CO2 senzory plus kalibrace

CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 09. 08. 2024, 17:51:40 »
Kvuli rizenemu vetrani ( a protoze je to cool) jsem chtel mit v Home Assistentu stavy CO2,ale to jsem netusil jaka bolest jsou CO2 senzory.

Odmitam povazovat na cool autokalibraci, kde se prohlasi sensor za presny a potom ten *** jednou za cas vezme namerenou hodnotu za baseline, priradi tomu 400ppm a je zkalibrovano.
Diky tomu se koukam na takove superpresne cidlo, ktere mi spokojene tvrdi, ze mam v pracovne 150 ppm.

Nejake doporuceni na nejaky zigbee nebo wifi blackbox co by proste CO2 autokalibraci nemel nebo podporoval vypnuti? Vim ze se tu nejaka levna cidla diskutovala, ale nikdo nezminil autokalibraci.



Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2024, 18:48:46 »
Pro většinu aplikací stačí IR čidla s rozsahem 0-3500 ppm +/- 2 % MBE s přesností do 5 % a měřící sekvencí 20-30 sekund. Potom už záleží na provedení tzn. 2-4 spínací kontakty, logování (SD), LAN, moduly pro pomocné kontakty … nebo PLC řízení. Ceny začínají na 12-14 tisících za kus. Používají se v kancelářích, nemocnicích apod. Možnost napojení řídících jednotek, nebo přímo senzoru na HA (Atmel/Arduino) není problém, sám to mám nad akvárii, do kterých dávkuji plynné CO2.

https://www.schrack.sk/fileadmin/f/sk/Bilder/Produkte_Loesungen/Katalogy/Snimace_koncentrace_plynov.pdf

Pokud byste chtěl přece jen přesnější měření v „reálném čase“, resp. s min. zpožděním, tak i taková čidla existují a používají se např.: v izolovaném prostředí intenzivní péče, potom si začínáte 60-80 tisících za kus s tím, že se IR/NDIR i elektronické senzory potřebují pravidelnou kalibraci. U elektrochemických senzorů se mění 1x ročně patrona (degradace) a zbytek je už otázkou ceny, rozsahu a přesnosti měření.

Najdou se i levnější:
https://www.aeroqual.com/s-series-portable-air-monitors/series-500-portable-indoor-monitor

Ty levné polovodičové SnO2 krámy k Arduino apod. neregistrují ani unikající (prasklé těsnění) tlakovou láhev (CO2 do akvária) a ráno akorát bolí všechny hlava.
Carpe diem

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2024, 20:27:01 »
ten priklad s prasklou lahvi je pomerne brutalni.

jinak vsechny tyhle industrialni napady naprosto miji muj use case. At je to presny treba +-10%. Ale nehodlam investovat 20 000 na mistnost.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2024, 20:48:38 »
Obávám se, že chceš hodinky s vodotryskem. Já se po něčem koukal taky, a skončil jsem na tom, že pokud je potřeba skutečně měřit CO2 a nedělat jen nějakou aproximaci podle jiných metrik sotva nějak fungujících v běžných situací, tak to prostě je drahé.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2024, 20:54:25 »
Nechci Ti nic vnucovat, protože senzorové okruhy projektuji a realizuji pro zákazníky např.: zmíněné nemocnice, kde jde o robustní a spolehlivé řešení na prvním místě. Možná se podívej na Sensirion, konkrétně na SCD30 (OSS), cenou přijatelné, ale nečekej zázraky.

Prasklá tlaková láhev by nadělala jinou paseku, prasklo těsnění v pouzdře redukčního ventilu, tedy nenásilné ucházení, ale i tak byla 5 litrová flaška do rána prázdná.
Carpe diem


Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #5 kdy: 09. 08. 2024, 21:23:46 »
jsem jen doufal, ze mi to nekdo vyvrati, ze treba dneska po par letech opravdu existujou...
ale ne, jen ruzny startupy furt dokola vnucuji novy genialni napad, predrazene "smart cubes" s VOC sensorem a AI magii.

realisticky, ja chci jen mit moznost podchytit trend. 400->450->500 treba. Se zda ze to je porad vodotrysk.





Obávám se, že chceš hodinky s vodotryskem. Já se po něčem koukal taky, a skončil jsem na tom, že pokud je potřeba skutečně měřit CO2 a nedělat jen nějakou aproximaci podle jiných metrik sotva nějak fungujících v běžných situací, tak to prostě je drahé.

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #6 kdy: 09. 08. 2024, 21:28:08 »
tak nikdo mi nemuze vnutit reseni, na ktere nemam rozpocet, ze

Diky na potvrzeni tipu na ten Sensiron, jsem ve skutecnosti vcera objednal 2x SCD40 , protoze jsem se docetl, ze tomu jde zablokovat ta pitoma kalibrace a soucasne je to plug and play do mych Everything Presence cidel.
Jen az potom jsem si uvedomil, ze zase optimisticky predpokladam, ze ten prikaz se mi tam podari dostat  do tehle hardwarove kombinace. (Protoze nemam kapacitu na neustale experimentovani kvuli necemu, co by melo byt trivialne dosazitelne).

Nechci Ti nic vnucovat, protože senzorové okruhy projektuji a realizuji pro zákazníky např.: zmíněné nemocnice, kde jde o robustní a spolehlivé řešení na prvním místě. Možná se podívej na Sensirion, konkrétně na SCD30 (OSS), cenou přijatelné, ale nečekej zázraky.

