Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - prechodovy_jev

Stran: [1]
1
Obal si ten canvas divem s overflow: hidden a resizuj canvas podle něj.
Díky, to funguje perfektně - to by mě samotného nikdy nenapadlo.

2
Vývoj / React - změna velikosti canvasu podle velikosti okna
« kdy: 06. 12. 2022, 20:32:38 »
Ahoj,

skoro se stydím dát takovou otázku sem, ale Stackoverflow ani Reddit nepomohly.
V Reactu vytvářím webovou aplikaci, která by měla mít následující layout:
  • Top bar s ovládacími prvky - výška daná velikostí obsahu
  • Side bar s ovládacími prvky - šířka daná velikostí obsahu
  • Canvas - zabírá zbytek volného místa na stránce, vykreslují se na něj nějaká data
Aplikace by měla vždy přesně vyplnit výšku i šířku okna prohlížeče - to jde snadno udělat pomocí dvou flex boxů, problém ale nastáva u canvasu, u kterého je nutné nastavit explicitně šířku a výšku, jinak je obsah úplně rozmazaný. Co jsem se dočetl, je to normální a rozlišení se opravdu musí vždy nastavit.
Rozlišení nastavuji takto (proměnná canvas je reference na canvas prvek):
Kód: [Vybrat]
canvas.width = canvas.offsetWidth;
canvas.height = canvas.offsetHeight;
To dělám pří prvním vykreslení pomocí effect hooku pokaždé když se změní velikost okna pomocí event listeneru.

Když to ale udělám, canvas se přestane přizpůsobovat velikosti okna prohlížeče, přesněji na zvětšení výšky okna reaguje správně, na zvětšení šířky tak napůl a při zmenšení okna se neděje vůbec nic.

Netušíte někdo, jak z toho ven? Na https://codesandbox.io/s/toggle-example-forked-vpu6ke?file=/canvas.js jsem dal jednoduchý příklad - jen pro ilustraci, co nefunguje.

3
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 30. 11. 2022, 12:26:50 »
To je zase tema, tazatel kluk z CVUT tady polozi uplne normalni dotaz, a dostane tohle. S Root.cz vidim ze to jde z kopce, zmizeli odtud lidi co to nejak drzeli. Spousta prispevku, a nikdo mu neni schopny nic ze zkusenosti rict, a nekteri to jeste vytykaji, co jako chce slysel.
Ale houby, už čtvrtá odpověď od jehovisty mu naprosto přesně odpověděla co má udělat - projíždět inzeráty a chodit na pohovory. Takhle se totiž shání práce.
Pan študák kontroval, že to by ho fakt nenapadlo.

Ne, nenapadlo. Tim mam namysli nasledujici cast jehovovi odpovedi (ne to, ze uchazec o praci by mel chodit na pohovory):

Treba nekde fakt shani juniora co vidi do mikrokontroleru i webu, ale usoudili, ze to je bez sance a radsi to vypsali zvlast do dvou pozic. Zkusil bych hledat misto weboveho vyvojare ve firme co dela hardware. Ja v tomhle nedelam, ale znam lidi co delaji treba zdravotni pristroje, nebo chytre domy a maji tam jak "webare"(JS frontend), tak embeddare.

4
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 16:17:20 »
Tak víš co děláš, a jestli tě to uspokojuje a finančně vyhovuje tak proč se učit něco jiného. Zdokonaluj se v tom co již děláš!
Mám pocit, že "web" chce dělat skoro každý.
Ale co to asi je, Chceš dělat skutečně weby jako html/css/js/php, a nebo chceš dělat mobilní aplikace k aplikacím na webu založené na Kotlinu/Xamarin a nebo webové klienty na Javě pro bankovní aplikace apod.

To je široký záběr a volba je spíš než "kolik za to", tak "kam se chci sunout".

Kariéra je dlouhodobý maratón, což málokdo na začátku vidí, že když začne ve 20ti a skončí v 70ti, tak je to 50 let, ok, možná 40 let, a z takhle dlouhého pohledu se na to chce dívat.

Osobně pro mě způsob, jakým si vybírám kariéru je právě prioritně to, jak chci žít. Pro mě největší priorita je IČO/freelance a remote, u toho se to u mě točí, proto mi přijde obecně nejzajímavější web a marketing, ale aktuálně takhle dělám DevOps, ale je těžší to sehnat.

