Intriky při výpovědi

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #165 kdy: 26. 03. 2024, 19:31:00 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...

Vidis a ja jsem zil v domeni, ze hodnotu akcii urcuje hodnota spolecnosti. Tj. kdyz se firme dari a roste, roste cena akcii a opacne. Plus samozrejme vnejsi vlivy (valky, covid, krize).

Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...

Prodal při 35000 USD. Jsem si říkal, že těch 60 % je přijemný zisk, a už nečekal, že to vyroste dalších 100 %. Ale tak pro mě je to spekulační hraní, na přilepšení. Dlouhodobé věci mám v rozumnějších věcech, od Podílových fondů, akcií, ETF po spořící účty a komodity.

No zatím se to asi vyplatí. Ale vidím riziko v té energetické náročnosti. Teď se vytěží 6.25 BTC za 10 minut, což je skoro 1.5 miliardy korun denně. Tak by bylo škoda, je nesebrat. Pokud poroste výkon těžících strojů a bude dostupná energie, tak asi ok. Otázka je co bude třeba za 50 let...

A kdyby byly v řiti ryby, nebylo by třeba rybníků.

Takové teorie si můžeme udělat na úplně všechno. Nikdy nevíš, jestli se nezmění státní zřízení, válka, krize, měnová reforma, atp.

No úplně tak to není. Akcie tu máme už 200 let a byly i nějaké světové války. Dokonce se dá trochu predikovat růst. U bitcoinu zatím máme graf za 15 let.

To snad nemyslíš vážně? Z těch minulých let u akcií nemůžeš predikovat nic. Stejně jako u toho bitcoinu nemůžeš na základě 15 let predikovat taktéž nic. Však se zamysli, co se o bitcoinu říkalo, po tom prvním růstu a pádu před sedmi lety, že to nemá budoucnost. Aby bylo jasno, já netvrdím, že tady bude navždy, jen bych dojmy nevydával za fakta.

Vidis a ja jsem zil v domeni, ze hodnotu akcii urcuje hodnota spolecnosti. Tj. kdyz se firme dari a roste, roste cena akcii a opacne. Plus samozrejme vnejsi vlivy (valky, covid, krize).

Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...
« Poslední změna: 26. 03. 2024, 19:33:34 od xyz »


Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #166 kdy: 26. 03. 2024, 20:56:07 »
Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...

1) cenu urcuje vyhradne nabidka vs poptavka uplne stejne jako u akcii, fyzickeho zlata, umeni atd.
2) evidentne jsi to slysel tak leda od baby na trznici protoze graficke karty se na to nepouzivaji uz snad 10 let
3) je takovy predpoklad, ze az se btc vytezi budou bezpecnost (a tim padem platby tezarum) pokryvat poplatky za transakce. je to prilis slozita diskuse kde vstupuje hodne promennych a hlavne neznamych takze nema cenu se do toho poustet tady (viz "security budget")
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #167 kdy: 26. 03. 2024, 20:58:06 »
Vidis a ja jsem zil v domeni, ze hodnotu akcii urcuje hodnota spolecnosti. Tj. kdyz se firme dari a roste, roste cena akcii a opacne.
Tohle uz nejakej cas neplati - viz treba Tesla (jeji valuace vs zisky).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #168 kdy: 26. 03. 2024, 21:40:01 »
Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...

1) cenu urcuje vyhradne nabidka vs poptavka uplne stejne jako u akcii, fyzickeho zlata, umeni atd.
2) evidentne jsi to slysel tak leda od baby na trznici protoze graficke karty se na to nepouzivaji uz snad 10 let
3) je takovy predpoklad, ze az se btc vytezi budou bezpecnost (a tim padem platby tezarum) pokryvat poplatky za transakce. je to prilis slozita diskuse kde vstupuje hodne promennych a hlavne neznamych takze nema cenu se do toho poustet tady (viz "security budget")

ad 1) poptavka a nabidka nevznika jen tak z niceho nic
ad 2) to je technicky detail
ad 3) pokud to v roce 2150 bude jeste fungovat, proc ne.. Ale zatim jsou problemy poplatek za transakci, energie na transakci, skalovatelnost, male platby, ... a urcite i dalsi..

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #169 kdy: 26. 03. 2024, 23:21:06 »
Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...

1) cenu urcuje vyhradne nabidka vs poptavka uplne stejne jako u akcii, fyzickeho zlata, umeni atd.


