Výběr vyzrálého desktopového prostředí

Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« kdy: 24. 10. 2022, 00:47:37 »
Které  desktopové linuxové prostředí doporučíte? Mělo by být vyzrálé, aby tam nechyběly programy pro základní činnosti, aby programy se držely podobných UI konceptů aby to nebyl každý program jiná ves. Pokud možno víc funkcí než ne/ořezeaná tupé XFCE (ta jednduchost má něco o sebe, ale už mě nebaví, kromě toho z toho číší spíš nedodělanost, jako kdyby UI designér odešel v půlce práce).

Mám takový skromný dotaz, jak sakra vložím obrázek ze schránky ? Obrázek mám ve schránce a chci ho do souboru. prostředí mate je panoptikum  náhodných programů s názvy jako čaja, šotvel, celulitioid ,EyeOF MATE.. Jako kdyby jedny programy navrhoval asiat, jinou skupinu rus (sony alpha a7 první řady).  Ale nikde jsem v nenašel program, který umí vložit obrázek ze schránky. zkoušel jsem shotwell, nástroj pro screenshoty.
« Poslední změna: 24. 10. 2022, 08:01:07 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 946
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
i pres tve kecy => Xfce ;-)
- "designer odesel v pulce prace" = pravdepodobne jeste pouzivas starsi(a z casti dev) verzi z obdobi prechodu GTk2 => GTk3
- orezane/tupe = ktere funkce ti tam konkretne schazi?
- obrazek ze schranky = do kalkulacky to asi take nepujde ze, co treba zkusit logicky program na gfx upravy, treba GIMP?

JmJ

  • ****
  • 323
    • Zobrazit profil
S tim gimpem je to doufam tak trochu vtip, ze? ;-)

Jasne, udela to, co se zada, ale neni to opravdu ponekud car bomba na vrabce?

Aplikace, ve ktere do screenshotu snadno neco nacmarate, vyznacite a vysledek bud ulozite do souboru nebo do schranky, k dispozici neni?

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #3 kdy: 24. 10. 2022, 08:08:15 »
Citace
Aplikace, ve ktere do screenshotu snadno neco nacmarate, vyznacite a vysledek bud ulozite do souboru nebo do schranky, k dispozici neni?

Např. shutter funguje výborně, stačí namapovat na klávesovou zkratku.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #4 kdy: 24. 10. 2022, 08:24:06 »
Za mě doporučím KDE, jakožto balík s hromadou přizpůsobení a přibalených aplikací - tj. věci jako dobrá správa screenshotů, i s možností si počmárat, je přímo součásti toho balíku a tím pádem drží designovou linii.

Grafická prostředí se dají velice snadno v rámci distribuce přepínat, jen za cenu místa na disku. Nebo aspoň dala pár let zpátky, v době, kdy jsem si s tím dost hrál. Nainstaluj si je, vyzkoušej, co ti vyhovuje. Používej pár dní tohle, pár dní tamto... Třeba i zkus dát chvíli šanci nějakému dlaždicovému správci oken, jako je Awesome, když už se v tom hrabeš. Většinu z toho nakonec zahodíš a smažeš, ale zjistíš, co je k dispozici. Ono těch velkých ucelených projektů, co mají vlastní aplikace a dělají víc, než jen správu oken, zas tolik není.

A jak už k3dAR zmínil, v čase se to mění. Když KDE přecházelo z Qt3 na Qt4, trvalo řadu let, než se tak nějak dostalo zpátky na úroveň funkčnosti a spolehlivosti, během kterých jsem přešel ke Gnome. Tam zas s přechodem Gtk2 na Gtk3 přišel Gnome Shell, který mi sice principielně nevadil, ale byl problém ho naučit některé kousky, takže jsem šel zase jinam. Xfce si tímhle kolečkem očividně prošlo taky.


Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #5 kdy: 24. 10. 2022, 08:45:38 »
To je takový široce položený dotaz. Zjevně nehledáte DIY prostředí (např. i3), ale něco kompletního jako KDE a GNOME. Obojí bude mít hromadu zastánců a odpůrců, pokud nemáte nějaký specifičtější dotaz, bude asi rychlejší prostě vyzkoušet obojí než se zkusit dobrat výsledku pročítáním flame wars zastánců obojího.