Sám mám průmku na mikrokontroléry, pro mě nezajímavý obor. Vysokou bych asi zvládl, ale v rámci mých hodnot je pro mě bezcenná.

Je to o preferencích, je spousta lidí, kteří se těší, že se usadí, pořídí si 3+kk na čerňáku, zbouchnou nějakou ženskou a na lítačku si vezmou auto a o víkendech budou jezdit za rodinou na moravu, a jednou za rok do egypta.

A pak jsou lidi, co třeba mají představu o životě takovou, že budou žít na filipínách nebo bali, ve vile s bazénem a jíst mango a balit v místním klubu holky a jezdit na potápění.

Všechno má něco, život na bali a filipínách bych si neidalizoval - kvalita internetového připojení, atd. atd., odpadky v přírodě, všeobecná nespolehlivost, na druhou stranu je třeba normální mít vlastní slušku, jinak hezká příroda, člověk má na to aby si pronajal vilu s bazénem (i když kvalita ubytování od fotek dost pokulhává, ale dělají se z toho hezký instagram).

Primárně je to o tom si srovnat hodnoty. Přesně jak bych to zpětně nedělal je to, že bych si nevybíral jednodušší cestu nebo co padne, to je blbost, protože třeba právě freelance může být z počátku těžší, ale dlouhodobě mi přijde strategicky výhodnější.

Hodně lidí preferuje nalajnovanou cestu životem, vysoká, děcko, byt/barák, důchod. Řekl bych že většina. Osobně ze své zkušenosti vím, že pokud to člověku nevyhovuje, tak se bude jen trápit, pokud tou cestou, třeba i většinovou půjde.

Já osobně jdu radši svojí cestou, a v životě mě stálo spoustu let pochopit to, že mi nikdy nebude vyhovovat průměr.

Jednocipy a Cecko me uspokojuji co jsem zacal programovat :). K webu jsem se ted dostal protoze jsem zkratka potreboval webove UI a taky me to bavilo - asi jsem zjistil, ze uspokojeni mi prinasi prace na necem smysluplnem/zajimavem a ne v cem programuji.

K myslence na zmenu zamereni me privedlo projizdeni pracovnich portalu - pro web je vice nabidek prace, vetsi platy a hlavne moznosti alternativy k 9-5 jako ICO, kontraktovani, remote. Zacinam si uvedomovat ze hlavne ty alternativy k sezeni v kancelari a pevnemu pracovnimu rezimu pro me budou dulezite. Co jsem videl tak klasicky vyvoj embedded/HW takove moznosti nenabizi.


5
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 15:31:15 »
Co jsi v reálu již dokázal?

Sice jsi napsal mnoho textu, ale už jsi něco v reálu naprogramoval a prodal, a nebo jsi byl někde zaměstnaný, a nebo jsi s někým spolupracoval? Pakliže ne, tak jsi stále "nevyučený" a titul ti je víceméně k ničemu, tím neříkám že nemá svoji "hodnotu", ale tu získá až tvými zkušenostmi a praktickými dovednostmi.

Dva  roky delam na polovicni uvazek embedded vyvoj/testovani. Chapu ze to je mozne v tom mnozstvi textu prehlednout.

6
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 15:13:25 »
Tak pokud tvým snem je dělat web, tak se můžeš rovnou vykašlat na vejšku.

A co je tvym snem, co delas ty? Budu rad za inspiraci, myslim to 100% vazne.

7
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 14:22:17 »
Tohle vídám docela často, akorát ne pro juniory. Chce to poměrně velké zkušenosti napříč technologiemi - od low level po UI (nejen web).

Tim ne-webovym UI myslis Qt? Takovych nabidek jsem par videl, bohuzel me Qt ale nijak nenadchlo, proslo mi tezkopadne (na vyvoj, ne na vykon!). Obecne mi prijde ze budoucnost UI vseho mozneho hardwaru bude we webovych rozhrani (nemluvim o safety critical). Vzdyt i budiky pro posadku Dragonu od SpaceX bezi na Chromiu - ale to byli vlastne jen pasazeri.

