Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - redustin

Stran: [1] 2 3 ... 30
1
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: Dnes v 08:46:25 »
Jenom mi přišlo trochu razantní, děsit dámu hned symetrickým analogovým vedením - to je hlavolam i pro mírně pokročilého bastlíře :-)

Souhlas, nicméně pokud by plánovala něco kupovat, přijde mi užitečné na to upozornit včas. Spoustu lidí si stěžuje na interní zvukovky, jaké mají špatné regulátory, prokročilejší řeší i bitové rozlišení apod., přitom jsem přesvědčený, že ve většině případů slyší ruchy zemní smyčky a zvukovka je v tom zcela nevinně. Kdyby o jevu zemní smyčky věděli, nekoupili by si bývali ke svému nadupanému PC zesilovač/aktivní repráky ve třídě I se zemnicím kolíkem. To je pozvánka k problémům. Mám k domácímu stereokinu starý americký zesík z r. 1987 se dvěma trafy, 2x 100W a hraje s PC skvěle, naprosto tichý i na max. hlasitost. Ale poctivá konstrukce třídy II, dvoukolík. Stejně tak AVR (tedy centrální huby) se pořád dělají ve třídě II, výrobci ví proč (a nechají si to zaplatit). Ale k PC je většina příslušenství ve třídě I, samozřejmě levnější vyrobit.

Jenom mi vrtá hlavou, proč výrobci desek nepřipojí zem zvukovky/USB portu odděleně přes jeden/více GND pinů/kabelů ATX konektoru, aby se to spojilo až v tom proletovaném hnízdě v PSU, kam vede i PE vodič. Ale možná to někteří tak dělají, netuším.

Citace
Pravda je, že USB má i v "interruptovém" přenosovém režimu de facto periodický polling v taktu 1 ms, plus tam budou nějaké buffery (=latence) takže "ten můj USB dongle" v tomhle ohledu není dokonalý, 

Tak dražší profi USB zvukovky používají highspeed bInterval i 125us, což je úplně v pohodě. Samozřejmě USB MIDI dongle pojede na lowspeed, tudíž min. 1ms již na připojení. Na druhou stranu i ta PCI zvukovka má nějakou latenci obsluhy přerušení...

Citace
Co se týče čistoty výstupu a šířky pásma k basům, stojím si za tím že ten konkrétní model generického USB donglu co jsem uvedl, se 24bit DAC/ADC, není vůbec marnej, i ve srovnání se svým hloupějším 16bitovým bráchou (vypadá stejně, jenom nemá v obj.kódu "HQ").

Máš prosím konkrétní link?

Citace
Pokud tam bude na výstupu zes ve třídě D, tak bych moc neřešil, jestli je DAC 16b nebo 24b,

Jenom k těm D - dneska už se to hodně posunulo. Takové TPA335x 100+ W za 40USD včetně bedny má velice slušné parametry, i ty superlevné TPA3116 minikrabičky hrají velice slušně (mám jich doma několik). A moderní Dčka ve zkreslení při výkonu a celkové vychovanosti v zátěži už jasně nad lineáry vedou, viz např. https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/purifi-eval2-eigentakt-mono-amplifier-kit.54938/


Citace
Pokud se týče výstupu do zesu, ještě bych zmínil, že existuje optický digitální propoj TOSLINK resp. S/PDIF. Je to sice spíš záležitost spotřební elektroniky než profi audia, ale zemní smyčku to přeruší. Nemám představu, jestli to třeba nepřidává nějakou latenci.

Latence bych si asi nebál, vysílač bude mít téměř nulovou, přijímač např. DIR9001 uvádí latenci 3 vzorky, tedy nic.

2
Software / Re:Už se vás AI někdy na něco zeptala?
« kdy: Dnes v 08:20:50 »
Já bych očekával že právě naopak se z každé session ve které interaguje s uživatelem si něco uloží do té její centrální databáze což pak může využít v budoucnu.

Možná pro trénink dalšího modelu, ale stávající model se tím neučí.

3
Software / Re:Už se vás AI někdy na něco zeptala?
« kdy: 20. 11. 2024, 17:34:11 »
Pokud jsem pochopil, jak fungují ty konverzační interfacy, tak se z té předchozí diskuse v rámci sešny model nijak neučí, ale používá ji pro kontext k následným odpovědím v rámci dané sešny.

4
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: 20. 11. 2024, 17:25:01 »
Zvukovku jsem chtěla do PCI, v lepším případě do PCI-E. Mix mám malinkej stolní Soundcraft EPM6.
Mix je izolační třídy I, tedy po připojení do line-in PC vytvoří zemní smyčku. Vyzkoušej, uvidíš, zda je to OK. Pokud jo, škoda peněz za cokoliv jiného. Z hlediska latence je na tom interní HDA spíše lepší, než komplikované USB.

