzdal.

Věnují se tomu i na lupě: https://www.lupa.cz/clanky/youtube-zaplavuje-dalsi-vlna-podvodnych-reklam-google-je-nesmaze-ani-kdyz-je-nahlasite/

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #19 kdy: 21. 12. 2023, 16:40:40 »

Bylo by dobre zjistit, ten pravni ramec, podle ktereho se ridi a potom bude mozno
s Tim neco udelat :)

Proc s tim nezajdete rovnou na polici (pomahat a chranit ;)

Tak to co konají šmejdi je v tomto případě zjevně podvod. Vrtá mi hlavou, zda už zadání reklamy k uveřejnění je pokusem o podovod - nebo až následné jednání v jednotlivých případech (kontakt s obětí, tady nám vyplňte atd.). Otázkou pro právníky je, zda se něčeho dopouští informační médium, které reklamy podvodníků do úmoru opakovaně šíří, obsahově pořád ty samé dokola, za což od podvodníků inkasuje peníze. (Ponechávám stranou technickou otázku, zda má médium šanci, tyto inzeráty odhalit už při zadání a zamezit uveřejnění.)

Pokud požádáte o názor dva právníky, dozvíte se tři různé právní názory... ale tady se těžko hledají nějaké záchytné body. Třeba §23/§24 našeho TZ na roli média zjevně moc přesně nepasuje. A "vykládat zákon v širším smyslu" či "soudit podle ducha normy" lze snad v právu občanském (a dříve samostatném obchodním), ne tak v právu trestním. A nejde tu o život... Jak by se to dalo uchopit v právu občanském: třeba hromadnou žalobou o náhradu škody. Možná by taky záleželo, kolik peněz na právníky by měl případný navrhovatel = houf obětí šmejdů. Kolik peněz na právníky má případný odpůrce, je vcelku jasné :-)
= nejspíš keine Chance.

Slyšel jsem aforismus, že v USA ve větších právních bitvách se spisy / žaloby / obhajoby nečtou, ale váží.
Kromě toho, v anglosaské právní kultuře má precedens mnohem větší váhu než u nás, právní rámec je v průběhu jednotlivých pří ve větší míře přímo utvářen. Takže je tam v občanském soudním řízení teoreticky větší prostor pro kreativitu.

BTW... posledních několik málo dnů mám pocit, že obličeje P.Pavla a D.Beneše přestávám v reklamách vídat :-) Žeby se v někom hnulo svědomí? :-) to by byla dobrá zpráva...


Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #20 kdy: 21. 12. 2023, 23:03:33 »
Posledni dobou me Google obecne prekvapuje, zalozil jsem nedavno zcela novy Google ucet pro seniora
A je nějaký důvod proč obcovat s google-účtem ?

A] Uzivatel nechce hledat, a zvolil prvni co zna (protoze v dnesnim svete nemame cas na nic)...
B] Protoze potreboval pro provoz v Android telefonu a nezna Aurora Store.....
C] Je to americka firma a my ted bojujeme proti RU,CN a dalsim ....

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #21 kdy: 21. 12. 2023, 23:27:31 »
Tak to co konají šmejdi je v tomto případě zjevně podvod. Vrtá mi hlavou, zda už zadání reklamy k uveřejnění je pokusem o podovod - nebo až následné jednání v jednotlivých případech (kontakt s obětí, tady nám vyplňte atd.). Otázkou pro právníky je, zda se něčeho dopouští informační médium, které reklamy podvodníků do úmoru opakovaně šíří, obsahově pořád ty samé dokola, za což od podvodníků inkasuje peníze. (Ponechávám stranou technickou otázku, zda má médium šanci, tyto inzeráty odhalit už při zadání a zamezit uveřejnění.)

Pokud požádáte o názor dva právníky, dozvíte se tři různé právní názory... ale tady se těžko hledají nějaké záchytné body. Třeba §23/§24 našeho TZ na roli média zjevně moc přesně nepasuje. A "vykládat zákon v širším smyslu" či "soudit podle ducha normy" lze snad v právu občanském (a dříve samostatném obchodním), ne tak v právu trestním. A nejde tu o život... Jak by se to dalo uchopit v právu občanském: třeba hromadnou žalobou o náhradu škody. Možná by taky záleželo, kolik peněz na právníky by měl případný navrhovatel = houf obětí šmejdů. Kolik peněz na právníky má případný odpůrce, je vcelku jasné :-)
= nejspíš keine Chance.

Slyšel jsem aforismus, že v USA ve větších právních bitvách se spisy / žaloby / obhajoby nečtou, ale váží.
Kromě toho, v anglosaské právní kultuře má precedens mnohem větší váhu než u nás, právní rámec je v průběhu jednotlivých pří ve větší míře přímo utvářen. Takže je tam v občanském soudním řízení teoreticky větší prostor pro kreativitu.

