Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - redustin

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 18
31
Vývoj / Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 04. 11. 2020, 09:31:56 »
A pak Oracle koupí IntelliJ a Kotlin samozřejmě pro nepotřebnost zařízne...

Jedna věc je malý jednorázový projekt, druhá věc je firemní systém s výhledem na desítky let. Opravdu si nemyslím, že je best practice projekty po pěti letech přepisovat od nuly. Naopak u takových projektů byly počáteční rozhodnutí a průběžné řízení projektu špatně, když projekt nebylo možno dlouhodobě rozvíjet a přetvářet na nové požadavky.

32
Vývoj / Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 03. 11. 2020, 22:04:40 »
Tak mam dojem ze uz se tu kdysi resilo, ze 2 a 3 umi jetbrains resit i u pythonu.

Bez důsledných type hintů, příp. jedinečně pojmenovaných metod (jak často tu zaznívá propagace stručných jednoslovných názvů...) si ani pycharm moc neškrtne. A nelze se mu divit, že neumí věštit...

33
Vývoj / Re:Spektrální analyzátor (FFT) na Linuxu
« kdy: 01. 11. 2020, 17:06:20 »
Pod wine funguje výborně i Arta a Visual Analyzer. Jen se obávám, že výkon s emulací pod RPi nebude dostatečný.

34
Vývoj / Re:Spektrální analyzátor (FFT) na Linuxu
« kdy: 31. 10. 2020, 22:55:07 »
REW je v javě a pod linuxem má zapnuté FFT do 4M. Běží výborně, testoval jsem jej do samplerate 1,5MHz, ale jeho autor nakonec pro linux dal do selektu sampleratu jako nejvyšší hodnotu "jen" 768kHz.

Docela rozumná je jaaa, v základu její FFT končí myslím na 256k, ale triviálně ji lze upravit na 8M FFT, pak už mi blblo zobrazování. Utáhla 8M  FFT na sampleratu 19,2MHz  přes alsí loopback snd-aloop s navýšeným samplerate limitem https://www.diyaudio.com/forums/equipment-and-tools/349239-support-samplerates-sw-analyzers.html#post6133979 .

Další možnost je pohrát si s octave nebo s julií, jsou i hotové skripty a číst soubory i live stream z alsy to umí.

35
Hardware / Re:Výběr pracovního monitoru
« kdy: 27. 10. 2020, 06:54:53 »
Jen ta kombinace mechanicky náročných konektorů klasické dokiny (v NTB a v dokině) stála výrobce možná jako celá USB3 dokina dnes. USB3 je pro výrobce daleko jednodušší. Jako uživatel mám také daleko raději klasickou malou placku pod NTB.

36
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 10. 10. 2020, 20:21:05 »
RPi3 má USB2 v SoCu (IP dwc2 od Synopsys), 100Mbps (RPi3+ gigabit) ethernet přes USB-ethernet bridge. RPi4 má to samé USB2 na USB-C konektoru, ale k tomu USB3 řadič na PCI-e a gigabit ethernet v SOCu, napojený přes interní datový bus SoCu. Je to z pohledu USB a ethernetu úplně jiný HW.

37
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 08. 10. 2020, 09:49:39 »
I zálohovací server s deduplikovanými zálohami za deset let zpět se musí zálohovat na offsite média. Někdo volí pásky, někdo volí několik sad disků do raidu, které točí každý týden, každá sada umístěná jinde a nikdy se nepotkají na jednom místě. Že to někomu jinému nedává smysl, je jeho problém.

38
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 08. 10. 2020, 08:34:15 »
Jo, ebayové SAS HBA PCIe řadiče používáme všude, nic jim není a ve skladu je pár rezervních, stály pár stovek. Kdyby odešel server, přehodí se karty do jiného a skříň s hotswap disky se připojí do nich. Původně jsem dělal hotswap bednu DIY, ale kabely na šlahounech neměly dobrý kontakt a jednou za pár měsíců nějaký disk vypadl. To nebylo udržitelné, takže Supermicro bedna s hotswap disky s klasickými externími SASx4 konektory. Od té doby nebyl jediný problém.

Jsem přesvědčený, že kdyby se mechanicky dobře provedená bedna s několika disky, kvalitními UAS adaptéry, kvalitním USB hubem a dobrým napájením připíchla kvalitním kabelem do USB3 stabilního kompu, běželo by to také spolehlivě. Samozřejmě ne tak rychle, driver USB by žral CPU při skládání USB rámců, ale třeba pro domácí účely úplně v pohodě. Takové bedny se běžně prodávají, např. z dražších https://www.alza.cz//icy-box-ib-3740-c31-cerne-d5702958.htm

39
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 07. 10. 2020, 22:36:02 »
Kazdy mame holt jine meritka. Zatimco mi doma pro osobni i pracovni veci chrochtaj disky povesene na 12G SAS expanderu a prislusnem SAS HBA, v rackovem hoswapu, vase firma vesele nasazuje na dulezite zalohy USB disky na RPi :-)

Stačilo by trochu číst - reakce byla na enumeraci disků do mdadm, o USB v tom odstavci není ani slovo. 2x 16portů a 1x 8portů SAS HBA, napřímo bez expandéru. Kde jinde než hotswap v racku.