8
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 14:06:18 »
Proste posilej zivotopisy na oba druhy pozic a chod na pohovory. Az tam se dozvis, o cem by ta prace mohla byt a neco te zaujme. Treba nekde fakt shani juniora co vidi do mikrokontroleru i webu, ale usoudili, ze to je bez sance a radsi to vypsali zvlast do dvou pozic. Zkusil bych hledat misto weboveho vyvojare ve firme co dela hardware. Ja v tomhle nedelam, ale znam lidi co delaji treba zdravotni pristroje, nebo chytre domy a maji tam jak "webare"(JS frontend), tak embeddare.

Diky, to zni jako dobra strategie - ze me neco takoveho nenapadlo...

ja nevim ja bych to nedelal.

Muzu se zeptat proc? V oblasti embedded/HW jsem uz pracoval takze jsem poznal i negativa, co se tyce webu mam asi porad ruzove bryle.

9
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 13:57:50 »
Co od nas chces slyset? Jak my mame vedet co tebe bavi? Penize nejsou vsechno.
Argumentovat PHP 2006 vs React 2022 je fakt divny (moc teda nechapu ten casovej rozsah, jestli jsi jako v php bastlil na zakladce a ted resis veci pri ing studiu...). A rozhodne ti podepisu, ze v C budou uplne jiny lidi nez ve frontendu.

Co chci slyset? Otazka byla, jestli bych si po statnicich dokazal najit praci v oblasti webu.

Co je divneho na porovnani Javascript + jQuery v roce 2006 vs TypeScript + React v roce 2022? Jako ze vyvoj se od te doby nezmenil?

Casovy rozsah se ti pokusim vysvetlit: Na stredni jsem zkousel PHP a nenadchlo me to. Vetsinu VS jsem se potom venoval jednocipum, az u diplomky jsem potreboval vytvorit webove UI. Vyzkousel jsem TypeScript a React a oproti negativni zkusenosti ze stredni me to bavilo.

10
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 13:15:38 »
Jeste jedna vec - moje prace snu by byla kombinace psani firmwaru i weboveho UI. Neco jako totalni fullstack - bohuzel jsem nikde nevidel, ze by nekoho takoveho hledali.

11
Studium a uplatnění / Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 12:49:24 »
Ahoj,

pristi rok me cekaji statnice na CVUT. Cele studium me to tahlo k mikrokontrolerum, takze vsechny projekty, bakalarka i prace pri studiu se tocili kolem embedded programovani. Od zari pracuji na diplomce, zhruba pulka prace je tvorba firmware pro merici zarizeni a pulka programovani weboveho rozhrani pro ovladani a vizualizaci dat. Moje predchozi zkusenosti s webarinou byli na urovni roku 2006 - PHP, MySQL, ciste HTML/JS/CSS + jQuery - moje vzpominky na tento stack nejsou zrovna pozitivni. Pro diplomku jsem se ale kvuli docela komplexnimu UI rozhodl naucit soucasne frontendove technologie. Vybral jsem si React, TypeScript a Tailwind. Po par tydnech, az jsem se zacal szivat s novym stackem to zacalo byt jine kafe oproti predchozim pokusum. Zacalo me to opravdu bavit, minimalne stejne jako programovani jednocipu v Cecku. Tomu bych jeste pred pul rokem neuveril...

Zacal jsem opatrne premyslet, ze bych pivotoval od firmwaru smerem k webu. Pri projizdeni pracovnich portalu si vsimam, ze webarina ma asi spoustu vyhod. Radove vice pracovnich nabidek, obecne vyssi platy, moznost WFH, remote, prace na ICO - vsechno veci, ktere se s blizicim se datem nastupu na full time zdaji stale dulezitejsi.

Ted snad konecne k otazce. Jako Ceckar bych po skole nemel problem se uchytit, mam nejake projekty, part-time praxi, zkratka alespon par veci do zivotopisu. Navic v tomto oboru hodne firem slysi na tri pismena pred jmenem z CVUT. S webarinou ale nemam zadne pracovni zkusenosti, na pohovoru bych mohl ukazat jen diplomku, navic na tituly se tam (opravnene) moc nehraje. Myslite, ze na me nekde budou bez zkusenosti zvedavi? Mam v planu do statnic jeste zbastlit neco i s Node.js, databazi, REST API a mozna s necim dalsim, vic toho ale nestihnu - mam plne ruce prace s diplomkou a jeste musim dohanet Erasmus.

Moc diky za vase nazory.

Stran: [1]