Mohu se přidat s dotazem na nějaký rozumný (cena/výkon) tester-analyzator v nižších jednotkách tisíců - Kč
Viz též
starší téma tady na rootu - kolegové zmínili jednu údajně TDR zkoušečku, a rozebrali podrobně možnost, použít k měření routerboard od mikrotiku, včetně např. mAP Lite.
Samotné dno zmínil zde tazatel - zkratová zkoušečka z výprodeje pod stovku, patrně schopná automaticky ošmatat všechny čtyři páry, ovšem s neurčitou kvalitou úsudku a indikace výstupu.
Zkratových a kapacitních zkoušeček je spousta. Kapacitní budou patrně všelijaké přístrojky z Alzáče apod. v cenách mezi 1000-2500 Kč.
Nejlevnější co jsem našel s udávaným principem funkce "TDR" je patrně
GoldTool TCT-2690 PRO, zřejmě je k vidění pod různými obchodními označeními (možná se to v číně taky kopíruje). Ceny jsem viděl mezi 3500-5000 Kč. Jedna z variant je patrně odkázána ve starším tématu výše.
Nejlevnější jednoúčelový přístroj co jsem našel (a vlastně jediný co jsem našel), který ukazuje TDR křivku, je patrně
Metracable TDR PRO. Ceny jsem viděl kolem 30 000 Kč.
Tady má dovozce informačně hodnotnější promo v češtině.
Tady má někdo docela slušně zásobený e-shop různými zkoušečkami. Horní konec tvoří certifikační ručky, u kterých je uváděna schopnost TDR - cena přístroje okolo 8000 britských liber. Dokonce mají k dispozici jednoduché animované
demo. Snažil jsem se tam najít TDR křivku, a nenašel jsem - takže nevím, jestli ji přístroj neumí, nebo jenom není v demu. Je tam k nalezení křivka "return loss" per pár (útlum odrazu), kde vodorovně je frekvenční doména (nikoli časová). Klasické FDR měření. Jinak umí křivku "near end crosstalk" = přeslech patrně mezi páry (opět vodorovně podle frekvence). Toto oboje je součástí certifikačních měření / parametrů, které stanoví norma pro konkrétní kategorii vedení - ale pro mě jako kmána je odhadnout z frekvenční odezvy "vzdálenost k poruše" (a typ poruchy) poměrně netriviální transformace :-) Hezká je funkce, kde přístroj schematicky ukáže skutečné zjištěné zapojení párů včetně zkratů mezi vodiči. Což ale údajně umí i "obyčejný" Signaltek CT asi za 1500 liber, údajně též na bázi TDR (ale ani tady jsem nikde neviděl klasickou time-domain křivku odrazu). Je možné, že levnější "TDR-based" měřáky uživatele neobtěžují křivkou, ale víceméně detekují odraženou hranu a jenom změří čas a spočítají vzdálenost. Což je z mého pohledu škoda, protože TDR křivka obnovovaná v reálném čase ukáže o dost víc.
A teď si to srovnejte s variantou, že si pořídíte obecný osciloskop,
třeba něco takového, a k tomu "TDR sondu". Budete řešit, že takhle vybavený skop za tuhle cenu nemá bateriové napájení, jenom 230V do zabudovaného zdroje. Takže v místě měření potřebujete 230V a máte danou zem...
Předřadný
generátor pulzů ke skopu už jsem zmínil - ještě jsem vystrčil na web svůj
český návod k použití. Nejedná se o komerční produkt, řekněme že mi zbylo po kapsách pár zbylých plošáků (protože prototypová služba nevyrobí nikdy jenom jeden).
Skop se sondou je poněkud vrabčí hnízdo. A budete si muset sehnat+zbastlit ještě nějaké konektorové redukce, a měříte vždycky po jednom páru (pokud si sondu neuděláte vícekanálovou, což je dost práce navíc s pochybným užitkem). Ale jeho grafický TDR výstup udělá dlouhý nos na jakýkoli dedicated LAN tester co jsem viděl. A za cenu "něco přes 10 kKč" je to velmi všestranný měřící přístroj. Pro který nicméně nejspíš nemáte využití a know-how, pokud nejste aspoň trochu kutil/opravář...