Jak nakonfigurovat RAID5 s WDxxEARS

OJ

Re: Jak nakonfigurovat RAID5 s WDxxEARS
« Odpověď #15 kdy: 06. 10. 2010, 14:09:45 »
Ted jsem zkousel vymenit SATA kabely a zase neuspesne. Chyba se vyskytla opet na disku /dev/sde. Ale na sektoru 175 066 864, coz se lisi proti puvodnimu o cca 21k sektoru. Vecer vyzkousim ten copy test. Test na jine zakladni desce nejdrive zitra vecer.


OJ

Re: Jak nakonfigurovat RAID5 s WDxxEARS
« Odpověď #16 kdy: 07. 10. 2010, 01:24:56 »
Tak chybu nejspis zpusobuje disk. Soubezne jsem pustil
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sdX of=/dev/null bs=1M na vsech discich a u /dev/sde (ten co byl dycky failed pri rebuildingu pole)

Kód: [Vybrat]
Poprvé:
dd if=/dev/sde of=/dev/null bs=1M
dd: čtení ?/dev/sde?: Chyba vstupu/výstupu
5+1 vstoupivších záznamů
5+1 vystoupivších záznamů
5 767 168 bajtů (5,8 MB) zkopírováno, 90,6987 s, 63,6 kB/s

Podruhé:
dd if=/dev/sde of=/dev/null bs=1M
dd: čtení ?/dev/sde?: Chyba vstupu/výstupu
0+0 vstoupivších záznamů
0+0 vystoupivších záznamů
0 bajtů (0 B) zkopírováno, 0,123431 s, 0,0 kB/s

Poté jsem pc restartoval a linux mi zacal hazet chybu s nepripravenosti disku a pokousel se o soft restart. Pak jsem v biosu nastavil IDE mod. V AHCI bios nevidi sata disky na 5. a 6. portu (viditelne jen v systemu). No a od te doby disk uz se mi nenacetl ani v biosu. Zkusil jsem 3 ruzne kabely a porty a nic.
Po reklamaci dam vedet  :)

JiriHorky

Re: Jak nakonfigurovat RAID5 s WDxxEARS
« Odpověď #17 kdy: 07. 10. 2010, 11:06:49 »
Rad bych prispel svou troskou do mlyna, protoze jsem si disky WD Green (EARS i EADS, ale jen 1.5T) a SW RAID 5 celkem uzil. Padlo tady nekolik nepresnych informaci + dulezite informace chybi:
0. Doporucuju se diskum WD z rady Green uplne vyhnout.
1. Parkovani hlavicek jde vypnout pomoci utility wdidle3.exe, k nalezeni na strankach western digitalu. Muzou tam psat, ze to pro tento typ disku neni urcene, ale funguje to. Je nutne spoustet z FreeDOSu.
Disky, ktere provozujeme mene nez rok tohle vypnute nemeli a maji zaparkovanu jiz vice nez 250tisic krat...
Tady bych mel i dotaz - jak to, ze dochazi k parkovani, kdyz commit interval filesystemu je 5s a parkovani ma byt az po 8s necinosti?
2. Je treba zarovnat partition table tak, aby partitiony (ne jen prvni, ale i pripadne dalsi) zacinaly na cislu sektoru delitelnem 8mi (tj. na 4K hranici).
3. Je potreba vyrabet RAID s formatem metadat 1.0 (volba -e u mdadm), ktery uklada metadata na konci partition. Velikost metadat neni delitelna 4k, takze pri jejich ulozeni na zacatku partitiony dojde k posunuti zacatku vyuzitelneho prostoru, cimz se zarovnani ztraci! V zavislosti na verzi mdadm to muze a nemusi byt vychozi volba!
4. To same plati i pro LVM, je treba si dat pozor, at zarovnani neporusi! To nepouzivam, takze konkretne nevim, ale byl bych velmi opatrny.




OJ

Re: Jak nakonfigurovat RAID5 s WDxxEARS
« Odpověď #18 kdy: 10. 10. 2010, 13:08:31 »
2. Je treba zarovnat partition table tak, aby partitiony (ne jen prvni, ale i pripadne dalsi) zacinaly na cislu sektoru delitelnem 8mi (tj. na 4K hranici).

Tzn. jestli to chapu spravne, ze prvni sector ma byt umisten na pozici 4096? Nebo na libovolne pozici zacinajici na 64,128,...

Dekuji za rady. Jen bych se chtel zeptat, zdali vam slo parkovani pomoci wdidle3.exe uplne vypnout? Kdyz jsem pouzil atribut /D nastavila mi utilita cas na parkovani 6300ms. Takze jsem radsi manualne nastavil cas na 25 500ms.