Citace
Zasilovač bude koupenej z Temu. Obyčejnej koncák třídy D.

Dnes již všechny ty D čipy mají symetrické vstupy. Bohužel ty levnější krabičky nemívají symetriku vytaženou do vstupního konektoru, protože XLR/jack 6.3 něco stojí. Takže bych rozhodně vzal zesík, který má neukostřený napájecí adaptér izolační třídy II (napájecí kabel jen dvoupólovou vidlici).

Citace
Základní deska je Asus P8B75-V.

Kodek z r. 2008, zkreslení/šum samozřejmě kus pod špičkou, ale rozhodně lepší, než drtivá většina 16bitových USB donglů napájených z 5V USB. Vyzkoušej, uvidíš.

5
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: 20. 11. 2024, 17:23:59 »
Juli by bylo oproti interní zvukovce fajn, že má symetrické vstupy. Ten mixer má sice jen kvazisymetrické výstupy (str. 17 https://www.soundcraft.com/en/product_documents/efxepm-ug-20101130-pdf-3034a911-6eae-4392-87d3-00c80a9b1319 ), ale to pro symetrické vstupy Juli nijak nevadí. Navíc má MIDI, které by mohlo mít menší latenci, než USB midi.

6
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: 20. 11. 2024, 16:59:42 »
A pak mě ještě napadlo, že na windowsech lidi řešej, která zvuková karta má ASIO driver - kvůli co nejkratším latencím při "live" provozu. Podle všeho ASIO není v Linuxu k dispozici / nejspíš není potřeba.

ASIO je 30 let staré dřevní API s řadou omezení, ale až do Win Vista neměly windowsy nativně nic srovnatelného. Od Win Vista mají Wasapi Exclusive, což je velice podobné alsa hw:xx (a dle mého názoru se tím v MS trochu inspirovali)

Citace
Klíčová slova jsou PulseAudio, Jack a PipeWire. Což jsou různé softwarové enginy pro routing zvukových "signálových cest" pod kapotou Linuxu. Odhadem aktuální Ubuntu bude mít PipeWire, což vypadá jako optimální situace.

Jj, pipewire si klade za cíl nahradit jack a pulseaudio jedním řešením s dostatečně nízkou latencí, aby nahradil i jack. Docela se jim to daří.

Citace
Kromě toho, pokud ten počítač nepoběží jako mixážní/efektové zařízení v nějakém live řetězci, ale bude se na něm víceméně komponovat, tak možná o latence až tolik nejde. Anebo možná taky. Když si představím, že na počítači pustím doprovod z nějakého syntíku/trackeru/sekvenceru a chci k tomu nazpívat vokál, který k tomu musí v záznamu časově sednout... kdo se s tím má následně posouvat v editoru :-)

Pokud dáma potřebuje připojit MIDI + Rosegarden, je latence hodně kritická. Hrát na klávesy i s minimálním zpožděním je velice nepříjemné.


Citace
Ohledně zemních smyček... njn, počítač mívá zem připojenou na kolík v zásuvce. A switch-mode napájecí zdroje rušej (některé víc, některé míň). Třeba klávesy připojené k počítači mají jednu zem v USB/MIDI a druhou zem v analogovém audio kabelu, nevím jak v napájení (ze zásuvky 230V). Základ je, mít pracoviště napájeno 230V z jediné zásuvky ve zdi, nejlíp z jednoho psa pod stolem. A dál se uvidí. Neděsil bych tazatelku předem zrovna uzemněním. Se uvidí, až nějak začne.

A třeba pokud by se vyskytl nezbedný/rušivý napájecí zdroj u některé "vnější periferie", dá se nahradit kvalitnějším (osobně doporučuji při problémech s rušením medical-grade napájecí adaptéry).

Většinou nejde o problémy s rušením v síti, ale o obrovské zemní proudy v MB od jednotlivých komponent k 0V terminálu PSU (samozřejmě ukostřeného), které po vytvoření zemní smyčky částečně putují signal-return vodičem nesymetrického analogového propoje (třeba až za USB zvukovkou) a jimi vygenerované napětí na vodiči se přičítá k analogovému signálu. Pak je jsou slyšet písmenka v terminálu na obrazovce, USB klávesnice, hýbání USB myší, práce disku atd. atd.

Velice špatně se to odstraňuje bez zásadních úprav - izolátor, symetrické propoje místo nesymetriky atd. Nepomůže ani USB zvukovka, protože i ta má nepřerušenou zem od PC a pokud kolem země USB konektoru tečou základní deskou do zdroje velké zemní proudy, vydají se přes USB DAC -> nesymetrický analogový propoj do zesilovače (kde napáchají paseku) -> PE drát napájení po rozvodech zpět k 0V PSU PC. Ale samozřejmě stačí USB izolátor, naštěstí už dnes i highspeed za 40USD.

