Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ivoszz

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 17:22:31 »
Podle mne hraní na klavír bez hudebního sluchu je jen postupné mačkání kláves, jako když se přehrává MIDI soubor.

Možná je lepší psát o něčem, čemu rozumíte. Hudební sluch je je schopnost analyzovat pohyb melodie a odlišit vzdálenosti mezi jednotlivými tóny. To shodou okolností u klavíru nepotřebujete.

3
Server / Re:Monitoring PostgreSQL přes Zabbix
« kdy: 21. 06. 2022, 10:54:50 »
Zabbix-agent2 podporuje jedno sdílené spojení, jen je potřeba použít session místo maker. Podrobněji třeba zde: https://blog.zabbix.com/setting-up-zabbix-agent-2-for-postgresql-monitoring-and-revealing-how-it-works/13208/

4
Sítě / Re:Network monitor tool
« kdy: 28. 04. 2022, 14:43:02 »
Na tohle by měl stačit jakýkoliv pokročilejší nástroj, který si umí sáhnout pro data i nějakou jinou metodou (asi nejlépe webhook) nebo je možné ho krmit přes API. Oboje splňuje např. Zabbix. Generovat data přes SNMP je v dnešní době nesmysl.

5
Vývoj / Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« kdy: 02. 02. 2022, 12:27:11 »
nakoniec som teda vybral naozaj to Go
V tom případě doporučím Go 1.18, neb má typové parametry (teď je k dispozici beta verze, ostrá vyjde v únoru).
Abych řekl pravdu, doteď mne absence typových parametrů nijak neomezovala. Je jasné, že na to má vliv doména ve které Go používám, ale nemá cenu na ně čekat a myslet si, že to zásadně něco změní. Buď je to úplně mimo, a pak stejně narazí na absenci dalších knihoven, anebo je to ok a nijak ho to neomezí.

6
Distribuce / Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« kdy: 26. 10. 2021, 10:12:55 »
To mi připadne, jako radit řemeslníkovi, jaké nářadí má použít...
I ten řemeslník byl kdysi na učňáku a tam jim mistr nadiktoval, jaké základní nářadí si mají sehnat. Tohle je mimochodem dost podobná situace.

7
Software / Re:Konfigurace telegrafu
« kdy: 05. 10. 2021, 21:10:59 »
Telegraf je nástroj na sběr metrik, není to monitoring jako například nagios, icinga a další.

Pro nějaké hodně malé prostředí bych nasadil monit. Telegraf pak má modul, který umí číst data z monitu a můžete je z influxu vizualizovat.

https://github.com/influxdata/telegraf/tree/master/plugins/inputs/monit
Je snad informace služba běží/neběží něco jiného než metrika?

8
Studium a uplatnění / Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« kdy: 05. 10. 2021, 21:06:56 »
Nicméně ten argument s důchodem mi příjde uplně mimo. To o co si díky práci na IČO příjdu navíc, tak ikdybych si to jen odkládal bokem, tak pak budu mít v důchodu mnohem víc peněz, než co bych měl bez toho, ale s větším důchodem. Navíc ty peníze dokážu zhodnotit díky investicím a v důchodu mi to klidně může generovat pasivní příjem mnohonásobně větší než samotnej důchod.
To je docela odvážné a optimistické, zvláště v dnešních nejistých časech.

9
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 14. 07. 2021, 13:47:16 »
Doporučuji vyšetření na schizofrenii. Napsat

Mně naopak přijde odporné používání českých výrazů ... A opravdu stojí za to učit se další set slovíček jen kvůli komunikaci s kolegy, když bohatě postačí ta anglická slovíčka a všichni jim rozumí?

s tímto

Citace
... pak si prostě puberťácké pipky připadají velice "cool", když mluví napůl anglicky a napůl česky. Ono se dá ještě pochopit, když ti vypadne české slovíčko a v ten moment si vzpomeneš pouze na anglické, ale existují i takové, které řeknou jednu větu anglicky a druhou česky 🤮

do jednoho příspěvku s odůvodněním, že u IT se to dá, ale jinak je to odporné, vyžaduje určité rozdvojení osobnosti.

10
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 19. 03. 2021, 16:33:29 »
Ty argumenty mi nepříjdou dvakrát přesvědčivé, myslel jsem, že to bude silnější. Navíc lecos z toho už asi neplatí nebo nebude platit v blízké budoucnosti. Například u defer, dokumentace tvrdí:
Citace
The defer keyword is almost entirely supported, with the exception of deferring some builtin functions.
Navíc i když zpřehledňuje kód, dá se bez něj docela dobře žít.

Recover osobně nepoužívám, takže mi taky nechybí, net není a nebude v dohledné době podporován, takže to mne taky neomezuje. Externí síťová knihovna recover nepoužívá. Problémem je map, ani ne tak to omezení typů, ale co jsem četl, tak jeho neoptimalizovanost v některých případech. Chtěl bych věřit, že tohle se brzy spraví.

GC mi připadá, že není tak hrozný jak bylo prezentováno. Zaprvé jde vypnout (jinak by to na malých AVR ani nejelo) a s příchodem čipů s větší pamětí to není kritické. Je jasné, že na alokace člověk musí myslet, ale to platí i když to píše v C. Zadáním gc=none lze navíc trasovat místa, kde se alokuje paměť a jestli s tím nejde něco udělat. RT byl vždy vyšší dívčí a člověk musí myslet na věci, které jinde řešit nemusí. A co se týče zmiňovaného Pythonu, ve zdrojových kódech autoři píší, že se silně inspirovali GC z MicroPythonu. :)

Co se týče knihoven driverů, kupodivu jsem zatím nenarazil. Osobně to zatím jako velký problém nevidím. V projektech, které plánuji, těch používaných zařízení zase tolik není a přepsat případně driver z C do Go nevidím jako zásadní problém (největší může být s časováním). Zvláště poté, co jsem viděl jaká zvěrstva tam jsou občas páchána, takže bych to musel stejně upravovat. Navíc mi i myšlenka naprototypovat to rychle v Go a pak to případně přepsat do C, pokud je potřeba, připadá jako zajímavá.

