Freelancing a cestovanie

Andrej

Freelancing a cestovanie
« kdy: 24. 07. 2014, 15:24:18 »
Zdravim,

chcel by som sa spytat ci mate niekto skusenosti s freelancingom spojenim s cestovanim ako takym (pracujete na dialku a v zime sa rozhodnete ze chcete stravit pol roka v nejakej extotickej krajine). Buduci semester koncim skolu, mam nejake pracovne skusenosti a kamosov z roznych krajin. Pohravam sa s myslienkou zacat ako freelancer, ale moje pracovne skusenosti su na urovni 2 roky part-time popri skole a referencii nemam az tak vela a pravdepodobne by to bolo zo zaciatku pre mna tazke. Na druhej strane by sa mi pacilo napr. cez leto navstivit kamosa v juznom Taliansku a pobudnut tam par tyzdnov. Nepoznam nikoho kto ma skusenosti s takymto zivotnym stylom, preto by som sa chcel spytat vas skusenejsich ludi z mojho oboru na vase nazory, postrehy, pripadne skusenosti.

How to Travel the World as a Freelance Web Designer or Web Developer


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #1 kdy: 24. 07. 2014, 15:42:46 »
Ja jako objednavatel sluzeb mam s lidmi, kteri nekde cestuji, docela blbe zkusenosti.

a) furt maji nejaky duvod, proc neco neni podle planu (letodalo neletelo, vlak nejel, je tam zima, je tam teplo, okradli me...)

b) kdyz jsou v jinem casovem pasmu (treba australie), tak je to uplny horor, protoze se s nimi temer nepotkate zive, veskere pozadavky/dotazy maji prodlevu temer 12 hodin atd.

Ja s timhle proste dobre zkusenosti nemam, ja bych si u takoveho cestovatele sluzby pokud mozno neobjednaval.

Ale pokud si dohodnete neco jako 1/4 - 1/3 uvazku s nekym, kdo bude jako zakaznik "v pohode", tak to celkem fungovat asi muze. Jina vec je, kdybyste byl v nejake cizi zemi trvale usidlen a delal 8 hodin denne. Pak by to bylo o necem jinem.

lobo

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #2 kdy: 24. 07. 2014, 15:43:48 »
poznam cloveka, ktory v od aprila do novembra robi IT ako contractor (3-6 mesacne projekty) a cez zimu robi snowboard instruktora v alpach aby si vycistil hlavu od toho IT bordelu :-)
alebo ide do teplych krajin na 2-3 mesiace cez zimu

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2014, 18:20:50 »
lobo: jasne, to je nieco ine. Cez leto zarobi tolko aby prezil zimu.
Spolupracovat s niekym, kto je kazdu chvilu mimo je dost problemove. Pre teba by bol idealne mesacne, alebo kratkodobe kontrakty, zarobis, ides na mesiac prec, potom zase nieco.. ale najst taketo kratkodobe veci je problem najst. zamestnavatelia preferuju niekoho, kto sa bude projektu venovat dlhodobo a v  pripade problemov vie rychlo vyriesit problem.

Andrej

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #4 kdy: 24. 07. 2014, 20:29:31 »
Diki za vase odpovede a postrehy. Rovnaku otazku som polozil na devel a tam mi odpovedali aby som si zistil co najviac o digitalnych nomadoch, co ma celkom prekvapilo, lebo som nevedel, ze je to az tak popularne.

lobo: tomu tvojmu kamaratovi celkom zavidim, lebo snowboardovanie je moja velka vasen. Tvoj kamos musi byt dost dobry, lebo co som pocul tak nie je jednoduche robit instrkutora v alpach..


jk

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #5 kdy: 25. 07. 2014, 08:31:19 »
Já to takhle zkoušel svého času provozovat. Postřehy:

1) při práci na notebooku mi všechno trvá zhruba 2x tak dlouho - relativně malý displej, omezená klávesnice, žádná myš... člověk by to neřekl, ale na produktivitu to má hodně velký vliv. Krom toho se na notebooku daleko dřív unavím.

2) přístup k internetu může být dost velký voser. V plážových barech to sice vypadá strašně cool, ale když to pořád vypadává, je to pomalé, není tam zásuvka na elektřinu, atd. atd., tak to není úplně ideální. Nehledě na to, že hosté kolem rozptylují při práci.

3) neustálý stres - pobyt si člověk prostě neužije, protože pořád musí myslet na práci a na termíny.

4) časový posun - já byl v Indiii a Thajsku, časový posun 4,5 - 6 hod. Ráno skvělé, nikdo neotravuje, nicméně kolem 3 odpoledne se to začne hrnout. Tj. člověk nemá nikdy volno, furt aby byl na netu.

5) osamělost - člověk se sice dřív nebo později seznámí s někdy i docela zajímavými lidmi, ale osobně preferuji stabilní okruh kámošů, který se vytvoří až po delším /trvalém pobytu.

