Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - TechnikTom

Stran: 1 ... 12 13 [14]
196
Vím, že je to hlavně pro spouštění více distribucí, ale doporučoval jsem to pro snadnou možnost klonování celé SD karty,
které jde přes spouštěcí menu.
U TV mám  RPi3  s BerryBoot a nahraným LibreELEC  a Rapsbianem.
Žádná další fleška nebo disk, pouze ta SDkarta.
Nijak jsem to nestudoval, ale pamatuje si to všechny změny v LibreELEC, výsledky vyhledávání , instalované doplňky atd., takže persistence bude OK.
Rapsbian používám jen sporadicky, tak ani nevím jestli jsem tam něco doinstalovával.

197
Řešení jak dostat data z karty vám tu uvedli ostatní.
Já bych jen chtěl upozornit, abyste počítal s tím, že tohle se vám jednou za rok až dva ( v závislosti na kvalitě SD karty a provozovaným programům ) bude stávat pravidelně.
Proto doporučuji po instalaci všeho potřebného sw ( RPI je většinou používáno jednoúčelově ) naklonovat na jinou SD kartu a tu si přilepit páskou k RPi. Data programů pak pravidelně zálohovat.
A až nastane stejná situace, jednoduše vyměníte kartu, obnovíte data a jedete dál.
Takhle provozuji Domoticz a znovu uvedení do provozu zvládne za pár minut i manželka.
Jelikož asi klonování SD karty pomocí dd bude pro vás problém, zkuste mrknout na projekt BerryBoot, který má tuto možnost přímo ve spouštěcím menu.

198
Hardware / Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« kdy: 14. 05. 2019, 19:00:51 »

199
Hardware / Re:Notebook postavený na Raspberry Pi
« kdy: 17. 04. 2019, 17:59:55 »
Ony také různé větší kopirky-multifunkce mají občas připojení přes HDMI a dotykáč přes USB. Tak zkusit jako náhradní díl nebo brzo na vrakovišti. Zkusím kouknout do manuálů.

200
Software / Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« kdy: 27. 03. 2019, 16:18:12 »
To znamená, že pokud budete chtít rozeslat ( publikovat ) zprávu 40 senzorům s garancí doručení, bude to dle testů co jsem viděl trvat mosquitu na Rpi2 přes 4 sekundy.
A samozřejmě, publikovat jich můžete kolik chcete, jen víc než těch 9 za sekundu prostě neprotlačíte.

201
Software / Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« kdy: 27. 03. 2019, 15:06:16 »
U MQTT mi trochu vadí ta přebujelost.
Když si představím, že všechny sensory se mi přihlásí třeba k odběru venkovní teploty nebo synchronizaci času, tak broker musí postupně obeslat všechny pěkně jednoho po druhém.
A při tom by stačil jeden broadcast označený jako venkovní teplota nebo čas.
Kdo to potřebuje, tak si to přijme a uloží
Něco jako u CAN.
A pak pozor u rychlých dějů.
RPi2 dokáže při qos=2 publikovat je 8 až 9 zpráv za sekundu.

202
Já naopak myslím, že všude upozorňují na to, že full HD to přehrát nezvládá, jen dokáže streamovat:

https://www.cnews.cz/raspberry-pi-tv-hat-dvb-t2-tuner

https://www.root.cz/zpravicky/raspberry-pi-tv-hat-umi-prijimat-dvb-t2/

atd.

203
Software / Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« kdy: 26. 03. 2019, 17:26:30 »
Ono je to hodně i o tom, na co člověk narazil jako první a co mu nejvíc sedlo - u toho pak většinou zůstane dokud nenarazí na nějaký vážnější problém.
Já jedu od r. 2016 Domoticz ( psaný v C ) na RPi2 a zatím bez problémů, jen jednou klasicky umřela karta ( při nějaké vichřici, kdy energetici jako obvykle zkoušeli, jestli tu větev spadlou na dráty nepřepálí i na desátý pokus ), tak se naklonovala původní instalační a obnovila databáze ze zálohy a jelo se dál.
Sice má možná pro někoho staromódní vzhled, ale to se dá upravit stejně jako nahradit obrázky původních ikon.
Programovat se to dá na různých úrovních od sestavování pomocí grafických bloků po psaní LUA skriptů.
Důležitá je i podpora pro širokou škálu zařízení.
Zatím jsem vystačil bez MQTT brokeru - je to další sw navíc.
Ale u některého HW se bez něj asi nejde obejít.

