Znaky Švarc systému

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #30 kdy: 09. 02. 2024, 08:48:11 »
Zakony z tebe padaji hezky, ale tady si myslim, ze nemas pravdu.
222/2009 hned na zacatku stanovuje: par 3 Pro účely tohoto zákona se rozumí.... d) přeshraničním poskytováním služby dočasné nebo příležitostné poskytování služeb na území jiného členského státu, než členského státu, ve kterém je poskytovatel usazený (dále jen „stát usazení“)
Tazatel na začátku uvádí "Vyuzivanie priestoru zakaznika maju spisane cez najomnu zmluvu, ze ich moze vyuzivat.", dle toho soudím, že se tam také občas vyskytuje, takže dochází i k tomu vykonávání na území SK... Půjde právě o to, jak je ten prostor fakticky a jak často využíván (např. pokud by to bylo jen skladiště bordelu, kde se žádná osoba "nikdy" nevyskytuje, tak se na něj nehledí).

Ked ma oslovovali s pracovnymi ponukami firmy z ceska, tak som sa pytal, ci sa da v pohode robit na slovensku zivnost a ci netreba mat cesku. Kazdy mi povedal, ze netreba.
Ked som cital definiciu ako je to u nas, tak cezhranicne poskytovanie sluzieb je vykonavanie sluzieb na uzemi Slovenska a to moze byt docasne, dokonca na slovensku nie je ani definovana horna hranica, co znamena docasne. Predpokladam ze toto sa hlavne tyka prac na stavbe, ktore sa realne vykonavaju na uzemi daneho statu.

Ano, pokud majoritu operací realizuji v Česku a na SK se vyskytnu příležitostně/občas, tak je to OK. Ale ta definice přesně nikde není. I v tom odkázaném 222 to máš uvedeno, že se to posuzuje případ od případu. Zkrátka to bude o tom, co si uhájíš.
Horní limit, kdy už se z toho nevykroutíš, tak ten je určitě dán.Pokud v souhrnu překročíš místní poskytování služeb na SK 6 měsíců v průběhu 12-ti měsíců, tak to na tebe padá se vším všudy. V tomto případě je to v mezinárodní smlouvě ČR-SK o zamezení dvojímu zdanění.
Týká se to nejen toho stavaře (ten je opět nejvíce vidět, že stojí u té míchačky), ale i toho poskytování IT služeb. Zkrátka - prodávám z Česka celosvětově soft na registraci vypitých panáků ginu, přijde SK zákazník, chci kustomizaci provést na místě pro evidenci borovičky, tak pokud stvrdnu na místě 5 měsíců v tahu (testování je náročné) a nikdo víc mě pak na SK neuvidí, tam to bude pravděpodbně OK a ani mi nevznikne provozovna, protože jsem nedosáhl toho hard limitu. Pokud budu na ověřovací testy jezdit každý druhý pátek, tak už na mě můžou koukat škaredě, že už to není nehodilé (a ve výsledku jsem na místě přitom trávil sotva měsíc) a měl bych být v režimu usazení.
Tohle si musíš, stejně jako případné švarc věci, dopátrat na SK.
« Poslední změna: 09. 02. 2024, 08:50:02 od M_D »


JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #31 kdy: 09. 02. 2024, 09:23:38 »
Citace
prodávám z Česka celosvětově soft na registraci vypitých panáků ginu, přijde SK zákazník, chci kustomizaci provést na místě pro evidenci borovičky, tak pokud stvrdnu na místě 5 měsíců v tahu (testování je náročné) a nikdo víc mě pak na SK neuvidí, tam to bude pravděpodbně OK a ani mi nevznikne provozovna, protože jsem nedosáhl toho hard limitu.
Ako by sa k tomuto niekto dopatral? Zjavne nejaka kontrola zo strany inspektoratu prace...


Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #32 kdy: 09. 02. 2024, 10:46:11 »
@M_D
diky za vysvetleni. Nevsimnul jsem si, ze v puvodnim dotazu byla zminka o pronajimanem miste v SK. V tom pripade se samozrejme po 6 mesicich dotycna OSVC stava preshranicnim poskytovatelem sluzby s podminkou zalozeni zivnosti v SK ci sro s navaznymi danovymi povinostmi.