Závěr: je lepší pracovat doma, tj. na jednom stálém místě (ať už v ČR nebo jinde, ale hlavně na stálo), mít pořádný desktop s pořádnou klávesnicí a monitorem, stabilní připojení k netu). Cestovat tak jako každý pouze o dovolené, ale zato si to pořádně užít.

Zkušenost po 8 letech freelancování.

txt

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #6 kdy: 25. 07. 2014, 10:29:59 »
Jakkoliv to zní lákavě ("cool"), tak negativ je poměrně dost. Znám lidi, co dovedou i několik měsíců bydlet v dodávce a cestovat. (Na západě je vcelku početná skupina důchodců co prodají dům a koupí komfortní obytňák...). Schůzky, maily atp. to není problém. Ale na programování potřebuju ergonomický stůl k notebooku, klid a soustředění. Pronájem místnosti v bytě ve větších evropských městech (a přesouvání mezi městy) by mohlo být řešení.

Osobně plánuju kvůli zlepšení angličtiny jet na pár měsíců na helpx. Sice to není v oboru, ale pozitiva to má. Méně "cool" alternativa je, zaměstnat se u české firmy co vyváží automatizaci, jezdit do světa oživovat výroní linky. Další možnost je cestovat v rámci korporace...

Makovec

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #7 kdy: 25. 07. 2014, 11:12:34 »
Myslím že to záleží na povaze a osobní situaci, a charakteru práce.

Já jsem na volné noze několik let, jsem spíš konservativnější člověk - také jsem si říkal že bych mohl cestovat - ale  nakonec mi vyhovuje že jsem se odstěhoval za město (Praha v mém případě), ale mám ho pohodlně v dosahu vlakem. Nebaví mi moc cestovat tak že jsem někde týden, buď víceméně na otočku na dva tři dny, nebo (pokud bych tam měl zároveň pracovat) nejméně měsíc.

Pracuju 3 - 4 dny v týdnu na zakázkách pro jiné, zbytek mám pro sebe a buď si dělám na svých projektech, nebo se věnuju koníčkům. Obvykle jsem jeden den v týdnu v Praze v coworking prostoru nebo kavárně (obvykle se soustředím a ruch mi nevadí, pokud se mi nedaří soustředit, je to jedno kde jsem) nebo malé sdílené kanceláři, zbytek doma.

Obecně (netýká se přímo cestování) je na freelancingu nejhorší že obvykle pracujete na víc projektech najednou, a jejich šéfové o sobě neví takže si vždycky vzpomenou všichni najednou... ale tohle koneckonců často platí i při práci ve firmě že pravá ruka neví co dělá levá, akorát se to líp řeší.

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #8 kdy: 25. 07. 2014, 12:09:10 »
http://navolnenoze.cz/blog/nomadi/ - odtud dále, keyword: digitalni nomadi
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #9 kdy: 22. 09. 2014, 07:11:17 »
Co se týká programování tak ve většině západních zemí vyděláš mnohem víc jako zaměstnanec místní firmy než jako živnostník z čech ... tak že sedět v zahraničí za český plat je hloupost. Lepší si najít místní firmu a udělat pár projektů pro ně. Dostaneš zaplaceno v e nebo d a pk si bezstarostně jezdíš po zbytku světa.

head

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #10 kdy: 22. 09. 2014, 07:32:08 »
K tomuto len jedine: http://www.toptal.com/

Mas skoro americky plat, robis odkial len chces... Som tam uz vyse 2 mesiacov, odporucam.

head


Andrej

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #12 kdy: 15. 10. 2014, 00:42:32 »
V poslednom case som nad tym uvazoval, aj som si vyskusal na tyzden home office. Co by ma ale ako freelancera stvalo najviac je osamelost. Ono ked je programator v praci tak vecsinu casu nieco programuje, ale predsa je tam ten socialny aspekt kde sem tam mozem pokecat s kolegami, ideme spolu na obed atd.. Ono sa to da kompenzovat konickami, priatelmi po praci, ale asi by mi to nestacilo. A neviem ako to funguje v coworking centrach, ale pride mi to, ze je to podobne ako v kniznici..

Zaujimalo by ma, ci freelenceri to maju v povahe (nepotrebuju kolegov-kamosov) pri praci, alebo "osamelost" riesia nejako inak.

Jenda

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2014, 02:11:03 »
Zaujimalo by ma, ci freelenceri to maju v povahe (nepotrebuju kolegov-kamosov) pri praci, alebo "osamelost" riesia nejako inak.

Freelancí v hackerspace ;)

Re:Freelancing a cestovanie
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2014, 12:16:23 »
kdyz ma to (ne)štěstí a je z prahíííí
Děkuji za možnost editace příspěvku.