Produktivita vývojáře v době AI

Produktivita vývojáře v době AI
« kdy: Dnes v 14:31:28 »
Ahoj, už delší dobu si říkám, že díky AI jsem produktivní minimálně o 20%.
Nepoužívám copilot jen chatGPT, to co mě copilot generuje je spíše kontraproduktivní...
Kde za mě vidím zvýšen efektivity je fakt dobrý a přesný java dock, konfigurace třeba k8s a hlavně z 80% u mě nahradil chatGPT hledání na google a stackoverflow :).

Jak to máte vy drazí kolegové?


Re:Produktivita vývojáře v AI době
« Odpověď #1 kdy: Dnes v 15:03:27 »
Jak to máte vy drazí kolegové?

Zkusil a nepoužívám. Ty nápovědy digitálního šprta jsou pro příliš sofistikované a hluboké problémy naprosto k ničemu. Je užitečná pouze pro programátora co kóduje pouze povrchní a známé problémy a postupy.

alex6bbc

  • *****
  • 1 637
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #2 kdy: Dnes v 15:10:07 »
obcas jsem tam neco zkusil dat a vysledek byl dost slaby.

Re:Produktivita vývojáře v AI době
« Odpověď #3 kdy: Dnes v 15:49:13 »
Jak to máte vy drazí kolegové?

Zkusil a nepoužívám. Ty nápovědy digitálního šprta jsou pro příliš sofistikované a hluboké problémy naprosto k ničemu. Je užitečná pouze pro programátora co kóduje pouze povrchní a známé problémy a postupy.

Jasně je to jen statistický model co předvídá další slovo, ale ze zkušenosti i já musím komplikované věci rozdělit na části a ty pak vyřešit, jak jinak než jednoduše a povrchně.
ChatGPT určitě není tam kde my.
Ale pokud mu dám menší dílčí úkoly tak to docela zvládá.

Uvedu příklad potřeboval jsem v Javě ultra rychlý konvertor mezi binary(ve stringu na vstupu bohužel...) a hexa. První výsledek byl 1:1 stackOwerflow řešení,  performance fakt špatná..., ale protože jsem už něco podobného řešil mimo Javu, tak jsem se nedal a ptal jsem ChatGPT na rychlejší řešení :).
Na po čtvrté se chatGPT trefila na starý dobrý slovníkový útok a napsala kód, který byl více než o magnitude rychlejší než první řešení.
Nenajdete podobné řešení na stackOwerflow, kdo ví odkud z gitu ho vzala, ale iterace dobrého kódu byla v rámci minut na hodin hledání a testování.
Ano nic komplikované pro zkušeného vývojáře, ale ušetřilo mě chatGpT dost času a řešení bylo navíc jako bonus s hodně dobrým java doc.

Považuji se píše za profesionálního lepiče kódu než low level all knowing coding god, co dělá leetcode ze spánku :)

Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #4 kdy: Dnes v 16:05:37 »
Ahoj, už delší dobu si říkám, že díky AI jsem produktivní minimálně o 20%.
Nepoužívám copilot jen chatGPT, to co mě copilot generuje je spíše kontraproduktivní...
Kde za mě vidím zvýšen efektivity je fakt dobrý a přesný java dock, konfigurace třeba k8s a hlavně z 80% u mě nahradil chatGPT hledání na google a stackoverflow :).

Jak to máte vy drazí kolegové?

osobne nepouzivam nic, ani nikdy nebudem, ale vcera som videl video s tvorcom Ruby on Rails, meno uz neviem, tusim ma inicialky DHH, a hovoril ze tiez pouzival, ale ze prestal/obmedzil lebo ze si vsimol ze ked dostane odpoved na riesenie problemu, tak opakovane riesi rovnaky problem. inak povedane, nic sa nenaucil z poskytnuteho riesenia lebo ho sam nevymyslel, ale len ctrl+c a ctrl+v, takze hovoril ze sa citi "blbsi". proste mozog je ako sval, treba ho neustale trenovat, inak ochabne.

osobne tiez ked som pol roka nekodil napriklad tak som videl ze musim dobiehat trochu nez som sa do toho znovu dostal.


Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #5 kdy: Dnes v 16:07:41 »
ja to nepouzivam, lebo skor len robim nejaky ten refaktoring a likvidujem najvacsi bordel v kode.
Ale AI co tak pocuvam z okolia je fajn na to, aby ta to nakoplo, akym smerom sa mas uberat, pripadne ti ponukne moznost o ktorej si nerozmyslal. Takze vyuzit skor ako nejaky poradca, nez ako generator hotoveho kodu.

r223

Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #6 kdy: Dnes v 17:44:25 »
Pouzivam jako chytry vyhledavac.

Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #7 kdy: Dnes v 18:36:18 »
Osobně používám jako "chytrý" auto-complete, pak na dělání nudných věcí (třeba návrh testu pokud zrovna nemám TDD období -- ale stejně ho musím hodně upravit), jako chytrý vyhledávač v dokumentaci + občas inspirace jak řešit problém. Sice to napíšu podle sebe ale dokáže to člověka posunout.

Řekl bych že má produktivita stoupla, ale asi nijak drasticky...

Používám kombinaci TabNine a ChatGPT.

Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #8 kdy: Dnes v 19:51:48 »
Pouzivam placenyChatGPT prakticky na vsechno, co pred tim resil Google.

Treba namatkou grep s regexem, co z konfiguraku odfiltruje zakomentovane a prazdne radky, napady co uvarit na veceri, ktery den v tydnu je Benatkach nejmin lidi, JSONpath vyraz pro vyhledani atributu z poskytnuteho vzrorku, jak pomoci openssl vypsat lastUpdate z CRL souboru, kod jednoduche javascript funkce s omezenim na uroven ES5, aby fungoval v embedded enginu Duktape a spoooustu dalsiho.

em.ve

Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #9 kdy: Dnes v 19:54:51 »
Jak to máte vy drazí kolegové?

Zrovna včera jsem chatgpt zkoušel - průzkum bojem - a za mě dobrý.

Mám hromadu (50?) jednoduchých commandline py utilit k jednomu proprietárnímu API.
Po spuštění se kontrolují takové ty věci jako je počet parametrů a případně jejich typ
no a když to nesedí, tak se vypíše správná syntaxe a returnem se vyskočí ven.
Myšlenka byla přesunout všude výpis správné syntaxe do separátní metody help().
Dále mít utilitu help.py, která projede všechny py soubory a pokud v nich je help(),
tak ho zavolá -> nemusím udržovat zvláštní textový soubor s popisem ke všem utilitám.

1) python: write code to: get all python *.py files in the current directory. If there is help() function
    in them, execute it.
Funkční kód dala na cca 5. pokus.

2) now i need python code to rename all occurences of Usage: python to Usage: tpy
Chatgpt si pamatuje kontext, takže se ani neptala na typ souborů, se kterými má pracovat:
pyFiles = [f for f in os.listdir() if f.endswith('.py')]
Toto dala na 1. pokus

3) print all py files that do not contain help() function
1. pokus funkční

4) create the following function in all files that do not contain it.
Dále pokračovala definice help funkce, ale tu teď v chatu nevidím.
1. Pokus

Jenže jsem jí zapomněl říci, že chci, aby help() funkce byla jako první v každém souboru.
Takže
5) detect the first function in each file and place the help function above it
1. Pokus

Kdybych to zadal nějakému juniorovi, tak by to trvalo mnohem déle...


















Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Odpověď #10 kdy: Dnes v 21:51:44 »
Pouzivam ChatGPT ale jenom jako chytry vyhledavac. Fakt je to lepsi nez prochazet tuny odpovedi na stackoverflow. Kdyz odpovi spatne tak ho opravim a necham pregenerovat. Na toto je to dobry.
Zkousel jsem pouzit na vetsi program, chtel jsem funkcni kod na DLMS komunikaci, a nedal to. Stravil jsem s nim hodne hodin. Opravoval jsem po nem kod a nechal ho to prodelavat. Ten stroj ma fakt trpelivost. Haha. Ale nedal to. Ani kdyz uz jsem ho tlacil k nejakemu reseni co jsem vedel ze funguje.
Takze jako evolucne lepsi google rozhodne. Neco vetsiho to je ztrata casu. Taky souhlas ze to vede k spohodlneni. Ze zacatku to jeste kontrolujete pak uz jenom rezignovane pastujete kod a trasujete jestli to dela co ma.

Jo pise to celkem hezke komentare ke kodu.