@JurajP
V CZ uz umi financni urad si brat data z mytnych bran, na SK si myslim to muze byt podobne. A dostat se k lokacnim udajum telefonu, ktery je se simkou potencionalne v majetku OSVC si take dovedu predstavit.
Takze jezdim na SK, klidne kazdy patek testovat borovicku jako OSVC, soukromym autem registrovanym na rodice ci pritelkyni a uz u Brna vypinam firemni telefon a nahrazuji telefonem nespojenym se mnou a s anonymni simkou (stejne jako to delaji pronasledovani agenti ve filmech  8) ;D  ) A az se rozsiri poznavani obliceju, tak to bude jeste o trosku slozitejsi  :o ::)

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #33 kdy: 09. 02. 2024, 11:01:00 »
Tak predpokladam, ze mytne brany sa tykaju hlavne kamionov, nie osobnych automobilov, ale to uz mi pride celkom ako scifi :D

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #34 kdy: 09. 02. 2024, 11:27:27 »
Tak predpokladam, ze mytne brany sa tykaju hlavne kamionov, nie osobnych automobilov, ale to uz mi pride celkom ako scifi :D
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-financni-urady-maji-novou-zbran-mohou-pouzit-zabery-silnicnich-kamer-211315

A jednou jsem potkal cloveka, co si koupil motorku a odecetl DPH. S morotkou jel do Finska a z cesty daval fotky na Facebook. No a pak si financni urad tu DPH od neho zase vzal  ;D 8)


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #35 kdy: 09. 02. 2024, 11:36:27 »
Tečka: Asi přehlížíš OZ §159, 3. Pokud s.r.o. není shopno dostat svým závazkům, tak věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli. Musím dluh prvně lámat z toho s.r.o., až když se ukáže, že s.r.o. na to objektivně nemá, můžu jít na jednatele. Jednatel musí prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře a loajálně, v takovém případě za škody neručí ani když ji způsobil. Pokud ne, tak ručí svým majetkem do výše škody, kterou způsobil tomu s.r.o. svým neuváženým jednáním/neznalostí zákona/...
Ale o tom se zde celou dobu píše, Mlho - s.r.o. může škodu vymáhat po svém jednateli, to je bez debat. Ale pokud je to s.r.o. one-man, tak to prostě není reálné.
A k tomu, že "věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli" je nutné, aby napřed společnost vyzvala svého jednatele ke splnění náhrady škody a až v případě, kdy tak jednatel neučiní, tak může věřitel škodu vymáhat po jednateli sám. A toto prostě v one-man s.r.o. nepřipadá v úvahu.
Jenže jak to uvádíš, že musí sro prvně ze staturára škodu lámat a když tak neučiní, tak věřitel má smůlu - tak to ale není.
Věřitel se obrací na sro, až se ukáže, že sro nemá peníze pro uspokojení dluhu, tak se jako věřitel v druhém kole obracím přímo na statutára, pokud mám podezření, že svojí ne/činností to způsobil. V tomto případě bude přenesená dokazovací povinnost na statutára - aby doložil, že jednal s patřičnou péčí, bla bla bla (jak to požaduje zákon o korporacích v $51 a OZ §159 bod1) a tím se zbavil odpovědnosti za škodu nebo škodu tomu sročku uhradil (a částí, co neuhradil sročku, tak je přímo vázán vůči dlužníkovi). A je jedno, zda jde o one man show nebo něco většího.
Kdyby to bylo jak uvádíš, tak ta ochrana věřitele dle §159, bod 3 je iluzorní a neúčinná. Viz třeba komentář strana 825 v Lavický, P. a kol. Občanský zákoník I. Obecná část (§ 1-654). 1. vydání., C. H. Beck, 2014.
Hlavně je potřeba zdůraznit, že věřitel se se svým nárokem musí obrátit na soud a teprve ten může rozhodnout, jestli je pohledávka vůbec oprávněná, případně jestli statutární zástupce něco porušil a neujednal s péčí řádného hospodáře atd. Rozhodně nebude statutární zástupce něco dokládat věřitelovi, jak by se mohlo zdát.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #36 kdy: 09. 02. 2024, 11:40:26 »
Tak predpokladam, ze mytne brany sa tykaju hlavne kamionov, nie osobnych automobilov, ale to uz mi pride celkom ako scifi :D
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-financni-urady-maji-novou-zbran-mohou-pouzit-zabery-silnicnich-kamer-211315

A jednou jsem potkal cloveka, co si koupil motorku a odecetl DPH. S morotkou jel do Finska a z cesty daval fotky na Facebook. No a pak si financni urad tu DPH od neho zase vzal  ;D 8)
To je sice hezká pohádka, ale pořád jenom pohádka, protože pokud měl dotyčný motorku k podnikání a byl schopen to doložit, že ano, pak mu nárok na odpočet DPH vznikl, a to bez ohledu na nějaké soukromé užití, které bývá zcela běžné např. u firemních automobilů a není důvod, aby tomu u jednostopého vozidla bylo jinak :)

