Asi takhle těžko říct přímo nějaké doporučení a většina lidí, mě nevyjímaje, tam nejspíš bude promítat to, jak se k těm podobným vědomostem dostávali sami.
Ta různá školení se můžou lišit třeba v tom, kolik času se v nich bude probírat obecně aplikovatelná teorie, samotná obsluha konkrétního zařízení, praktická cvičení a úkoly příp. nějaké "best practices".
Vybíral s ohledem na stávající, vstupní znalosti a případně toho jestli bude používat konkrétní technologii. S těmi vstupními znalostmi myslím hlavně obecný přehled v síťování. Možná, že jestli je po nějaké technické škole, tak to už všechno ví a bude na to přirozeně navazovat školení s firewally.
Nedávalo by mi moc smysl tam někoho posílat, pokud by třeba neměl ponětí o těch základech (vrstvy, protokoly, PDU), netušil rozdíly mezi unicastem, multicastem, proč se někde používá TCP a jinde UDP, co je ICMP, jak základně funguje adresování, směrování, DNS atp.
Což mi přijde, že mi osobně vlastně zabralo daleko víc času a zkoušení s různými zařízeními. Pak už samotná obsluha nějakého fitru a vytváření access listů, IP konfigurace byla vlastně brknačka, když si to člověk zasadí do kontextu.
Fajn je třeba i základ z nějakého programování, takže člověku nepřijde úplně divné, proč je někde zrovna číslo 255 nebo 65535 a jak to vypadá dvojkově, že existují odlišné datové struktury s různými charakteristikami použití, porozumí pak třeba i stavovým diagramům, které někde uvidí. Zároveň si pak jde i líp představit, co se musí stát s daty (payloadem), když se posílají a v každé vrstvě se k tomu něco přidá, a naopak odebírá když se přijímají.
Já tohle získával víceméně za běhu strašně dávno z různých zdrojů - od manuálových stránek na FreeBSD, kusů zdrojáků, kde jsem se snažil něco málo pochopit, přes různé dílčí návody. Pak mi pomohly zmíněné knížky (v 90tkách to byla bichle od Rity Pužmanové o síťování, kterou jsem pak půjčoval dál
, kdy jsem si to aspoň trochu uspořádal.
Ale samozřejmě dneska těch materiálu bude určitě řádově víc, zvlášť v Angličtině.
Já jsem před pár lety pár středoškoláků něco doučoval (covid, absence) a hledal jsem, co bychom si mohli sdílet a zároveň to bylo v nějakém rozumném rozsahu a pochopitelně napsané. Moc pěkně udělaná mi přišly skripta, co dělá p. Vavrečková ze SLU v Opavě. To v tu chvíli velmi pomohlo a myslím, že to může třeba dobře zafungovat i třeba na osvěžení, než jde někdo na školení.
https://vavreckova.zam.slu.cz/obsahy/pocsit/skripta/sitebc.pdfNa to už by se podle mě dalo pěkně navazovat v nějakém školení na konkrétní firewall, ať už by to bude cokoliv (Mikrotik, Cisco, NetGate/PFSense..)..
I když dneska se tam nejspíš budou, minimálně v tom pokročilejším kurzu, zasahovat i další oblasti (šifrování, certifikáty, PKI, ověřování uživatelů a klientů atp.).