Prasklá tlaková láhev by nadělala jinou paseku, prasklo těsnění v pouzdře redukčního ventilu, tedy nenásilné ucházení, ale i tak byla 5 litrová flaška do rána prázdná.

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #7 kdy: 09. 08. 2024, 23:24:30 »
jsem si to prave predstavil jako holomraz.





Prasklá tlaková láhev by nadělala jinou paseku, prasklo těsnění v pouzdře redukčního ventilu, tedy nenásilné ucházení, ale i tak byla 5 litrová flaška do rána prázdná.

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #8 kdy: 10. 08. 2024, 10:04:28 »
SCD30 má dva módy forced recalibration a auto calibration. Není problém tu automatiku vypnout.

A je to IR scatter senzor. Takže žádná AI.

SCD40 jsem v ruce neměl, ale podle datasheetu https://sensirion.com/media/documents/48C4B7FB/64C134E7/Sensirion_SCD4x_Datasheet.pdf je to stejně. Příkaz 0x362f.

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2024, 11:45:27 »
Používám SCD30 s esphome. Funguje to dobře. Skript je na pár řádků. Automatická kalibrace jde vypnout a ručně kalibrovat stačí třeba jednou za rok.

Řídím otevírání střešních oken. Překvapivě největší problém je spolehlivá detekce deště. Klasický deštový senzor kde kapky spojují cesty na plošném spoji zůstává sepnutý hodiny po dešti i když je nakloněný, tak jsem to musel zkombinovat s radarovým měřením z chmi.cz.

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2024, 12:43:10 »
musi se ten prikaz to opakovat, kdy se odpoji a vrati napeti?


SCD30 má dva módy forced recalibration a auto calibration. Není problém tu automatiku vypnout.

A je to IR scatter senzor. Takže žádná AI.

SCD40 jsem v ruce neměl, ale podle datasheetu https://sensirion.com/media/documents/48C4B7FB/64C134E7/Sensirion_SCD4x_Datasheet.pdf je to stejně. Příkaz 0x362f.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2024, 13:26:35 »
Používám SCD30 s esphome. Funguje to dobře. Skript je na pár řádků. Automatická kalibrace jde vypnout a ručně kalibrovat stačí třeba jednou za rok.

Řídím otevírání střešních oken. Překvapivě největší problém je spolehlivá detekce deště. Klasický deštový senzor kde kapky spojují cesty na plošném spoji zůstává sepnutý hodiny po dešti i když je nakloněný, tak jsem to musel zkombinovat s radarovým měřením z chmi.cz.

Hmm, nemůžu si pomoct, i když to je možná overkill: co to kombinovat se stěračem, který to v případě mokrosti co pět minut utře?

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2024, 14:18:08 »
Hmm, nemůžu si pomoct, i když to je možná overkill: co to kombinovat se stěračem, který to v případě mokrosti co pět minut utře?

A klakson, co oznámí utření...  :P

Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #13 kdy: 10. 08. 2024, 22:27:56 »
FRC kalibrace se ukládá a přežije restart. Nastavení senzoru (vypnutí autokalibrace) ne, ale SCD40 na to zdá se má persist příkaz.

Doporučuju otevřít ten datasheet. Je to tam napsané (právě u toho persist)

musi se ten prikaz to opakovat, kdy se odpoji a vrati napeti?


SCD30 má dva módy forced recalibration a auto calibration. Není problém tu automatiku vypnout.

A je to IR scatter senzor. Takže žádná AI.

SCD40 jsem v ruce neměl, ale podle datasheetu https://sensirion.com/media/documents/48C4B7FB/64C134E7/Sensirion_SCD4x_Datasheet.pdf je to stejně. Příkaz 0x362f.

luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CO2 senzory plus kalibrace
« Odpověď #14 kdy: 11. 08. 2024, 17:52:31 »
Ja by som sa spytal, lebo by som tiez rad nahodil CO2 senzor a mozno aj nejaky "senzor kvality ovzdusia" (pevne castice, ze ked niekto zacne kurit kachlami vonku)...

Kam umistnic CO2? Mne prislo logicke to dat do odsavacej casti vzduchotechniky. Niekde pred rekuperacku, alebo potom vpodstate von, na koniec potrubia, kadial vyfukujem vzduch z baraku. Motivacia, budem merat vsetky izby (priemer) a vlastne detegovat pocet dychatelov v baraku.

Dava to zmysel? Musi to byt v kazdej miestnosti? Ak ano, tak pri zemi? Alebo niekde na stoliku polozene?

PS: Zatial najviac sexy automatizacia je imho, ked niekto v lete otvori okno, tak sa na rekuperacke zapne naplno nasavanie a vypne sa vyfukovanie. To sposobi pretlak v baraku. Nasava sa vzduch zvonku (studeny, lebo to sprivim vnoci) a vytlaca to cez otvorene okno vzduch, ktory je dnu. Dnu mam teda vzduch stale cez pelovy filter cisteny a teply vzduch ide vno a rekuperacka sa nesnazi z neho nechat teplo dnu. Take chladenie akokeby tepelnym kominom, ci ako to nasi predkovia volali (prievan z prizemia na poschodie).