Mám 9 fyzických serverů, každý má svoje jméno pod kterým se eviduje a má také veřejnou adresu. Nabízí se použití domény, která by ukazovala na ip adresu serveru. Ale napadá mne, jestli není nebezpečné někde takto vyjmenovat všechny veřejné ip adresy serverů.
Krátce: ne. Pokud máte veřejné IPv4 adresy, útočníci je dávno skenují a testují, protože prostě skenují všechny.
Je možné aby někdo zjistit, jaké existují subdomény (a k ním ip adresy) k dané doméně jinak než pokusem a omylem?
Samotný pokus a omyl je překvapivě účinná metoda, vzhledem k tomu, že subdomény bývají slovníková slova.
Dále, jak bylo řečeno, může DNS server povolovat přenos zóny, může používat DNSSEC v (preferované) variantě NSEC, kdy jako vedlejší efekt vyzradí informace o všech jménech v zóně. Při použití NSEC3 se subdomény opět dají uhodnout hrubou silou, tentokrát ale z velké části offline. Nějaký odepsaný hardware na těžení bitcoinů vám vytěží NSEC3 zónu za pár sekund nebo minut i v případě, že nepůjde o slovníková slova.
Je používání domén z pohodlnosti bezpečné? Existuje nějak u nějaké domény zjistit všechny subdomény?
Ano a ano.
Nebojím se ani tak poskytovatele internetu nebo googlu, ale spíše náhodné člověka z druhého konce světa, který skenuje internet ve velkém. Nebo se také bojím člověka co si nějakou službu vyhlídne zkoumá možné zranitelnosti. Ten ale celkem jistě nebude schopen odchytávat můj vlastní dns provoz, nebo provoz všech zákazníků.
Takový člověk (nebo spíš stroj) se neobtěžuje s DNS a skenuje rovnou IP adresy.
Nebylo by možné mít vlastní DNS server, který bych nastavil na počítačích na kterých pracuji jako třeba třetí v pořadí?
A ten by našel záznam jen když veřejné servery nic najít nedovedou?
Nebylo. Protokol DNS nepodporuje
různé názory různých serverů. První finální odpověď platí. Pokud první server odpoví, že doménové jméno neexistuje, tak prostě neexistuje a není důvod ptát se dalších serverů.
Ten neveřejný DNS server by mohl být chráněn firewalem jen pro přístup z jistých ip adres + VPN. Takto by možná šlo vytvořit celý nový doménový neveřejný prostor.
Ano, pokud rád věci komplikujete, můžete si zaregistrovat veřejné doménové jméno, které nadelegujete na autoritativní servery za firewallem. Takže k datům uvnitř dané zóny se dostanou jen resolvery, kterým to na firewallu povolíte. Pak bude fungovat i výše uvedená myšlenka s třetím resolverem. Ostatní resolvery totiž budou hlásit chybu SERVFAIL, což povede klienta ke zkoušení dalších resolverů až narazí na ten jeden povolený. Může to ale trvat poměrně dlouho.