204
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 05. 03. 2019, 19:41:28 »
Právě na světla je perfektní ten mnou uváděný Shelly1.
... Vypínač je připojený přímo k němu, takže pro místní zapnutí světel nepotřebujete žádný nadřazený controller. Pokud půjde elektrika, tak vám to bude vždycky fungovat jako normální vypínač....
Jak by to bylo zapojeno? Silové spínání jen přes ten Shelly a pak mechanický vypínač jen jako logický vstup do Shellyho? Kde by bylo naprogramováno aby při sepnutí spínače to udělalo nějakou defaultní akci bez ohledu na dalším kontroléru?

Nebo to bylo myšleno že shelly bude paralelně s mechanickým vypínačem? To by pak ale nešlo přes Shelly zhasnout, když by byl zapnutý ten vypínač...

Ano - mech. vypínač jen jako log vstup - Shelly nebo Sonoff Basic stále napájené.

Přes webové rozhraní si nastavíte kam co je připojeno - relé, spínač, sensory teploty atd.
Ty hodnoty jsou pak, pokud chcete, odesílány přímo do controlleru bez jakéhokoli dalšího kódu automaticky v nastaveném intervalu.
A navíc tam může běžet uživatelský program, který vykonává akce dle potřeby a reaguje na požadavky "eventy" přišlé po síti. Z controlleru nebo jiného ESP nebo mobilu atd.

Pro vypínač, který při každém stisku místního tlačítka nebo po příchodu požadavku:

http://192.168.1.101/control?cmd=event,lamp_change

změní stav relé a tedy stav světla by kód vypadal takto:

Kód: [Vybrat]
on lamp_on do
    gpio,12,1   // sepnuti rele
    gpio,13,0  // rozsviceni LED
endon

on lamp_off do
    gpio,12,0
    gpio,13,1
endon

on lamp_change do
  if [rele#Switch]=1        // jestliže je rele v sepnutem stavu
    event,lamp_off           // tak ho vypni
    SendToHTTP 192.168.1.253,8080,/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=19&switchcmd=Off        // pošli aktuální stav do Domoticz
  else
    event,lamp_on
    SendToHTTP 192.168.1.253,8080,/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=19&switchcmd=On
  endif
endon

on SW01#Switch do          // jestliže bylo stisknuto tlačítko
  event,lamp_change        // změň stav rele
endon

Webové rozhraní v tom ESP pro nastavování a sledování vstupů a čidel pak vypadá nějak takto:
( nějaká ukázka z webu, nevím jak vložit můj lokální obrázek, takže neodpovídá výše uvedenému kódu )205
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 04. 03. 2019, 20:36:10 »
Shodou okolností jsem si právě hrál s CAN bus a přijde mi, že by se pro DIY HA dala skvěle použít. Transceivery jsou levné a MAC má kdejakej mikrokontroler přímo v sobě (STM32, ESP32). Po webu jsem ale našel celkem málo lidí, kteří by to používali. Nevím proč a zajímalo by mě to.

Jediná zásadní nevýhoda, o které zatím vím, je, že bych na to nenapojil žádný zařízení třetí strany. S Modbus je aspoň jakžtakž šance něco hotovýho koupit. Na druhou stranu, udělat (ne-obecný) převodník CAN - Modbus je celkem triviální.

Další nevýhoda multimasteru obecně je, že jedno zblázněný zařízení může zbortit celou sběrnici/větev, ale to mi nepřijde jako zas tak strašlivá nevýhoa - v porovnání s kilometrama ušetřených drátů, portů a místa... Celkem se mi ta myšlenka zamlouvá a zajímal by mě názor někoho, kdo se v tom pohybuje víc.