BTW... posledních několik málo dnů mám pocit, že obličeje P.Pavla a D.Beneše přestávám v reklamách vídat :-) Žeby se v někom hnulo svědomí? :-) to by byla dobrá zpráva...

Ono to cele muze byt jeste trochu jinak a zadavatel reklamy muze byt nejaka tri pismenkova agentura a nebo pochybna nezizkovka a nebo jina organizace financovana z penez posilanych v diplomaticke poste  .....:)

(vzhledem k udalostem mne napadlo, jestli jeste ty tri pismenkove organizace stale hledaji zamestance z rad vysokoskolaku a nebo ted i uz z jinych rad a profesi a neni to takovy klub jako byval kdysi ...?)


Prekvapuje mne ale to, ze lide aktivne nedelaji opatreni proti tomu aby vubec zadnou reklamu sledovat nemuseli.
A ze treba spravne zvoleny provozovatel DoT a DoH DNS umi dneska blokovat (Ads, Trackers, Malware, Adult, Gambling ,Social media) a doma to pouzivame povinne na kazdem zarizeni a s reklamou nemame problemy .....na webu.

Pro YT pouzivame jedine yt-dlp a na telefonech NewPipe a taky zadna reklama ....ale YT se u nas pouziva minimalne, takze je mozne ze mame stesti ;)

Taky bylo usmevne si precis tento clanek
https://www.krajskelisty.cz/kralovehradecky-kraj/30245-premier-fiala-jen-co-nastoupil-na-svuj-urad-zacal-harasit-s-cenzurou-svet-tomase-koloce.htm
a clovek si prestane delat iluze o tom jak vsechno spolehlive funguje ......a ze pomahat a chranit neznamena vsechny a stejne.


Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #23 kdy: 22. 12. 2023, 10:50:14 »
Stejně... vždyť na to není potřeba AI, na to by stačila hrozně jednoduchá heuristika. Spamassassin + vyhodnocení obrazu. Pokud je na titulce reklamy Beneš nebo Pavel, eventuelně jiná místně relevantní celebrita, v textu v obrázku se vyskytují varianty slova "výdělek" nebo "investice" a čísla s velkým počtem nul, tak to prostě smrdí i bez čtení mezi řádky. Je zajímavé, že podobné kampaně zneužívající třeba Elona Muska mizí z YT obratem. Asi jsme pro nadnárodní korporace přecijen "příliš banánoví".

A myslíš, že náklady na takovou kontrolu by byly menší než platba za ni?
To by mělo šanci fungovat jen v případě, že by se to nenabíralo z generický adresy poskytnutý zadavatelem, ale napřed by se to muselo nahrát na servery YT, kde by proběhla kontrola a TEPRVE PAK by to mohlo jít do vysílání. Plus náklady na kontrolu by musel platit zadavatel. Ve chvíli, kdy každý zobrazení servíruješ kdoví odkud, bys musel kontrolovat při každým zobrazení, a pak není reálný abys na tý reklamě vůbec něco vydělal.

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #24 kdy: 22. 12. 2023, 10:53:26 »
Otázkou pro právníky je, zda se něčeho dopouští informační médium, které reklamy podvodníků do úmoru opakovaně šíří, obsahově pořád ty samé dokola, za což od podvodníků inkasuje peníze. (Ponechávám stranou technickou otázku, zda má médium šanci, tyto inzeráty odhalit už při zadání a zamezit uveřejnění.)

Tam je situace celkem jasná, je to podílnictví. A že je to MOŽNÁ nevědomé, protože není v silách distributora každou reklamu kontrolovat a posuzovat, je jen jeho problém.

BTW... posledních několik málo dnů mám pocit, že obličeje P.Pavla a D.Beneše přestávám v reklamách vídat :-) Žeby se v někom hnulo svědomí? :-) to by byla dobrá zpráva...

Jediným důvodem bude, že už je to moc provařený a ztratilo to účinnost.

Rečnická otázka na český zastoupení Google
« Odpověď #25 kdy: 09. 01. 2024, 20:07:32 »
Mám.takovou řecnickou otázku, hlavně by byla hodnotná odpověď nějakého mluvčiho googlu, český je pry znamy.
"Kdy bude zařazeny domeny googletagmanager.com,googeads.,google(-)anqyltics),googlesyndication,adservice.google.com,imasdk.googleapis.com  (a dalších 10 asi vysoce důležitých) na  Blocklist Bezpečného prohlížení (nikoli blacklist, protože negace negace jak plusík neboli nepřítel nepřítele je přítel) ? Klidně jen tyto , nemusí to být všech 60(50)
« Poslední změna: 09. 01. 2024, 20:11:21 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »