Co s nevytíženým RPi?

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #15 kdy: 01. 03. 2024, 13:49:19 »
Na stranu druhou, jestli je to takový hobby projekt na vyblbnutí a naučení se, pak by šla varianta dát na tu půdu malej solár, a distribuované výpočty pouštět jen když svítí sluníčko, takže to nežere ze zásuvky.

A mezi malinu a solár ještě autobaterku a ať si venku klidně padají bobky s hákem.


ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #16 kdy: 13. 03. 2024, 09:50:31 »
Jeste tema ozivim - v souvislosti s nedavnym zemetresenim u Budejic - uz davno jsem chtel mit doma seismograf. Koukal jsem, ze existuje i celkem zajimava globalni sit.

Otazka je - bude to dobre fungovat, kdyz to bude doma ve skrini? Nebude to zaznamenavat spis kolemjdouci dupajici lidi, prasknuti dverma atd? Nebo jsou ty zemetresny frekvence tak odlisny, ze to jde filtrovat a fakt takovou vec muzu provozovat doma ve skrini, namisto nekde ve sklepe prilepeny na skale?

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #17 kdy: 13. 03. 2024, 11:58:21 »
Píšou tam doslova tohle:
'According to the makers of Shake: “For best results, install your Raspberry Shake on a bare floor (no carpet) and not on top of your desk. A good location for the Shake would likely be on the concrete slab of the lowest floor, near a foundation wall and away from furnaces, washing machines, air conditioners, and such.”'

Překlad: Podle tvůrců Shake: "Pro nejlepší výsledky umístěte RPi přímo na podlahu (žádný koberec), nikoli na stůl (nebo pro tyto účely do jakéhokoli nábytku, pozn.). Vhodné místo je na betonové podlahové desce nejnižšího podlaží, v blízkosti základové / nosné stěny, ne v blízkosti kotle, pračky, klimatizace, a podobných strojů a přístrojů."

Takže ve sklepě v nejzastrčenějším koutě co nejdál od technického zařízení. Asi nemá vůbec smysl to dávat v centru města v blízkosti tramvajových kolejí nebo dokonce trasy tunelu metra, frekventovaných ulic, průmyslových budov, v blízkosti aktivních lomů / dolů, nádraží, apod, pokud nechceš sledovat právě jimi generované otřesy (a v takovém případě bych to asi neposílal do té seismologické sítě, kde to bude akorát generovat datový šum a zkreslovat měření ostatních).

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #18 kdy: 13. 03. 2024, 12:41:22 »
ktk: ja som mal raspi na svoj vyvijany smart domacnost,
dalej tiez ta sietova tlaciaren, + mam tam db a web na spravu domacich financii, su tam presmerovane logy z mikrotikov, aktualne na to mam pripojeny zosik a ked sa pripojim mobilom, tak automaticky mi raspi zapne ten zosik a mozem pustat hudbu z mobilu, ked sa odpojim, tak vypne zosik.
takze vlastne ho pouzivam na nejake blbosti, na ktore pocitac je vela, ale arduino je malo, alebo nepohodlne.
ale bootuje mi z klasickeho disku cez usb prevodnik, takze ziadna karta a mam tam dostatok miesta a nie som obmedzeny rychlostou sd karty.

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #19 kdy: 13. 03. 2024, 13:02:26 »
Takze seismograf - tudy ne, pratele. To jsem si tak nejak myslel :)


Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #20 kdy: 15. 03. 2024, 08:23:15 »
Takze seismograf - tudy ne, pratele. To jsem si tak nejak myslel :)

Když jsem nedávno menšímu na raspishopu kupoval PiCade a většímu knížky a součástky, na seismometry jsem tam narazil a zaujalo mě to, ale nemám vhodnou lokalitu. Objekty s použitelnou konektivitou jsou u letišť, a na Šumavě a v Krkonoších není konektivita buď vůbec žádná nebo otřesná (i když tomuhle by to asi nevadilo), a do sklepa tam dostat síť by byl takovej opich a náklady, že mi to nestojí za to.