Ano CAN je super protože nemusíte řešit přístup na sběrnici - to udělá CAN controller, buď jako součást procesoru nebo za pár korun jako samostatný modul.
Míň super pak je těch pouhých 8 byte dat co do CAN zprávy vměstnáte. I když jsem se snažil využít část 29 bitového ID pro další data, tak je to pořád málo.
Takže musíte rozdělit zprávu do víc paketů a tady zas nastává problém, že díky prioritě zpráv vám může přijít 1. paket od čidla 9, pak 4 pakety od čidla 6, pak 1 paket od čidla 1, pak další pakety od čidla 9, zbylé pakety od čidla 1 atd.
Takže to zpětné sestavování zpráv není až tak triviální.
A dokumentace CAN řadičů u procesorů jimi vybavených je taky docela tristní viz STM32 nebo ESP32.
Většinou základní příklad, ale bez maskování a filtrace zpráv.
Zahlcení komunikace bych se nebál, ony ty budiče sběrnice pro CAN jsou dělané tak, že pokud by procesor zablokoval sběrnici trvale vysílaným dominantním stavem, tak ho budič odpojí a připojí zas až když se umoudří.
V každém případě jsou ale minimálně budiče sběrnice pro CAN ideální volba pro drátovou sběrnici, protože vždy mají definovaný stav na celé sběrnici a nepotřebujete signál pro řízení směru jako u RS485.

206
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 04. 03. 2019, 15:42:43 »
No ja prave nechci zadnou zavislost na wifi a siti obecne, chci vsechno natahat dratama s minimalnima zavislostma. PLC si samozrejme naprogramuju sam, vetsina umoznuje programovani pomoci funkcnich bloku (FBD), coz zvladne kazdej. Ano, samozrejme to PLC muze umrit a pak se nebude svitit/topit dokud ho nenahradim, to je akceptovatelne riziko resitelne napr. zaloznim kusem ve skrini. Jen pro info, cenova hladina je kolem 6k i s DPH, takze pulka ceny ridici jednotky Loxone. Svoje moduly nebo nejaky cinsky kramy z Alibaby tak mozna na hrani nebo nejaky cidla, urcite ne na spinani vetsich proudu, nehodlam kvuli tomu vyhoret.
Měl jsem to podobně, ale nechtěl jsem tahat všechno do rozvaděče k nějakému řídícímu PLC.
Chtěl jsem samostatné jednotky na drátové sběrnici, které by komunikovaly navzájem bez potřeby nějakého centrálního bodu. Jenže najít nějaký rozumný multimaster protokol pro drátovou sběrnici je skoro nemožné.
Tak jsem zatím skončil u wifi, pro starší instalace je to stejně jediná rozumná možnost.
Při poruše wifi rozchodíte za pár minut záložním routerem.
Navíc sw, který používám umí při výpadku hlavní wifi ( dejme tomu určené jen pro senzory ) automaticky přejít na záložní ( třeba určenou pro připojení domácích počítačů a mobilů k síti ). Takže se to ani nemusí řešit ihned.
Ono znovu zapojit ta kvanta vodičů k náhradnímu PLC nějaký čas zabere a manželka asi sama nezvládne.

207
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 04. 03. 2019, 15:24:36 »
Podarilo se ti nejak ty ABB signaly vysilat/zachytavat z jineho zarizeni? Chtel jsem si to ovladat pres nejaky cinsky 868 transmitter za par dolaru, ale nesehnal jsem k tomu zadny schopny ovladac. Pres SDR dokazu cist data z meteostanic v pulce mesta, ale s tim ABB si nejak nemuzu poradit.

Zkuste RFLink, něco od ABB by měl umět:

U verze R46 mají uvedeno:
ABB lightswitch type 3299a-11900 (a.k.a. TX Tango) (Receive only!)

http://www.rflink.nl/blog2/

208
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 04. 03. 2019, 15:21:41 »
Chtělo by to nějak líp integrovat, ale na druhou stranu se pořád zdráhám to mít implementované opravdu ve stavu, kdy cvaknu vypínačem a data jdou do kontroléru a od tamam teprve ke světlu. Prostě nějak zatím nemám úplně důvěru k tomu, aby takové důležité věci jako spínání světla závisely na jedné věci, která když se podělá, tak najednou si v bytě "ani nespláchnu"
Nad tímhle by se měli všichni zamyslet - když vám totiž vypne třeba jistič v normálním domě, tak zbytek normálně běží...ale když vám vypne jistič kde je připojený nějaký ten kontroler, tak je zbytek nepoužitelný. Nebo prostě jen odejde ten kontroler kvůli čemukoliv...

Právě na světla je perfektní ten mnou uváděný Shelly1.
Pokud máte modernější elektroinstalaci, tak do krabičky vypínače máte přivedenou fázi i nulák a přívod od světla, takže napětí pro něj máte k dispozici nezávisle na poloze vypínače. Vypínač je připojený přímo k němu, takže pro místní zapnutí světel nepotřebujete žádný nadřazený controller. Pokud půjde elektrika, tak vám to bude vždycky fungovat jako normální vypínač.
Plus získáte možnost zapnout to na dálku nebo si naprogramova akce pro dvojklik, delší podržení atd. Třeba časově omezenou dobu svitu, reakci na PIR čidlo aj.
To vše samozřejmě jen když půjde wifi, ale základní funkce bude vždy fungovat i bez wifi.

209
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 03. 03. 2019, 19:57:15 »
Já když stavěl dům, tak jsem už dopředu tak nějak věděl, která světla budu určitě chtít ovládat jinak než jen vypínačem, a ta šla v rozvaděči přes impulzní relé. Zbytek klasická elektroinstalace, ale všude hluboké instalační krabice, aby se tam vešlo i něco jiného než jen klasický vypínač.
Třeba tohle:
https://shelly.cloud/shelly1-open-source/
Nebo pro rolety tohle:
https://shelly.cloud/shelly-25-wifi-smart-relay-roller-shutter-home-automation/

Samozřejmě s přeharným firmware, aby se nemuselo komunikovat přes nějaký cloud.

pro podlahové el. topení jsem třeba věděl, že budu regulátor bastlit, tak abych se vešel, je tam dvoukrabička.

Původně jsem taky chtěl, aby regulátor zobrazoval kdoví co a umožňoval spoustu funkcí.
Pak jsem z časových důvodů musel regulaci topení řešit poměrně rychle ( jeden víkend ) a v průběhu provozu jednoho topného období  jsem zjistil, že ovládat regulátor v jednotlivých místnostech vůbec nepotřebuji. Změny parametrů nejsou tak časté a když je mohu udělat z křesla v obýváku, není důvod chodit k regulátoru.
Displej uvažuji přidat jen k regulátoru někde na frekventovaném místě a paradoxně jen proto, aby ukazoval venkovní teplotu, kterou vezmu na vědomí třeba cestou do koupelny.
Sw vlastního regulátoru pak má na starosti opravdu jen regulaci teploty, nějaké časové plány pak má na starosti centrální controller, v mém případě Domoticz.
Regulátory jsou připojené přes wifi, ale na naposled nastavené teploty regulují i bez funkčí wifi.
Pokud vypadne jen Domoticz, tak je možné jednotlivé regulátory s menším komfortem nastavit pouze přes wifi.
A záloha wifi pak znamená jen nakonfigurovaný starý wifirouter ve skříni - zvládne rozchodit i manželka.
Záloha controlleru pak klonovaná sd karta pro Rapsberry.
Náklady na jeden regulátor včetně teplotních čidel cca 200,-Kč.
Stejným způsobem pak uděláte ovládané zásuvky a spoustu ostatních věcí.
A hlavně to vždycky vrátí lepší elektrikář do původního "neinteligentního" stavu.

A vždycky bych se držel nějakého rozšířenějšího řešení s podporou komunity.
Ono se totiž může snadno stát, že se jednoho dne nevrátíte domů, protože se potkáte na silnici s nějakým debilem nebo po diagnóze závažné nemoci budete řešit, jak ten dům a vaši blízcí budou fungovat bez vás.
A celá ta centralizovaná technologie ala Loxone nebo PLC taky zabírá nezanedbatelně dost místa.
Koukněte třeba na forum :
https://www.vodnici.net/community/vse-o-stavbe-domu/elektro-rozvadec/paged/16/
 co za monstra rozvaděče pro Loxone tam chlapci mají.

Stran: 1 ... 12 13 [14]