Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - TechnikTom

Stran: [1] 2 3 ... 20
1
Jsou lidi, co mají dům o více patrech, mají malé děti, co zapomínají zhasínat a fakt jeden termostat v obýváku dobře neovládá teplotu o 2 patra níže. Ale je to jako házet perly ... na stěnu. Nejste cílovka, tak nechápu vaši přítomnost tady, krom toho, že chcete prudit.
Mně teda přijde trochu legrační vaše představa, že kdo má malé děti a bydlí v domě (a má termostat v obýváku), určitě je cílovka. No, není. Reálně je cílovka málokdo, pro velkou část lidí je to hlavně a především koníček. Jen to často nechtějí přiznat ani sami sobě, natož partnerce. A není to špatně, že je. Lidé mají různé koníčky. Ostatně mně to téma taky zajímá i když nic podobného doma už nechci (mimochodem s pěti malými dětmi co zapomínají zhasínát a termostatem v obýváku ve velkém domě). Atokonto ale nechápu takovéhle vaše s prominutím výlevy.

Tak zatím to bude vždycky o koníčku.
Ale lze to udělat i rozumně, aby s tím ostatní vůbec nepřišli do styku a nějaká ta automatizace tam byla.

A gratuluji k přestěhování do většího domu.
Ještě nedávno jste tu totiž psal:
"Na druhou stranu, my máme půlmetrové kamenné stěny, a i když dům je mrňavý..."
Děti také přibyly? :o)

2
Hardware / Re:Bluetooth vysílač pro Raspberry Pi
« kdy: 28. 01. 2026, 20:55:27 »
Podle mne má v tom RPi zdroj hudby ( třeba disk se soubory ) a přes síť to dostane do tabletu a z něj na reproduktor.
Teď by chtěl rovnou na to RPi napojit přes bluetooth přímo reproduktor.
A má problém s dosahem.

3
Hardware / Re:Bluethot vysilač pro raspberry
« kdy: 26. 01. 2026, 12:15:54 »
A vy tam potřebujte ten Bluetooth 2x?

Protože RPi5 už ho v sobě má.
Já přes KODI na RPi3 ho občas pro výstup používám.

4
Já bych to s těmi relátky neviděl tak černě.
Výrobce té zásuvky jistě neuvede víc ampér, než je uvedeno v tech. specifikaci toho relé.
A výrobce relé opět nedá do specifikací nějaký nesmysl.
Řídím podlahové topení pomocí staříčkých Sonoff Basic v instalačních dvojkrabicích ve zdi, které spínají oproti jiným obvyklým použitím kvůli regulaci myslím dost často a zatím všechna drží už 7 let. Jen tak ze zájmu načítám i celkový počet sepnutí a některá už mají i přes 20tisíc.
Pravdou je, že nejvýkonnější okruh bere jen 6A a ten má zatím jen něco přes 17 tisíc sepnutí.
Ono i relé na 60A je kupodivu docela prcek co se vejde i s wifi modulem do přístroje velikosti jednopólového jističe.

5
Tak už jenom koupit tu správnou verzi aby tam byl vhodný procesor aneb riziko přeprogramovávání a lépe se tomu vyhnout, když je i jiné řešení.
"Warning
The latest LSC smart plug 2578685 devices use the Tuya BK7231N module, which is not compatible with ESPHome!"

6
Taky doporučuji Shelly.
Solidně udělané, s tepelnou pojistkou, firma v EU.
Nevýhodou vyšší cena.
Výhodou právě to skriptování - už neřeším nehrávání nějakého alternativního firmware.
Naskriptujete co chcete - ta malá zásuvka si třeba dokáže postahovat spotové ceny na další den a spínat pak spotřebič podle toho.
Pokud by to tedy nějaký blázen chtěl řešit přímo v ní.
Použití jejich cloudu lze operativně zapínat a vypínat na webovém rozhraní.
Pomocí skriptů si můžete údaje sami odesílat na centrální controller nebo naopak přímo na jiné shelly.
Aspoň já tohle preferuji - zařízení komunikují mezi sebou a na centrálu jen reportují aktuální stav plus odtud mohou být rovněž ovládané jako další kanál.
Výhodou je, že vše běží, i když ten centrální prvek vypadne.
Pokud preferujete periodické dotazování svých zařízení na stav, tak Shelly vám odpoví JSON formátem, kde máte všechno.
Na tomto principu funguje i integrace do toho HA a jiných systémů.
Docela slušná dokumentace.

7
Hardware / Re:Levný androidí tablet s Linuxem
« kdy: 28. 12. 2025, 20:54:14 »
Jestli jde hlavne o vysledek (a ne o cestu a uceni se :) ) tak bych se mozna vykaslal na to predelavani na Linux a rovnou ten Android tablet nastavil do kiosk modu, viz napr. https://www.fully-kiosk.com (jsou i dalsi reseni).

Obejdes tim tunu problemu s ovladaci HW, ktere jsou soucasti toho androidu, ale v linuxu nejsou.