To není pravda,cenu bitcoinu určuje nejen nabídka-poptávka. Například přápadné legislativní omezení v usa pošle cenu bitcoinu do háje za pár hodin. Cenu obecně už z velké části tvoří omezení a regulace  všemožného druhu a nikoliv čistá nabídka a poptávka.
Bitcoin jako takový nemá žádnou hodnotu a jeho cena je vyhypovaná spekulací. Pokud nějaký velký hráč typu světová banka prohlásí bitcoin za ilegální, celý trh se okamžitě zhroutí.  Tohle zhroucení může přijít každým okamžikem i z jiných důvodů. Proto já osobně bitcoin  považuji za vysoce rizikovou komoditu.
Gréta je nejlepší.


Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #170 kdy: 27. 03. 2024, 06:10:38 »
Jj, už vidím jak někdo v USA najde koule podělat Blackrock.

A i kdyby - pořad by platilo nabídka vs poptávka(ta by se snížila, tím by klesla cena, lidi by dokupovali, zase by to rostlo).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

David

  • ***
  • 148
    • Zobrazit profil
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #171 kdy: 27. 03. 2024, 06:14:51 »
Nebo by se po takové zkušenosti báli, už by to nekupoval nikdo a cena by šla k nule.

hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #172 kdy: 27. 03. 2024, 06:57:34 »
Ale co urcuje cenu bitcoinu, to by me zajimalo. Nekde jsem zaslechl, ze je to trochu jak zlata horecka na Aljasce. Akorat misto krumpace a lopat se pouzivaji graficke karty. A denne se vytezi za 1,5 milardy korun a nemusis jezdit na Aljasku, staci mit datacentrum a dost elektriny.  Ale co bude az se bitcoin vytezi, to kazdopadne bude zajimave...

1) cenu urcuje vyhradne nabidka vs poptavka uplne stejne jako u akcii, fyzickeho zlata, umeni atd.


To není pravda,cenu bitcoinu určuje nejen nabídka-poptávka. Například přápadné legislativní omezení v usa pošle cenu bitcoinu do háje za pár hodin. Cenu obecně už z velké části tvoří omezení a regulace  všemožného druhu a nikoliv čistá nabídka a poptávka.
Bitcoin jako takový nemá žádnou hodnotu a jeho cena je vyhypovaná spekulací. Pokud nějaký velký hráč typu světová banka prohlásí bitcoin za ilegální, celý trh se okamžitě zhroutí.  Tohle zhroucení může přijít každým okamžikem i z jiných důvodů. Proto já osobně bitcoin  považuji za vysoce rizikovou komoditu.

Tyhle legislativní omezení se ale vztahují také na akcie, a burzy jako takové. A tohle zhroucení samozřejmě může přijít každým okamžikem, avšak může nastat v libovolném oboru.

Ten okamžik zhroucení/krize pořád někdo předpovídá, že přijde příští rok, a každoročně tu predikci opakují. Ale až to přijde, tak jejich "já jsem to říkal", je směšné. Kdyby tomu tak věřili, tak shortují... :D

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #173 kdy: 27. 03. 2024, 07:13:08 »
Nebo by se po takové zkušenosti báli, už by to nekupoval nikdo a cena by šla k nule.
Záleží jak moc “k nule”. Ono totiž dost pravděpodobně by po krátkém výrazném propadu následoval dlouhý pozvolný růst. Spousta lidi neprodá z principu. Takže na nulu to rozhodne nepůjde nikdy. Vždy se najdou tisíce těch kteří neprodaji a zároveň rádi prikoupi za dostatečně nízkou cenu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #174 kdy: 27. 03. 2024, 11:02:16 »
Nebo by se po takové zkušenosti báli, už by to nekupoval nikdo a cena by šla k nule.
Záleží jak moc “k nule”. Ono totiž dost pravděpodobně by po krátkém výrazném propadu následoval dlouhý pozvolný růst. Spousta lidi neprodá z principu. Takže na nulu to rozhodne nepůjde nikdy. Vždy se najdou tisíce těch kteří neprodaji a zároveň rádi prikoupi za dostatečně nízkou cenu.

To prikupovanie skalopevnych privrzencov tejto meny pri nizkych cenach ma tiez vyrazne limity. Skvely priklad je tulipanova horucka/mania. Tiez sa predavali za obrovske peniaze veci (tulipanove cibulky / krypto coiny), ktore realne taku cenu nemali. Ked nasledne trh splasol, kopa ludi na tom skrachovala.
Najdes dnes skalopevnych privrzencov obchodovania/investovania do tulipanovych cibuliek? Ved ono to zas vyrastie, no nie? Tak dokupim kym to je lacne! Nie, nenajdes.