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #37 kdy: 09. 02. 2024, 12:14:42 »
predpokladam ze nieco taketo moze financny urad pouzit, ked si uplatnujete realne vydavky na dopravny prostriedok a odpocet DPH, ci naozaj doslo k vyuzitiu na firemne ucely. Nevidim jediny dovod, preco by skumali zivnostnika, ktory uplatnuje 60% pausal alebo pausalnu dan. Financny urad predovsetkym zaujima, ci si plnite zavazky a nemate prijem, ktory zamlciavate, alebo ziadate nadmerny odpocet DPH. Co mozu kontrolovat tak pausalistov 60%? Tam si  viem predstavit ci sedi danove priznanie, s vystavenymi fakturami. U pausalnej dane sa nepodava ani danove priznanie, tam mozu kontrolovat sumu obratu, ci ste v spravnom pasme a to si vedia pozriet nahladom na ucet.

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #38 kdy: 09. 02. 2024, 12:37:04 »
Tak predpokladam, ze mytne brany sa tykaju hlavne kamionov, nie osobnych automobilov, ale to uz mi pride celkom ako scifi :D
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-financni-urady-maji-novou-zbran-mohou-pouzit-zabery-silnicnich-kamer-211315

A jednou jsem potkal cloveka, co si koupil motorku a odecetl DPH. S morotkou jel do Finska a z cesty daval fotky na Facebook. No a pak si financni urad tu DPH od neho zase vzal  ;D 8)
To je sice hezká pohádka, ale pořád jenom pohádka, protože pokud měl dotyčný motorku k podnikání a byl schopen to doložit, že ano, pak mu nárok na odpočet DPH vznikl, a to bez ohledu na nějaké soukromé užití, které bývá zcela běžné např. u firemních automobilů a není důvod, aby tomu u jednostopého vozidla bylo jinak :)
https://money.cz/novinky-a-tipy/dane/jak-upravit-uplatneny-odpocet-dph-u-automobilu-kdyz-jej-zacnete-pouzivat-pro-soukrome-ucely/

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #39 kdy: 09. 02. 2024, 13:50:36 »
"Úprava odpočtu se prování pouze za situace, kdy rozdíl mezi ukazateli nároku na odpočet roku pořízení dlouhodobého majetku a kalendářního roku, ve kterém ke změně použití majetku dochází, je větší než 10 procentních bodů."

Takže výlet kamsi do Finska by zcela jistě nebyl důvodem pro vrácení vyplaceného DPH.

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #40 kdy: 09. 02. 2024, 14:35:07 »
Ano, pokud majoritu operací realizuji v Česku a na SK se vyskytnu příležitostně/občas, tak je to OK. Ale ta definice přesně nikde není. I v tom odkázaném 222 to máš uvedeno, že se to posuzuje případ od případu. Zkrátka to bude o tom, co si uhájíš.
Horní limit, kdy už se z toho nevykroutíš, tak ten je určitě dán.Pokud v souhrnu překročíš místní poskytování služeb na SK 6 měsíců v průběhu 12-ti měsíců, tak to na tebe padá se vším všudy. V tomto případě je to v mezinárodní smlouvě ČR-SK o zamezení dvojímu zdanění.
Týká se to nejen toho stavaře (ten je opět nejvíce vidět, že stojí u té míchačky), ale i toho poskytování IT služeb. Zkrátka - prodávám z Česka celosvětově soft na registraci vypitých panáků ginu, přijde SK zákazník, chci kustomizaci provést na místě pro evidenci borovičky, tak pokud stvrdnu na místě 5 měsíců v tahu (testování je náročné) a nikdo víc mě pak na SK neuvidí, tam to bude pravděpodbně OK a ani mi nevznikne provozovna, protože jsem nedosáhl toho hard limitu. Pokud budu na ověřovací testy jezdit každý druhý pátek, tak už na mě můžou koukat škaredě, že už to není nehodilé (a ve výsledku jsem na místě přitom trávil sotva měsíc) a měl bych být v režimu usazení.
Tohle si musíš, stejně jako případné švarc věci, dopátrat na SK.
Kontaktoval som slovensky zivnostensky urad a ten potvrdil, ze vacsinou sa oznamovacia povinnost tyka remeselnych a viazanych cinnosti, nie volnych. A pokial poskytovanie sluzby prebieha mimo uzemia SK (nie je tu napr zriadena kancelaria, alebo sa nevykonava priamo u odberatela), tak ide poskytovanie sluzby, ktoru netreba nikde ohlasovat ani vytvarat prevadzku. Co mi pride divne, ze ako prebieha nejake dokazovanie. Pochopim, ze ak stavebnik OSVC so sidlom v Brne pracuje rok v BA na stavbe, kam pride inspektorat prace, moze byt problem. Ak ale napr poskytuje pocitacove sluzby remote (cize sa nenachadza na uzemi - co je tiez zaujimave, ako by to vedeli preukazat), tak nic neohlasuje
« Poslední změna: 09. 02. 2024, 14:38:48 od JurajP »