Ale obecně interní zvukovky s tím mívají větší problémy, protože nikdy nemají symetrický výstup (i když se dá využít kvazisymetrické zapojení do symetrického vstupu zesíku, které mi to vždy vyřešilo (např. https://www.diyaudio.com/community/threads/adding-an-amp-into-thin-client-pc.320812/ ).

7
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: 20. 11. 2024, 12:25:10 »
Vedle modelu mixážního pultu je potřeba znát i model zesilovače, ke kterému se bude odposlechový audio výstup napojovat. Zemní smyčky jsou obzvláště u PC velice časté, je potřeba se ujistit, že nedělají problém, příp. pokud ano (a zemní smyčky často zlobí i u PC -> USB zvukovka bez USB izolátoru), pak zvolit vhodné řešení.

8
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« kdy: 20. 11. 2024, 08:17:08 »
Domnívám se, že doporučení externích zvukovek vychází minimálně z toho, že lidi často používají NTB a potřebují plnohodnotný mikrofonní vstup. Pokud máš PC a mikrofonní vstup neřešíš (můžeš nahrávat přímo linkový výstup z mixeru), pak bych se nebál v prvním kole vyzkoušet integrovanou zvukovku tvého PC. Moderní PC mívají velice slušné HDA kodeky a troufnu si tvrdit, že velká část (spíše většina) reportovaných problémů s šumem/ruchy takových zvukovek je způsobena zemní smyčkou. Interní zvukovky výkonných PC bývají k rušivým zemním smyčkám hodně náchylné, protože zemními spoji na základní desce obvykle tečou obrovské proudy.

Kam budeš tu zvukovku připojovat? Jaký konkrétně máš mixák? Mají zemní vodič/ukostřené 0V, aby k zemní smyčce zpět do 0V zdroje PC mohlo docházet?

9
Server / Re:Řadič P410 a S.M.A.R.T. ve virtualizaci
« kdy: 15. 11. 2024, 07:56:50 »
Nevím, jak do virtuálu, ale přímo na HW mi s P410i funguje standardní

smartctl -a -d cciss,0 /dev/sda

kde za cciss je číslo disku.

10
Hardware / Re:Levný nevýkonný hardware na virtualizaci
« kdy: 08. 11. 2024, 15:34:11 »
Připojuji se k hlasu pro HP T640. Zcela pasivní, 64GB RAM max (osobně mám jen 32 = 2 x 16GB). 2 x M.2 NVMe (jeden napřímo, druhý lze přes https://vi.aliexpress.com/item/1005004462272992.html do M.2 slotu pro Wifi (sice jen jedna PCIe v.3 linka, ale i tak zvládá cca 700MB/s. Akorát po připojení druhého disku neběží bios rozhraní (klasická kvalita programování biosu...., pro bios je holt potřeba jeden z disků dočasně odpojit). ZFS v mirroru na tom běží výborně, boot přes EFI ZFSBootManager. Třetí NVMe disk v případě potřeby přes USB-C 3.1  Velice vzhledné, kompaktní, kvalitní značkový zdroj. Cena 1300Kč z Allegra + RAM + disky. Repas, ale nelze poznat, že není nový.

11
Připojuji se k poděkování panu Ryšánkovi za osvětu v oblasti impedančního přizpůsobení linek a za detailní dokumentaci svého zajímavého reflektometru. Hezké jednoduché low-cost řešení s pravděpodobně velice slušnými parametry pro praktické využití.

12
Nestačí na tu kontrolu správného zapojení kabelů obyčejná zkoušečka, co postupně problikne všechny dráty?

13
Software / Re:Nelze spustit Arduino IDE na Raspberry Pi
« kdy: 08. 10. 2024, 09:56:43 »
Runtime (bin/java) je normální binárka, která musí být zkompilovaná pro danou architekturu. Jary, které se v něm spouští (tj. např. to Arduino IDE), jsou pak univerzální. I když větší projekty mají často nativní knihovny (.so, .dll), které také musí odpovídat architektuře.

14
Software / Re:Nelze spustit Arduino IDE na Raspberry Pi
« kdy: 08. 10. 2024, 09:26:52 »
Ta chybová hláška jasně píše, že se pokoušíš spustit javu zkompilovanou pro arm32 na arm64.

Druhá hláška píše, že jí chybí binárka javy - není ta cesta jen symlink, který nyní již nikam nevede?

15
Jistě, kolem audia je mraky voodoo, ale na to se chytají lidi bez technických znalostí. Zemní smyčky jsou problém všech uzemněných zdrojů signálu a u zdrojů, ve kterých uvnitř tečou velké proudy (tedy PC či notebooky), často způsobují zcela reálně slyšitelné rušení. Jednoduchá fyzika Kirchhoffových zákonů.

Stran: [1] 2 3 ... 30