Ahoj,
co se týče platů tak na to najdeš mnoho webů a diskuzí všude kolem. Tvůj dotaz je moc obecný.
Spíše než platem bych se zabýval zda to co chci dělat mě baví/bude bavit. Pochopil jsem, že jsi na začátku kariéry ale nevím zda v IT chceš dělat jen kvůli penězům nebo je to i Tvůj koníček.Konkrétní zaměření se dá během "IT kariéry" změnit (technologie,programovací jazyk atd.) takže vyzkoušej a uvidíš, která oblast bude zajímavější. Časem si sám zvolíš konkrétní specializaci. Jít do IT a volit si specializaci jen pro peníze je cestou do pekla.
V IT jsem něco málo přes 12 let,minulý rok jsem začal pracovat jako freelancer. Zabývám se SAPem, konkrétněji to nechci specifikovat... :-)
Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
IT je vážnou oblastí mého zájmu již od 10 let, ale ve specializaci stále tápu. Nakonec jsem zvolil BI protože
- V ČR je pouze jediný obor, který toto vyučuje (když nepočítám VŠE) a poptávka je vysoká
- Množství dat za posledních 10 let vzrostlo podle Googlu 30x
- BI je možné považovat za dobrý start k Data Science a odtuď k ML/AI, které mě velmi přitahuje.
Byla to spíše volba rozumu a zjistil jsem, že BI- má tendenci se zvrhnout čistě v reporting
- je to velice rutinní desk-job
- nejste ten, kdo vaše závěry používá
Považuji se za analytického typu, ale mám také špetku podnikavého ducha. Vlastním eshop a nějakou dobu jsem se pohybovat na burze jako komoditní day-trader.
To byl důvod, proč jsem zvažoval BA a kreativnější práci Pythonu (jelikož mám základy zejména s Pandas, Sci-kit, Matplotlib, ... a Python je jeden z nejpopulárnějších nástrojů v ML/AI dev).
V konečném důsledku však vždy mluvějí peníze, protože s nimi je snadnější se konečně přesunout na pozici, která vám sedí nejvíce (certifikace) a realizovat některé věci (firma může být velice nákladná záležitost).
Pokud jsou ve hře hlavně peníze a je tam základ toho, že daná oblast člověka i baví pak je BI z mého pohledu vhodná volba na kterou se zaměřit.
BI je zkratka pod kterou se skrývá mnoho věcí, není to jen reporting.
Zkusím svůj pohled trochu popsat.
Za poslední dobu narostl výkon a klesla cena tak, že si můžeme dovolit mít hromadu dat na jednom místě, vytvářet relace a dělat nad nimi náhledy v reálném čase. Obecný název je BigData, každý to zná, každý to občas použije. Zatím nikdo moc neví co s tím a jak to využít ale každý to chce :-)
Bez ohledu na technologickou platformu bude největší zájem o lidi s analytickým myšlením, kteří dokáží sami vymyslet a udělat relace mezi zdánlivě nesouvisejícími daty a z nich výstup, který bude pro firmu přínosný. Je tady i těsná vazba s IoT.
Jednoduchý příklad, který mě teď v rychlosti napadl:
Výrobní firmy dnes vesmeš používají model just in time delivery. Dodavatele mají v okruhu X kilometrů, kterým zasílají objednávky a termín doručení. Je to křehký řetězec kdy jednodenní výpadek jednoho z dodavatelů může ohrozit výrobu celé fabriky a pak jsou prostoje. Stačí aby se vyskytly vhodné meteoroligcké podmínky kdy ráno prší a odpoledne mrzne... Propojením dat ze skladů, meteorolické předpovědi, teplotních senzorů na tase (IoT), dopravního zpravodajství, GPS poloh kamiónu by se teoreticky dala v předstihu vymyslet protiopatření (dřívější odjezd kamionů,změna trasy, větší objednávka, vyslání sypačů s předstihem, změna výrobního plánu dle dat ze skladů pokud to technologie výrobní linky umožňuje, atd.).
Nemusela by to být nudná práce a bude docela kreativní. Nástroje existují a zlepšují se. Chybí však kreativní lidé, kteří umějí tyto nástroje využít a dodat výsledek "šitý na míru" konkrétnímu zákaznikovi.