Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc

Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« kdy: 13. 03. 2023, 16:06:56 »
Na Window XP mi běží VM s linuxem. Z aplikace gnome-system-monitor se zdá, že musí být dostatek paměti. Gnome zabírá 150 MB. Pár desítek zabírá prohlížeč. Zkoušel jsem Firefox, ale ten furt krachoval.

Začalo to problémy že se mi furt restartoval FreeSpire 9/Ubuntu. Pak jsem odinstaloval compiz a fnt (ClamAV zůstává a asi půjde jako třetí na řadu pryč). Když jsem spustil LibreOffice a dokument libreoffice - obdoba .doc a k tomu FF, tak to "krachlo". Nejdříve moc pomalé. Pak se to restartovalo - jako linux. Zkusil Operu místo toho FF a openoffice, ten nenajel. free -h ukazuje tak ~250Mi (tj. MB?) volného místa v paměti. Ale jak říkám, v tom gnome-system-monitor nevidím stav kolik Opera zabírá celkem, nebo kolik zabírají všechny aplikace+Gnome. Nějaký příkaz k tomu abych obdržel ty součty a příkaz jak se dopátrat co tam zabírá tolik paměti? To je sice hezké, že vím, že je málo paměti, ale co to zabírá? Kdyby to bylo XP, tak se to jeví, že tam je něco navíc, co bud restartuje systém nebo žere paměť jak sviňa. I když v XP FF mi zabíral klidně i 1.2 GB. Ale na linuxu jsem viděl, že měl klidně 250MB. A zoom mi nešel přihlásit přes ten FF, asi z toho důvodu, a přes Operu šel. Zdá se tedy že Opera má nižší nároky na RAM.

Teď tedy kromě toho dotazu na paměť prosím o tip na program, co nebude moc náročný na paměť. Já potřebuju ten .rtf nebo .doc otevřít a zkopírovat část textu do textarea FF. To je celé.

A ještě dotaz, jestli existuje nějaký prohlížeč, který by měl minimální nároky na paměť, ale dokázal by pracovat s audiem, přehrávání, generování audia apod. Že bych ho nainstaloval místo FF, OP.
« Poslední změna: 13. 03. 2023, 16:41:03 od Petr Krčmář »


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2023, 19:17:24 »
Ještě jsem ve VM navýšil paměť na 2300 GB. Zapnu linux a dle gnome-system-monitor v podstě 150 MB bere gnome. Další aplikace navíc spuštěné nemám jen terminál. zadám free -h a zjistím, že mám 115 MB volné RAM k dispozici. Tak kde je všechna ta obsazená paměť? Total RAM je 2.3 GB.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #2 kdy: 13. 03. 2023, 19:40:09 »
Možností je hodně, já používám v terminálu top a potom M (shift+m).

https://stackoverflow.com/questions/4802481/how-to-see-top-processes-sorted-by-actual-memory-usage

z_sk

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #3 kdy: 13. 03. 2023, 20:12:34 »
Najmenej náročný je prehľadaváč surf. Ovladanie si pozri v manuálovej stránke (man surf).
Najmenej náročný kancelársky editor je AbiWord.

Sú aj menej náročné prostredia ako GNOME (napríklad Xfce) alebo wmaker.

Pri používaní pamäte pozeraj na stlpec "used", to je reálne nevyhnutne používaná pamäť.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #4 kdy: 13. 03. 2023, 22:42:18 »
Začneme na začátku - Windows XP? Takže ještě maximálně 4GB RAM? To asi není vhodné na virtualizaci. (XP 64 bit se moc často nevidí.)

V čem to virtualizuješ? Stařičkej Virtual PC 2007? Starej VM Ware? Starý Virtual box?

Jaký linux je uvnitř? Nové distro na starém virtuálu? Jaký má virtuální HW?

Sečteno: nedivil bych se, že to je pomalé a že to padá.


Karmelos

  • *****
  • 1 025
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2023, 00:48:37 »
Nechápu, vždyť je to strašnej bizár, na winXP virtualizovat linux. Proč proboha neuděláte dualboot winXP a linux, oboje pak bude mít maximum dostupných prostředků. Takhle to používám na několika počítačích, na původních winXP/7/(10) jsem pouze zmenšil partišnu, vyrobil druhou a nainstaloval na ní linux (případně ještě druhou na swap). Systém, jedno který, naběhne na ssd za pár vteřin, vyberu si při bootu. Na regulerním linuxu (xubuntu) na core2duo se 4GB ram funguje v pohodě aktuální firefox i libreoffice.
Gréta je nejlepší.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2023, 03:11:55 »
Kód: [Vybrat]
ps -o pid,user,%mem,command ax | sort -b -k3 -rPustit ako root, inak tam tie procesy nebudu vsetky...