Ano, typicky lze v distribuci nainstalovat více prostředí vedle sebe a při přihlášení si vybrat (před přihlášením prohledáte přihlašovací obrazovku, někde tam asi bude přepínátko). Jen to chce zvolit kompletní balík aplikací, nejen holý desktop. Ale to asi zjistíte velmi rychle…

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #6 kdy: 24. 10. 2022, 09:14:41 »
zlatej Mac.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #7 kdy: 24. 10. 2022, 09:19:10 »
zlatej Mac.

Myslíte ten Mac, kterej má zvrzanou i takovou věc, jako modální okna nad fullscreen aplikací?

BoneFlute

  • *****
  • 1 983
    • Zobrazit profil
S tim gimpem je to doufam tak trochu vtip, ze? ;-)

Jasne, udela to, co se zada, ale neni to opravdu ponekud car bomba na vrabce?

Aplikace, ve ktere do screenshotu snadno neco nacmarate, vyznacite a vysledek bud ulozite do souboru nebo do schranky, k dispozici neni?
Náhodou jsem kromě Gimpu měl nainstalovanou Pintu. Zkusil jsem po paměti Ctrl+Shift+Printscreen, vybral výřez, otevřel Pintu, vložil ze schránky, načmáral něco štětcem... Kde že je ten problém?

k3dAR

  • *****
  • 2 946
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
S tim gimpem je to doufam tak trochu vtip, ze? ;-)
Jasne, udela to, co se zada, ale neni to opravdu ponekud car bomba na vrabce?
prehledl ses, on "nezadal" program na "upravu screenshotu", ale "program na ulozeni screenshotu ze schranky", na to GIMP neni "bomba na vrabce", nicmene muze klidne pouzit:
Kód: [Vybrat]
xclip -selection clipboard -target image/png -o > screen.png
Aplikace, ve ktere do screenshotu snadno neco nacmarate, vyznacite a vysledek bud ulozite do souboru nebo do schranky, k dispozici neni?
samozrejme ze je, ja v Xfce pouzivam flameshot umi co se ptas a mnohem vice ;-)

EDIT: jinak nevim ted jake je v Xfce vychozi prirazeni klaves, ja mam prirazeno:
Kód: [Vybrat]
PrintScr = screenshot obrazovky
Super+PrintScr = screenshot aktivniho okna
Alt+PrintScr = screenshot vyberu
Ctrl+PrintScr = zobrazeni moznosti "Screen/Okno/Oblast, prodleva, mys, dekoraciokna"
Ctrl+Shift+PrintScr = Flameshot
« Poslední změna: 24. 10. 2022, 09:56:18 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 946
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
[...] nicmene muze klidne pouzit:
Kód: [Vybrat]
xclip -selection clipboard -target image/png -o > screen.png

pripadne s GUI dotazem na jmeno souboru pro ulozeni:
- s prednastavenym vyberem na *.png
- nazvem "Screenshot ${datum}.png"
- pta se na prepsani, pokud soubor jiz existuje
coz si muze hodit do skriptu a tomu pripravit ikonu na panelu ci hotkey...
Kód: [Vybrat]
xclip -selection clipboard -target image/png -o > "$(zenity --title "Ulozeni screenshotu ze schranky" --file-selection --save --confirm-overwrite --file-filter="*.png" --filename="Screenshot $(date).png")"

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #11 kdy: 24. 10. 2022, 18:40:21 »
Možná Plasma by se mohla líbit. Vyzkoušet třeba Kde Neon distribuci. Samozřejmě platí, že je třeba si ideálně vše poladit podle svého uvážení. Vše máte k dispozici a nic vás neomezuje si vytvořit vše podle svého. Nic není pevně dané jako v jiných OS. Nese to své klady i zápory.

Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #12 kdy: 24. 10. 2022, 18:49:55 »
dobrá správa screenshotů

noo, jako absence možnosti oříznutí aka cropu mě lehce neuspokojuje.
Ale časem, https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=430465, by už to snad mělo být fixnuto..

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2022, 19:38:54 »
Dlhodobo pre mňa platí:

Gnome > Xfce > ... anything ... > KDE

ale chápem že Gnome nemusí pasovať každému, i keď mne vyhovuje viacero vecí na tom... odporúčal by som vyskúšať a ak ti to vyhovovať nebude, tak skúsiť Xfce.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #14 kdy: 24. 10. 2022, 22:08:10 »
bezne pouzivam kde i gnome.
kdyz me chytne nostalgie tak si pustim fvwm2, window maker, enlightenment atd.