Nejsem naivní a je mi jasné, že určitě někde narazím, ale zatím to zkusím dál. Pro kontext ještě jednou doplním, že se primárně bavím o CortexM.

11
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 18. 03. 2021, 18:28:10 »
Takze nejaky to technology preview CSPcka by se asi pomoci async/await napsat dalo, ale asi jenom pro vybranej hardware a na moznost solidnejsiho pouziti je potreba si jeste nejakou chvilku pockat...
Rust má async/await docela použitelné. CSP by zvládnul hravě. Jo, bylo by fajn, kdyby se Rust na MCU víc prosadil, třeba na úkor (Micro)Pythonu (to asi nehrozí) nebo (Tiny)Go.
Zeptal bych se, co ti nejvíc chybí (vadí) u TinyGo pro reálnější (polo profi) nasazení? Pod pojmem polo profi myslím samo domo výroba pro vlastní potřebu, ale už s jakýmsi garantovaným výsledkem a dlouhodobějším provozem. A neberu do úvahy omezenou nabídku driverů.

12
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 17. 03. 2021, 19:21:28 »
neřeším, jestli to je pravda nebo ne

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/za-znasilneni-u-litomeric-dostal-african-dva-roky-vezeni/r~e2d908aea64511eab1110cc47ab5f122/

Dva roky = má nárok nechat se na polovině pustit = rok efektivně.
6 let = je to delší než čtyři roky = žádné propuštění na půlce se nekoná = efektivně 5-6 let.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/tvrdy-trest-za-schvalovani-terorismu-na-internetu-muz-dostal-sest-let-vezeni-40354135

A za SKUTEČNOU PODPORU = posílání peněz = 3 roky...(A opět ho pustí na půlce.)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/islamsky-stat-cesko-penize.A200429_204104_domaci_rik

Tolik k tomu, jak to tu vypadá....
Klasická demagogická lež. Stačí si otevřít ten článek a začít číst. Dva roky dostal proto, že nebyl plně příčetný. Po roce ho nepustí, protože má nařízenu ústavní léčbu.

Co tam máte dalšího, pane nahnědlý...

13
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 10. 03. 2021, 00:21:24 »
Když jsem svůj dotaz pokládal, nenapadlo mne, že se tady rozvine taková zajímavá diskuse (několik dní jsem se sem nedostal). Každopádně děkuji za náměty, vyzkouším si teď asi FreeRTOS, případně něco dalšího. Taky když jsem použil výraz Arduino, neměl jsem na mysli konkrétně AVR, ale spíš celý ten ekosystém kolem. Sám mám ESP32 a SAMD51.

Rust by technicky šel (jen teda nevím, nakolik je vhodný pro začátečníky... vlastně vím...), ale to Go — cos zmiňoval výše — není dobrý nápad, ledaže by existovala nějaká verze s korutinami a kanály, ale bez GC (jo, vím o TinyGo, ale to není to pravé). Smalltalk by byl vhodný z didaktických důvodů.
S TinyGo si taky zkouším hrát a zatím jsem u sebe na limity nenarazil (teda až na omezenější nabídku driverů). Na druhou stranu přemýšlím, jestli není na konkrétní projekt lepší si pak ten driver napsat sám, pořádně a podle vlastní potřeby. Příkladů je sice málo, ale když si člověk otestuje těch pár "vzorů", tak vše ostatní je už zase standardní.  Výhledově bych chtěl vyzkoušet i Rust (tam je to s těmi drivery podobné).

14
Vývoj / Arduino a knihovny
« kdy: 04. 03. 2021, 14:08:33 »
Protože teď není až zas tak moc co dělat, pořídil jsem si nějaké Arduino klony a začal experimentovat. A protože jsem trochu víc na sw než na hw, začal jsem se hrabat i v sw knihovnách. A nemile mne překvapila jejich kvalita. Vše je zpravidla podřízeno jednoduchosti a rychlosti, objevují se i systematické chyby. Pro příklady typu blikání led nebo čtení teploty to vystačí, ale pokud začnete uvažovat nad nízkou spotřebou a optimalizací, začíná to být problém. Neobvyklé nejsou prázdné časové smyčky a podobné záležitosti, naprosto nevhodné pro dlouhodobé používání. Fóra jsou pak plná stížností, že nějaký program přestává fungovat po x hodinách nebo dnech.

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak to řeší? Existují nějaké zdroje nebo ukázky, jak to správně řešit? Máte potřebu si upravovat knihovny, když děláte něco "profesionálnějšího"? Díky za každou odezvu a zkušenost.

15
Studium a uplatnění / Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« kdy: 04. 03. 2021, 13:19:51 »
Banky nic neriskují - pokud žadatel bude v budoucnu mít neřešitelný problém bance zůstane nemovitost a s velkou pravděpodobností si stejně přijde na své.
Tohle bych moc neříkal před bývalými akcionáři Lehman Brothers a dalšími. Třeba bys pak mohl přijít k újmě.  ;)

Stran: [1] 2 3 ... 6