Podtaktování procesoru (AMD Sempron)

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podtaktování procesoru (AMD Sempron)
« Odpověď #15 kdy: 17. 02. 2013, 14:32:19 »
Procesoru jsou skoky fuk, za předpokladu, že k frekvenci souhlasí napětí. Samozřejmě se bavím stále o podtaktování = nepřekročení základního taktu.

Takže pokud to stáhneš na 800 a druhej den ráno tomu vypálíš zpátky 1,6, je mu to úplně jedno, ale před přechodem na 1,6GHz už musí mít napětí, na kterym pak pojede (tj. napětí, na kterym jede běžně).

Jak poznat, že má malý napětí - snížíš frakvenci (např. 1,6GHz na 800MHz) a napětí (řádově o trochu, např z 1,5 na 1,4, potom třeba na 1,3 atd.) a pustíš testy. Pokud se při nich PC nerestartuje nebo nezamrzne, je to ok a můžeš zkusit ještě ubrat. Že jsi na limitu poznáš podle toho, že se sekne nebo restartuje. Prime95 by taky měl vypsat, pokud dojde při výpočtech k chybě (simuluje zátěž nějakym výpočtem a když vyjdou špatný čísla, oznámí to a to by znamenalo, že PC sice jede, ale není stabilní).

Pokud by se to seklo/restartovalo a nenaběhlo to, chce to reset BIOSu. Buď vytažením ze zásuvky a vyndáním baterky na desce/přehozením resetovacího jumperu - manuál k základní desce Ti poradí, jak to máš Ty.

RAM se nepodtaktovávají (resp. nevím o tom, že by se to běžně dělalo), nejlépe nechat jim frekvenci, na který běží při 1,6GHZ CPU. Grafická karta by měla přes Catalyst Control Center (nebo něco takovýho od ATI) umět úsporný režimy, když neni zrovna potřeba výkon. Tam si to nastavíš a neni třeba sahat ručně na takty - postará se to samo. akhle "uspaná" karta žere dost možná míň, než integrovaná GeForce (která se nejspíš neumí "uspat").

Sežen si někde wattmetr (kup nebo půjč od někoho) a změř si rozdíly. Trochu se totiž obávám, že tím nezískáš až takovej zázrak, jak si myslíš. Ale zkušenost se hodí :-) Ještě sem musím napsat, že neručím za případný škody, i když by neměly žádný vzniknout. Jen radím, ale do ničeho nenutím.

Tohle jsem chtěl slyšet :), s tím napětím bych to rád vyzkoušel, ale u mě v BIOSu se dá napětí pouze zvyšovat, ne snižovat, čili to je trochu problém, jinak děkuji za informace ohledně napětí, Prime95 jsem si stáhl, otestoval, ale jak jsem psal, napětí snížit nelze, takže s tím nic neudělám a ohledně RAM, já taktuji přímo za chodu windows programem ClockGEN, který taktuje současně CPU, FSB a ramky, vím že to jde z biosu, ale tam je stupnice od 200 do 300 čehosi :), ve windows vidím přesně na jakou frekvenci taktuji.
Co se týče těch "škod", i kdyby jste to nenapsal, nikdy bych nikoho z ničeho takového nevinil, je to čistě moje rozhodnutí, jestli taktovat.
Jinak děkuji za odpověď.



PanKapitanRUM

Re:Podtaktování procesoru (AMD Sempron)
« Odpověď #16 kdy: 17. 02. 2013, 15:48:31 »
Ty informace nejsou úplně přesné ::)
Například paměti DDR3 1600 / 1,8V běží spolehlivě při DDR3 1333 / 1,5V, tady je to způsobené tím, že paměti mají určitou nabíjecí charakteristiku, při "obvyklém" provozním napětí se buňka nabije za určitý čas a pokud jí chci nabít rychleji, musím přidat napětí.
Dokonce řada výrobců používala úplně stejné chipy, jen na 1600 dávali chladiče a 1333 chladit potřeba nebylo.
Jistě, nebylo/není a nebude to tak vždy, ale rozhodně se dá zobecnit, že to velice často takto funguje.
(Může být problém v tom, že vybrané čipy potřebují pro korektní funkci zvýšené napětí už pro základní frekvenci, PCB desky není vyladěné, nebo to prostě nechodí, protože je problém nastavit časování.)
U moderních pamětí se dají profily vyčíst, mám tu paměti Corsair co to mají přímo napsané v SPD.