Pro domácí použití bych se RPi4 a raid přes USB3 vůbec nebál, kdybych měl tu potřebu.

40
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 07. 10. 2020, 19:17:20 »
Na zálohy se nekladou takové požadavky jako na pracovní data. Záloha je "něco navíc".

Jak pro koho. Zálohy obsahují historická data firmy, sakra důležité.

Citace
Nedovedu si moc představit use case pro rotující sady disků v raidu.

Offline záloha 20TB se na jeden disk stále ještě nevejde. Nicméně nikde jsem netvrdil, že to jede přes USB, reagoval jsem na argument ohledně údajného problému linuxového mdadm s měnícími se jmény disků.

Citace
RAID-1 je technologie zvyšující spolehlivost dat. USB je na připojení dat spíš méně spolehlivé (obecně). Kombinovat RAID a USB je kočkopes.

Spoustu spokojených uživatelů RPi4 (USB3 s vlastním řadičem na PCIe) a mdadm raidu si to nemyslí.

41
Hardware / Re:RAID1 z USB diskov
« kdy: 07. 10. 2020, 16:14:16 »
a nestálost jejich device id na linuxu (stačí prohodit port nebo přidat redukci a linux je z toho zmatený).

Z čeho konkrétně je "zmatený"? Název disku nemá pro raid žádnou relevanci, standardně se používá UUID - partišny i přímo raidu. V serveru máme 30 disků a když se tam každý týden vloží další 4 disky na offline zálohy, jejich mdraidové pole se vždy sestaví automaticky zcela spolehlivě, protože je správně zavedeno v /etc/mdadm/mdadm.conf. A jména disků jsou pokaždé jiná (sdaa, sdac, cokoliv).

Citace
Problém s připojování lze vyřešit vytvořením fat partition na usb discích a připojení (mount) podle uuid, pak je to konzistentní. Nad tím pak může fungovat mdadm docela dobře.

Proč by měl dělat zrovna FAT partišnu? Jinak mdadm má vlastní typy https://raid.wiki.kernel.org/index.php/Partition_Types#What_Partition_Type . Mount dle UUID je zcela samozřejmý, ale to je UUID raidového pole, ne jednotlivých partišen v raidu

42
Díky za info.

43
Jo, ta zásilkovna je úplně jiný level. Zajímalo by mě, zda to může obchodník nějak ovlivnit.

44
Ve wordu 6(?) jsem psal diplomku někdy kolem 1996 na notebooku 486SX/33MHz/8MB RAM, BW  LCD 640x480. S použitím master dokumentu a kapitol v oddělených souborech, obrázky vždy vkládanými odkazem na soubor na disku, to šlo tehdy naprosto v pohodě a cca 70 stránkový dokument se spoustou obrázků neměl žádné problémy. IMO je hlavní problém v tom, že se vše narve do jednoho dokumentu (až donedávna s velkými vloženými obrázky bojovala především LO). Přitom rozdělení dokumentu do více souborů po kapitolách a umístění obrázků bokem je daleko praktičtější, obrázky lze triviálně aktualizovat, verzovat v gitu (dnes, ne tehdy :-) ) atd.

Bohužel netuším, zda aktuální verze wordu master dokument, rozdělení na menší soubory a obrázky odkazem na externí na disku vůbec podporuje (office takřka nepoužívám), ale předpokládám, že ano, přijde mi to jako samozřejmost.

45
Software / Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« kdy: 18. 09. 2020, 11:50:11 »
Bohužel Autodesk může kdykoliv změnit svůj licenční model (neustále utahuje šrouby, s tržním podílem si to snadno může dovolit). Chci mít u nich jen nezbytně nutné věci, což by PCB být nemuselo, volný kicad je v pohodě (narozdíl od FreeCADu). Nevíš, jak dobře funguje konverze projektu z eaglu do kicadu? Nerad bych pak přišel o PCBs, kdyby free subskripci ukončili úplně. S modely toho moc nevymyslím, použitelnou volnou alternativu prostě neznám.

Uplynulo půl roku...

Citace
Effective October 1, 2020, functionality in Fusion 360 for personal use will be limited, and you’ll no longer have access to the following:

    Probing, 3 + 2-axis milling (tool orientation), multi-axis milling, rapid moves, automatic tool changes
    Multi-sheets, smart templates, output options for drawings (print only).
    Download options from public share links
    Cloud rendering
    Export options including DWG, IGES, SAT, STEP, and DXF (Note: DXF can still be saved via sketch)
    Simulation and generative design
    Unlimited active and editable Fusion 360 documents (10 doc limit).
    Fusion 360 extensions – Generative Design and Manufacturing Extensions

https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-personal-use-changes

Takže hlavně zařízli export plnohodnotných 3D modelů v jiných formátech, což je zásadní věc.


Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 18