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #21 kdy: 15. 03. 2024, 09:49:58 »
mam kamosa co si robi vseliake masinky a ked citam tieto seizmogram veci. Tak viem ze ma mikrofony co nahravaju zvuk zeme, tj. seizmogram audio. Co som chcel robit, je nahravat zvuk stromov (resp. prietok vody cez duzinu stromu), popripade panelaka - nieco ako "radiator messaging system" .. kamos zatuka na radiator a viem ze ideme na pivo, atd...

hlavne nerob nieco seriozne :)

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #22 kdy: 15. 03. 2024, 10:02:09 »
Tak to je kolosalni napad :D

Neco jako je ethernet po 230V siti, udelat nejakej low-speed standard po ultrazvuku sirenej pres topeni. Sice by z toho psi sileli, chytry hlavice na radiatorech odchazely, ale bylo by to cool :D A jeste by ten UTZ mohl vyhanet skudce ze stoupacek :)

Jestli si dobre pamatuju Shannona, pri tech UTZ frekvencich by to melo propustnost maximalne v desitkach (realne spis jednotkach) kbps. Ale na komunikaci od termostatu do sklepa ke kotli kde neni sit by to mohlo fungovat!

Akorat ze nebydlim v panelaku a nechutna mi pivo :(

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #23 kdy: 19. 03. 2024, 09:35:54 »
Jakmile se začnou kupit důležitější věci, doporučuji zvážit připojení externího SSD (aspoň na logy) a nebo vyměnit microSD za eMMC. Na tohle je výborný Orange Pi 3 LTS, který má v ceně na desce 8GB eMMC čip.

Tohle musím potvrdit, používal jsem RPi hned od začátku (2012) a vždy když šlo o cokoliv co něco reálně dělalo 24/7 (resp. co ve větší míře zapisovalo na disk, i kdyby šlo jen o logy), tak byla SD karta nejslabším místem. I když se jednalo o novější a dražší typy µSD s application class rating, tak na tohle prostě nejsou dělané a poměrně brzy odejdou (na druhou stranu to je prakticky vždy ještě v záruce a na alze mi zatím pokaždé vrátili peníze). Je to jeden z (mnoha) důvodů, proč jsem s RPi už definitivně skončil a aktuálně používám různé SBC od Odroidu s eMMC.

Takže pokud tam budeš provozovat něco víc než ten CUPS, tak rozhodně doporučuju externí SSD a na něm ideálně celý /var a /tmp, jinak ti hrozí, že to budeš každé 1-2 roky přeinstalovávat na novou kartu. Já kvůli tomu zavedl předpřipravené image + setup aplikací přes ansible, protože třeba 6× do roka něco ručně přeinstalovávat mě opravdu nebavilo (RPi mi doma běhávalo tak ±10 kousků).

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #24 kdy: 19. 03. 2024, 10:21:08 »
To podepisuji tez, samozrejme, ze jakmile je to v nejakym odladenym stavu, poustim dd a delam kopii SD karty, kterou lepim k ty maline tejpou s napisem "az se to podela".

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #25 kdy: 19. 03. 2024, 12:35:41 »
Kód: [Vybrat]
router + dns + vpn(WG) brána. Ale to asi už tazatel má.


Kandidáti na TMPFS jsou:
tmpfs   /var/log    tmpfs    defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=150m    0 0
tmpfs   /var/cache/samba/    tmpfs    defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=40m    0 0
tmpfs   /var/cache/nscd/    tmpfs    defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=40m    0 0
tmpfs   /var/lib/misc    tmpfs    defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=2m    0 0

Za rok (což je uptime ) 8GB  written a to většinou tím, že občas stáhnu nějaký megový soubor a ono se to nastřádá. Takhle už to jde asi 3 rok bez záseku na specializované 32GB microSD.