Dále, procesor se skládá z mnoha částí a může běžet na 1.1V i když by měl jet na 1.5V.
Problém pak nejspíš nenastane ve chvíli, jestli má a nebo nemá naběhnout, ale pokud je potřeba několik konkrétních modulů.
Skoro každý moderní procesor nastartuje s o 30% nižším napětím, ale ve chvíli, kdy jsou potřeba jednotky SSE a zároveň naplno jede matematický koprocesor, může to počítat nesmysly. Jde o to, že energii nepotřebuji v momentě, kdy statuji a jediné, co v procesoru jede, je nějaká loop testující buňky v paměti, ale v momentě, kdy mu naplno zatopím vytížením maxima jednotek.
Rozdíly ve spotřebách jsou naznačené třeba tady: http://www.root.cz/clanky/stavime-domaci-server-ze-supliku-ii/

Přetaktování a podtaktování jsou technicky vzato stejné disciplíny.
Při přetaktování mě trápí navíc chlazení, ale pokud vynechám problém chlazení, pak je to stejná písnička.
Procesor se skládá (kupodivu) z tranzistorů a zvýšením napětí jim mohu trochu pomoci se přepínat.
Tedy zvýšením napětí se může snížit čas potřebný k přepnutí logického členu z/do nějakého stavu.
A naopak, logický člen se může správně přepnout z/do nějakého stavu i s nižším než optimálním napětím, jen pokud mu na to dám víc času. Stejně jako při přetaktování se může problém projevit tak, že systém sice naoko běží, ale jak po něm chceme něco víc, spadne.
Možná statisíce lidí a stovky profesionální overclockerů by ti mohlo vyprávět o tom, jak jim procesor najel při nějaké frekvenci,
ale výsledek prostě nezvalidovali, protože se test zasekl k vůli nějaké jedné určité jednotce. Napětí se zvyšuje/snižuje pro celý procesor, ale
řetěz je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Stávající architektura neumožňuje ladění napětí a frekvence pro různé jednotky.
Dávno si toho všimli výrobci grafických karet, často to je tak, že třeba vykreslovací jednotky jedou na dvojnásobku frekvence jádra.
Ty jednotky jsou malé, jednoduché a nemají frekvenční strop na stejném místě. Oproti tomu jiné části, plácnu a řeknu jednotky pro dekompresi textur, jsou složitější a tak vysokou frekvenci nezvládnou. Při konstrukci složitých logických obvodů je prostě problém dopravit elektrony z jedné části daného mikro-obvodu do druhé. Pokud je jednotka tak malá, že elektrony i z nejvzdálenějšího místa se dopraví tam kam mají relativně okamžitě, tak u složité jednotky, kde se čeká na vyhodnocení řady členů, elektrony prostě nedorazí dost rychle, aby ta jednotka mohla vrátit nějaký výsledek.

Procesor si představme jako zvláštní továrnu na výrobu notebooků, aby se mohl vyrobit notebook, musí linka včas dostat lcd,procesor,paměti, šasí. Píšu zvláštní protože nemůžu vyrábět na sklad. Pokaždé, když zavolá zákazník, tak někdo zavolá výrobci lcd a objedná jeden konkrétní kousek, pak zavolá výrobci procesoru a objedná jiný kus. Pokud chci pracovat třeba při frekvenci 3 NHZ (něcojakoghz za den), tedy vyrobit 3 notebooky za den, potřebuji, aby mi přijely postupně 3 různé LCD, 3 různé paměti, atd.
No a když chci udělat 4 NHZ? Mám nákupčího, který umí objednat jen 3 díly od každého za den, víc neumí. Nebo mám dopravce, který umí přepravit jen 3 lcd ve směru moje dodavatel -> moje továrna za den. Nejblíž by tomu byla asi situace, kdy by měl jen jedno auto a jel by extra pro každé LCD, ale bylo by to daleko, tak by to prostě nestíhal vozit. Tenhle problém řeší různé paměti cache, ale jednotek jsou spousty a každá sebemenší jednotka nemůže mít svojí vlastní cache. Obecně to je tak, že jsou cache společné pro určité bloky procesoru a zbytek musí fungovat synchronizovaně.
Jak snížíš napětí, nemusí svojí práci stihnout ani při sníženém času.
Stejně tak můžeš zvýšit napětí, ale nestihnou to ani tak a některé jednotky nejedou.
Tím chci říct, že dokonce ani pár hodin puštěný test PRIME není zárukou toho, že procesor je po přetaktování/podtaktování naprosto stabilní.

