Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ivoszz

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
Server / Re:HTTPS certifikát v lokální síti
« kdy: 05. 04. 2024, 12:26:30 »
CA mkcert som si pridal rucne do G-chromu/chromiu a firefoxu, cize je to vyriesene. Zaujmalo by ma ako by som to pridal do systemu.
V macOS a Windows se root CA přidá kliknutím na certifikát a jeho instalací. V linuxu nakopírováním certifikátu do správného adresáře a spuštěním aplikace, která jej přidá do databáze. Aplikace závisí na distribuci. Podrobněji to máte popsané na Githubu mkcert.

2
Software / Re:Aplikace na léčbu tupozrakosti
« kdy: 20. 11. 2023, 03:19:28 »
Můžu popsat vlastní zkušenosti s dcerou, je to už ale víc než 10 let.

Asi jsem měl štěstí, že jsem z Brna a ihned (cca ve 4 letech), jsme se dostali k primáři do Dětské nemocnice. Ten věk je dost důležitý, úspěšnost léčby s přibývajícím věkem prudce klesá, po 6 letech je pokrok velmi omezený. Pravidelně jsme dojížděli každý týden na minimálně 30 minutové seance (přesnou dobu si už nepamatuji), kde dcera v různých přístrojích (bylo jich minimálně 5 různých, střídala to po cca 5 minutách) koukala na různé pohybující se světelné objekty. Podrobnosti si už nevybavuji. Takže použití těch aplikací určitě není úplný nesmysl, otázka je, zda to lze nasimulovat na obrazovce mobilu/tabletu. Samozřejmě jsme nosili okluzor. Ta léčba probíhala zhruba 2 roky, pak ještě aspoň rok nosila okluzor a jestli si to dobře pamatuji, doporučovalo se občas nenosit brýle. Cca kolem 7/8 let se to ukončilo s tím, že velmi velká část vady byla kompenzována. Dcera závodně sportuje (venkovní sport, kde jsou oči důležité) a nemá problém.

Doporučuji sehnat co nejdříve kvalitního očního lékaře zaměřeného na děti a s ním to konzultovat.

3
Hardware / Re:Rádioamatérská vývojová deska s ESP32
« kdy: 07. 09. 2023, 00:07:51 »
Firmy ako LILYGO, HiLetgo a Adafruit uvádzajú na trh rôzne špecializované edície ESP32

Načo je určená táto doska? https://www.aliexpress.com/item/1005003062523617.html

Nevidím tam žiaden popis

433 MHz neni náhodou frekvencia pre rádioamatérov?

Nedá sa za pomocou tohoto modulu vyrobiť nejaká primitívna (rádioamatérska) rádiostanica / vysielačka / walkie talkie?
https://www.lilygo.cc/products/lora3

je tam odkaz i na Github

4
nelze?

zvasty

naprostý souhlas

Tolik žvástů a amatérské právničiny už jsem dlouho nečetl... Docela jsem se zasmál.

5
Vývoj / Re:Stackoverflow.com licence + licence dokumentací
« kdy: 07. 02. 2023, 12:47:27 »
Aj licencovaný software môže byť voľný...
Veškerý software je licencovaný. Když k softwaru nemáte licenci, nemůžete ho používat (pokud nejste jeho autor).
Tohle je poměrně sporné tvrzení, protože pomíjí třeba public domain.

6
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 17:22:31 »
Podle mne hraní na klavír bez hudebního sluchu je jen postupné mačkání kláves, jako když se přehrává MIDI soubor.

Možná je lepší psát o něčem, čemu rozumíte. Hudební sluch je je schopnost analyzovat pohyb melodie a odlišit vzdálenosti mezi jednotlivými tóny. To shodou okolností u klavíru nepotřebujete.

8
Server / Re:Monitoring PostgreSQL přes Zabbix
« kdy: 21. 06. 2022, 10:54:50 »
Zabbix-agent2 podporuje jedno sdílené spojení, jen je potřeba použít session místo maker. Podrobněji třeba zde: https://blog.zabbix.com/setting-up-zabbix-agent-2-for-postgresql-monitoring-and-revealing-how-it-works/13208/

9
Sítě / Re:Network monitor tool
« kdy: 28. 04. 2022, 14:43:02 »
Na tohle by měl stačit jakýkoliv pokročilejší nástroj, který si umí sáhnout pro data i nějakou jinou metodou (asi nejlépe webhook) nebo je možné ho krmit přes API. Oboje splňuje např. Zabbix. Generovat data přes SNMP je v dnešní době nesmysl.

