Zigbee křížový spínač č.7

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #15 kdy: 17. 04. 2024, 22:07:41 »
Nedávno jsem řešil něco "podobného" - mám garáž se 3 vypínači ( myslím 6+7+6  ) a na ovladači od vrat, který posílá stavy do Domoticzu jsem měl volné tlačítka, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné ty tlačítka využít třeba na světlo. Shodou okolností jsem v té době zkoušel Zigbee2mqtt a koupil pár zařízení.
Výsledek je ten, že jsem do okruhu vypínačů zapojil ZBMINI https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmini/ a teď můžu světlo rozsvěcovat a zhasínat jak přes vypínače tak přes ovladač nebo přes jakékoliv zařízení napojené do Domoticzu či mqtt. Fáze vedoucí do prvního vypínače se zapojí do S1 a fáze odcházející z posledního vypínače do S2 v ZBMINI, světla pak přímo do ZBMINI jak je na obrázku.

AAAA toto je ono! Ma nenapadlo dat to tak aby to bolo na zaciatku a na konci. Dava to zmysel.
Dakujem! Dokonca to ani nebude taky problem zapojit kedze svetla su v podhlede.

Co s tím mají společného světla v podhledu?
Potřebujte jen tu "zázračnou krabičku" instalovat pod ten vypínač, kde je přívod  a zároveň výstup na světla.
Tam máte všechny potřebné vodiče.
Osobně bych nahradil všechny ty vypínače tlačítky, budete mít možnost využívat třeba dvojklik, dlouhý stisk atp.


Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #16 kdy: 18. 04. 2024, 11:57:16 »
mam pocit, ze jakysi sonoff to umi (ale neni to vypinac, dava se to primo na kabel do krabice, ale umi s vypinacem spolupracovat). Mam ho koupeny, ale netestoval jsem. Zjistil jsem to, az kdyz jsem videl jeho dokumentaci.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #17 kdy: 18. 04. 2024, 13:19:13 »
7 vypinac je v podstate 6+6.
2 sestky v sebe.
tiez som riesil chodbu a viac vypinacov v rade.
na zaciatku a na konci musis mat 6 a medzi nimi 7.
6-7-7-7-7-6
je to za prve nakladnejsie na kable. potrebujes 2x (3x1.5 cyky-o) medzi 7 vypinacmi.
presiel som z normalnych mechanickych na dotykove a tam na prepoj staci len 2x1.5 cyky
mozes skusit livolo. su najdrahsie na trhu.
ja som skusil neznamu znacku tawoia. je to cinan ale kvalitou sa dost podoba na livolo. co ma prekvapilo u toho je ze vo vypinaci je relatko ktore spina kontakt. takze master tlacitko z ktoreho pokracuje faza na osvetlenie vzdy cvaka. ostatne slave posielaju len signal. a tawoia robi aj zigbee, robi v podstate vsetky bezne dostupne protokoly a aj wifi.

Okej a po anglicky je to ktory z nich ta 7? Lebo teraz to tak mam s mechanickymi vypinacmi ze 6-7-7-6. A v podstate len neviem za co by som ich nahradil. Taku schemu som nenasiel. Neviem ani co znamenaju tie ich 2 way, 1 gang chapem ze je 1 tlacitko.
Ake mas teda tie vypinace prosim ta? Za co si nahradil 6 a za co 7? Dik


pri dotykovom sa neriesi 6 a 7
je to 1g 2way. mozes ich kombinovat nekonecne mnozstvo.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #18 kdy: 19. 04. 2024, 13:15:03 »
Chodi tam pes obcas. To by to nespinalo v noci zbytocne?

Záleží jestli pes potřebuje posvítit na cestu nebo ne. ;D

Ale podle mé zkušenosti PIR čidla našeho malého (~6 kg) psa detekují – do cca 2 metrů většinou spolehlivě, na větší vzdálenost jak kdy.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #19 kdy: 19. 04. 2024, 14:05:15 »
Jestli jsou ty čidla spolehlivá jako třeba ta, která mají otevírat dveře do obchoďáku, kdy kolikrát musím čekat až půjde někdo ven, aby se dveře otevřeli, tak snad radši chodit po domě s čelovkou...


bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #20 kdy: 19. 04. 2024, 14:43:37 »
Ono se PIR čidlo musí správně nainstalovat. Je to jednopixelová termokamera a změna teploty musí být dostatečně rychlá, aby to něco spolehlivě rozpoznávalo. Lidi by se v zorném poli neměli přibližovat z dálky, ale objevit se najednou z kraje. Používám ty nejlevnější zigbee senzory z aliexpressu a funguji naprosto spolehlivě.

Na mazlíčky, pokud se pohybují pouze po zemi, se může zorné pole omezit třeba papírovým stínítkem.