@Jan Ťulák:@themanfromearth OP nezní, jako že to chce poskytovat dál, ale že si chce líp vyřešit svou domácí síť, ve které má i kamery, co mu hlídají vchod a garáž. Nic o nějakém poskytování připojení nájemníkům tam není.
Správně.
@zire: Pokud tě to baví, chceš si s tím hrát, a jsi si jistý, že to dokážeš nastavit a udržovat tak, že Wife Approval Factor nebude problém, tak si tam dej všechno. Ale přijde mi to na domácí síť poněkud překombinované.
Taky převážně správně. Do jistý míry mě to baví, jinak by to samozřejmě nešlo. WAF se taky snažím zohledňovat, a konec konců i Personal Approval Factor musím zohledňovat - stav perpetuální polorozbitosti eventuálně odradí sebevášnivějšího bastlíře.
Ad statická adresa: jsem tomu i nakloněn - veřejná adresa a jeden dobře zabezpečený port otevřený do světa. Řešení typu jumpserver jsem viděl v korporátních prostředích, ale přijde mi to jako přežitek - intuitivně v tom nevidím žádný extra přínos.
Jo a ještě poznatek: Ony všechny ty síťové krabičky typu kamery, wifi zásuvky a tak dál můžou přestat fungovat, nebo se začít chovat divně, když se nedostanou na internet.
V případě kamer: přes to nejede vlak ¯\_(ツ)_/¯. (Prostě fungovat budou, nebo koupím jiné.) Ostatní "hloupé" krabičky tohoto typu mě až tak netrápí, snažím se jim vyhýbat. (Myšlenka smart home je v zárodcích - uvidím, jak to dopadne.)
@pepa novak - velmi zajímavé, děkuju. Těch 250 stran je masakr, rozhodně mám co študovat. (Akorát: ZIP s DOCXem v Gitu... až jsem se orosil.
)
@Jose Dkromě nějakých výjimek se ti nikdy nevyplatí míchat hlavní router/firewall a VM hosting na jednom fyzickém boxu.
Je to trochu exotika, souhlasím. Já bych to ani nenazýval bona fide VM hostingem - kdyby existovalo něco ekvivalentní pfSensu na Linuxu, tak se na celou virtualizaci samozřejmě vybodnu. Nabízí se VyOS, ale něco mi říká, že pokud se vydám touto cestou, tak si z toho za půl roku hodím mašli a stejně to nepofachá
Proto tahle krkolomnost. Nevylučuju možnost, že od toho eventuálně ustoupím a že pro gateway použiju dedikované železo od renomovaného výrobce, ale prozatím si to nechávám jako variantu B.
Ad Mikrotiky - vím, že vyrábí velmi schopné produkty za super ceny. Akorát já jsem z toho jejich management UI trochu na prášky. Možná se to za ty roky nějak proměnilo, ale moc tomu nevěřím.
Ad dlouhodobá spolehlivost/trvanlivost - dobrá připomínka, beru na vědomí. Nicméně, nastavení pfSense, případně i celá virtuálka a nastavení Proxmoxu se dá backupovat stejně, jako setup Mikrotiku. Že to v případě poruchy poběží na jiném železe podle mě nevadí, dokud je stejná platforma a stejné (nebo aspoň ekvivalentní) NIC. Pokud to nebude opravdu totožný stroj, pak ani v jednom případě to nebude dokonalé 1:1, vždy tam bude potřeba nějakého dodrátovávání. Ale souhlasím, že u Mikrotiků té roboty asi bude ve finále méně.
Ad guláš - možná později založím separátní vlákna ohledně wifi a zabezpečení přístupu zvenčí.
Ad překombinovanost (obecná námitka v reakcích) - chápu. Jak jsem ale poznamenal v OP, pojímám to zeširoka a postupně to budu ořezávat. Jasné, že některé nápady poletí do koše. Zde zvažuju, které to budou.