Ked tak, aky zmysel ma virtualizovat vykopirovanie textu z openoffice do textarea vyrenderovanej vo firefoxe?

Ked uz to musi byt virtualizovane (lepsie je zmazat widle a naistalovat linux) tak vo virtualboxe, tam si mozes nastavit schranku pte kopirovanie zdielanu medzi widlami a virtualizovanou masinou.

A ked tak, pre zaciatocnika je lepsie nejake distro v ktorom netreba zbytocne nastavovat to co mohol nastavit tvorca tej distribucie, napr. fedora (k tej pridat rpmfusion repozitare)

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #7 kdy: 14. 03. 2023, 03:22:43 »
Začneme na začátku - Windows XP? Takže ještě maximálně 4GB RAM? To asi není vhodné na virtualizaci. (XP 64 bit se moc často nevidí.)

V čem to virtualizuješ? Stařičkej Virtual PC 2007? Starej VM Ware? Starý Virtual box?

Jaký linux je uvnitř? Nové distro na starém virtuálu? Jaký má virtuální HW?

Sečteno: nedivil bych se, že to je pomalé a že to padá.

Nepodporovala XP náhodou PAE?

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2023, 09:47:14 »
Možností je hodně, já používám v terminálu top a potom M (shift+m).

https://stackoverflow.com/questions/4802481/how-to-see-top-processes-sorted-by-actual-memory-usage

Díky moc, to mi pomohlo. Odhalil jsem, že antivirák ClamAV zabíral asi 1.1 GB paměti. Tak jsem to odinstaloval a šlape to jak hodinky :) Ještě musím zjistit, jestli v tom půjdou editovat nebo aspoň vyexportovat videa (Shotcut).

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #9 kdy: 14. 03. 2023, 09:51:19 »
Kód: [Vybrat]
ps -o pid,user,%mem,command ax | sort -b -k3 -rPustit ako root, inak tam tie procesy nebudu vsetky...

Ked tak, aky zmysel ma virtualizovat vykopirovanie textu z openoffice do textarea vyrenderovanej vo firefoxe?

Ked uz to musi byt virtualizovane (lepsie je zmazat widle a naistalovat linux) tak vo virtualboxe, tam si mozes nastavit schranku pte kopirovanie zdielanu medzi widlami a virtualizovanou masinou.

A ked tak, pre zaciatocnika je lepsie nejake distro v ktorom netreba zbytocne nastavovat to co mohol nastavit tvorca tej distribucie, napr. fedora (k tej pridat rpmfusion repozitare)

WMPlayer (WMWare). GPU je single VGA.
Při přeinstalaci by XP nešlo aktivovat. Je to tedy riziko. Musel bych to zkusit na čistý disk, ale teď rozhodně ne, je jednodušší seznamovat se s tím a pracovat z Windows.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2023, 19:08:34 »
Začneme na začátku - Windows XP? Takže ještě maximálně 4GB RAM? To asi není vhodné na virtualizaci. (XP 64 bit se moc často nevidí.)

V čem to virtualizuješ? Stařičkej Virtual PC 2007? Starej VM Ware? Starý Virtual box?

Jaký linux je uvnitř? Nové distro na starém virtuálu? Jaký má virtuální HW?