Rovnako ako tulipanove cibulky ktore po skonceni horucky nemali ziadny valny vyznam, boli potom doslova hadzane na hnojiska pretoze nikto s tym nic ine nezmohol, moze rovnako lahko skoncit cela kryptoscena. Z tich nepredajnych tulipanovych cibuliek mas aspon nejaky uzitok, ked zhniju, tak mas z nich hnojivo. Keby rovnako splasla kryptoscena, tak nemas nic, pretoze z tych dat na diskoch neziskas uz ziadny uzitok.

Dalsie priklady veci z minulosti ktore dnes uz neexistuju: pretrolejove lampy (ano dnes sa stale vyrabaju, ale skor ako dekoracia, nie ako primarny zdroj osvetlenia v domacnostiach), telefonne budky, diskety, vhsky, kamenne pozicovne filmov, pagery, atd.
Pritom niektore z nich boli doslova len 20rokov doazdu denno denou sucastou nasich zivotov. A kde su dnes?
« Poslední změna: 27. 03. 2024, 11:10:44 od kanoe22 »

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #175 kdy: 27. 03. 2024, 11:03:56 »
Nebo by se po takové zkušenosti báli, už by to nekupoval nikdo a cena by šla k nule.
Záleží jak moc “k nule”. Ono totiž dost pravděpodobně by po krátkém výrazném propadu následoval dlouhý pozvolný růst. Spousta lidi neprodá z principu. Takže na nulu to rozhodne nepůjde nikdy. Vždy se najdou tisíce těch kteří neprodaji a zároveň rádi prikoupi za dostatečně nízkou cenu.

Obecně, hodnota bitcoinu je stejná jako hodnota txt souboru co si uložíte když dvouleté dítě necháte chvíli mačkat klávesnici.  Tam taky v dlouhodobém horizontu směřuje jeho cena.
Na rozdíl od bitcoinu, za akciemi stojí hodnota toho co představují = firmy, budoucí zisky, a ano i nemalá spekulace. Ale bitcoin nic kromě spekulace za sebou nemá. Takže je jenom otázkou času kdy nastane jeho konec. 
A ten je neodvratný, kromě legislativy jednou prostě nebude cena odměny dostatečná, aby pokryla náklady těžby, (protože dochází ke zvyšování počtu transakcí a zároveň klesá množství vytěžených btc) proto nebude nikdo těžit a tedy nebudou moct probíhat transakce (bude se prodlužovat doba potvrzení) a tedy potom se můžou ty bitcoiny co NIKDO NIKDY neprodá tak leda vytisknout a dát na stěnu... :)
A k tomu může dojít velmi jednoduše, dojde k masivnímu prodeji třeba satoshiho bitcoinů, někdo velký (blekrok?) se začne zbavovat akvizic,  dojde k pádu několika burz naráz, proflákne se nějaká velká defraudace.... Dojde k rozšíření jiné, legální blockchainové technologie...
Těch scénářů je mnoho.
Ano, zastánci bitcoinu tvrdí, že je všecko pořešené, cajk, po pádu příjde oživení jako už asi třikrát :),  ale já osobně bych do toho svoje životní úspory nedal.  Já osobně odhaduji konec btc někde kolem let 2027/28, panika roku 2030 udělá podle mě své...
Gréta je nejlepší.

hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #176 kdy: 27. 03. 2024, 11:23:24 »
Nebo by se po takové zkušenosti báli, už by to nekupoval nikdo a cena by šla k nule.
Záleží jak moc “k nule”. Ono totiž dost pravděpodobně by po krátkém výrazném propadu následoval dlouhý pozvolný růst. Spousta lidi neprodá z principu. Takže na nulu to rozhodne nepůjde nikdy. Vždy se najdou tisíce těch kteří neprodaji a zároveň rádi prikoupi za dostatečně nízkou cenu.