Dělal jsem stovky a stovky pokusů s přetaktováním procesoru AMD Duron 600 z nějaké legendární série, spojil jsem piny nejprve tužkou a později lépe elektrovodivým lakem. A můžu říct jedno, ten procesor běžel na ~1,2 GHz, ale X systém nenaběhl, při 1,0 GHz naběhl Xsystém i Widle, ale spadlo po 10-ti minutách v PRIME, při 950 MHz spadlo po pár hodinách v PRIME, při 900 MHz PRIME v mě známé době nespadlo, ale bohužel procesor dělal čas od času kraviny, které při 600 MHz nedělal. Nakonec jsem skončil u 800 MHz, což nebylo špatné.

A znovu se dostáváme k tomu, co chceš.
Pokud chceš vidět při startu biosu maximální možné napětí, klidně osol napětí a ono ti to určitě naběhne s nějakou kouzelnou frekvencí.
Pokud chceš vidět při startu biosu minimální možné napětí, klidně tam dej 1V a ono ti to naběhne.
Asi je tvůj zcela zcela bezcenný, stejně jinak asi děláš bezcenné věci, to chápu, tak si s tím hraj, ale možná že to nestojí za to ::)
(Jen blázen se snaží bezcennou věc dotáhnout k dokonalosti, ale pokud z toho má potěšení a pokud tím nikomu neškodí, řekněme si o něm, že je to blbec a nechme ho být.)
Ono to tu bylo řečeno, procesor dělá jen určitou část spotřeby celého PC, pokud snížíš frekvenci, bude mu určitá úloha trvat déle a spotřeba energie se k vůli ostatním zařízením zvedne. Navíc dosáhnout OPRAVDU stabilní frekvenci je nesmírně časově náročné. Proto říkám, že to je bezcenné. No a jestli ti jde jen o to, vidět v BIOSU číslo, tak tam něco nastav a chlub se s tím kamarádům. Procesor je buď stabilní nebo nestabilní, nemá smysl strávit měsíc tím, že místo toho, aby spadl 1x za den spadne 1x za týden. To by mělo smysl, pokud bys ty procesory vyráběl. Mimo to přetaktování u takovéhle staré hajtry je jiné než u Core i5/i7 ::)
No nic, mám pocit, že to nepochopíš.  ::)

PanKapitanRUM

Re:Podtaktování procesoru (AMD Sempron)
« Odpověď #17 kdy: 17. 02. 2013, 16:03:03 »
Asi je tvůj ČAS zcela zcela bezcenný....

Procesor je buď stabilní nebo stabilní není a ručně ladit napětí je velice zdlouhavá práce, která tady nebude mít žádný význam.
Přetaktování/podtaktování moderních procesorů je jiné, tedy se vlastně ani nic nenaučíš.
Procesor dělá jen část spotřeby sestavy, pokud se s tím bude víc coura, energie uspořená v CPU se spálí v disku, VGA, chipsetu a hlavně zdroji. Staré zdroje dělají cca 20 až 30% spotřeby celé sestavy. Je to jako bys měl prasklou zahradní hadici, na kterou namontuješ úsporné kropítko. Místo toho, abys kytičky jen tak rychle ošplouchal, tak je s úsporným kropítkem kropíš a kropíš a dírou ti zatím utíká 30% vody(energie).

Aneb, jen bezcenný člověk si může dovolit plýtvat svým časem.
Jak mi připadá Matematika jako zbytečně přeceňovaná, pokud svůj čas místo zbytečné onanie bez výsledku věnuješ do studia Matematiky, uděláš tak 1000x lépe ::)

PanKapitanRUM

Re:Podtaktování procesoru (AMD Sempron)
« Odpověď #18 kdy: 17. 02. 2013, 16:05:19 »
Jestli chceš šetřit peníze, koukni se sem:
http://www.alza.cz/zakladni-desky/s-integrovanym-cpu/pasivne-chlazene/18848475.htm#f&pg=1&pn=1&po=1

Jednak každá z těch desek bude mít o cca 1/2 vyšší výkon než ten tvůj šrot a jednak je spotřeba dostatečně rozumná.