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #41 kdy: 09. 02. 2024, 21:31:51 »
JurajP: Dokud jen sedím v ČR, tam mě SK úřady moc nezajímají. :-) Komplikace nastanou ve chvíli, kdy tam začneš jezdit a začneš i něco dělat onsite, protože tak na sebe můžeš upozornit víc, než je zdrávo. :-( K čemu tam máš ty prostory pronajaté a jak je používáš? Ano, IT OSVČ man se neregistruje na SK, když jede na krátkou akci na místo (v případě SK se neregistrují ani vyslaní zaměstnanci). Když jsi na místě, sčítá se ti ta doba, pokud dosáhnu 183+ dní během roku, tak to je ten tvrdý limit, kdy už musíš mít živnost na místě. Ten už nemáš šanci okecat.
Ten tvrdý limit, jako takhle pendlující OSVČ, asi nedosáhneš. Bude se hrát, jak pochopíš ty a místní ouřada ten měkký limit dle toho "poskytuje služby príležitostne; pre určenie príležitostného poskytovania služby sa prihliada na početnosť, pravidelnosť a trvanie poskytovania služby", abych se vešel do toho zjednodušeného režimu pro přeshraniční poskytování skužeb bez usazení. Jo, je vtipné, že se to má řešit případ od případu, případně nechat probublat přes soud.
Samozřejmě, pokud nejsem nikde vidět, tak je dost mizivá šance, že tě bude někdo řešit (natož prohlížet kamerové záznamy na dálnici). To by se ses musel u toho zákazníka potkat s člověkem od NIP, který se začne ptát, co jsi zač. Důkazem může být pak ta smluva, která je nějak napsaná a něco obsahuje, ohledně místa, trvání, ... :-)

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #42 kdy: 09. 02. 2024, 21:59:24 »
Mam za to, ze tych 183 dni sa vztahuje na domicil, kde sa platia dane. Ak je stredisko zaujmov na SR, tak je zivnostnik s ceskou zivnostou rezident SR a musi tu tiez zdanit svetove prijmy.
Jasne, ze pokial pride inspektorat prace na kontrolu a bude tam takyto "pracovnik", moze byt problem.

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #43 kdy: 10. 02. 2024, 00:37:28 »
Tečka: Asi přehlížíš OZ §159, 3. Pokud s.r.o. není shopno dostat svým závazkům, tak věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli. Musím dluh prvně lámat z toho s.r.o., až když se ukáže, že s.r.o. na to objektivně nemá, můžu jít na jednatele. Jednatel musí prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře a loajálně, v takovém případě za škody neručí ani když ji způsobil. Pokud ne, tak ručí svým majetkem do výše škody, kterou způsobil tomu s.r.o. svým neuváženým jednáním/neznalostí zákona/...
Ale o tom se zde celou dobu píše, Mlho - s.r.o. může škodu vymáhat po svém jednateli, to je bez debat. Ale pokud je to s.r.o. one-man, tak to prostě není reálné.
A k tomu, že "věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli" je nutné, aby napřed společnost vyzvala svého jednatele ke splnění náhrady škody a až v případě, kdy tak jednatel neučiní, tak může věřitel škodu vymáhat po jednateli sám. A toto prostě v one-man s.r.o. nepřipadá v úvahu.

Doporucuji si doplnit informace o soucasnou insolvenci mamuta, kde  se povedlo j&t presne na tomto zaklade dostat predbezne opatreni proti jednatelum, kteri museli slozit zalohu na jimi zpusobene skody (zpusobene tim, ze v listopadu 2022 neposlali mamuta do insolvence sami).

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #44 kdy: 10. 02. 2024, 07:32:56 »
Samozřejmě, že to není bianco šek na tunelování a okrádání svých zákazníků. Ale jako jednatel s.r.o. je člověk v případě neúmyslného/chyby problému přeci jen v lepší pozici, než jako OSVČ.