Obecně, hodnota bitcoinu je stejná jako hodnota txt souboru co si uložíte když dvouleté dítě necháte chvíli mačkat klávesnici.  Tam taky v dlouhodobém horizontu směřuje jeho cena.
Na rozdíl od bitcoinu, za akciemi stojí hodnota toho co představují = firmy, budoucí zisky, a ano i nemalá spekulace. Ale bitcoin nic kromě spekulace za sebou nemá. Takže je jenom otázkou času kdy nastane jeho konec. 
A ten je neodvratný, kromě legislativy jednou prostě nebude cena odměny dostatečná, aby pokryla náklady těžby, (protože dochází ke zvyšování počtu transakcí a zároveň klesá množství vytěžených btc) proto nebude nikdo těžit a tedy nebudou moct probíhat transakce (bude se prodlužovat doba potvrzení) a tedy potom se můžou ty bitcoiny co NIKDO NIKDY neprodá tak leda vytisknout a dát na stěnu... :)
A k tomu může dojít velmi jednoduše, dojde k masivnímu prodeji třeba satoshiho bitcoinů, někdo velký (blekrok?) se začne zbavovat akvizic,  dojde k pádu několika burz naráz, proflákne se nějaká velká defraudace.... Dojde k rozšíření jiné, legální blockchainové technologie...
Těch scénářů je mnoho.
Ano, zastánci bitcoinu tvrdí, že je všecko pořešené, cajk, po pádu příjde oživení jako už asi třikrát :),  ale já osobně bych do toho svoje životní úspory nedal.  Já osobně odhaduji konec btc někde kolem let 2027/28, panika roku 2030 udělá podle mě své...

Velmistr na konkurenčním portálu řekl, že krypto bublina splaskne do 15 let https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2024/1/ekonomicke-pribehy-a-a-b/diskuse#31.

Můžeš i ty svůj černý scénář dát do nějakého časového rámce? Anebo budeš jen predikovat, že se to blíží, což je jev jistý, vzhledem k tomu, jak funguje plynutí času.

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #177 kdy: 27. 03. 2024, 13:02:28 »
Já osobně odhaduji konec btc někde kolem let 2027/28, panika roku 2030 udělá podle mě své...

Velmistr na konkurenčním portálu řekl, že krypto bublina splaskne do 15 let https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2024/1/ekonomicke-pribehy-a-a-b/diskuse#31.

Můžeš i ty svůj černý scénář dát do nějakého časového rámce? Anebo budeš jen predikovat, že se to blíží, což je jev jistý, vzhledem k tomu, jak funguje plynutí času.

Tak já jsem svůj odhad napsal, stačí číst ty moje bláboly do konce. Stejně to sem píšu jenom abych pak moh' říct - Já jsem vám to říkal! :)   
Gréta je nejlepší.

hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #178 kdy: 27. 03. 2024, 13:20:32 »
Já osobně odhaduji konec btc někde kolem let 2027/28, panika roku 2030 udělá podle mě své...

Velmistr na konkurenčním portálu řekl, že krypto bublina splaskne do 15 let https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2024/1/ekonomicke-pribehy-a-a-b/diskuse#31.

Můžeš i ty svůj černý scénář dát do nějakého časového rámce? Anebo budeš jen predikovat, že se to blíží, což je jev jistý, vzhledem k tomu, jak funguje plynutí času.

Tak já jsem svůj odhad napsal, stačí číst ty moje bláboly do konce. Stejně to sem píšu jenom abych pak moh' říct - Já jsem vám to říkal! :)

Jo promiň. Já fakt přestal číst u předposlední věty.  ;D

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #179 kdy: 18. 06. 2024, 12:33:27 »
tak je to s kazdym rezimem.

Úplně mě nepřijde že by dnes někdo "vyvlastňoval" baráky kvůli politickým názorům. Stačí se podívat na Pitomia, Rajchla a podobné  ;). Navíc pokud občas sledujete dění tak byli experti kteří se snažili vydělat na stavbě dálnice tím že chtěli nesmyslné peníze za svůj pozemek/barák (rozuměj: prostě chtěli poždímat daňové poplatníky) a trvalo několik let než se ten barák/pozemek vůbec podařilo vyvlastnit.

V té úvaze je drobná logická chyba.
Pitomiovi a podobným současný režim baráky nezabaví, protože se to neslučuje s hodnotami oficiálně zastávanými.
Kdyby se ale tahle parta dostala k moci, nedělal bych si iluze že by vůči tomu měli nějaké zábrany.
Tedy to, že "dneska baráky nikdo nevyvlastňuje kvůli politickým nátorům", má původ v tom že ti, kteří by to s radostí dělali, aktuálně nejsou u moci.