Přesně.
A dostane funkcionalitu, kterou by horko těžko musel v tom Linuxovém programovat.
Ono se třeba hodí, když to reaguje jednoduše na přiblížení a tak...

8
Hardware / Re:Doporučte tankovou inkoustovou tiskárnu
« kdy: 16. 12. 2025, 15:25:46 »
....
Ty asi neumis moc cesky ze? Pisu jasne, ve specifikacich to vubec k dohledani neni. A to plati zcela vseobecne pro uplne vsechny dodavatele tiskaren.

A canon, lol ... myslis ze 2021 neexistovala smb2/3? Presne z toho roku mam tiskanu od nich, ktera umi jen smb1. Takze laskave nepis takovy blaboly.

A specielne tuhle znacku doporucuju vsem rozmlatit palici hned, jak vam ho nekdo nabidne. Horsi smejd se vazne sehnat neda. specielne prave kolem scanovani ... to musite pekne vygooglit tajne konfiguracni stranky (ktere nezna ani oficielni support) a na nich cosi konfigurovat ...lol.

Pricemz muzem pokracovat tim, ze to neumi dhcp, neumi to https ... neumi to ldap ... (ano, to vsechno se tvari ze umi, ale nefunguje to).

Co myslis, mam se podelit? .... http://x.y.z/sendsupport_top.html tohle je link na tu tajnou stranku, neda se na to nijak dostat ze standardniho webu ty tiskarny, uzasny ne? Tam se nastavuje kam ty scany posilat/ukladat ...
Já možná neumím česky, ale ty zase neumíš najít základní technické údaje.
Co třeba tady?
https://www.canon.cz/business/products/office-printers/multifunction/black-and-white/i-sensys-mf460-series/specifications/i-sensys-mf463dw-specifications.html
Já tam vidím všechno o čem jsi mluvil, že nejde najít:
Tisk:
TCP/IP (LPD/Port9100/IPP/IPPS/WSD)
Skenování:
Skenování řízené ze zařízení: soubor: FTP (TCP/IP), SMB3.0 (TCP/IP)
E-mail/I-Fax: SMTP (odesílání), POP3 (příjem)
Skenování řízení z počítače: TCP/IP
Správa:
SNMPv1, SNMPv3 (IPv4, IPv6)
Zabezpečení:
TLS1.3, IPSec, Filtrování adres IP, IEEE802.1X, SNMPv3, SSL (HTTPS, IPPS)
Zabezpečení (bezdrátové připojení):
Režim infrastruktury:
WEP (64bitové/128bitové), WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK
(TKIP/AES), WPA-EAP (AES), WPA2-EAP (AES)
Režim přístupového bodu:

Věřím, že i na tu tvoji tiskárnu bych našel tu verzi FW pro vyšší verzi SMB - hoď sem typ

A kam se mají ukládat skeny se normálně nastavuje v adresáři toho stroje - buď přímo na něm nebo přes webové rozhraní.
Žádná "tajná" stránka není třeba...

9
Hardware / Re:Doporučte tankovou inkoustovou tiskárnu
« kdy: 16. 12. 2025, 14:00:05 »
Na práci: HP M430f je voser-free. Neupínejte se na inkoust a na barvičky.
Duplexní tisk i duplexní skenovací podavač.
Konfigurace přes barevný grafický displej nebo přes HTTP GUI = bez tlusté aplikace.
Sken do e-mailu nebo na síťový disk (samba / windows share) = bez tlusté aplikace.

Zřejmě i TWAIN driver by se našel, pokud náhodou to nefunguje i pod Windows automagicky před Bonjour/uPnP - ale sken do síťové složky je pro užovky mnohem snazší, než startovat nějaký bitmapový udělátor se schopností hovořit s (otevřeným) TWAIN driverem.

Teoreticky by měl být v základu plnohodnotný toner.

Jinak tu lidi posledních pár let dost chválí Brother nebo tankový Epson.
Základní pravidlo: nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.
Zabudol som napisat, ze polovicna cena z HP M430f by mohla byt OK  ;D
Ja osobne mam doma Samsung Xpress M2070 (samsung uz asi tlaciarne nerobi).
S tou cenou porovnáváte neporovnatelné - 2x vyšší rychlost, oboustranný tisk i skenování, skenování do mailu nebo složek na síti...
A Samsung tiskárny nadále vyrábí, jen se nyní jmenují Hewlett Packard (HP)...

10
Hardware / Re:Doporučte tankovou inkoustovou tiskárnu
« kdy: 16. 12. 2025, 13:45:48 »
...HP M430f...
Sken do e-mailu nebo na síťový disk (samba / windows share) = bez tlusté aplikace.
...
Mno ... tady bych s tim oslavovanim ponekud brzdil. Naprosto typicky narazis na to, ze scan na sitovy disk === SMB1 a scan do mailu = ssl3, v lepsim pripade tls 1.0. A pokud chces vedet jestli to nahodou umi neco jinyho, tak tim se soudruzi nijak nechlubej = v tech spec nic nenajdes.