Sečteno: nedivil bych se, že to je pomalé a že to padá.
Já jsem říkal, že mám Win XP. Ptal jsem se jaké distro na Windows. Virtualizace mi byla doporučena jako nejlepší možnost, že si to vyzkouším. Šel jsem do toho. Ale každému musí být jasné, že XP jede s 3GB. Vytáhl bych z toho asi max 2.5 GB možná s rizikem, že krachne VM a poškodí se instalace. Každému musí být jasné, že XP je pro mě nejlepší možnost a nejlepší řešení, to jsem psal. Win XP jako maximum, nejlépe konfigurovatelný a nejlépe přizpůsobený uživateli. Ne jako W 8.1 kde všude vyzařuje bílá barva a oči se hned unaví. Zamalwarovat PC si nenechám. Jsou tam programy, kterých se nevzdám a na novější zamalwarovaný Win chodit by bylo absurdní. Ten lin se používat dá, jako prohlížeč proč ne. Jede tam video (FF, OP nikoliv). Každých 15 minut vymažu tu cache a je klid. Vypnout to cachování neumím. Nechápu tuhle logiku unixových programátorů. Proč vůbec vymýšlí takové koko...y když to sežere veškeré prostředky. Chlap psal, že měl 16GB paměti a zůstalo mu z toho cca 600 GB :D ... Kdybych to neuměl vymazat, tak to fakt mohu zahodit takový distro nebo kernel. A proč se na nás jako nemyslí na nás co používáme Win XP. Asi abychom na ten linux nikdy nepřešli... Záležitost pro vyvolené/vzdělané ajťáky. Přitom kdyby to z těch XP fakt šlo spustit tak to v pohodě mohu nainstalovat i rodičům, ale ne, oni nemohou používat skoro nic na netu, bo ty jejich HW šroty z 2004-2006 a 2010 prostě Gnome nerozjedou...

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2023, 19:14:13 »
Zkoušel jsem se ještě dívat na top, htop, smem ale nechápu následující. Ohledně toho kolik zabírá FF (aktualizovaný): gnome-system-monitor ukazoval tak 110 MB, ale prostředky výše ukazovali asi méně a při součtu by to nedělalo těch 110 MB. Ale očekávali bychom více než 110 MB, ne? Někde mi něco uniklo? U toho top a htop jsem neviděl název toho spuštěného programu. Ten smem je dobrý, super. Zkoušel jsem asi 4 informace o velikosti zabrané paměti. Zkoušel jsem ten
Kód: [Vybrat]
smem něco | grep -i firefoale hodil by se ještě nějaký příkaz, který by to rozparsoval a smyčkou sečetl ty hodnoty, abych dostal součet. Počítat to na kalkulačce je takový pomalý  :)

z_sk

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2023, 20:14:00 »
Zkoušel jsem se ještě dívat na top, htop, smem ale nechápu následující. Ohledně toho kolik zabírá FF (aktualizovaný): gnome-system-monitor ukazoval tak 110 MB, ale prostředky výše ukazovali asi méně a při součtu by to nedělalo těch 110 MB. Ale očekávali bychom více než 110 MB, ne? Někde mi něco uniklo? U toho top a htop jsem neviděl název toho spuštěného programu. Ten smem je dobrý, super. Zkoušel jsem asi 4 informace o velikosti zabrané paměti. Zkoušel jsem ten
Kód: [Vybrat]
smem něco | grep -i firefoale hodil by se ještě nějaký příkaz, který by to rozparsoval a smyčkou sečetl ty hodnoty, abych dostal součet. Počítat to na kalkulačce je takový pomalý  :)

Kód: [Vybrat]
$ sum=`ps -Al | grep firefox | awk '{print $10}' | tr "\n" "+"`0; mib=`echo "($sum)/1024"|bc`; echo "$mb MiB"; unset sum mib
828 MiB

z_sk

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2023, 20:17:12 »
Toto je lepsie (ak si definujes ako funkciu):
Kód: [Vybrat]
$ pamet() { sum=`ps -Al | grep "$1" | awk '{print $10}' | tr "\n" "+"`0; mib=`echo "($sum)/1024"|bc`; echo "$mb MiB"; unset sum mib;}
$ pamet firefox
828 MiB
$

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2023, 21:37:15 »
Každých 15 minut vymažu tu cache a je klid. Vypnout to cachování neumím. Nechápu tuhle logiku unixových programátorů. Proč vůbec vymýšlí takové koko...y když to sežere veškeré prostředky. Chlap psal, že měl 16GB paměti a zůstalo mu z toho cca 600 GB :D ... Kdybych to neuměl vymazat, tak to fakt mohu zahodit takový distro nebo kernel.

jaký cachování vlastně potřebuješ vypnout? Cache ve Firefoxu? Nebo nacacheovany knihovny atd. v systému (tedy co zobrazuje "top"?). To druhý jde vyladit, ale obecně je přece dobře, že systém využije celou dostupnou RAM. Ideálně mít 0 free s tím, že se maximum využije aspoň jako cache (s tím, že se ty bloky v pohodě zahodí, až bude volná RAM zapotřebí).