« Poslední změna: 19. 03. 2024, 12:38:08 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #26 kdy: 19. 03. 2024, 13:32:50 »
tak byla SD karta nejslabším místem.
Preto som raspi3 prevadzkoval so starym notebookovym diskom pripojenym cez usb redukciu. Bol tam komplet system, takze ziadna sd karta nebola potrebna.
Btw: nemate niekto prakticke skusenosti s rsyslog na raspi? presmerovat komplet logy na iny pocitac. Mam "server", kde uz bezi rsyslog a su tam presmerovane logy z mikrotikov. Ale akosi mi to nechce ist z toho raspi, a hladam nejaky rychly navod, aby som si overil, ci je problem konfiguracia na raspi, alebo mam nieco zle na to servri.

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #27 kdy: 19. 03. 2024, 19:06:02 »
Jakmile se začnou kupit důležitější věci, doporučuji zvážit připojení externího SSD (aspoň na logy) a nebo vyměnit microSD za eMMC. Na tohle je výborný Orange Pi 3 LTS, který má v ceně na desce 8GB eMMC čip.

Tohle musím potvrdit, používal jsem RPi hned od začátku (2012) a vždy když šlo o cokoliv co něco reálně dělalo 24/7 (resp. co ve větší míře zapisovalo na disk, i kdyby šlo jen o logy), tak byla SD karta nejslabším místem. I když se jednalo o novější a dražší typy µSD s application class rating, tak na tohle prostě nejsou dělané a poměrně brzy odejdou (na druhou stranu to je prakticky vždy ještě v záruce a na alze mi zatím pokaždé vrátili peníze). Je to jeden z (mnoha) důvodů, proč jsem s RPi už definitivně skončil a aktuálně používám různé SBC od Odroidu s eMMC.

Takže pokud tam budeš provozovat něco víc než ten CUPS, tak rozhodně doporučuju externí SSD a na něm ideálně celý /var a /tmp, jinak ti hrozí, že to budeš každé 1-2 roky přeinstalovávat na novou kartu. Já kvůli tomu zavedl předpřipravené image + setup aplikací přes ansible, protože třeba 6× do roka něco ručně přeinstalovávat mě opravdu nebavilo (RPi mi doma běhávalo tak ±10 kousků).

Já mám opačnou zkušenost - běží mi RPi2 24/7 od roku 2017, bez nějakého speciálního nastavování ohledně logů, na něm Domoticz, který neustále zapisuje data ze senzorů do databáze a kartu jsem měnil jen jednou, asi po dvou letech, když při vichřici energetici opakovaně nahazovali a shazovali napájení. To jsou právě situace, které tu kartu odešlou do věčných lovišť.
Karta žádná speciální, nějaká 16GB Kingston, tuším, nechce se mi ji vyndavat.
Ale druhá, se záložní kopií je samozřejmě připravená  :o)
Na druhém RPI3 s LibreElec taky už pár let neustálého provozu bez výměny.

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #28 kdy: 22. 03. 2024, 09:18:39 »
kolega hardwarář tvrdí, že důvodem smrti karet v RPi je, že deska nijak neřeší průběh napětí napájejícího kartu, takže při výpadku / odpojení zdroje se karta může (v závislosti na svojí aktuální činnosti) dostat do jakéhosi (jak tomu říká) zakázaného stavu, z něhož se nevzpamatuje a umře. přitom prý nelze předvídat, jestli se to stane při prvním výpadku nebo při tisícím, protože záleží na rychlosti poklesu napájecího napětí karty a rychlosti jeho průchodu zakázaným pásmem hodnot, což se odvíjí od aktuální spotřeby karty a celé desky v závislosti na jejich aktuální činnosti a připojených periferiích.
měl by to AFAIK řešit PoE HAT s připojenou baterkou v UPS režimu.

Jigdo

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #29 kdy: 22. 03. 2024, 18:16:14 »
Dekuju, Ten TVHeadend nevypada uplne na blbej napad.. Kdyz uz tam budou ty disky, a koax s antenou je tam taky po ruce.

Delaji k tomu i TV Hat pro DVB-T2
https://www.raspberrypi.com/products/raspberry-pi-tv-hat/
a TVH bezi perfektne :)