10
Vývoj / Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« kdy: 02. 02. 2022, 12:27:11 »
nakoniec som teda vybral naozaj to Go
V tom případě doporučím Go 1.18, neb má typové parametry (teď je k dispozici beta verze, ostrá vyjde v únoru).
Abych řekl pravdu, doteď mne absence typových parametrů nijak neomezovala. Je jasné, že na to má vliv doména ve které Go používám, ale nemá cenu na ně čekat a myslet si, že to zásadně něco změní. Buď je to úplně mimo, a pak stejně narazí na absenci dalších knihoven, anebo je to ok a nijak ho to neomezí.

11
Distribuce / Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« kdy: 26. 10. 2021, 10:12:55 »
To mi připadne, jako radit řemeslníkovi, jaké nářadí má použít...
I ten řemeslník byl kdysi na učňáku a tam jim mistr nadiktoval, jaké základní nářadí si mají sehnat. Tohle je mimochodem dost podobná situace.

12
Software / Re:Konfigurace telegrafu
« kdy: 05. 10. 2021, 21:10:59 »
Telegraf je nástroj na sběr metrik, není to monitoring jako například nagios, icinga a další.

Pro nějaké hodně malé prostředí bych nasadil monit. Telegraf pak má modul, který umí číst data z monitu a můžete je z influxu vizualizovat.

https://github.com/influxdata/telegraf/tree/master/plugins/inputs/monit
Je snad informace služba běží/neběží něco jiného než metrika?

13
Studium a uplatnění / Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« kdy: 05. 10. 2021, 21:06:56 »
Nicméně ten argument s důchodem mi příjde uplně mimo. To o co si díky práci na IČO příjdu navíc, tak ikdybych si to jen odkládal bokem, tak pak budu mít v důchodu mnohem víc peněz, než co bych měl bez toho, ale s větším důchodem. Navíc ty peníze dokážu zhodnotit díky investicím a v důchodu mi to klidně může generovat pasivní příjem mnohonásobně větší než samotnej důchod.
To je docela odvážné a optimistické, zvláště v dnešních nejistých časech.

14
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 14. 07. 2021, 13:47:16 »
Doporučuji vyšetření na schizofrenii. Napsat

Mně naopak přijde odporné používání českých výrazů ... A opravdu stojí za to učit se další set slovíček jen kvůli komunikaci s kolegy, když bohatě postačí ta anglická slovíčka a všichni jim rozumí?

s tímto

Citace
... pak si prostě puberťácké pipky připadají velice "cool", když mluví napůl anglicky a napůl česky. Ono se dá ještě pochopit, když ti vypadne české slovíčko a v ten moment si vzpomeneš pouze na anglické, ale existují i takové, které řeknou jednu větu anglicky a druhou česky 🤮

do jednoho příspěvku s odůvodněním, že u IT se to dá, ale jinak je to odporné, vyžaduje určité rozdvojení osobnosti.

15
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 19. 03. 2021, 16:33:29 »
Ty argumenty mi nepříjdou dvakrát přesvědčivé, myslel jsem, že to bude silnější. Navíc lecos z toho už asi neplatí nebo nebude platit v blízké budoucnosti. Například u defer, dokumentace tvrdí:
Citace
The defer keyword is almost entirely supported, with the exception of deferring some builtin functions.
Navíc i když zpřehledňuje kód, dá se bez něj docela dobře žít.

Recover osobně nepoužívám, takže mi taky nechybí, net není a nebude v dohledné době podporován, takže to mne taky neomezuje. Externí síťová knihovna recover nepoužívá. Problémem je map, ani ne tak to omezení typů, ale co jsem četl, tak jeho neoptimalizovanost v některých případech. Chtěl bych věřit, že tohle se brzy spraví.

GC mi připadá, že není tak hrozný jak bylo prezentováno. Zaprvé jde vypnout (jinak by to na malých AVR ani nejelo) a s příchodem čipů s větší pamětí to není kritické. Je jasné, že na alokace člověk musí myslet, ale to platí i když to píše v C. Zadáním gc=none lze navíc trasovat místa, kde se alokuje paměť a jestli s tím nejde něco udělat. RT byl vždy vyšší dívčí a člověk musí myslet na věci, které jinde řešit nemusí. A co se týče zmiňovaného Pythonu, ve zdrojových kódech autoři píší, že se silně inspirovali GC z MicroPythonu. :)

Co se týče knihoven driverů, kupodivu jsem zatím nenarazil. Osobně to zatím jako velký problém nevidím. V projektech, které plánuji, těch používaných zařízení zase tolik není a přepsat případně driver z C do Go nevidím jako zásadní problém (největší může být s časováním). Zvláště poté, co jsem viděl jaká zvěrstva tam jsou občas páchána, takže bych to musel stejně upravovat. Navíc mi i myšlenka naprototypovat to rychle v Go a pak to případně přepsat do C, pokud je potřeba, připadá jako zajímavá.

Nejsem naivní a je mi jasné, že určitě někde narazím, ale zatím to zkusím dál. Pro kontext ještě jednou doplním, že se primárně bavím o CortexM.

Stran: [1] 2 3 ... 7