Reklama měnící rozložení stránky

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Reklama měnící rozložení stránky
« kdy: 08. 10. 2014, 09:07:57 »
Zdravim,

posledni dobou se na rootu na nekolika mistech zobrazuje reklama, ktere se zobrazi az po case po nacteni stranky a zmeni rozlozeni stranky. Pro priklad v prostoru nad prehledem diskusnich for. Opakovane se mi stava, ze chci kliknout na konkretni odkaz, behem kliku se objevi reklama a ja klikam cert vi kam. Stve me to na desktopu a jeste horsi je to na tabletu/mobilu. Reklama proc ne, ale at si prosim predem vyhradi oblast, kde bude a tam at se zjevuje klidne po 10 minutach. Docela me to stve. Ale to se snazim byt slusny ;-)
« Poslední změna: 08. 10. 2014, 09:11:09 od Petr Krčmář »


Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2014, 09:16:23 »
Ano, to je způsobeno asynchronním načítáním reklam, které jsme nedávno zapnuli (taky na požadavek čtenářů). Vysvětlím to. Existují tři možnosti, jak načítat reklamy:

1. Synchronně – při zobrazení stránky už je tam vložená i reklama – tak to bylo původně
výhody: stránka neposkakuje, je vždy konzistentní
nevýhody: načítání je pomalejší, čeká se na reklamní servery (které nemáme pod kontrolou), při výpadku reklamních serverů se web nenačte (největší problém, prostě se čeká a čeká)

2. Asynchronně s vyhrazením místě – na webu se vyhradí prostor pro reklamy, které se načtou později
výhody: stránka se vždy zobrazí a při pozdějším načtení reklamy už neposkakuje
nevýhody: na stránce zůstávají prázdná místa, hlavička je od obsahu odsazená třeba o 50px, které nejsou využité
(Alternativně se tam dá vrazit nějaký náš placeholder, ale to bude web pořád vytapetovaný výplňovou reklamou, což nechceme.)

3. Asynchronně bez vyhrazení místa – reklama si sama vytvoří prostor a vloží se tam
výhody: stránka se vždy načte, nezůstávají na ní prázdná místa
nevýhody: stránka při načtení poskočí

Zvolili jsme třetí možnost, protože je po všech stránkách nejméně bolestná. Používá to tak řada dalších serverů, včetně třeba iDnes. Přestože to není dokonalá varianta, lepší podle nás neexistuje.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2014, 10:15:07 »
Petře, osobně bych asi zkusil třeba na týden variantu 2. Pokud by se nápis "reklama" (např nad bannerem nad hlavičkou webu) otočil o 90 stupňů, dal vlevo nebo vpravo vedle načítané reklamy a vyhradil se pevný prostor, tak i při nenačtení reklamy by lidi pochopili, že tam má být.

To poskakování je nepříjemné a to zvlášť ve chvíli, kdy si reklamní server lehce přispí... Jinak já osobně jsem nesnášel synchronní reklamy. Tohle je mnohem lepší. A i když já často přilezu na 1024x768 nebo 1024x600 rozlišení, pevně stanovená výška (resp. rozměr) by nevadila. I kdyby nakonec reklama někde usnula a nenačetla se, pořád je to asi lepší, než poskakující web...

Jen jsem chtěl přidat další názor/pohled na věc, nic nenavrhuju, nic nezavrhuju :-)

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2014, 10:33:59 »
Ano, to je způsobeno asynchronním načítáním reklam, které jsme nedávno zapnuli (taky na požadavek čtenářů). Vysvětlím to. Existují tři možnosti, jak načítat reklamy:

1. ...
2. ...
3. ...

A ty prázdné, nevyužité sloupce vlevo a vpravo prostě pořád zůstanou prázdné a nevyužité.
Sázejte tu reklamu tam ...

Lol Phirae

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2014, 10:43:39 »
A ty prázdné, nevyužité sloupce vlevo a vpravo prostě pořád zůstanou prázdné a nevyužité.
Sázejte tu reklamu tam ...

Ne, ne a ne! Fixní šířka stránky a promrdání min. poloviny dostupného prostoru na širokoúhlých displejích, to je nekonečná mantra dnešních internetových médií. Komu není rady, tomu není pomoci.


Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2014, 10:46:10 »
Pavouk: Tohle jsme kdysi zkoušeli na jiných serverech a lidi řvali, že jsou všude díry. Což je pravda. Těch reklamních pozic je tu celkem hromada, třeba dvacet. Nemyslím si, že je dobré mít na webu dvacet děr „jen tak pro jistotu“. To není dobré řešení.

Hawran: Kéž by to šlo. Nám by se to moc líbilo, ale tohle narazí na odpor zadavatelů reklamy, kteří ji chtějí v obsahu, ne mimo. Víme, zkoušeli jsme. V zahraničí to jde a je to celkem fajn. Ale v Česku na to není reklamní trh připravený.

MartinX

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2014, 10:48:53 »
Navrhujem vyhradit na reklamu zvlastnu stranku napriklad root.cz/reklama a kto by si reklamu pozriet chcel ten by si ju pozrel a ostatnych by neotravovala. Som ochotny spustit na mojej Raspberry Pi, ktora je pripojena k internetu 24h, skript, ktory bude na reklamu pravidelne "klikat". To by bolo z hladiska citatelov root.cz idealne riesenie  :)

Dzavy

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2014, 10:50:24 »
Souhlas s variantou 2. Poskoceni stranky v okamzik, kdy nekam klikam, je slusne receno naprd...

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2014, 10:58:50 »
Doporučuji se podívat na náhled reklamních pozic: titulka, článek. Díry by v praxi znamenaly třeba nevyužitých 300 px pod perexem článku a pravý sloupec by taky začínal 450 px pod hlavičkou. Stejně tak v hlavičce by byla 200px mezera. Pořád.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2014, 11:24:22 »
Úplně jsme se nepochopili :-)

Já měl samozřejmě na mysli vyblokovat místo, pokud reklama na tu stránku má při tom konkrétním otevření stránky dorazit. Jinak by samozřejmě místo blokované nebylo.

Ale co jsem tedy pochopil - ta pozice tam je a bude, ať je reklama prodaná (= pozice obsazená) nebo ne. Tím, že není staticky vyblokovaná se řeší jen to, když zrovna nikdo na tom místě neinzeruje (tzn. když reklama není, tak tam prostě není prázdný obdélník).

Já mluvil o variantě 2 za předpokladu, že volné místo tam bude jen v případě, kdy se ví, že na to místo je zaplacená reklama. Jinak samozřejmě ne. Pokud by vypadl reklamní server (nebo zaspal), tak by zůstalo prázdné místo, co se dá dělat... Pokud by tam měla reklama být, tak se do toho svého vyblokovaného obdélníku může načíst hned nebo klidně za pět minut, to už je v praxi jedno.

Taková byla moje myšlenka. A ne ta, že prostě všechny pozice budou natrvalo všude vyblokované ;-)

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2014, 12:32:08 »
No a to právě nejde. Kdyby to šlo, tak to tak samozřejmě uděláme. My ale v době zobrazování webu nevíme, která reklamní pozice bude obsazená, protože to si tam dosazuje reklamní systém pomocí javascriptu. Takže se dají blokovat všechny (= budou díry) nebo žádné (= tak je to teď).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2014, 12:37:27 »
Jasné, už si rozumíme ;-) Díky za trpělivost :-)

belzebub

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2014, 12:47:20 »
..a pak se divite ze lide pouzivaji AdBlock..

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2014, 12:52:54 »
My si v tomhle nemůžeme vyskakovat ani si vymyslet vlastní řešení. Používáme to, přes co nám firmy pošlou peníze. Bylo by fajn mít ty reklamy u sebe a servírovat je z vlastního serveru, bez latence a se spoustou dalších výhod. Ale takhle to nefunguje.

Lol Phirae

Re:Reklama měnící rozložení stránky
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2014, 13:05:13 »
My si v tomhle nemůžeme vyskakovat ani si vymyslet vlastní řešení. Používáme to, přes co nám firmy pošlou peníze.

To máte opravdu blbý. Jelikož mne nic slušného nenapadá, tak polopatě: Buď si společně s inzerenty vytáhnete hlavy z (_|_) a začnete servírovat čtenářům reklamu, kterou jsou ochotni akceptovat, nebo holt zaslouženě zkrachuje. Tohle vaše bludné kolečko "ale oni to inzerenti nechtějí" totiž zjevně nikoho jiného nezajímá.