U nových na problém s SMB1 už dlouho nenarazíš a slušný výrobce vydal nový fw i pro staré stroje vyrobené v době kdy novější verze protokolu ještě neexistovala.
Daleko víc to do toho budou házet vidle různé Avasty, AVGéčka a další antiviry, které se čas od času rozhodnou, že rozhodně nikoho zvenčí nepustí ukládat do sdílené složky. Případně tu možnost sdílení po aktualizaci zaříznou samotné Windows.
Specifikaci co vše to umí většinou najdeš v tech, specifikaci stroje a v produktovém letáku.
Ale možná jsem jen rozmazlený od Canonu  :o)

11
Software / Re:Připojení zašifrovaného oddílu v Grubu
« kdy: 10. 12. 2025, 23:15:40 »
Nevím jestli pomůžu, ale podobně se mi to začalo chovat na jednom PC s Lubuntu po té, co jsem jen zkoušel Grub Customizer.
Ani jsem myslím nic neměnil a neukládal.
Od té doby mi to nastartuje jen když při bootu zvolím Advanced options a tam vyberu kernel, nebo co to je, s číslem max 113.
U všech novějších to skončí přesně stejnou hláškou.
Beru to jako další level zabezpečení  :o)

12
Hardware / Re:Zásuvka TP-Link Tapo 110 bez cloudu
« kdy: 18. 11. 2025, 22:05:38 »
Přišel jsem na to, že pokud chci zařízení, které si mohu co nejvíce přizpůsobit a nechci moc bastlit = přehrávat firmware atp., tak Shelly je pro toto nejlepší.
Lze rozchodit zcela bez připojení na ten jejich cloud, ale pokud no máte připojené, tak přímo na hlavním panelu webového rozhraní lze cloud jednoduše vypnout.
Asi většina těchto krabiček funguje tak, že ovládat to můžete nějakým http voláním - zapnout, vypnout, změnit stav - na to žádný cloud není potřeba.
Hodnoty se vyčítají pomocí nějakých pluginů, které krabičku zase pomocí http zavolají a ona na ně vyplivne většinou JSON data o spotřebě, napětí, proudu atp.
Zde přichází výhoda Shelly, které tato data dokáže pomocí scriptu odesílat samo a ve formátu dle libosti programátora a tam kam potřebuje.
Pokud vám nestačí to zobrazení na samotném webovém rozhraní zásuvky, případně se toho po domě rozroste víc, budete řešit jak to integrovat dohromady.
Pravděpodobně skončíte u Home Assistanta, což je dle mne takový Pythoní moloch, co po očku sleduji, tak buď v kontejneru nebo samostatný operační systém, přičemž každá z obou možností přináší nutné kompromisy.
Já osobně jsem zvolil v nějakém céčku psaný Domoticz, který si dokážu přizpůsobit svým požadavkům a je poměrně systémově nenáročný..
Aktuálně monitoruji nějakých 178 hodnot a na Rpi2 mám celkově využitých 8%CPU a 10% paměti.
Instaluje se jako normální program na jakýkoli počítač s Linuxem nebo Windows.
Přikládám obrázek, jak vypadají ty scripty - je to nějaká verze javascriptu- Espruino. Já v to nikdy neprogramoval, vždycky tak nějak slepím co potřebuji.
Ale i bez těch scriptů se dá spousta věcí vyřešit pomocí tzv. "Actions" - viz druhá ukázka.

13
Hardware / Re:Tiskárna chce potvrdit každý úkon
« kdy: 24. 10. 2025, 21:58:10 »
Je mozne ze zo suplikom manipulovali, ked im zožulo papier a rozsirili ho, ale kontroloval som to a bolo to nastavene na A4 ... ale bolo to narychlo, takze som tiez nemusel spravne pozriet (mozno robi problem aj 1 mm).

Tahle tiskárna žádné automatické rozpoznávání velikosti vloženého papíru nemá.
Velikost a typ papíru se nastavuje přes menu.

14
Hardware / Re:Tiskárna chce potvrdit každý úkon
« kdy: 24. 10. 2025, 21:45:04 »
Takhle se to většinou chová, pokud je v tiskovém ovladači nastaven jiný zásobník nebo jiný typ papíru či rozměr, než jak je nastaveno na tiskárně.
Tiskárna pak přijme tiskovou úlohu a upozorní, že něco nesouhlasí. Uživatel může přesto spustit tisk ručně na papír nebo ze zásobníku, který je k dispozici.
Typicky máte v tiskárně A4, ale z programu pošlete tisk třeba letter.
Tiskárna upozorní na nesoulad, ale můžete ručně pustit tisk na tu A4.
Většinou se toto chování dá odstranit vhodným nastavením parametrů v tiskárně, ale musí se vědět kde a co.

15
No ten senzor musí být vytažený mimo tu zásuvku na kabelu, protože ona sama sebe ohřívá.
Pak to měří dobře.

Stran: [1] 2 3 ... 20